کار مربی مهد کودک چیست؟

کار مربی مهد کودک چیست؟

شغل مربی مهد کودک مناسب شماست اگر…

به طور خلاصه اگر عاشق کودکان و بودن با آنها بوده و دوست دارید به آنها کمک کنید که شروع خوبی در زندگی شان داشته باشند، این شغل مناسب شماست.
 

مهد کودک کجاست؟

مهد کودک محلی است برای مراقبت، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری (اجتماعی) گفتاری و رشد خلاقیت کودکان در سن پیش از دبستان که با توجه به مدت فعالیت روزانه، جغرافیای فعالیت و نوع خدمات دارای انواع ذیل می باشد:

 • مهد کودک تمام وقت: مهد کودکی است که از ساعات اولیه روز به مدت ۸ ساعت فعالیت دارد.

 • مهد کودک نیمه وقت: مهدکودکی است که روزانه به مدت ۴ ساعت در نوبت صبح یا بعدازظهر فعالیت می نماید.

 • مهدکودک پاره وقت: مهدکودکی است که روزانه کمتر از ۴ ساعت در تمام ایام هفته یا صرفا در روزهای خاص فعالیت دارد.

 • مهد کودک تخصصی: مهد کودکی است که ضمن انجام فعالیت های مهد کودک منطبق با نیازهای کودکان و توانمندیهای ایشان در یک یا چند رشته فرهنگی هنری ورزشی و بطور تخصصی با حضور مربیان واجد مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته مربوط فعالیت دارد.

 • مهد کودک شبانه روزی: مهدکودکی است که به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد.

 • مهد کودک شبانه: مهدکودکی است که به صورت شبانه از ساعت ۱۷ تا ۷ صبح روز بعد فعالیت دارد.

 • مهد کودک غیرانتفاعی: مهدکودکی است که توسط افراد خیر و موسسات خیریه به منظور ارائه خدمات ذیربط به صورت رایگان به کودکان اقشار نیازمند و آسیب پذیر تاسیس می شود.

 • مهد کودک، کودک در خانه: مهدکودکی است که به منظور ارائه خدمات ذیربط به ۳ تا ۷ سال در منزل مسکونی مدیر مسئول تاسیس می شود.

 • روستا مهد: مهدکودکی است که به منظور ارائه خدمات ذیربط به کودکان روستائی تاسیس می شود.

مهد کودک با اهداف بهبود سلامت روانی و اجتماعی، آموزش و نهادینه سازی ارزشهای دینی و اخلاقی، پرورش استعدادها و خلاقیت، آموزش و بهبود مهارت های زندگی در بچه ها و همچنین کمک به والدین در مراقبت و پرورش آنها ایجاد شده است.

 

آموزش مربی گری مهد کودک

 

آشنایی با کار مربی مهد کودک

 
کار مربی مهد کودک برنامه ریزی و سازماندهی یکسری فعالیت ها در فضای داخلی مهدکودک و برخی فضاهای بیرونی برای بچه هاست که البته این کار در هماهنگی کامل با مدیر مهد کودک انجام می شود. مربی مهدکودک با نوزادان و بچه های زیر ۶ سال سر و کار دارد.
 
مربی مهدکودک در واقع جایگزین مادر در زمان نبود اوست. بنابراین وظیفه او فقط نگهداری و پرستاری از کودک نیست بلکه مربی باید به همه جوانب پرورش جسمی و معنوی کودک توجه کند. او باید با صبر و حوصله و دلسوزی، زمینه های لازم برای شکوفایی استعدادهای بچه ها را فراهم و از طریق آموزش مناسب، مهارت ها، ارزشها و اصول اخلاقی، انسانی، اجتماعی و فرهنگی را به آنها انتقال دهد.
 
مربی مهدکودک باید بتواند به خوبی با بچه ها ارتباط برقرار کرده، برنامه ها و کلاس های مختلف را مدیریت و به درستی با رفتارهای نامناسب و چالشی آنها برخورد کند. همچنین باید صبور، مهربان و خوش اخلاق باشد.

