۱۰ نکته کلیدی برای شروع آزاد کاری ( فری لنسری ) – قسمت دوم

۱۰ نکته کلیدی برای شروع آزاد کاری ( فری لنسری ) – قسمت دوم

در بخش اول از نکات مهم در کار فریلنسری ، به ۴ نکته مهم اشاره کردیم : 

  • داشتن تجربه کافی و مرتبط
  • شروع کار نیمه وقت
  • تنظیم ساعت کاری 
  • و راه اندازی یک دفتر کار راحت

حالا در ادامه به نکات مهم دیگری درخصوص روش صحیح شروع به کار به عنوان یک فریلنسر می پردازیم : 

 

۵- راه اندازی یک وب سایت برای معرفی نمونه کارها

یکی از بزرگترین دارایی های یک طراح آزاد کار ، نمونه کار آنلاین است. برای بسیاری از فری لنسرهای موفق ، سایت نمونه کار برای تبدیل کاربران به مشتریان ثابت از واجبات کار است.

حتما باید قبل از شروع کار خود یک سایت یا یک صفحه وب را برای نمونه کارهای خود که قبلا انجام داده اید و یا در حال انجامشان هستید را در نظر بگیرید که می تواند سایت شخصی باشد یا بارگذاری کارها در سایت های اشتراک گذاری پروژه های طراحی که شما هم خوب آنها را می شناسید. همین کار به شما و مشتریانتان فرصت خوبی را برای برقراری ارتباطی بهتر خواهد داد.

کارآفرینی 5

 

۶- سرمایه گذاری اولیه و تهیه تجهیزات لازم

در موارد بالا اشاره کردم که شروع یک کار فری لنسری مساوی است با یک کار تمام وقت که می توانید از سرمایه شخصی یا از درآمدی که از کار قبلیتان پس انداز کرده اید در شغل جدید خود استفاده کنید. راه اندازی یک کار در خانه یا شروع فعالیتتان در یک شرکت باید با خرید تجهیزات لازم و ضروری مثل یک کامپیوتر خوب ، اسکنر ، پرینتر ، چاپگر ، میز و صندلی و … همراه باشد.

به نظر من شروع کار یک فری لنس ممکن است به همه این لوازم نیاز داشته باشد و از اول باید به خرید این موارد هم فکر کرد که همین گزینه ها در حین کار بسیار کار آمد و موثر خواهند بود و اختیار عمل بیشتری به شما می دهند.

 

کارآفرینی 4

 

۷- کاهش هزینه های زندگی

همان طور که در بالا اشاره کردم ، ممکن است کار یک فری لنس در ماه هایی از سال بسیار خوب و پردرآمد باشد و در ماه های دیگر بسیار کم . پس پول و درآمدی که فری لنسر از کارش به دست می آورد با هزینه های زندگی باید یکسان بوده و حتی بیشتر باشد. اگر فکر می کنید که فردی هستید که بی محابا از درآمدتان بسیار هزینه می کنید ، بهتر است ابتدا به این موضوع هم فکر نمایید که خرج و مخارجتان باید با درآمدتان بخواند تا بتوانید به کار و زندگیتان سر و سامان دهید.

تا جایی که می شود باید از هزینه و مخارج بیهوده سرباز زد و پس اندازی برای روزها و ماه های آینده هم برای کارتان و هم برای خانواده تان در نظر بگیرید. رعایت همین مورد می تواند در آینده برایتان بسیار موثر واقع شده و خطرات احتمالی کاریتان را کاهش دهد.

کارآفرینی 6

 

۸- برقراری روشی برای نگهداری حساب و کتاب مشتریان

هر کاری نیاز به یک دفتر یادداشت برای دریافت ها و پرداختی ها دارد که فعالیت کاری یک فری لنس هم حتما باید به این مورد نیاز داشته باشد. به عنوان مثال می توان یک دفترچه برای کارتان و یک برگه برای هر مشتری در نظر گرفت تا بتوان دریافتی ها و درآمد و مخارج حاصل از آن پروژه را در آن یادداشت کرد تا بعدا به راحتی به محاسبه درآمد ها و هزینه ها پرداخت.

البته سیستم های آنلاین خوبی هم به شکل ایرانی و هم خارجی موجود است که با کمی سرچ و جستجو به آنها خواهید رسید که دیگر کارتان را برای نوشتن راحتتر کرده و سر و سامان دادن به صورتحساب ها را ساده تر خواهند کرد.

کارآفرینی 7

 

۹- ساخت یک وبلاگ

راه های بسیاری برای جذب مشتریان و در معرض قرار گرفتن شما به عنوان یک آزاد کار وجود دارد که یکی از این را ه ها ، شروع و راه اندازی یک وبلاگ است که ترجیحا باید در آن نمونه کارها و طرح های انجام شده را قرار داد. به طور کلی طراحان از وبلاگ خود برای گسترش خدمات و نمایش نمونه پروژه های انجام شده خود استفاده می کنند که مطمئنا یک راه عالی برای نشان دادن تخصص ، به رسمیت شناختن نام و در معرض قرار گرفتن خواهد بود.

البته همه طراحان یا برنامه نویسان و کلا فری لنس ها ، وبلاگ نویس نیستند. اما اکثر آنها از این راه برای جذب مشتری استفاده می کنند. شروع یک وبلاگ به این معنا نیست که هر روز باید در آن مطلب قرار دهید و به صورت روزمره آن را اداره کنید ، اما وبلاگ نویسی می تواند یک ابزار عالی برای شما و کارتان به حساب آید.

کارآفرینی 8

 

۱۰- توجه به رسانه های اجتماعی

اکثر فری لنسرها یا آزادکارها برای گسترش فعالیت خود و کسب تجربه و مهارت های جدید از شبکه های اجتماعی مثل توییتر و لینکدین  و اخیرا هم شبکه های اجتماعی موبایل مثل تلگرام و وایبر یا واتس آپ استفاده می کنند که مطمئنا یک ابزار عالی برای ارتباط برقرار کردن با سایر فریلنسر ها و رسیدن به مشتریان جدید است. این مکان ها به شما این امکان را می دهد که با دیگر افراد ارتباط برقرار کرده و به آنها کمک نمایید و دانش و استعداد خود را با آنها به اشتراک بگذارید که فرصت خوبی برای کسب مشتریان و تجربه های جدید خواهد بود.

 

کارآفرینی 9

مطالب مرتبط