۱۵ کالج و مدرسه محبوب مهندسی کامپیوتر در امریکا

۱۵ کالج و مدرسه محبوب مهندسی کامپیوتر در امریکا

«مهندسی کامپیوتر» یکی از رشته‌های باارزش در کالج‌های آمریکایی است که فارغ‌التحصیلان آن جذب کمپانی‌های بزرگی مانند اپل، اینتل، گوگل و … می‌شوند. در مقابل، توسعه سریع و بی برنامه این رشته در ایران، فقدان مهارتهای لازم در بین فارغ التحصیلان و نیز برخی سیاستهای نادرست مسؤولین، رشته کامپیوتر را به بیکارترین رشته فعلی ایران تبدیل کرده است. از این رو متأسفانه در حال حاضر بسیاری از مهندسین کامپیوتر بیکارند و بسیاری از جوانان علاقه مند این حوزه نیز رویای تحصیل در خارج را در سر می پرورانند.

در بررسی برترین کالج های آمریکایی در حوزه مهندسی کامپیوتر، اخیراً فهرستی از ۵۰ مدرسه و کالج علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر در امریکا منتشر شده است که نتیجه پرسش از ۴۰۰ متخصص درباره بهترین کالج‌های آمریکاست. نتایج این نظرسنجی را به نقل از خبر آنلاین مشاهده می‌کنید. با دنیای کار همراه باشید.

شماره ۱۵ – انستیتو پلی تکنیک ورسستر ماساچوست با ۵ درصد دانشجو در رشته کامپیوتر یکی از اولین کالج‌های کامپیوتری در امریکاست که درزمینهٔ تئوری و عملی کار می‌کند. دانشجویان در پروژه‌های بزرگ شرکت می‌کنند.

1worcester-polytechnic-institute-worcester-massachusetts

شماره ۱۴ – دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا / پن استیت که ۵ درصد دانشجوی کامپیوتر دارند. دانشجویان باید کارآموزی را به‌صورت عملی در یک کمپانی معتبر بگذارنند و ۴۵ درصد از دانشجویان بدین‌صورت در پایان به‌صورت تمام‌وقت در همان کمپانی مشغول بکار می‌شوند.

2-penn-state-state-college-pennsylvania

شماره ۱۳ – دانشگاه کالیفرنیا / سن‌دیه‌گو/ ۵ درصد از دانشجویان کامپیوتر می‌خوانند. مدرسه مهندسی یاکوبس در این دانشگاه رتبه ۱۴ در امریکا و هجدهم در دنیا را دارد و دانشجویان درزمینهٔ معماری کامپیوتر و شبکه، امنیت و رمزگذاری ، دیتابیس و علوم هوشمند و رباتیک در کمپانی‌های بزرگ مشغول بکار می‌شوند.

3-university-of-california-at-san-diego-san-diego-california

شماره ۱۲ – دانشگاه پردو در ایندیانا/ ۵ درصد از دانشجویان در اینجا کامپیوتر و علوم مرتبط را می‌آموزند. لقب اولین دپارتمان کامپیوتر در امریکا را یدک می‌کشد که رد سال ۱۹۶۲ تأسیس شد و برنامه‌های آموزش متنوع برای مهندسان کامپیوتر در یک دوره ۵ ساله برگزار می‌کند.

4-purdue-university-west-lafayette-indiana

شماره ۱۱ – دانشگاه هاروارد/ کمبریج ماساچوست / ۵ درصد از دانشجویان کمبریج کامپیوتر می‌خوانند.برگزیدگان دوره فوق‌لیسانس مدرسه مهندسی جان پولسن در کمپانی‌های معروفی مانند پیکسار، گوگل، سیتی گروپ مشغول می‌شوند و برای فیس‌بوک و اینتل و ناسا نیز بورسیه می‌گیرد.

5-harvard-university-cambridge-massachusetts

شماره ۱۰ – دانشگاه کرنل / نیویورک / ۶ درصد از دانشجویان کامپیوتر می‌خوانند. ۶ درصد از دانشجویان در کالج مهندسی کرنل درس می‌خوانند. متوسط درآمد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در بازار کار ۹۸۸۴۷ دلار در سال است و درجاهایی مانند فیس‌بوک، گوگل و .. مشغول کار می‌شوند.

