کار کتابدار چیست؟

کار کتابدار چیست؟

کتابداری مناسب شماست اگر:

اگر شما انسان منظمی بوده و کار با افراد را دوست دارید و همچنین برای دانش و اطلاعات ارزش قائل هستید، کتابداری مناسب شماست. کتابدارها هر روز در کتابخانه خدمات مختلفی ارائه می کنند.  

 

کار کتابدار چیست؟

کار کتابدار به طور خلاصه فراهم سازی بستر ارایه اطلاعات مورد نیاز در قالب کتاب و دیگر منابع اطلاعاتی به علاقه مندان است. امروزه کار کتابدار از بستر کتاب به دیگر بسترهای انتقال دانش نظیر اینترنت و بانک های اطلاعاتی توسعه یافته است. بنابراین امروزه کار کتابدار منحصر به تحویل و دریافت کتاب نیست هرچند بستر اصلی فعالیت او در قالب کتاب و کتابخانه نمود می یابد.

ساعت کار کتابدار ، محل کار کتابدار

ساعت کار کتابدار معمولا به صورت تمام وقت است. البته کتابدارها در برخی از کتابخانه ها و در شرایط خاص ممکن است شبها و بعضی از روزهای تعطیل را هم کار کنند. این زمانهای خاص می تواند مثلا زمان های نزدیک به کنکور دانشگاه ها و یا امتحانات دانشجویان باشد. البته امکان انجام این کار به صورت پاره وقت و یا اشتراکی (ساعاتی از روز) با سایر همکاران نیز وجود دارد. 

محل کار کتابدار در کتابخانه های عمومی و یا کتابخانه سازمانها مانند دانشگاه ها، مدارس و بیمارستانهاست.
 

وظایف کتابدار

 • استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات در اموری مانند دسته بندی و طبقه بندی کتابها، ثبت اطلاعات و ….

 • گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ منابع مرجع و کتاب‌شناختی عمومی و تخصّصی.
 • فراهم آوردن امکانات استفاده علاقه مندان از منابع علمی دیداری- شنیداری موجود.
 • سازماندهی منابع و کتابها به گونه ای که یافتن آنها برای کاربران آسان باشد.

 • پاسخگویی به سوالات مراجعین

 • کمک به مراجعین برای یافتن کتابها و منابع مورد نظر

 • به روز نگه داشتن کتابخانه از طریق استفاده از کتابها و مجلات جدید منتشر شده و استفاده از روش های نوین کتابداری

 • ارائه خدمات کتابخانه متناسب با گروه های مختلف جامعه مانند افراد کم سواد، خانه دارها و اقلیت های قومی

 • راه اندازی فعالیتهایی در کتابخانه از جمله گروه های کتابخوانی به منظور توسعه و ترویج فعالیت های کتاب خوانی

 • ترویج خدمات کتابخانه از طریق نمایشها، مذاکرات و شرکت در رویدادهای اجتماعی

 • ارایه خدمات نوین اطلاعاتی به علاقه مندان با استفاده از جدیدترین دیتابیس ها در قالب پایگاههای اطلاعاتی، ابزارهای علم سنجی و…
   

شخصیت شناسی کتابدار

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

 

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی کتابدار بر اساس تست MBTI

 ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد کنند. آنها دوست دارند با اشخاص در ارتباط بوده و محیط کاری هماهنگی داشته باشند.

INFJ  این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شغل شرایط آن وجود دارد.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد، دانش و فراست بیشتری دست پیدا کند. او از فرآیند یادگیری لذت می برد.

ISTJ   این تیپ شخصیتی از کارهای مربوط به علم و آموزش لذت می برد. او دقت بالایی داشته و دوست دارد در محیط های سازمان یافته فعالیت کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد در مدارس و با دانش آموزان ابتدایی سروکار داشته باشد.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. زهزه منجمی

  سلام و عرض ادب و احترام
  من هم به عنوان یک کتابدار به شغل خودم افتخار می کنم و همیشه سعی کردم بهترین محیط رو برای اعضاء فراهم کنم و عالی ترین خدمات رسانی رو داشته باشم تا فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بالا بره . ممنون از مطالب خوب شما

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام اگر در این زمینه تحصیلات و تخصص دارید، می توانید در بخش های استخدامی موجود در اینترنت سری بزنید و یا به مراکز اصلی اداره کننده کتابخانه ها بروید تا از شرایط دقیق آنها اطلاع پیدا کنید.

   پاسخ
 2. فاطمه حسینی

  سلام و ممنون از توجهتون به جزئیات شغل کتابدار. من ۸ ساله که کتابدارم و عاشق شغلم هستم. از این که بعضی افراد هنوز دید درستی نسبت به این شغل ندارند متأسفم. دامنه کار توی این شغل خیلی وسیعتر از قبل شده و این رو باید به جوونها گوشزد کرد.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.