آشنایی با کار فیلمنامه نویس و ساعات کار و محل کار او

آشنایی با کار فیلمنامه نویس و ساعات کار و محل کار او

فیلمنامه چیست؟ کار فیلمنامه نویس کدامست؟

فیلمنامه، داستانی است که با تصویر بیان می شود و دارای شروع، میان و پایان مشخصی است. قوت و استحکام هر فیلم به فیلمنامه آن است. هر فیلمنامه از عناصر اصلی داستان، طرح یا ساختار، صحنه، شخصیت و گفتگو تشکیل می شود. کار فیلمنامه نویس نوشتن چنین داستانی است.

فیلمنامه نویس به ایجاد ایده ها و زندگی بخشیدن به داستان ها در قالب فیلمنامه می پردازد. در واقع کار فیلمنامه نویس تهیه دستمایه در قالب فیلمنامه برای کارگردان است. این فیلمنامه ها برای انواع فیلم های سینمایی و تلویزیونی، انیمیشن ها، برنامه های کودک و بازی های کامپیوتری نوشته می شود.

داشتن تجربه و انجام مطالعه و تحقیق در نوشتن فیلمنامه ای موفق بسیار موثر است. حتی گاهی مطالعه و تحقیق زیاد می تواند کمبود تجربه را پوشش دهد. متاسفانه در سال های اخیر کپی برداری از فیلمنامه های خارجی در کشور بسیار رایج شده که نتیجه آن تهیه تعداد زیادی فیلم های سطح پایین بوده است. فیلمنامه نویس باید به نوعی مردم شناس و جامعه شناس باشد. باید در دل جامعه رفته و از آن ایده بگیرد. ایده پردازی اساس یک فیلمنامه است و بر پایه فکر، قوه تخیل و تجسم فیلمنامه نویس شکل می گیرد.

 

کارگردان های فیلمنامه نویس

بسیاری از کارگردان ها، کار نوشتن فیلمنامه را هم انجام می دهند و کار فیلمنامه نویس را خود بر عهده می گیرند. به عبارتی می توان گفت بعضی از آنها تنها فیلمنامه هایی را که خودشان نوشته اند را می سازند؛ افرادی چون ابراهیم حاتمی کیا و فریدون جیرانی.

 

یک مشکل اساسی در کار فیلمنامه نویس

فیلمنامه ها توسط تهیه کننده انتخاب و از فیلمنامه نویس خریداری می شود. همچنین گاهی تهیه کننده از فیلمنامه نویس می خواهد ایده، یک داستان واقعی، یک رمان و… را به صورت فیلم نامه درآورد. در برخی موارد تهیه کننده ها به دنبال فیلمنامه ارزانی هستند که گیشه خوبی داشته باشد مانند بسیاری از فیلم های کمدی امروزی. این امر یک آسیب در حوزه فیلمنامه نویسی است زیرا باعث می شود به مرور بسیاری از فیلمنامه نویس ها به سمت نوشتن فیلمنامه های بی محتوا بروند تا بتوانند آثار خود را بفروشند. در این میان کم کم فیلمنامه های خوب و پرمحتوا و نویسندگان آنها ارزش خود را از دست خواهند داد. از آنجا که فیلمنامه پایه و اعتبار فیلم بوده و آثار بارز و عمیقی روی مخاطبان می گذارد، لزوم توجه بیشتر به این حرفه و رفع مشکلات آن بسیار احساس می شود.

 

زمان و مکان کار فیلمنامه نویس

چون معمولا فیلمنامه نویس به صورت مستقل کار می کند، زمان کاری منعطفی دارد. اگر چه آنهایی که در شرکتی استخدام شده و یا با تیمی همکاری دارند، باید زمان خود را با آنها هماهنگ کنند. محل کار فیلمنامه نویس می تواند در دفتر کار یا خانه باشد.
 
 در ادامه با وظایف فیلمنامه نویس، مهارت و توانمندی های مورد نیاز فیلمنامه نویسی، تحصیلات لازم برای ورود به شغل فیلمنامه نویسی، بازار کار و فرصت شغلی فیلمنامه نویس، درآمد فیلمنامه نویس و برخی از فیلمنامه نویسان معروف ایرانی آشنا خواهید شد.
   

وظایف فیلمنامه نویس

 • بررسی و بحث روی ایده ها و موضوع ها

 • ایجاد صحنه ها و شخصیت های باور پذیر در فیلم نامه

 • نوشتن و تهیه نسخه نهایی فیلم نامه

 • تهیه خلاصه ای از ایده های خود و فروش آنها به تهیه کنندگان و کارگردانان

 • بازخور گرفتن درباره پیش نویس اولیه کار خود از تهیه کنندگان و ویرایشگران فیلم نامه

 • نوشتن مجدد یا اصلاح فیلم نامه در صورت لزوم

 در ادامه، اطلاعات دیگری درباره شغل فیلمنامه نویس در قالب مقالات مرتبط خواهید دید.
 

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. زهرا

  سلام : من یه داستان رو به تازگی نوشتم که مطمئنم میشه از روش یه فیلم توپ ساخت و الان دنبال یک تهیه کننده که فیلم های قوی میسازه هستم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.