ساعت کار و محل کار مربی مهد کودک

ساعت کاری مربی مهدکودک معمولا به صورت تمام وقت است. البته امکان انجام کار پاره وقت هم وجود دارد. گاهی نیز در خارج از ساعات کاری باید به برنامه ریزی، ارزیابی فعالیت ها و جلسه با والدین و همکاران بپردازد. . محل کار مربی مهد کودک داخل فضای مهد کودک و گاهی نیز بر حسب ضرورت فضاهای بیرونی است

 

آموزش مربی گری مهد کودک

 

وظایف مربی مهد کودک

 • کنترل و مراقبت مداوم از بچه ها

 • آموزش به بچه ها از طریق بازی و سایر روش ها و ابزار آموزشی و کمک به پیشرفت آنها

 • آموزش مهارت های مختلف از جمله مهارت های زندگی، ادبیات و ریاضیات در حد ابتدایی و…

 • تشویق همکاری و رفتار خوب بچه ها و کنترل رفتارهای بد آنها

 • تهیه و تنظیم طرح برنامه روزانه کودکان در چارچوب برنامه های پیش بینی شده و اجرای صحیح آن

 • انجام کارها و تغییرات لازم قبل از شروع کلاس های آموزشی و مرتب کردن آنها پس از اتمام کار

 • صحبت با والدین درباره روند پیشرفت بچه ها

 • کنترل بچه ها و تشخیص مشکلات احتمالی موجود در آنها

 • توجه به حضور و غیاب کودکان، و اعلام غیبت آنها به مدیر مهد کودک

 •  اجرای صحیح برنامه تغذیه کودکان تحت مسئولیت دادن غذا به کودکان شیرخوار و نوپا و حضور در تمام ساعات صرف غذایی کودکان

 •  نظارت بر چگونگی وضع بهداشت فردی کودکان

 • طرح مسائل و مشکلات کودکان با مدیر مهد کودک همراه با پیگیری آنها.

 • همکاری نزدیک با متخصصان دیگر از جمله مددکاران، روانشناسان کودک و….

 • شرکت در جلسات و دوره های آموزشی مخصوص مربیان

 

شخصیت شناسی مربی مهد کودک

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی مربی مهد کودک بر اساس تست MBTI

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با کودکان خردسال کار کند و مهارت های اولیه را به آنها بیاموزد.

 ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد با کودکان و خردسالان سروکار داشته باشد.

ESFP این تیپ شخصیتی کار آموزش و معلمی را دوست دارد به خصوص به کودکان و دانش آموزان ابتدایی. او علاقه مند است مهارت های اولیه را به آنها یاد داده و به بچه ها کمک کند به سازگاری بیشتری در زندگی برسند.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.
 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. مهتاب

  من دیپلم ردی رشته عکاسی هستم خیلی دوس دارم که با بچه ها باشم چیزی بهشون یاد بدم عاشق بچه هام اما نمیدونم چطوری وارد مهد کودک شم یکم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای ورود به مهدکودک می توانید دوره های تربیت مربی مهدکودک را بگذرانید که در مراکز مختلف از جمله جهاد دانشگاهی برگزار می شود.

   پاسخ
 2. فاطمه

  سلام من دانشجوی رشته ی علوم تربیتی گرایش مشاوره و راهنمایی هستم آیا میتونم در مهد کودک فعالیت کنم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. رشته شما با فعالیت در مهدکودک مرتبط است. می توانید به چند مهدکودک سری بزنید و در صورت نیاز در آنجا مشغول شوید. برخی از افرادی که در مهدها کار می کنند، لزوما رشته مرتبط ندارند. موفق باشید

   پاسخ
  2. مریم.ص.

   بله عزیزم رشته های علوم تربیتی شاملش میشن حتی اگرم شامل ننیشدباگذراندن کارورزی بیشترپذیرفته میشدید..

   پاسخ
 3. محبوبه

  سلام من دیپلم دارم و خیلی به کار در مهد علاقه دارم ایا برای کمک مربی بودن میتونم با دیپلم کار کنم یا نه .

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.