چگونه می توانم خیاط شوم؟ درآمد خیاط به چه عواملی بستگی دارد؟

چگونه می توانم خیاط شوم؟ درآمد خیاط به چه عواملی بستگی دارد؟

برای ورود به این شغل می توانید آموزش رسمی دیده و مدرک معتبر دریافت کنید و یا اینکه از راه کارآموزی و کار با یک استاد کار ماهر شوید. اما ابتدا خوبست با مهارتهای اصلی مورد نیاز آشنا شوید.

 

مهارت و دانش مورد نیاز خیاط

 

 • مهارت برش الگو
 • شناخت انواع پارچه ها و ویژگی های آنها

 • مهارت قابل قبول در دوزندگی

 • علاقه زیاد به طراحی، دوخت و مد و آگاهی از جدید ترین انواع آنها

 •  توجه به علایق و گرایش های مشتریان

 • خلاقیت و قدرت تجسم طرح ها

 • مهارت ارتباطی مناسب در برخورد با مشتری

 • دقت و توجه به جزئیات

 • توانایی حفظ تمرکز در ساعات کار طولانی

 • داشتن ظاهری خوب و پسندیده

 • داشتن پشتکار و تجربه

 • داشتن نظم و مدیریت زمان برای تحویل به موقع سفارشات

 • داشتن سلامت جسمی

 

طراحی مد لباس مجتمع فنی تهران

 

نحوه ورود به شغل خیاطی

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد رشته خیاطی شاخه کار و دانش (گرایش های لباس زنانه، لباس شب و عروس، دوخت های تزئینی، وسایل منزل،ضخیم دوزی، ظریف دوزی، لباس مردانه)  یا فنی و حرفه ای (رشته های طراحی و دوخت) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

همچنین افراد علاقه مند با هر سن و سال و تحصیلاتی می توانند به آموزشگاه های معتبر خیاطی زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه و با گذراندن دوره های خیاطی مدرک معتبر دریافت کنند. بیشتر این دوره های آموزشی برای خانم ها برگزار می شود.

در کنار همه این موارد، روش استاد و شاگردی نیز برای یادگیری این شغل امکان پذیر است. علاقه مندان می توانند در کنار یک خیاط ماهر به شکل تجربی کار خیاطی را یاد بگیرند.

 

بازار کار و فرصت های اشتغال و استخدام خیاط 

برای یک خیاط، استخدام (به شکل مرسوم و تمام وقت آن)، تنها بخش کوچکی از زمینه های اشتغال را شامل می شود. استخدام خیاط می تواند در شرکتهای تولیدی و یا کارگاههای معتبر پوشاک که دوزندگی را به روش سنتی انجام می دهند اتفاق بیفتد. چرا که در بسیاری از کارگاهها و تولیدیهای بزرگ و معتبر، دستگاههای اتوماتیک تا حد زیادی جایگزین خیاط ها شده اند.

علاوه بر این، برای یک خیاط امکان همکاری با کارگاه های خیاطی کوچک، تولید کنندگان لباس، شرکت های طراحی مد و لباس و سایر مراکز مرتبط، به صورت پاره وقت (یا گاهی تمام وقت) وجود دارد.

اما زمینه کارآفرینی و خوداشتغالی در این شغل اهمیت بیشتری دارد. خیاطان علاقه مند و توانمند با داشتن تجربه و سرمایه کافی می توانند به طور مستقل کار کنند. به عنوان مثال می توانند کارگاه های خیاطی راه اندازی کنند و یا حتی در خانه به خیاطی بپردازند. همچنین می توانند با گذراندن موفق آزمون مربی گری و دریافت مجوز از وزارت کار، آموزشگاه خیاطی تاسیس کنند و به عنوان مربی به کار آموزش مشغول شوند. برای آشنایی با شرایط تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد روی لینک زیر کلیک کنید :

آیین‌نامه نحوه تشکیل و اداره آموزشگاههای فنی و حرفه‌ای آزاد

 

وضعیت استخدام خیاط در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام خیاط ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام رشد ۵.۲ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

میزان درآمد خیاط

درآمد خیاط به عوامل مختلفی بستگی دارد و لذا مقدار آن بسیار متفاوت است. میزان تجربه، مهارت و نوع کار خیاط و منطقه ای که در آن به کار خیاطی مشغول است از مهمترین عوامل در تعیین میزان درآمد او محسوب می شود. هر چه فرد توانمندتر و ماهرتر باشد، سفارشات بیشتری گرفته و درآمد بهتری خواهند داشت.

از طرفی درآمد خیاط سنتی که مثلاً در یک کارگاه کوچک مشغول خیاطی است با درآمد خیاط حرفه ای که به صورت صنعتی و وسیع با شرکتهای پخش کار می کند، متفاوت خواهد بود.

حتی صفات و خصوصیات شخصی خیاط (نظیر آراستگی ظاهر، خوش قولی، مردم داری، صداقت، انصاف،…) سهم موثری در کاهش یا افزایش درآمد خیاط دارد.

 

مجتمع فنی تهران

 

درآمد خیاط در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد  این شغل ساعتی ۱۲.۴۳ دلار در سال ۲۰۱۰ بوده است. همچنین مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه خیاط ۲۶.۱۵۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۴۳.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۱۷.۵۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۲۱.۵۰۰ تا ۲۷.۵۰۰ دلار و برای افراد ماهر و در قراردادهای بزرگ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.