کار مهندس عمران چیست؟

کار مهندس عمران چیست؟

مهندس عمران کیست؟

مهندس عمران به طراحی و مدیریت انواع پروژه های ساختمانی از تعمیر پلها گرفته تا ساخت یک استادیوم ورزشی جدید می پردازد. یک مهندسی عمران باید در ریاضیات و مهارت های فناوری اطلاعات عالی باشد. همچنین باید بتواند به خوبی طرح ها و ایده های خود را برای دیگران بیان کرده و در نتیجه باید مهارت های ارتباطی بسیار خوبی داشته باشد. شغل مهندسی عمران نیاز به کسب مدارک معتبر دانشگاهی دارد.

به عبارت دیگر یک مهندس عمران به دنبال این است که بتواند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمان‌سازی، راه‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و غیره مسئولیت طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرد. هرچیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد مانند سد، فرودگاه، جاده، راه آهن، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه، سیل و آتش و نیروگاههای  برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد.

برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن یک اصل در مهندسی عمران است.

 

شرایط کار مهندس عمران

معمولا کار مهندس عمران به صورت تمام وقت است. در صورت بروز مشکل یا وجود ضرب الاجل برای اتمام بعضی از پروژه ها، لازم است در خارج از ساعات معمول نیز کار کند. محل کار مهندس عمران معمولا دفتر کار و یا محل پروژه می باشد. کار در محل پروژه با شرایط آب و هوایی مختلف و معمولا با سفرهای کاری همراه است.
 

تخصص مهندس عمران

زمینه های تخصصی مهندسی عمران شامل موارد زیر است :

 • سازه- سدها، ساختمان ها، سکوهای دریایی و خطوط لوله

 • حمل و نقل- جاده ها، راه آهن، کانال ها و فرودگاه ها

 • محیط زیست- شبکه های تامین آب، سیستم های آبرسانی زیر زمینی و ساخت موانع سیل

 • دریایی- بنادر و سیستم های دفاعی دریایی

 • ژئوتکنیک- استخراج از معدن، عملیات خاکی و ساخت پایه

 

وظایف و کار مهندس عمران

برخی از وظایف در  زمینه های تخصصی مهندسی عمران مشترک هستند که عبارتند از:

 • بحث و گفتگو درباره تجهیزات لازم با مشتری، کارفرما یا همکاران

 • تحلیل داده های ارسالی توسط ناظران، نقشه کشی و آزمایش مواد و مصالح با استفاده از نرم افزار مدلسازی کامپیوتری

 

 • آزمایش خاک برای تعیین کیفیت و قدرت پایه سازه
 • تهیه نقشه ها با کمک نرم افزار طراحی کامپیوتری
   
 • قضاوت در خصوص امکانپذیری پروژه ها با ارزیابی مواد، هزینه ها، زمان و نیروی کار موجود
 • ارزیابی ریسک ها و اثرات محیطی پروژه ها

 • تهیه پیشنهاد برای مناقصه ها، گزارش به مشتریان، مراکز دولتی و سازمان 

  های برنامه ریز

 • مدیریت، هدایت و نظارت بر پیشرفت هر مرحله از تولید

 • اطمینان از مجهز بودن بخش های مختلف به تجهیزات ایمنی و سلامت و رعایت شدن قوانین و زمانبندی ها

 

مهندس عمران مناسب شماست اگر…

اگر شما عاشق طراحی و ساخت چیزهای مختلف هستید و در درس ریاضی و فیزیک هم نمره خوبی دارید، شغل مهندس عمران مناسب شماست.
 

همکاران مهندس عمران

مهندس عمران معمولا در کنار متخصصانی مانند معماران، مهندسین نقشه کشی، مهندسان مکانیک، مهندسان برق ناظران و پیمانکاران ساختمان کار می کند.

همیچنین یک مهندس عمران در محل کار با تکنسین های عمران که رابط بین کارگر و مهندسین می باشند، سر و کار دارند و در برخی از پروژه ها به صورت مستقیم با کارگران ساختمانی کار می کنند و مدیریت و برنامه ریزی و نظارت بر اجرای کار آنها را بر عهده دارند.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی عمران، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. منوچهر امیری

  خواهش عاجزانه دارم،نه خلافکارم ،نه دستم گچه،نه معتادم،نه ناقصم،نه معلول،فقط وفقط پارتی ندارم و در هر پروژه یا کاری که مسئولیتی محول میشه جدی وصادقم واز زمان شروع ساعت کاری تا پایان اگر طرف حسابم برادرم ویا حتی پدرم باشد شوخی ندارم،کاملاجدی جدی ولی بد کار شوخ وبا همه رفیقم ولی هرجا میرم رزومه یا درخواستی میدم همه دنبال آشنا و پارتی هستن،لذا از مهندسان ومدیران با شعف وسالم وصادق کشورم که این متن رو میخونن عاجزانه خواستار حمایت صادقانه وبرادرانه هستم. درضمن از مدیریت سایت کمال پوزش رو خواستارم دیگر چاره ای نداشتم. شماره تماس بنده:۰۹۳۶۵–۸۲۰. ممنون از حسن توجه و وقتی که برای مطالعه دلنوشته بنده ارج نهادید کمال تقدیر وتشکر را دارم…بامید سربلندی ایران وایرانی.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.