کار تدوینگر چیست؟ مراحل تدوین کدامست؟

کار تدوینگر چیست؟ مراحل تدوین کدامست؟

درباره تدوین و کار تدوینگر

تدوین در واقع آخرین مرحله از تولید فیلم بوده و پس از آن شکل نهایی فیلم آماده می شود. کار تدوینگر نوعی مونتاژ و ترکیب سازی است به این معنی که صحنه های فیلم به صورت تکه تکه (پلان) ضبط شده و در آخر پس از اتمام فیلم برداری، مطابق با روند داستان فیلم ، توسط تدوین گر طوری به هم متصل می شوند که به بهترین شکل معنا و مفهوم فیلم به مخاطب انتقال داده شود.

تدوین گر جزء گروه پس از فیلم برداری بوده و فیلم های خام و صداهای ضبط شده را با افکت ها، تصاویر گرافیکی و جلوه های ویژه ترکیب کرده و فیلم نهایی را تولید می کند. او رابطه نزدیکی با کارگردان دارد و نظرات و عقاید او را در کار خود اعمال می کند. تدوین گر میبایست آشنا به امور تولید اعم از کارگردانی، تصویربرداری و صدابرداری باشد تا بتواند اشتباهات و یا اصلاحات را در تدوین به خوبی اعمال نماید. تدوین گران حرفه ای می توانند تاثیر زیادی روی کیفیت محصول نهایی بگذارند.

کار تدوینگر معمولا از زمان شروع فیلم برداری آغاز می شود به طوری که صحنه هایی که روزانه فیلم برداری می شود در اختیار تدوین گر قرار می گیرد و او آنها را مطابق با داستان فیلم و نظرات کارگردان سر هم می کند. در پایان فیلم برداری او یک فیلم خام منطبق با روند داستان، در اختیار دارد. در این مرحله کار نهایی تدوین شروع شده و در پایان نسخه نهایی برای چاپ و تکثیر به لابراتوار ارسال می شود. پس از اکران خصوصی، با توجه به بازخورد تماشاگران و یا نظر کارگردان، هنوز امکان انجام اصلاحاتی در تدوین فیلم وجود دارد.

 

سینمایی شو

 

مراحل تدوین

به طور کلی مراحل تدوین عبارتند از  :

 • مرحله ی اسمبلی(Assembly):در این مرحله تدوین گر از روی فیلمنامه و یادداشت های گزارش صحنه برای ایجاد نظم بین نماها پلان ها را از پلان اول تا آخر به ترتیب شماره نما و صحنه و سکانس شماره بندی می کند. در این مرحله هیچ حذفی صورت نمی گیرد.

 • مرحله ی راف کات: در هنگام فیلم برداری در ابتدا و انتهای یک پلان مقداری بیشتر از آنچه مورد نیاز است فیلم برداری می شود تا به هنگام تدوین مونتور بتواند هر لحظه را که مناسب دید برای بریدن انتخاب کند. این مرحله را در واقع اولین مرحله ی واقعی تدوین می دانند اما هنوز پلان ها پیوند نهایی و منطقی خود را به دست نیاورده است.

 • مرحله ی فاین کات:در این مرحله مونتور تصمیم نهایی را درباره ی نقطه ی برش یا کات و لحظه ی پیوند آن دو با یکدیگر می گیرد. اینک پلان هایی که به هنگام ساختن فیلم به طور جداگانه و در زمان ها و مکان های مختلفی فیلم برداری شده اند از نظر موضوع جریان وقایع و زمان و مکان دارای تداوم می گردد.

شماره ی هر پلان و سکانس و برداشت آن بر روی کلاکت نوشته می شود و در هنگام فیلم برداری جلوی دوربین شماره ی هر پلان نمایش داده می شود و صدای تقه ی کلاکت هم برای تدوین صدا لازم است.

کار تدوینگر ابعاد دیگری نیز دارد. تدوین گر باید زمان مناسب کنار یکدیگر قراردادن صحنه های فیلم را به خوبی تشخیص داده و به جزئیات توجه زیادی داشته باشد. همچنین باید صبور بوده و کارها را در زمان مقرر انجام و تحویل دهد. در این شغل مهارت های فنی، تجربه و ویژگی های فردی، برای بسیاری از کارفرمایان از مدارک تحصیلی ارزشمندتر است. علاقه مندان می توانند  تجربه لازم را با کارآموزی ، انجام کارهای داوطلبانه رایگان و یا دوره های تخصصی موجود کسب کنند.

