چگونه کاردرمانگر شوم؟ کاردرمانگر کیست؟

چگونه کاردرمانگر شوم؟ کاردرمانگر کیست؟

مهارت و دانش مورد نیاز شغل کاردرمانگر

 • صبر و شکیبائی زیاد : چون معمولا فرآیند کاردرمانی زمان بر است.

 •  روابط عمومی قوی : برای ایجاد ارتباط مناسب و اعتماد در بیماران

 • توانایی انگیزه بخشی : برای دادن امید و انگیزه کافی به بیماران

 • ابتکار و تخیل : برای مطابقت دادن فعالیتها با نیازهای بیماران

 • توانایی‌ جسمی‌ و روحی‌ خوب‌

 • مهربانی، همدردی  و علاقه به کمک به دیگران

 • توانایی خوب در آموزش دادن

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل کاردرمانگر

علاقه مندان برای ورود به این شغل باید مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشند. آنها می توانند در رشته کاردرمانی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند.

 

فرصت شغلی ، بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس کاردرمانی

استخدام کاردرمانگر در بهزیستی ، هلال احمر، بیمارستانهای توانبخشی و روانی ، درمانگاهها ، سرای سالمندان ، مراکز نگهداری عقب مانده های ذهنی و مراکز کاردرمانی امکان پذیر است.تعدادی از آنها نیزدر منازل بیماران، خدمات حرفه ای خود را ارائه می کنند.
  
کاردرمانگر  همچنین می تواند با داشتن شرایط لازم، صاحب شماره نظام پزشکی شده و اقدام به تاسیس مطب خصوصی نماید .

برای دانلود شرایط کامل تاسیس مطب و مراکز کاردرمانی کلیک کنید.

 

مکانهای کاری دیگری نیز وجود دارد که یک کاردرمانگر می تواند در آنها مشغول به کار شود :

 • کاردرمانگر می تواند به ارائه خدمات درمانی در حوزه پیشگیری و کار با کودکان سالم در معرض خطر و غربالگری و بازشناسی ایشان در مهد های کودک و مدارس ابتدایی بپردازد.  
 • کاردرمانگر می تواند به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاههای سراسر کشور استخدام و مشغول تدریس، پژوهش و تحقیق و مطالعه شود.
 • کاردرمانگر می تواند در سمت های مشاور امور توانبخشی در برخی نهاد ها ( مثل صدا و سیما و بنیاد معلولان و جانبازان و انجمن ها  و موسسات دولتی و خصوصی ) مشغول به کار شود.  
 • کاردرمانگر می تواند در زمینه تهیه و تامین تجهیزات توانبخشی فعالیت کند.
با توجه به تعداد قابل توجه جمعیت هایی که به کاردرمانی در سراسر کشور نیاز دارند، وضعیت بازارکار کاردرمانی در ایران مناسب است. شرایط استخدامی کاردرمانگرها در شهرهای دیگر غیر از تهران، بسیار مناسب تر است.

آینده شغلی مناسب کاردرمانی علاوه بر ایران، در اکثر کشورهای جهان نیز صادق است. به همین جهت افرادی که تمایل به کار در کشورهای دیگر را دارند، می توانند فرصت های شغلی مناسبی در حوزه کاردرمانی در آنجا پیدا کنند. در ادامه نمونه ای از آن آورده شده است.

 

آینده شغلی و وضعیت استخدام کاردرمانگر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام متخصصان کاردرمانی بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲،  رشد ۲۹ درصدی خواهد داشت . در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۱  درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۲۲.۴درصدی داشته (در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۶.۵ درصد بوده است) و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

میزان درآمد کارشناس کاردرمانی

اکثر افرادی که در حیطه ی کاردرمانی کار می کنند ، درآمد مناسبی دارند. البته آنهایی که سابقه و تجربه کاری بیشتری دارند، درآمد مناسب تری هم کسب می کنند.

کاردرمانگرانی که به صورت مستقل و شخصی فعالیت می کنند، با توجه به میزان فعالیت و تعداد مراجعان، درآمدهای مختلفی دارند.

 

درآمد کاردرمانگر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – درآمد کاردرمانگرها در این کشور در سال ۲۰۱۲، حدود ۷۵۵۰۰ دلار در سال بوده است.

انگلستان – درآمد کاردرمانگر در این کشور در ابتدای کار حدود ۲۲۰۰۰ پوند در سال است. با داشتن تحربه بیشتر این درآمد بین ۲۵۵۰۰ تا ۳۴۵۰۰ پوند در سال می رسد. افرادی که در این شغل سمت های نظارتی و مدیریتی دارند، درآمد بیش از ۴۰۰۰۰ پوند در سال هم کسب می کنند.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه متخصصان کاردرمانی سالانه ۶۰۰۰۰  دلار استرالیا (قبل از کسر مالیات) می باشد.

کانادا- متوسط درآمد سالانه متخصصان کاردرمانی سالانه ۵۹۰۰۰  دلار کانادا می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی ، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. مصطفی

  سلام دوستان شغل من مراقبت در منزل بیماران خاص و معلولین هست
  کارمو دوسدارم تقریبا مثل کاردرمانیه البته ن بادانش این رشته
  خودم لیسانس دارم رشته کاملا بی ربط ولی علاقمند ب تحصیل در این رشته هستم لطفا اگ کسی اطلاعاتی داره باهام در ارتباط باشه
  پیشاپیش از مساعدت و هم فکری شما کمال تشکر را دارم

  پاسخ
 2. میم

  نفرت انگیز ترین رشته است که متاسفانه ما نادانسته مدرکش را گرفتیم. پر از دروغ و دزدی و آسیب های جسمی و استرس. خواهش می کنم هیچوقت این رشته را انتخاب نکنید. تشکر

  پاسخ
  1. محمد ام ي از خوي

   نظر…باسلام به اقا یا خانم که میم هستید یک انسان نباید از شغ یا چیزی که علاقه مند هست نفرت داشته باشد همه در بشریت به هر کاری که اعم از ۱- درستی را باید در شغلش انتخاب کند ۲- به ارزشهای انسانی خود علاقه مند و پایه بندی داشته باشد ۳- محبت بر دیگران را در قلب خود به ذهن خودش اموزش تکمیلی را برساند ۴- انسان باید در زندگی خودش یادگاری در قلب انسانهای نیازمند به محبت و احترام وشفا یابنده وکسانی که مخصوصاً در بستر بیماری و چشم انتظارهایی که به راه دوخته و دل به انتظار محبت و شفا و یاری دارد یاری نمایید مطمعن باش در زندگی خود چه در اولاد خود و چه در نیازهای خودت باشد از خداوند منان عوض خواهید گرفت یادت باشد برادر و یا خواهر گرامی همیشه به قلب خودت رجوع کن تا صاف و شفافیت را در وجود خودت بدرستی در شغل و کارهایی را که انجام خواهید داد همیشه بخاطر صواب و دعا بر پدر و مادر و خوت انجام بده خیلی ممنون انشاء الله از شغل خدمتگذاری برای دیگران را از دل خودت بیرون نبری شما دستت و قلبت را به راستی و محبت واحترام گذاشتن به طرف مقابل و به نسبت کاری که انجام خواهید داد شفاف باشید همه چیز در محبت است خدا نگهدار محمد ام ی از خوی بنده نه پرستار و نه شغل دولتی دارم شغل بنده تبلیغاتی در امور چاپ میباشد

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.