چگونه کارشناس روابط عمومی شوم؟

چگونه کارشناس روابط عمومی شوم؟
 

رشته تحصیلی مرتبط با شغل کارشناس روابط عمومی

فارغ التحصیلان رشته علوم ارتباطات اجتماعی در مقطع کارشناسی و رشته های وابسته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معمولا برای تصدی این مشاغل انتخاب می شوند .اما در بسیاری از شرکت ها مخصوصا در حوزه دولت؛ انتخاب کارشناس روابط عمومی از بین افراد با سایر مدارک تحصیلی نیز صورت می گیرد.

 

مهارت لازم برای کارشناس روابط عمومی

 • مهارت های نوشتاری عالی به منظور بیان کامل و صحیح دیدگاه ها و نظرات و انتقال اهداف و برنامه های شرکت به رسانه ها و مطبوعات

 • اعتماد به نفس و توان ارائه عالی مطالب به منظور تأثیر مناسب در هنگام سخنرانی در همایش ها و میزگردهای رسانه ای

 • مهارت های ارتباطی عالی

 • خلاقیت و ابتکار به منظور یافتن بهترین راهکار معرفی شرکت و محصولات به جامعه و بازار هدف و توان پاسخ گویی به نمایندگان رسانه در زمان مورد نظر

 • مهارت های سازماندهی و برنامه ریزی و مدیریت زمان

 • توانایی کار تیمی و کار با انواع مشتریان

 • انعطاف پذیری و توان انجام چندکار – مدیران روابط عمومی عمدتا چندین برنامه را به صورت موازی در حال اجرا دارند و باید توانایی مدیریت همزان آنها را داشته باشند

 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد در زمان های شلوغ کاری

 • منعطف بودن در برخورد با انتقادها – زیرا رسانه ها به دقت حرفها و رفتار مدیران ارشد و مدیران روابط عمومی شرکت ها و سازمان ها را زیر نظر دارند و  نیاز است در پاسخ به انتقادها و گلایه ها مدیر روابط عمومی با سیاست و کیاست عمل کند

 • دقت و توجه به جزئیات – به منظور امکان ارتباط مناسب و مؤثر با رسانه ها و مشتریان

 • علاقه مندی به رسانه

 

تیپ های شخصیتی مناسب برای کارشناس روابط عمومی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

تیپ شخصیتی مناسب کارشناس روابط عمومی بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI

 ENFJ این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. به سرعت روابط خوبی با مشتریان یا مراجعان برقرار کرده و معمولا کلام را بر نوشته ترجیح می دهند.
ENFP  این تیپ شخصیتی دارای دید بلندمدت بوده و نیاز دیگران را به خوبی درک و در برنامه های خود لحاظ می کند. او خلاق بوده و در سخنرانی عالی است.

ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول روابط عمومی لذت می برد و از مهارت های ارتباطی خوب خود در کارش بهره فراوان می گیرد.

ESFJ این تیپ شخصیتی از سرعت کار و تحول در آن لذت می برد و دوست دارد با مشتریان و مراجعان مختلف در ارتباط باشد.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. وجود محیطی مفرح همراه با استقلال و انعطاف بالا در شغل، برای او جذاب است. این تیپ شخصیتی از مشاغل روابط عمومی لذت می برد.

مطالب مرتبط