چگونه منجم شوم ؟ درآمد و وضعیت استخدام منجم چطور است؟

چگونه منجم شوم ؟ درآمد و وضعیت استخدام منجم چطور است؟

برای منجم شدن نیازمند داشتن مهارتهای ویژه و تحصیلات متناسب هستید.

 

مهارت و دانش مورد نیاز شغل منجمی

 • قدرت مشاهده خوب

 • داشتن رویکرد ساختاریافته و منطقی به کار که در بسیاری از کارهای تحقیقاتی لازم است.

 • توانایی کار با ایده های انتزاعی و انجام مشاهدات پیچیده

 • صبر زیاد در انجام یک پروژه تا پایان یافتن آن ( اغلب چندین سال طول می کشد)

 • توجه زیاد به جزئیات

 • توانایی در حوزه های ریاضیات، فیزیک و شیمی در حد مورد نیاز در علم نجوم

 • توانایی تهیه گزارشات علمی برای نشریات

 • داشتن اعتماد به نفس در ارائه یافته های تحقیقات خود

 • مهارت های خوب در استفاده از نرم افزارهای مرتبط و اینترنت

             

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل منجمی

علاقه مندان به نجوم آماتوری می توانند با مطالعه کتاب ها و نشریات حوزه نجوم و همچنین با کمک اینترنت اطلاعات زیادی در این بخش کسب کنند. همچنین برخی از مراکز نجوم و ستاره شناسی دوره هایی را برای آموزش نجوم آماتوری برگزار می کنند که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کنند.
 
اما اگر بخواهید منجم حرفه ای شوید، باید تحصیلات دانشگاهی در این حوزه داشته باشید. در دانشگاه های کشور رشته نجوم در سطح کارشناسی وجود ندارد. علاقه مندان به این شغل باید در رشته فیزیک وارد شده و در مقطع ارشد و دکتری در گرایش اختر فیزیک یا کیهان شناسی ادامه تحصیل دهند.

البته به رشته نجوم در ایران توجه ویژه ای نشده است و علاقه مندان در صورت امکان می توانند در خارج از کشور، به خصوص در کشورهایی که در حوزه نجوم قوی و پیشرفته هستند، تحصیل کنند.
 

بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام منجم

منجم معمولا کار خود را باید با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز کند. استخدام منجم معمولاً در سازمان های مربوط به حوزه های ستاره شناسی ، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره ای، رصد خانه ها و… می تواند صورت پذیرد. ستاره شناس دارای مدرک تحصیلی عالی می تواند به عنوان هیات علمی در رصدخانه‌های حرفه ای، پژوهشکده‌های فیزیکی و نجومی و دانشگاه‌ها فعالیت کند.

 

برخی مشکلات شغل ستاره شناسی در ایران 

 • حرفه ای نبودن شغل منجمی در ایران

 • عدم وجود رشته های منسجم و مستقل نجوم در دانشگاه های ایران

 • بازار کار نامناسب و فرصت های شغلی بسیار محدود

 
در خصوص وضعیت استخدام منجم و بازارکار آن در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. از آنجا که کشور ما در حوزه نجوم جایگاه مناسبی در دنیا نداشته و توجه خاصی به این حوزه در کشور نمی شود و به تبع آن امکانات و تجهیزات کافی نیز وجود ندارد، فرصت های شغلی موجود در این بخش بسیار محدود است. لذا علاقه مندان به شغل اخترشناسی حرفه ای باید به این نکات توجه کنند و بدانند یافتن شغل مناسب کار راحتی نخواهد بود.

 

وضعیت استخدام منجم در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام منجم بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 

میزان درآمد منجم

اطلاعات و آمار دقیقی از میزان درآمد منجم در کشور در دسترس نمی باشد. 

 

متوسط درآمد منجم در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل  ۸۷.۲۶۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۹۶,۲۰۰ دلار بوده است.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین  ۳۰.۵۰۰ تا ۴۶.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه تا ۹۱.۵۰۰ دلار می باشد.

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

23 نظر

  1. مهدی رسولی

   سلام
   بله شما می توانید با هر تحصیلات و تخصصی و فقط با عشق و علاقه در این خصوص مطالعه و تحقیق کنید و آسمان را رصد نمایید که آن وقت به شما منجم آماتور می گویند ولی اگر بخواهید به صورت حرفه ای کار کنید آن وقت باید وارد رشته فیزیک و تحصیلات مرتبط شوید.

   پاسخ
 1. عاطفه

  بابا اصلا تو این شغل در آمد نیست به فکر آیندتون باشید
  منم بچه بودیم عاشق نجوم بودم
  ولی الان سر پرستار هستم و توش کلی حقوق داره

  پاسخ
  1. مونا

   تورو خدا اینقد تو رویاهاتون نباشید!!عاشق آسمون بودن نون و آب نمیشه.قرار نیست نجوم بخونیدکه باستلره ها دوست شید.بخونید که موقعیت و پول بدست بیارید.
   سرنوشتتون رو براساس رویاهاتون رقم نزنید همش سرابه بدبختا.
   برید یه رشته کارآمد بخونید که خودتون بتونید واسه خودتون کاربزنید!!ینی منتظراستخدام نباشید.

   پاسخ
   1. آیدا

    ممکنه اینا رویا باشه، ولی همه ایرانیا به خاطر همین طرز تفکرشون انقد از دنیا عقب موندن. اگه ما جوونا همش بریم به سمت رشته های مثلا پول زا، اونوقت نتیجش میشه همینی که الان می بینید. الان مهندسی خوابیده. صنعت ایران خوابیده. اکثر دکترا به فکر پولن و سلامتی مریضا واسشون مهم نیس. بابا یه ذره هم به علم فک کنین، به این که می تونیم آینده بچه هامون و یا نه، آینده خودمون رو عوض کنیم. ما ایرانیا خیلی هم باهوشیم ولی متاسفانه چون سیستم آموزشی خوبی ندارم و جوونایی مثل شماها که به این رشته ها علاقه دارین تلف میشن. اگه هممون دست به دست هم بدیم و همکاری کنیم میتونیم بازم ایرانو بسازیم. میدونم سخته ولی زندگی همیشه سخت بوده نه؟ دانشمندای بزرگ هم یه عالمه سختی کشیدن تا ما الان برق داشته باشیم و یا گوشی های همراه مدل بالا….یه ذره به فکر باشیم

    پاسخ
   2. سعید

    منم میگفتم که این کار نون و آب نداره و خواستم ولش کنم اما آدم وقتی عاشق یه کاری باشه دیگه ناممکنه ولش کنه

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.