آیا می دانید کار برق کار چیست و چه شخصیتی مناسب این شغل است؟

آیا می دانید کار برق کار چیست و چه شخصیتی مناسب این شغل است؟

اگر کارهای فنی را به خوبی می توانید انجام دهید و به حوزه برق و الکترونیک علاقه دارید، این شغل مناسب شماست.

کار برق کار چیست؟

برق کاری انجام کلیه امور مربوط به سیم کشی و برق منازل، ادارات، مراکز صنعتی و … می باشد.

برق کار متخصص در امر سیم‌کشی الکتریکی ساختمان‌ها، ماشین‌های ایستگاهی و تجهیزات مرتبط به آن‌ها است. برق کار ها معمولا برق کار عمومی یا برق کار صنعتی هستند. برق کار عمومی با ساختمان ها اعم از مسکونی و اداری و تجاری بیشتر سروکار دارند در حالی که کار برق کار صنعتی با سیستم کارخانه هاست.

برق کار باید بسیار منظم و دقیق بوده و به جزئیات توجه نماید. همچنین باید به دستورالعمل های کاری موجود و مسایل ایمنی آگاهی کامل داشته باشد. مساله ایمنی در این شغل بسیار مهم و حیاتی بوده و برق کار باید با اصول و دستورالعمل های ایمنی به خوبی آشنا باشد و در حین کار از لباس و کفش مناسب استفاده کند. همچنین برق کار باید بتواند در ارتفاع به راحتی کار کرده و توان بدنی خوبی داشته باشد.

 

ساعت کار و محل کار برق کار

ساعت کار برق کار ، اگر در جایی استخدام باشد، به صورت تمام وقت است. در برخی از حوزه ها که نیاز به کنترل شبانه روزی است،  گاهی شیفت های شب نیز دارد. اگر برق کار به طور مستقل کار کند و مغازه داشته باشد، ساعت کاری منعطفی داشته و خود او آن را تعیین می کند. بسته به نوع کار، محل کار برق کار می تواند داخل ساختمان ها، کارخانجات و یا در فضاهای بیرونی باشد.
 

وظایف برق کار

این متخصصان می توانند در زمینه های مختلف از برق کشی ساختمان منازل تا انجام کارهای برقی پروژه های بزرگ مهندسی فعالیت کنند. کار برق کار نصب، بازرسی و تست تجهیزات، اطمینان یافتن از عملکرد درست سیستم های برقی، یافتن عیوب موجود و رفع آنها می باشد.

وظایف برق کار عبارتند از :

 • طراحی و نصب سیستم های برقی و روشنایی

 • بررسی و حفاظت از سیستم های الکتریکی و اطمینان یافتن از درست و ایمن کار کردن آنها

 • نصب و سیم کشی مدارهای سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته

 • طراحی، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق

 • نصب و سیم کشی تجهیزات حفاظتی

برق کار صنعتی کارهای تخصصی زیر را انجام می دهد :

 • نصب و سیم کشی تابلوهای توزیع برق

 • نصب و سیم کشی مدارهای الکتریکی

 • راه اندازی و تعمیر موتورهای الکتریکی

 • نصب و سیم کشی دستگاه های حفاظتی

 • آشنایی با تجهیزات ایمنی و حفاظتی

 

شخصیت شناسی برق کار

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 
 

شخصیت شناسی برق کار بر اساس تست MBTI

ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. محمد زکریا ریسی

  بنده دربرق کاری عمومی مهارت کامل دارم وآن را بصورت تجربی کاملا”بلدم ولی به عنوان شغل دوم از کمبود کار رنج می برم ومدرک فنی حرفه ای ندارم.
  نظر شما

  پاسخ
 2. میرزایی

  بنده دربرق کاری عمومی مهارت کامل دارم وآن را بصورت تجربی کاملا”بلدم ولی به عنوان شغل دوم از کمبود کار رنج می برم ومدرک فنی حرفه ای ندارم.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.