کار مدیر مهد کودک چیست؟

کار مدیر مهد کودک چیست؟

شغل مدیر مهد کودک مناسب شماست اگر…

به طور خلاصه اگر از سر و کار داشتن با بچه ها لذت برده و می خواهید نقشی مدیریتی داشته باشید، این شغل مناسب شماست.
 

مهد کودک کجاست؟

مهد کودک به مرکز یا موسسه یا کانون فرهنگیتربیتی اطلاق می شود که مسئولیت نگهداری، مراقبت، پرورش و فراهم نمودن زمینه رشد استعدادهای کودکان تا سن قبل از ورود به دبستان را بر عهده دارد که با توجه به مدت فعالیت روزانه، جغرافیای فعالیت و نوع خدمات دارای انواع ذیل می باشد:

 • مهد کودک تمام وقت: مهد کودکی است که از ساعات اولیه روز به مدت ۸ ساعت فعالیت دارد.

 • مهد کودک نیمه وقت: مهدکودکی است که روزانه به مدت ۴ ساعت در نوبت صبح یا بعدازظهر فعالیت می نماید.

 • مهدکودک پاره وقت: مهدکودکی است که روزانه کمتر از ۴ ساعت در تمام ایام هفته یا صرفا در روزهای خاص فعالیت دارد.

 • مهد کودک تخصصی: مهد کودکی است که ضمن انجام فعالیت های مهد کودک منطبق با نیازهای کودکان و توانمندیهای ایشان در یک یا چند رشته فرهنگی هنری ورزشی و بطور تخصصی با حضور مربیان واجد مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته مربوط فعالیت دارد.

 • مهد کودک شبانه روزی: مهدکودکی است که به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد.

 • مهد کودک شبانه: مهدکودکی است که به صورت شبانه از ساعت ۱۷ تا ۷ صبح روز بعد فعالیت دارد.

 • مهد کودک غیرانتفاعی: مهدکودکی است که توسط افراد خیر و موسسات خیریه به منظور ارائه خدمات ذیربط به صورت رایگان به کودکان اقشار نیازمند و آسیب پذیر تاسیس می شود.

 • مهد کودک، کودک در خانه: مهدکودکی است که به منظور ارائه خدمات ذیربط به ۳ تا ۷ سال در منزل مسکونی مدیر مسئول تاسیس می شود.

 • روستا مهد: مهدکودکی است که به منظور ارائه خدمات ذیربط به کودکان روستائی تاسیس می شود.

 

آموزش مربی گری مهد کودک

 

مهد کودک با اهداف بهبود سلامت روانی و اجتماعی، آموزش و نهادینه سازی ارزشهای دینی و اخلاقی، پرورش استعدادها و خلاقیت، آموزش و بهبود مهارت های زندگی در بچه ها و همچنین کمک به والدین در مراقبت و پرورش آنها ایجاد شده است.

 

آشنایی با کار مدیر مهد کودک

مدیر مهدکودک مسئول فعالیت های روزانه مربیان مهدکودک است. کار مدیر مهد کودک همچنان که از نام این شغل مشخص است اداره مهد کودک و انجام وظایف مدیریتی این مکان است. همه وظایف یک مدیر از جمله برنامه ریزی فعالیت های آموزشی نیز بر عهده او می باشد. هدف مدیر مهدکودک، دادن آموزش های لازم و کمک به بچه ها برای شروع یک زندگی خوب می باشد.

مدیر مهدکودک باید بتواند با بچه ها و خانواده آنها ارتباط خوبی برقرار کند تا محیطی سازنده و مثبت در مهدکودک ایجاد کند. داشتن روابط عمومی بسیار خوب و آگاهی از آخرین روش ها و تجهیزات آموزشی و مراقبتی از ملزومات اصلی این کار است. همچنین مدیر مهدکودک باید توان مدیریت و سازماندهی خوبی داشته باشد. قابل ذکر است که مدیر مهدکودک باید حتما خانم باشد.

ساعت کار و محل کار مدیر مهد کودک

ساعت کار مدیر مهدکودک به صورت تمام وقت بوده و محل کار او نیز در محیط مهدکودک می باشد.
 

وظایف مدیر مهد کودک

 • ایجاد یک محیط امن و مناسب برای آموزش بچه ها از طریق بازی و سایر ابزارهای آموزشی

 • اطمینان یافتن از رعایت شدن کلیه قوانین و استانداردهای بهداشتی، ایمنی و …

 • برنامه ریزی مناسب و نظارت بر اجرای درست آن

 • ایجاد ارتباط نزدیک با والدین و ارائه گزارش و توضیحات لازم از وضعیت و روند پیشرفت بچه ها به آنها

 • اطمینان یافتن از مناسب بودن و سالم بودن وسایل و اسباب بازی ها

 • استخدام مربیان و کارکنان آموزش دیده و توانمند همراه با آموزش، حمایت و رهبری آنها

 • کنترل مستمر برای آگاهی از وضعیت مهد کودک،نیازهای آموزشی و تجهیزاتی

 • مدیریت هزینه ها متناسب با بودجه مهدکودک

 • انجام بازاریابی موثر برای جذب والدین بچه ها به سمت استفاده از مهدکودک

 

آموزش مربی گری مهد کودک

 

شخصیت شناسی مدیر مهد کودک

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی مدیر مهد کودک بر اساس تست MBTI

ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد کنند. آنها علاقه مند به مشاغل مدیریت و رهبری می باشند و دوست دارند تا حد امکان روی کارهای خود کنترل داشته و از تلاش های خود نتایج مثبت بگیرند.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با کودکان خردسال کار کند و مهارت های اولیه را به آنها بیاموزد.

 ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد با کودکان و خردسالان سروکار داشته باشد.
 
 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. ناشناس

  مربی های مهدکودک چه گناهی کردن که از تمام توانشان بگذارند اخرش هم هیچی ب هیچی تازه خیلی از مهدکودک ها باید نصف درامدت رو بذاری تا بتونی اونجایی ک هستی بمونی

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.