کار تحلیلگر مالی چیست

کار تحلیلگر مالی چیست

شغل تحلیل گر مالی در نگاه اول

تحلیل گری مالی (البته فقط به عنوان شغل) در ایران جدید است و به اندازه کافی توسعه نیافته است ولی شما به عنوان تحلیل گر مالی اطلاعات و گزارشات مالی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهید تا بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند.

حوزه های کار تحلیل گر مالی

وسعت کار تحلیلگر مالی قابل توجه است. مشتریان یا کارفرمای شما می توانند بانک ها، شرکت های بیمه، کارگزاری های بورس و یا افراد و شرکت های سرمایه گذار باشند که از شما به عنوان تحلیل گر مالی بابت نحوه سرمایه گذاری خود مشورت می گیرند.

 

کار تحلیل گر مالی چیست؟

متخصص و تحلیل گر مالی راهنمایی های لازم را به شرکت ها و افراد در خصوص تصمیم گیری های سرمایه گذاری ارائه می دهد. آنها سرمایه گذاری در سهام، اوراق قرضه، طلا، مسکن و سایر انواع سرمایه گذاری را ارزیابی می کنند و به کارفرما یا مشتریان خود مشورت لازم را ارائه می دهند.

 

محیط کار و ساعات فعالیت تحلیلگر مالی

شما به عنوان تحلیل گر مالی معمولا در ادارات، شرکت ها و یا دفاتر کار خود فعالیت می کنید. ساعت کاری شما معمولا نامشخص و گاهی بسیار فشرده و طولانی می باشد. 

در ادامه با وظایف تحلیل گر مالی، توانایی ها و مهارتها، نحوه ورود به شغل تحلیل گری مالی، بازارکار و درآمد تحلیل گران مالی و تیپ های شخصیتی مناسب شغل تحلیل گر مالی آشنا می شوید.

 

مسئولیت ها و وظایف تحلیل گر مالی

 • توصیه زمینه های سرمایه گذاری مناسب به افراد و شرکت ها به منظور کمک به سرمایه گذاری بهتر آنها

 • ارزیابی داده های جاری و گذشته

 • مطالعه روندهای اقتصادی و سیاسی موثر بر بازارهای مالی به منظور ارائه مشورت بهتر و دقیق تر به مراجعین و کارفرمای خود

 • مطالعه صورت های مالی و تحلیل قیمت کالاها، فروش ها، هزینه ها، مخارج و نرخ های بیمه برای تعیین ارزش شرکت بوسیله پیش بینی درآمد آینده آن

 • ملاقات با مقامات شرکت برای کسب دید بهتر از چشم انداز شرکت و ارزیابی دقیق تر آن

 • تهیه گزارشات مکتوب و ارائه به مخاطبین خود

 • ملاقات باسرمایه گذاران برای توضیح در مورد پیشنهاد ها و توصیه ها

 

شخصیت شناسی تحلیل گر مالی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی تحلیل گر مالی بر اساس تست MBTI

ENTJ این تیپ شخصیتی اغلب در حوزه مالی موفق بوده، از کسب درآمد لذت می برد و دوست دارند با پول دیگران کار کند. عاشق رقابت و شرایط متغیر بازارهای مالی است. او به راحتی می تواند روند بازار را پیش بینی و حداکثر بهره برداری را از آن بکند.

INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی تحلیل سطح بالایی برخوردار است که از لازمه های این شغل است. 

ENTP این تیپ شخصیتی با کمک افکار و ایده های خود به پیش بینی شرایط آتی و ایجاد برنامه های خلاق می پردازد.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان و ریسک پذیر است. او به دنیای امور مالی که به سرعت در حال تحول است، بسیار علاقه مند می باشد.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. ali

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده دانشجو ارشد پیوسته رشته اقتصاد از دانشگاه امام صادق هستم که فعلا در مقطع کارشناسی در ابتدا علاقه ای به این رشته نداشتم ولی بتدریج علاقه مند شدم اما همیشه اینکه بخام در کدوم شاخه فعالیت داشته باشم برام سوال بوده اما بعد از مدتی به گرایش نفت و گاز علاقه مند شدم و همینطور با مشاهده مطالب شما در مورد شغل تحلیل گر مالی به این شاخه نیز علاقه مند شدم لذا میخاستم بدونم برای ورود به این شاخه باید از چه طریقی وارد شوم. باتشکر

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای کار تحلیل گر مالی می توانید از رشته خودتان که اقتصاد است وارد این کار شوید البته از رشته هایی مثل مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی و حسابداری هم می توانید وارد تحلیل گری مالی شوید. برای اطلاعات بیشتر این صفحه را مطالعه کنید:

   http://info.donyayekar.ir/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84-%DA%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%85%D8%9F-%DA%86%D9%87-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA/

   پاسخ
 2. pars

  با عرض سلام خدمت همه دوستان.: آیا برای شغل “تحلیلگر بازار سرمایه” رشته دانشگاهی بااین عنوان وجوددارد؟ به علاوه در مورد بورس آیاتحلیل بازاربورس بیشتر پیرو شانس است یا علمی است؟اگرعلمی بود مانندرشته های دیگرعلمی المپیاد ومسابقات برگزارمیشد. اینطور نیست؟ دوستان شاغل دراین حوزه بخصوص فارغ التحصیلان اقتصاد و بازرگانی نظربدهید.

  پاسخ
  1. علیرضا

   رشته مستقیم و همنام نداره. از رشته های مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مالی، اقتصاد میشه واردش شد. کسب مدارک بین المللی مثل cfa که فرد رو به عنوان تحلیل گر خبره مالی و سرمایه گذاری در سطح بین المللی معرفی می کنه اهمیت قابل توجهی برای علاقه مندان به این شغل داره.
   همینطور گذروندن دوره تحلیل گر بازارهای مالی بین الملل در سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای علاقه مندان کاربرد زیادی داره و اونا رو با ابزارهای مالی و سرمایه گذاری و نحوه استفاده از اونا در حد تعریف شده در دوره آشنا می کنه.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.