اکثر جشنواره های سینمایی دنیا، جایزه بهترین تدوین را دارا بوده و در بین کاندیداها بهترین گر را انتخاب می کنند. این موضوع اهمیت تدوین در فیلم سازی را مشخص می کند.

البته به این نکته باید توجه داشت که کار تدوینگر فقط مختص کارهای فیلم سازی تلویزیون و سینما نیست. بلکه تعدادی از تدوین گران در تهیه بسیاری از پروژه های تبلیغاتی و ویدئو کلیپ ها نقش اساسی دارند.

تدوین گر معمولا به صورت پروژه ای مشغول به کار است. البته گاهی با توجه به زمان بندی های استودیوها، مجبور می شود به صورت شیفتی و گاهی در شبها کار کند. او باید منعطف بوده و بتواند برای ساعات طولانی کار کند. محل کار تدوین گر در استودیو، جایی که ساعت های طولانی باید با کامپیوتر کار کند، می باشد.

 

مجتمع فنی تهران
  

وظایف تدوینگر

بسته به تخصص، نوع و اندازه پروژه کاری، وظایف تدوین گر عبارتند از :
 • فهمیدن نیازهای پروژه از طریق کارگردان یا مشتری

 • انتقال نسخه اولیه فیلم ها و ویدئو ها به کامپیوتر

 • بررسی نسخه اولیه و مشخص کردن بخش های مناسب و بخش های حذفی

 • جدا کردن و متصل کردن بخش ها با کمک نرم افزارهای ویرایشی

 • حفظ داستان اصلی فیلم علیرغم ویرایش های انجام شده

 • ایجاد نسخه خام از بخش های انتخاب شده

 • افزایش کیفیت تصاویر به صورت دیجیتالی

 • استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای اضافه کردن عناوین، تصاویر گرافیکی، صداها و افکت های تصویری

 • گذاشتن همه بخش ها در کنار هم و تهیه نسخه نهایی

 • تهیه DVD ها

در پروژه های بزرگ گاهی یک تیم تدوین در کنار هم، کار تدوین را انجام می دهند.
 
به صورت کلی اگر می خواهید وارد حوزه سینما و تلویزیون شده و به دنبال شغلی اجرایی و خلاق هستید، این شغل برای شما مناسب است اما برای اطلاعات بیشتر مقالات دیگر شغل تدوینگر را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. فروتن

  سلام. من چن تا سوال داشتم که ممنون میشم پاسخگو باشید .
  متاسفانه چون تغییر رشته دادم مبتدی هستم و یه سوالایی تو ذهنم هست که چن روزه درگیرشم .
  خب من تا این حد میدونم که فیلمهای قدیمی آنالوگ بودن و باید در لابراتوار ظاهر و چاپ میشدن ولی الان دوربینا دیجیتالی هستن و نیازی به ظاهرشدن ندارن پس دقیقا کاربرد لابراتور الان چیه ؟ و اینکه وسیله ای مثل اسپلایسر فقط همون موقع استفاده میشده یا مثلا میز موویلا… تو کتابی که من میخونم نوشته کارایی مثل فیداوت و فیداین و دیزالو تو لابراتوار انجام میشه پس دقیقا ادیوس کاربردش چیه ؟ یه جورایی فکر میکنم وسایل و روش های تدوین در قدیم و جدید رو با هم قاتی کردم …
  سوال دیگه ام این بود که بعضی جاها میخونم فیلمای ۳۵میلیمتری یا ۱۶میلیمتری که میگن اینا فرمتشه ، که اصلا متوجه نمیشم یعنی چی چون فرمت رو من با یه چیزایی مثل mp4 ,Av,… میشناسم .
  ممنون میشم کمکم کنید .

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز این سوالات را باید از کارشناس مربوط به این حوزه سوال بفرمایید. کار ما در زمینه آشنایی با رشته ها و مشاغل می باشد. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.