چگونه مهندس بهداشت حرفه ای شوم؟

چگونه مهندس بهداشت حرفه ای شوم؟

برای ورود به شغل مهندس بهداشت حرفه ای و موفقیت در این شغل باید مهارتها و تحصیلات خاصی داشته باشید.

 

دانش و مهارت مورد نیاز مهندس بهداشت حرفه ای

  • آشنایی کامل با دانش، قوانین و مباحث بهداشت حرفه ای

  • مسئولیت پذیری

  • دقت و توجه به جزئیات

  • مهارت های ارتباطی مناسب

  • توان تصمیم گیری درست و به موقع

  • توانایی خوب در حل مسایل و مشکلات

  • آشنایی کافی با مسایل فنی صنعت و سازمان محل کار

  • توان و استقامت بدنی مناسب

  • توان آموزش موارد بهداشتی و ایمنی به شاغلین

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مهندس بهداشت حرفه ای

در حوزه علوم پزشکی (بهداشتی و درمانی) معمولاً رشته های خاصی برای ورود به هر یک از مشاغل تعریف شده اند و بر خلاف بسیاری از مشاغل حوزه غیر پزشکی امکان ورود به این مشاغل از سایر رشته ها (حتی رشته های مشابه) امکان پذیر نمی باشد. شغل مهندس بهداشت حرفه ای نیز چنین خصوصیتی دارد و برای ورود به آن شما باید منحصراً در رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرده باشید.

 

شخصیت شناسی مهندس بهداشت حرفه ای

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. 
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی مهندس بهداشت حرفه ای بر اساس تست  MBTI 

INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مفاهیم پیچیده و جدید روبرو شود. اگر این شغل همراه با پژوهش و بررسی باشد، فرصت کاری مستقل و مطلوبی را برای او فراهم می کند.

ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده، به جزئیات توجه زیادی دارد و از استقلال و انعطاف کاری لذت می برد.

ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.