کار تکنسین فوریت های پزشکی چیست؟

کار تکنسین فوریت های پزشکی چیست؟

اگر از تنوع و هیجان لذت برده و می خواهید در حوزه پزشکی و سلامت کار کنید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

اهمیت امداد و فوریت های پزشکی

امدادرسانی به بیماران و  نیازمندان در شرایط بحرانی در فطرت و نهاد تمامی انسانها وجود دارد و لزوم وجود موسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد مناسب در هر جامعه ای می باشد .اورژانس ( فوریت های پزشکی ) یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در هر کشوری به حساب می آید.

 

کار تکنسین فوریت های پزشکی ( تکنسین اورژانس )

تکنسین فوریت های پزشکی (اورژانس) فرد آموزش‌دیده‌ای است که معمولاً همراه آمبولانس برای ارائه خدمات اولیه درمانی به کمک بیمار یا شخص مصدوم می‌شتابد یا در بخش اورژانس برای ارائه کمک‌های اولیه حضور دارد.

یک تکنسین خوب، کارها و وظایف متنوعی را بر عهده دارد. کار تکنسین فوریت های پزشکی شامل امداد سریع، ارائه خدمات درمانی اولیه پزشکی پیش بیمارستانی و کمک رسانی به مصدومین، بیماران و مجروحین اورژانسی و انتقال آنان به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش مرگ و میر، نقص عضو و آسیب است.

تکنسین فوریت های پزشکی به صورت تیمی کار می کند. او با وضعیت های مختلف از جراحات سطحی تا صدمات جدی ناشی از تصادفات و بلایای طبیعی روبرو است. وظیفه او ارائه مراقبت ها و درمان های فوری است. پس از رسیدن نزد بیمار باید وضعیت او را بررسی و برای انجام بهترین کار تصمیم بگیرد.

 

ساعت کار و شرایط کار تکنسین فوریت های پزشکی

مراکز اورژانس به صورت شبانه روزی و همه ایام هفته کار می کنند. بنابراین ساعت کار تکنسین فوریت های پزشکی به صورت تمام وقت است و شیفت های کاری در شب ها و روز های تعطیل را نیز شامل می شود.

تکنسین فوریت های پزشکی در هنگام کار باید لباس فرم پوشیده و توان بدنی خوبی داشته باشد. همچنین باید آماده رویارویی با افراد و شرایط مختلف را داشته باشد. لازم به ذکر است این شغل در کشور ما مختص آقایان می باشد.
 

وظایف تکنسین فوریت های پزشکی

 • معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار

 • برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی و دستورات او

 • استفاده از روش های و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس، ایست قلبی و …

 • انجام روش های جراحی اولیه مانند قراردادن لوله تنفسی

 • استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت لزوم

 • پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده

 • کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار از جمله نبض، تنفس، فشارخون و غیره

 • تعیین سطح هوشیاری بیمار

 • حضور مداوم در کنار بیمار در آمبولانس

 • رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز

 • دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی

 • کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در آمبولانس ها

 • تهیه گزارشات کاری روزانه

 

شخصیت شناسی تکنسین فوریت های پزشکی ( تکنسین اورژانس )

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی تکنسین فوریت های پزشکی بر اساس تست MBTI

ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. توانایی اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های این تیپ شخصیتی است که در این شغل بسیار مفید است.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. محسن

  اشتباه خیلی دوستان اینه که کارشناس فوریتها حتما توی اورژانس کار می کنه. در حالی که این یک عنوانه و خیلی مراکز درمانی و امدادی (مثل هلال احمر، حوادث غیر مترقبه، شرکتهای خصوصی پرستاری در منزل،آمبولانس خصوصی و دولتی) و خلاصه هر بخشی که اقدامات فوریت پزشکی نیاز داشته باشه به این تخصص نیاز داره.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.