چگونه مشاور شغلی شوم ؟

چگونه مشاور شغلی شوم ؟

 رشته های دانشگاهی

از آنجا که مشاوره شغلی در ایران هنوز به صورت حوزه ای کاملا تخصصی و مجزا شناخته نشده است، معمولا در کنار مشاوره های دیگر تحصیلی، رفتاری و… به افراد داده می شود. به این معنا که روانشناسان و مشاوران در حوزه های مختلف رفتاری، تحصیلی، شغلی و… مشاوره می دهند.

علاقه مندان به این شغل می توانند در رشته های روانشناسی و راهنمایی و مشاوره  (دانشگاه سراسری) تحصیل کرده و به صورت تخصصی در گرایش مشاوه شغلی در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.

مدارک و مجوز های لازم

به منظور انجام خدمات حرفه ای مشاوره شغلی شما باید مجوزهای لازم را از مراکز ذی صلاح کسب کنید. در حال حاضر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، مسئولیت بررسی متقاضیان و ارائه مجوز در این زمینه را بر عهده دارد. شما می توانید با مراجعه به سایت این سازمان از آخرین شرایط لازم برای اخذ مجوز مطلع شوید.

 

مهارت و دانش مورد نیاز

برای انجام خدمات مشاوره شغلی شما نیاز به یکسری از مهارت ها و تخصص های لازم دارید تا به بهترین نحو ممکن مراجعین خود را راهنمایی نمایید. برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است :

  • مهارت های ارتباطی خوب به منظور برقراری ارتباط مناسب با مراجعه کننده و تأثیر گذاری مناسب در او
  • مهارت خوب در مصاحبه و پرسشگری به منظور کشف نیازهای واقعی روحی و روانی مراجعه کننده
  •  صبر و حوصله و شنونده خوبی بودن، برای اینکه بتوانید نیاز مراجعه کننده را به خوبی بشنوید و راه حلی که ارائه می کنید کاملا منطبق با نیازهای فرد باشد.
  • داشتن دانش و اطلاعات کامل از مشاغل، ویژگی ها و شرایط کنونی آنها در کشور به منظور هدایت صحیح مراجعین
  • قدرت بیان مناسب جهت ایجاد انگیزه و ارائه مناسب توضیحات به مراجعان
  • توانایی هدف گذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف تعیین شده برای مراجعان
  • مهارت کار با کامپیوتر به خصوص استفاده از اینترنت برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز

 

شخصیت های مناسب برای شغل مشاوره

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

 ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا از زندگی خود لذت ببرند. آنها درمانگرهای بانفوذ و گرمی هستند که راه حل ها و انتخاب های احتمالی را به خوبی تشخیص و به مراجعان خود ارائه می دهند.

INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شغل شرایط آن وجود دارد.

ENFP  این تیپ شخصیتی مشاورانی دلسوز، مهربان، خلاق و حمایتگر هستند. آنها می توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند. با انرژی زیادی که دارند، انگیزه لازم برای تغییرات مثبت در زندگی را به مراجعان خود می دهند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد و فراست بیشتری دست پیدا کند. او در حوزه مشاوره و راهنمایی بسیار موفق عمل می کند.

ENTJ این تیپ شخصیتی از استقلال و تنوع این شغل لذت برده و دوست دارد با انواع مردم در مشاغل مختلف سر و کار داشته باشد. او معمولا محیطی چالشی با طرح های خلاق و جلسات پویا بوجود می آورد.

 

منبع مطلب:iranianpath.com

مطالب مرتبط