کار مهندس دریا چیست و تخصص های این شغل کدامند؟

کار مهندس دریا چیست و تخصص های این شغل کدامند؟

کار مهندس دریا و تخصص های این شغل

به دلیل داشتن مرزهای آبی گسترده و اهمیت بسیار زیاد حمل و نقل آبی در رشد و توسعه کشور، تخصص ها و مشاغل زیادی در حوزه دریایی ایجاد شده است.مهندس دریا یکی از اصلی ترین آنها می باشد. کار مهندس دریا بستگی به تخصص این شغل دارد. به عبارت دیگر شما ممکن است مهندس دریا باشید و کار فنی انجام دهید یا این که مهندس دریا باشید و کارتان صرفاً دریانوردی باشد. تخصص های مهندس دریا عبارتند از:
 

 • مهندس کشتی : مهندس کشتی مسئول مدیریت و اداره فنی امور کشتی ها می باشد.مهندس کشتی در هدایت فنی ، تعمیر و نگهداری . راه اندازی موتور انواع کشتی ها تخصص دارد. در هر کشتی تجاری ۵ مهندس کشتی با عناوین مهندس ۱ تا مهندس ۵ وجود دارد. مهندس کشتی تازه وارد باید از مهندسی ۵شروع کرده و پس از پیشرفت به مهندسی ۱ برسد.

 • مهندس کشتی سازی : کار مهندس کشتی سازی طراحی، محاسبه،نظارت بر ساخت و تعمیر انواع کشتی ها، زیر دریایی ها، قایق ها، شناورها و سازه های دریایی ( از جمله سکوها و اسکله ها) می باشد. مهندس کشتی سازی در صنایعی مانند نفت و گاز که نیاز به ساخت و استقرار سکوهای نفتی و کشتیرانی که بیشتر در کشور به اسکله سازی و تعمیر انواع کشتی ها و قایق ها می پردازند، فعالیت می کند.

 • مهندس دریانوردی (کاپیتان کشتی) : هدایت و رهبری کشتی و مدیریت و تامین امنیت نیروی انسانی شاغل در آن بر عهدهمهندس دریانوردی می باشد.در واقع او مسئول راهبری و  مدیریت کشتی است. به مهندس دریانوردی، کاپیتان کشتی نیز می گویند. مهندس دریانوردی کمتر با مسایل فنی کشتی سر و کار دارد و بیشتر با مدیریت پرسنل، مسیر یابی، کنترل وضعیت آب و هوا و … در ارتباط است. البته برای رسیدن به پست کاپیتان کشتی، فرد باید ابتدا به عنوان افسر سوم وارد کشتی شده و پس از طی موفق مراتب افسر دومی و افسر اولی و گذراندن دوره ها و آزمون های تکمیلی می تواند کاپیتان کشتی شود.

 

ویژگیهای مهندس دریا

مهندس دریا با توجه به تخصص خود ویژگی های خاصی باید داشته باشد. مهندس کشتی و کشتی سازی باید در زمینه فیزیک، ریاضی و مکانیک قوی باشند. مهندس دریانوردی بیشتر باید در حوزه مدیریتی، جغرافیایی، مسیریابی و … تبحر داشته باشد. مهندس دریا باید از توانایی جسمانی مناسبی برخوردار بوده و توان تحمل فشار کاری زیاد و سفرهای دریایی طولانی (برای مهندس کشتی و مهندس دریانوردی) را داشته باشد. آنها معمولا مدت زیادی از خانواده های خود دور هستند.

 

ساعات کاری و محل کار مهندس دریا

ساعات کاری مهندس دریا منعطف و غیر مشخص است. محل کار او نیز می تواند در سازمان ها و شرکت های حوزه کشتیرانی، کشتی سازی، نفت و گاز و … و  یا روی کشتی (برای بیشتر مهندسان کشتی و مهندسان دریانوردی) باشد. محل کار مهندس کشتی سازی در شرکت های کشتی سازی است که همه در شهرها و نواحی ساحلی قرار دارند بنابراین او باید بتواند آمادگی زندگی در این نواحی را داشته باشد.
 

وظایف مهندس دریا

بسته به تخصصی که مهندس دریا در آن کار می کند، وظایف او متفاوت است.

 
وظایف اصلی مهندس کشتی :

 • راه اندازی، تعمیر و نگهداری موتور کشتی

 • اطمینان از ایمنی و کارایی کارکرد موتورها، تجهیزات، و سیستم های دریایی

 • نظارت و مدیریت امور فنی کشتی

 
وظایف اصلی مهندس کشتی سازی :

 • طراحی، توسعه، ساخت و نگهداری از کشتی ها، قایق ها و …
 • طراحی، ساخت و پیاده سازی سیستم های دریایی، سکوها، خطوط لوله و تجهیزات مرتبط

 • نظارت بر روند انجام پروژه های ساخت و تعمیر

 • انجام کارهای تحقیقاتی ( زمینه های تحقیقاتی زیادی در زمینه ساخت کشتی در کشور وجود دارد)

 

 وظایف اصلی مهندس دریانوردی (کاپیتان کشتی) :

 • هدایت کشتی بر طبق مسیر مشخص شده

 • مدیریت و کنترل نیروی انسانی شاغل در کشتی

 • تامین آسایش و امنیت شاغلان و مسافران کشتی

 • حفظ آرامش و کنترل کشتی در شرایط بحرانی مانند طوفان، تصادف و …

 
 برای آشنایی بیشتر با شغل مهندس دریا، سایر مقالات مرتبط با این شغل را مطالعه کنید.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. امیر حسین

  با سلام و تشکر به خاطر مطالب خوبتون.می خاستم بدونم که کاپیتان کشتی باید ارتشی باشد؟وحقوق و درامد مهندس کشتی رو میشه با کاپیتان مقایسه کنین و ایا این رشته میتونه دراینده شغل خوبی باشه ؟؟خیلی ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.