6cornell

شماره ۹ – جرجیا تک / در آتلانتای جرجیا / ۸ درصد از دانشجویان در این دانشگاه کامپیوتر می‌خوانند. ۱۷ زیر رشته در مجموعه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات در کالج کامپیوتر جورجیا تک تدریس می‌شود. رتبه هوش مصنوعی بچه‌های این دانشگاه در امریکا ششم است. دانشجویان در فیلد برنامه‌نویسی نیز شماره ۱۳ امریکا هستند.

7-georgia-tech-atlanta-georgia

شماره  ۸ – پلی‌تکنیک رنسلیر نیویورک / ۱۰ درصد از دانشجویان در این دانشگاه، کامپیوتر می‌خوانند. سال گذشته ۵۸ درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، کار تمام‌وقت پیدا کردند و در کمپانی‌هایی مانند Schlumberger, Deloitte, Boeing, and General Electric مشغول بکار شدند. 

8-rensselaer-polytechnic-institute-troy-new-york

شماره ۷- کارنگی ملون/ پیتسبورگ پنسیلوانیا / ۱۲ درصد از دانشجویان در این دانشگاه کامپیوتر می‌خوانند. دستمزد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در سال بیش از ۹۰ هزار دلار است و با آی بی ام، گوگل، جنرال موتور و … قرارداد می‌بندند.

9-carnegie-mellon-university-pittsburgh-pennsylvania

شماره ۶ – دانشگاه استنفورد کالیفرنیا / ۱۲ درصد از دانشجویان کامپیوتر می‌خوانند. برنامه جذب دانشجوی بین‌المللی از کشورهایی مانند چین، اوگاندا، ژاپن، برزیل و … را همه‌ساله دنبال می‌کند. لقب شماره دو مهندسی کامپیوتر در امریکا را به خود اختصاص داده است.

10-stanford-university-stanford-california

شماره ۵ – انستیتو تکنولوژی روچستر نیویورک / ۱۷ درصد از دانشجویان مهندسی کامپیوتر می‌خوانند. سال گذشته پروژه‌هایی به ارزش ۳۰ میلیون دلار را به انجام رساندند. بزرگ‌ترین کمپانی‌های آی تی تجهیزات خود را در اختیار دانشجویان برای یک سال کار عملی قرار می‌دهند.

11-rochester-institute-of-technology-rochester-new-york

شماره ۴ – انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا / ۱۸ درصد از دانشجویان در دپارتمان مهندسی کال تک کامپیوتر می‌خوانند.حداقل درآمد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ۸۲ هزار دلار در سال ۲۰۱۳ اعلام شد.

12-california-institute-of-technology-pasadena-california

شماره ۳ – انستیتو تکنولوژی ماساچوست / کمبریج ماساچوست / ۲۲ درصد از دانشجویان کامپیوتر می‌خوانند. ام آی تی رتبه یک را دارد و ۳۲ درصد از آن‌ها در رتبه‌های برتر کامپیوتر هستند و در کمپانی‌های بزرگ آی تی سرآمد هستند.

13-massachusetts-institute-of-technology-cambridge-massachusetts

 شماره ۲ – کالج هاروی ماد / کلرمونت کالیفرنیا / ۲۶ درصد از دانشجویان کامپیوتر می‌خوانند. مخ‌های ریاضی و کامپیوتر علاقه خاصی به این دانشگاه دارند و اغلب در پروژه‌های نرم‌افزاری کلان مشارکت دارند.

14-harvey-mudd-college-claremont-california

شماره ۱ – انستیتو تکنولوژی دیجی پن در ردموند واشنگتن /  ۶۳ درصد از دانشجویان در اینجا کامپیوتر می‌خوانند. انیمیشن، هنرهای دیجیتال و برنامه‌نویسی رشته‌های موردعلاقه دانشجویان دیجی پن است که نزدیک چند کمپانی بزرگ گیم و نیز مجاورت مایکروسافت مکان آموزشی خوبی محسوب می‌شود.

15digipen-1

 

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. کیمیا

    به نظر من علت بیکاری زیاد توی این رشته یکی کمبود مهارتهای لازمه (که خودش به علت اعتماد بیش از حد بچه ها به نظام درسی دانشگاهه) و یکی هم هجومی که همه توی این چندسال به این رشته آوردن و یه مجموعه عظیم الان دنبال کار هستن. گذراست و درست میشه.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.