کار طراح صنعتی چیست؟

کار طراح صنعتی چیست؟

مفهوم طراحی صنعتی

طراحی صنعتی به معنای تعیین ویژگی‌های کمی و کیفی کالا به منظور تولید به روش‌های صنعتی می باشد. همان گونه که طراحی اولین حلقه از زنجیر تولید یک کالا می‌باشد،‌ فرآیند طراحی صنعتی اولین حلقه از زنجیر تولید صنعتی یک کالا بوده و معادله‌‌ای است جامع برای رسیدن به وضعیت مطلوب کالا از نظر عملکرد،‌ فرم، سلیقه و تنوع‌طلبی و مد و هزینه. طراحی صنعتی حوزه های مختلفی مانند طراحی محصول، طراحی خودرو، طراحی دکوراسیون، طراحی محیطی و … را در برمی گیرد.

 

کار طراح صنعتی

کار طراح صنعتی به طور مختصر تغییر و توسعه موارد مربوط به محصولات تولیدی مانند خودرو، لوازم خانگی و اسباب بازی است. به عبارتی با تغییر و شکل دهی یک محصول، آن را طوری طراحی می کند که برای افرادی که از آن استفاده خواهند کرد و یا صنعتی که آن را تولید می کند، مناسب تر و بهتر باشد. مثلا با ایجاد تغییراتی در یک صندلی هم زیبایی و هم راحتی آن را افزایش می دهد.

طراح صنعتی هنر، تجارت و مهندسی را برای ایجاد محصولات مطلوب و مورد نیاز روزانه افراد با هم ترکیب می کند. طراح صنعتی معمولا روی گروه خاصی از محصولات مانند محصولات الکترونیکی، اسباب بازی، وسایل منزل، تجهیزات پزشکی و … کار می کند. او تصور می کند که مشتریان چگونه از یک محصول استفاده کرده و بر اساس آن طرح های مختلف را آزمایش می کند.
 
طراح صنعتی اغلب با مهندسان، متخصصان تولید و متخصصان بازاریابی برای استفاده از تخصص آنها در طرح های خود و مشخص کردن عملی بودن آنها همکاری می کند. برای مثال او از متخصص بازاریابی برای برنامه ریزی و توسعه برنامه های بازاریابی طرح های محصولات جدید برای مشتریان استفاده می کند.
 
کامپیوترها ابزار اصلی طراح صنعتی است. او با کمک نرم افزارهای مربوطه ایده های خود را طراحی کرده و در صورت لزوم به راحتی می تواند تغییرات لازم را ایجاد و جایگزین های مختلف را به کار گیرد. اگر کار طراح صنعتی در بخش صنعت و تولید باشد، همچنین با کمک کامپیوتر می تواند برنامه های لازم برای ماشین ها را نوشته و به آنها بدهد تا به طور خودکار محصولات را تولید کنند.
 

محل کار و ساعات کار طراح صنعتی

طراح صنعتی می تواند در بخش های مختلف صنعت و تولید مشغول به کار شود. همچنین می تواند به صورت مستقل و قراردادی با مشتریان مختلف کار کند.
 
محیط کار طراح صنعتی اغلب در دفاتر کاری است ولی گاهی نیز باید به بخش های تست ، محل مشتری و یا کارخانه برود.
 
ساعت کاری بیشتر طراحان صنعتی به صورت تمام وقت است به خصوص اگر در کارخانه ها و شرکت های بزرگ استخدام باشند. برای طراحان صنعتی مستقل نیز ساعت کاری منعطف تر بوده و خودشان تعیین کننده هستند.
 

وظایف  طراح صنعتی

 • تحقیق درباره کاربران محصول و روش های مختلف استفاده از آن

 • طرح ایده یا ایجاد نقشه

 • استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای ایجاد مدل های مجازی طرح های مختلف

 • بررسی هزینه های مواد و تولید برای تعیین ملزومات ساخت

 • کار با سایر متخصصان برای ارزیابی اینکه آیا طرح هایشان در چارچوب هزینه هایی منطقی پاسخگوی نیاز مشتریان است یا خیر

 • ارزیابی ایمنی، ظاهر و عملکرد محصول برای تعیین عملی بودن طرح

 • ارائه طرح ها و نمونه ها به مشتریان برای تایید

در مقالات بعدی با جنبه های دیگری از شغل طراح صنعتی آشنا خواهید شد.

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. مژده

  من به طراحی لباس و جواهرات علاقه دارم ولی نمیدونم طراحی صنعتی به دردم میخوره یا نه چون شنیدم واسه این رشته باید ریاضی قوی باشه و من علاقه به ریاضی ندارم،ولی چون شنیدم طراحی صنعتی درآمد بهتری داره خیلی مردد هستم،میشه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. بجث طراحی لباس با طراحی صنعتی متفاوت است. باید اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنید تا ببینید کدامیک به شرایط و علایق شما نزدیک تر است. در ضمن با دیدن دروس هر رشته در دانشگاه متوجه می شوید که تمرکز آن رشته بیشتر در چه زمینه هایی است. مثلا در لینک زیر دروس رشته طراحی صنعتی در دانشگاه را ببینید :

   https://goo.gl/92cMRT

   پاسخ
 2. عطیه

  سلام .من امسال پایه ی نهمو تموم کردم چن روز دیگه باید انتخاب رشته کنم ولی هنوز رشته ی مورد علاقمو پیدا نکردم از یه طرف رشته ی تجربیو دوست دارم و از یه طرف رشته های هنری به خصوص طراحی صنعتیو ولی اونطور که به من گفتن این رشته آینده ی شغلیه خوبی نداره و من هنوز نمیدونم این رشته رو انتخاب بکنم یا نه و اینکه توی شهره همدان رشته ی طراحی صنعتی تدریس میشه یا نه ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز شما باید ابتدا شناخت خوبی از خودتان و استعدادها و توانایی هایتان پیدا کنید. بعد با رشته ها و شغل ها بیشتر آشنا بشوید. لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید به شما کمک می کند:
   http://donyayekar.ir/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86/

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.