وظایف کارشناس بیهوشی (کارشناس هوشبری)

وظایف کارشناس بیهوشی (کارشناس هوشبری)

کار کارشناس بیهوشی و متخصص بیهوشی

برای انجام انواع اعمال جراحی و برخی درمان های دردآور نیاز است که ابتدا بیمار بیهوش شود و این بی هوشی در طول کار و گاهی حتی پس از آن ادامه پیدا کند. وظیفه این کار به عهده متخصص بیهوشی و دستیاران او از جمله کارشناس بیهوشی است.

متخصص بیهوشی پزشک متخصصی است که در مدیریت درد، بیهوشی های جراحی، انواع بی حسی ها و مراقبت های ویژه مهارت دارد. او معمولا با وضعیت های اورژانسی و انجام عمل احیای قلبی و ریوی نیز سر و کار دارد.  

متخصص بیهوشی با توجه به نوع عمل ، سن و وضعیت بیمار، از روش های مختلفی از جمله  بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی و … استفاده می کند.

 متخصص بیهوشی در طول جراحی بیمار را زیر نظر داشته، کارکرد سیستم قلبی و تنفسی او را کنترل و پاسخ های او به هر تغییری را بررسی می کند. همچنین در صورت نیاز در طول عمل دستور تزریق خون یا فرآورده های خونی به بیمار را به دستیارش می دهد. اگر نیاز بود پس از عمل به کمک روش های مناسب بی دردی از درد کشیدن بیمار جلوگیری می کند و در صورت نیاز به حضور بیمار در بخش مراقبت های ویژه، وضعیت او را تحت کنترل دارد.

 برای ارائه بهترین و کاملترین خدمات به بیماران، متخصص بیهوشی همکاری نزدیکی با سایر پزشکان، جراحان و سایر تکنسین ها دارد.

متخصص بیهوشی باید اطلاعات لازم از بیمار را قبل از عمل گرفته و در صورت نیاز توضیحاتی به وی ارائه نماید. او باید بتواند اعتماد بیمار را جلب کرده و به او آرامش دهد. همچنین باید بتواند فشار کاری زیاد ناشی از عمل های جراحی  مختلف و متعدد را تحمل کرده و در صورت لزوم سریع، به موقع و درست تصمیم گیری کند.

کار متخصص بیهوشی بسیار حساس بوده و با جان بیماران سر و کار دارد. کوچکترین اشتباهی از جانب او می تواند زندگی بیمار را به خظر بیاندازد.

کار متخصص بیهوشی تنها بیهوشی بیمار در اعمال جراحی نیست. به عنوان مثال در مورد بیمارانی که دارای بیماری های صعب العلاج هستند و دردهای مزمن دارند،  متخصص بیهوشی یکی از بهترین افرادی است که در کنترل درد می تواند به آنها کمک کند.

در تیم های پزشکی اتاق عمل معمولا یک یا چند کارشناس بیهوشی (یا تکنسین هوشبری) نیز به عنوان دستیار در کنار متخصص بیهوشی هستند. اصلی ترین کار کارشناس بیهوشی ، کمک به متخصص بیهوشی از طریق آماده سازی داروها، تجهیزات و دستگاه های لازم برای بیهوش کردن بیمار است.

کارشناس بیهوشی با نحوه استفاده از دستگاه های مختلف مرتبط با بیهوشی از جمله دستگاه اندازه گیری گاز خون و … آشنا بوده و در طول عمل، علائم حیاتی بیمار از جمله ضربان قلب، نوار قلب، فشار خون و تنفس را مرتبا کنترل می کند. انجام تزریقات وریدی و یا تزریق سرم و خون به بیمار در حین عمل نیز بر عهده اوست.

همچنین در صورت نیاز به انجام احیای قلبی و ریوی، به متخصص بیهوشی کمک می کند. او همچنین توانایی بیدارکردن بیمار پس از عمل و انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال را دارد. لازم به ذکر است که در هر مرکز درمانی این کارشناسان حتما باید زیرنظر متخصص بیهوشی فعالیت کنند.

 

وظایف متخصص و کارشناس بیهوشی

وظایف متخصص بیهوشی عبارتند از :

 • بررسی پرونده بیمارو گرفتن اطلاعات لازم از وضعیت او

 • صحبت با بیمار، دادن توضیحات لازم و آرام کردن او

 • آماده کردن بیمار برای جراحی و بیهوشی

 •  بیهوش کردن بیمار

 • کاهش درد بعد از عمل

 • مدیریت دردهای حاد و مزمن

 • آرام کردن یا بیهوش کردن برخی از بیماران در هنگام انجام عملیات خاص پزشکی از جمله پرتودرمانی یا رادیولوژی

وظایف کارشناس بیهوشی عبارتند از :

 • استرلیزه کردن و آماده کردن دستگاه های مربوط به بیهوشی در اتاق عمل

 • آماده کردن داروها و سایر تجهیزات لازم برای بیهوشی

 • آماده کردن اولیه بیمار برای بیهوشی

 • کمک به متخصص بیهوشی در امور مختلف از جمله هوشبری، احیای قلبی و ریوی و …

 • تزریق داروها، خون یا فرآورده های خونی به بیمار مطابق با دستور متخصص بیهوشی

 • انجام برخی از بیهوشی های سطحی زیر نظر متخصص بیهوشی

 • مراقبت قلبی و تنفسی مداوم از بیمار در طول عمل

 • کنترل بیمار پس از عمل در ریکاوری، بیدار کردن و انجام مراقبت های لازم از او

 • انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله هوشبری، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. سرور

  سلام پسرم در کنکور تجربی در منطقه دو رتبه ۴۶۲۵ اورده میتونه پردیس داروسازی شهرهای دوراز مرکز یاتعدیه کاردرمانی اورتز پروتز علوم آزمایشگاهی و شنوایی سنجی و پرتودرمانی ووودانشگاه تهران یا بهشتی قبول بشه و دندانپزشکی ارتش ….بنطر شما کدوم اینده شعلی پرسیژ اجتماعی و درآمد بهتری داره

  پاسخ
 2. Mahshid

  سلام کسی که می خواهد متخصص بی هوشی شود تا چه مقاطعی باید درس بخواند حقوق اول او دریک عمل چه قدر است حقوق ماهیانه اش چه قدر در بیمارستان های دولتی رتبه کنکورش چهقدر باشد خوب است

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست عزیز اگر وارد رشته هوشبری شوید تا کارشناسی می توانید ادامه دهید. اگر می خواهید متخصص هوشبری شوید باید پزشکی قبول شوید و پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی در تخصص هوشبری شرکت کنید. حقوق کارشناس بیهوشی مسلما با پزشک متخصص بیهوشی متفاوت است. کارشناس بیهوشی بسته به اینکه در کجا کار می کند درآمد متفاوتی دارد. برای رتبه آنها هم می توانید از نرم افزارهای موجود در اینترنت استفاده کنید و به راحتی رتبه لازم برای این رشته در مناطق مختلف کشور را متوجه شوید. موفق باشید

   پاسخ
 3. مونا

  سلام دوستان حواستون باشه که با کارشناسی هوشبری نمیشه متخصص بیهوشی شد. تخصص بیهوشی رو باید از پزشکی رفت دنبالش…

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.