با کار سردبیر و ویژگیهای شغلی او بیشتر آشنا شوید

با کار سردبیر و ویژگیهای شغلی او بیشتر آشنا شوید

سردبیر کیست و چه کاری انجام می دهد؟

سردبیر کسی است که بر عملکرد سایر نویسندگان و ویرایشگران در روزنامه یا مجله نظارت داشته و مسئولیت تمام محتوای علمی نشریه را به عهده دارد.  سردبیر ممکن است مدیریت کل بخش تحریریه و یا مسئولیت بخشی از آن را بر عهده داشته باشد.

سردبیر باید بتواند به خوبی کارکنان خود را مدیریت کرده و انسان خلاقی باشد. همچنین در زمینه های ادبی، مالی، اقتصادی و قانونی مهارت و دانش لازم را داشته باشد. معمولا  اغلب سردبیران ابتدا خبرنگار و روزنامه نگار بوده اند و با کسب دانش و تجربه بیشتر به این پست رسیده اند. برای موفقیت در شغل سردبیری داشتن تجربه بسیار ضروری است.

کار سردبیر انفرادی و مستقل نیست بلکه سردبیر با طراحان، کارکنان بخش تحریریه و مسئولان چاپ کار کرده تا بتواند کارها را به موقع تحویل دهد. سردبیر در روزنامه ها و مجلات محلی و کوچک معمولا در تهیه مطالب و نوشتن مقالات کمک کرده و ویراستار نیز می باشد ولی در روزنامه و مجلات بزرگ کار سردبیر فقط نظارتی است و سر ویراستار است.. سردبیر همچنین در خصوص کنترل بودجه، استخدام کارکنان و کار با بخش های تبلیغاتی مسئول است.

 

سردبیری در ایران

در مقایسه مجلات، نشریات و روزنامه های غربی با کشورمان، اختلاف زیاد آنها را از لحاظ تخصصی در می یابیم. متاسفانه در کشور ما به وارد کردن علم و تخصص به این حرفه توجه ویژه ای نشده و بیشتر نشریات، سیاسی و تجاری می باشند. این امر موجب می شود رسالت اصلی نشریات که بازتاب نیازهای مردم است، تحقق نیابد.

یک سردبیر موفق باید تلاش کند مستقل بوده، به صورت تخصصی و علمی عمل کرده و تا حد امکان خواسته ها و نیازهای مردم را در نشریه خود انعکاس دهد. به عبارتی در کار خود هدفی غیرسیاسی و غیر تجاری داشته باشد. البته با توجه به مسایل موجود در کشور، این امر کاری سخت و دشوار است.

 

ساعات کار و محل کار سردبیر

کار سردبیر عمدتا ساعات معین و منظمی دارد و گاهی بر حسب نیاز در ساعات خارج از وقت اداری نیز باید کار کند. محل کار سردبیر در دفاتر روزنامه و مجله است.

 

وظایف سردبیر

  • نوشتن سر مقاله و برخی از مطالب و مقالات

  • تصمیم گیری درباره چاپ شدن یا نشدن مطالب، مقالات و عکس ها

  • نظارت و تصمیم گیری درباره چگونگی و نحوه چیدمان مطالب

  • تصحیح متون از نظر املا و دستور زبان

  • نظارت و مدیریت روزنامه نگاران و ویرایشگران

  • تعیین دبیران بخش های مختلف یک نشریه

 در ادامه، مقالات دیگری با موضوع شغل سردبیری مطالعه خواهید کرد.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل و رشته های تحصیلی و ارتباط آنها با شخصیت افراد تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان و دانشجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی کمک می کنم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.