کار خشکشویی و شخصیت مناسب این شغل

کار خشکشویی و شخصیت مناسب این شغل

جایگاه شغل خشکشویی در زندگی امروز

امروزه خدمات خشکشویی جزء نیازهای ضروری هر خانواده به حساب می آید. با توجه به افزایش مشغله مردم، کمبود وقت آنها و همچنین افزایش عمر برخی لباس ها و منسوجات در صورت استفاده از خدمات خشکشویی، نیاز به این شغل در جامعه وجود دارد. در برخی از کشورهای پیشرفته این شغل بسیار رشد کرده و از انواع ماشین ها و تجهیزات اتوماتیک و پیشرفته در آن استفاده می شود. هچنین مسائلی مانند بیمه لباس ها بسیار مهم بوده و در آنجا اجرا شده است.

 

کار خشکشویی چیست؟

کار متخصص خشکشویی به طور خلاصه، تمیز کردن لباسها، پرده ها و سایر منسوجات به وسیله انواع مواد شوینده، مواد شیمیایی و ماشین ها و تجهیزات مربوطه و اتوکشی آنهاست.

خشکشویی ها لباس‌ها و پارچه‌هایی که باید شستشو شوند از لحاظ رنگ و جنس تفکیک می‌کنند. لباس‌های رنگ روشن و لباس‌های تیره بطور جداگانه شستشو می‌شوند .

لباس‌ها به دو صورت خشکشویی و آب‌شویی شستشو می‌شوند : لباس‌هایی که به موادِ روغنی و … آغشته شده‌اند و آنهایی که در شستشو با آب خراب می‌شوند، بطور جداگانه و با موادی از قبیل پرکلرواتیلن شستشو می‌شوند که به این روش خشکشویی می‌گویند .

در روش آب‌شویی لباس‌ها با آب و تاید در ماشین لباس‌شویی شستشو می‌شوند که بسته به نوعِ ماشین، ممکن است نیاز به پهن کردن و خشک‌شدنِ کاملِ لباس باشد و یا نیاز به این کار نباشد .

خشکشو باید فرد دقیق و منظمی بوده و برخورد مناسبی با مشتریان داشته باشد. امانت دار بودن و تحویل به موقع و بی نقص سفارشات به مشتریان از ویژگی های مهم این کار می باشد. چون در این کار با انواع مواد شیمیایی و شوینده سر و کار دارید، احتمال ابتلا به آلرژی، مشکلات تنفسی و حساسیت های پوستی برای خشکشوها وجود دارد. بنابراین تا حدامکان باید نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند.  

 

ساعت کار خشکشویی

ساعت کار متخصص خشکشویی معمولا به صورت تمام وقت است. اگر به طور مستقل کار کند، تعیین زمان کاری بر عهده خود او می باشد. در برخی زمان ها مانند قبل از عید نوروز به دلیل حجم کار زیاد، باید تا دیر وقت و حتی در روز های تعطیل هم کار کند. خشکشوهایی که در کارخانه ها یا بیمارستان ها، هتل ها و… مشغولند، گاهی به صورت شیفتی کار می کنند.

 

وظایف متخصص خشکشویی

  • گرفتن لباس ها، پرده ها و… از مشتریان و دادن قبض تحویل به آنها

  • بررسی دستورات شستشوی روی لباس ها، پرده ها و… و تشخیص نوع رنگ و پارچه برای جلوگیری از خرابی آنها در جریان شستشو

  • زدن کد شناسایی روی لباس ها، پرده ها و…

  • لکه گیری و ضدعفونی لباسها، پرده ها و… قبل از شستشو

  • قرار دادن لباس ها، پرده ها و… در ماشین های لباسشویی و خشکشویی

  • تنظیم برنامه شستشوی ماشین های رختشویی مناسب با نوع و میزان کثیفی پارچه ها

  • بررسی، اتو زدن ، تا کردن و یا آویزان کردن لباس ها، پرده ها و… پس از پایان شستشو

  • تحویل سفارشات به مشتریان و گرفتن هزینه مربوطه

در بخش های صنعتی، وظایف و کار خشکشو  وسیع بوده و معمولا زیر نظر مسئول آن بخش کار می کند.

 

شخصیت شناسی متخصص خشکشویی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی متخصص خشکشویی بر اساس تست MBTI

 ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

ISFP این تیپ شخصیتی کار با استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

ESFP این تیپ شخصیتی به جزئیات توجه داشته و دوست دارد به دیگران کمک کند. او همچنین حداکثر تلاش خود را برای رفع نیاز مشتری انجام می دهد. کارهای خدماتی یکی از حوزه های مورد علاقه این تیپ شخصیتی است.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.