آشنایی با وظایف و کار تکنسین اتاق عمل

آشنایی با وظایف و کار تکنسین اتاق عمل

کار تکنسین اتاق عمل

آیا تاکنون به نقش و کار تکنسین اتاق عمل اندیشیده اید؟ تکنسین اتاق عمل کمک های لازم را در اتاق عمل به جراحان کرده و دستیار جراحان در هنگام عمل جراحی است. او در اتاق عمل لباس های خاص و استریل شده پوشیده و ساعات زیادی را باید ایستاده و در کنار یک گروه پزشکی – که معمولا شامل جراحان، پرستاران و متخصصان بیهوشی می شود – کار کند. وظیفه آماده کردن وسایل جراحی و استریل و اداره اتاق عمل بر عهده تکنسین اتاق عمل می باشد.
معمولا تکنسین های اتاق عمل به عنوان  سیرکولر(فرد غیر استریل می باشد و احتیاجات ضروری را در حین جراحی فراهم می کند و حق نزدیکی به بیمار را ندارد) و اسکراب (فرد استریل می باشد که در یک محیط یک متری در کنار جراح و با همراهی جراح عمل را انجام می دهند) در اتاق عمل فعالیت می کنند.

تکنسین اتاق عمل گاهی در کارش در معرض بیماری ها واگیردار ، مناظر، بوها و مواد ناخوشایند قرار می گیرد که باید توان تحمل آنها را داشته باشد. او باید فردی صبور، دقیق و با توان بدنی مناسب باشد. همچنین داشتن آرامش و توان تصمیم گیری درست و سریع در شرایط بحرانی برای تکنسین های اتاق عمل ضروری است. تکنسین اتاق عمل چون مرتبا در کنار جراح است، چیزهای زیادی از او یاد می گیرد و به  مرور توانایی های زیادی را کسب می کند.

بیشتر تکنسین های اتاق عمل در بیمارستان ها و برخی در مراکز عمل های سرپایی مشغول به کار هستند. کار آنها به صورت تمام وقت است و گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.
 

 

وظایف تکنسین اتاق عمل

 • آماده کردن اتاق عمل برای جراحی و کنترل آن از نظر نور کافی، سیستم برق رسانی، درجه حرارت ،رطوبت، پاکیزگی، ایمنی و…. .

 • اطمینان یافتن از درستی دستگاه ها و تجهیزات لازم برای جراحی

 • استریل کردن تجهیزات و لوازم و اطمینان یافتن از وجود لوازم و ابزار لازم برای جراحی

 • کنترل پرونده بیمار قبل از جراحی برای اطمینان از کامل بودن مدارک پزشکی مورد نیاز )مانند اجازه عمل و آمادگیهای عمل، داروهای قبل از عمل، عدم داشتن وسایل مصنوعی و زیور آلات و …(

 • آماده کردن بیماران برای جراحی مانند دادن آموزش ها و اطلاعات لازم به بیمار، شستن و ضدعفونی کردن محل های برش روی بدن بیمار و …

 • کمک کردن به پزشکان و پرستاران قبل و در حین جراحی

 • مراقبت از نمونه های آزمایشگاهی برخی از جراحی ها و فرستادن آنها به آزمایشگاه

 • کمک در استریل و پانسمان کردن نهایی بیمار

 • انتقال بیماران به اتاق ریکاوری پس از عمل

 • مرتب و استریل کردن اتاق های عمل پس از جراحی

 • تهیه گزارش از فرآیند جراحی

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله اتاق عمل، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

9 نظر

 1. A1000

  سلام خسته نباشید چن تا سوال در مورد این شته داشتم لطفا راهنماییم کنید
  ۱ آیا بازار کار این رشته اشباع شده بخصوص در شهرستان ها
  ۲آیا میشه در این رشته درامد خود را به بالای ۱۰ تومن رسوند و شرایط اینگونه در آمد ها چطوره
  ۳ رتبه قبولی برای این رشته در دانشگاه سراسری و آزاد چقدره بخصوص در قبولین کنکور ۹۶
  ((ممنونم آقای مهدی رسولی بخاطر این سایتتون واقن عالیه))

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام این رشته بازارکار خوبی دارد و احتمالا تا سال های آینده هم خواهد داشت. برای اطلاع بیشتر و رسیدن به پاسخ سوالات می توانید کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی را مطالعه کنید. لینک آن در زیر آمده است:
   http://donyayekar.ir/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%db%8c/

   پاسخ
 2. fk

  سلام.تکنوژیست اتاق عمل ،چندروز درهفته دربیمارستان کار می کند؟وانتخاب فرد به عنوان سیرکولر واسکراب برچه اساسی است؟

  پاسخ
 3. anna

  سلام بخشید وقتی میگن با مواد خطرناک روبرو شدن منظورشون چه موادیه؟ ؟یا بیماریهای واگیردار مثلا مثل چیه؟؟میشه یه توضیح بدین لطفا

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   دوست عزیز در بیمارستان ها انواع مریض و بیماری های مختلف وجود دارد و به همین دلیل تمام کسانی که در بیمارستان و سایر مراکز درمانی کار می کنند باید از طریق واکسیناسیون دوره ای، استریل کردن وسایل و تجهیزات مورد استفاده و رعایت نکات بهداشتی و ایمنی از خودشان در برابر بیماری های مختلف محافظت کنند. این موضوع برای کسانی که در اتاق عمل کار می کنند و از نزدیک با انواع عفونت ها و بیماری های خونی و داخلی بدن بیماران در تماس هستند مهم تر می باشد.

   پاسخ
 4. ناشناس

  من دانشجوی این رشته هستم،که البته الان دیکه کارشناسیش اومده،قبلا هیچ اطلاعاتی ازش نداشتم ولی الان رشته مو دوست دارم،تنها بدی این رشته هم گرفتن واریس یا نیدلینگ شدن هست که اگر حواست رو جمع کنی و به ورزش اهمیت بدی این اتفاق هم نمیوفته.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.