چگونه مجری رادیو و تلویزیون شوم؟ درآمد مجریان چقدر است؟

چگونه مجری رادیو و تلویزیون شوم؟ درآمد مجریان چقدر است؟

برای رسیدن به شغل مجری رادیو و تلویزیون باید یکسری مهارت ها و توانمندیها و شخصیت مناسب این شغل را داشته باشید.

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مجری گری

 • قابل اطمینان بودن و داشتن شخصیت برون گرا

 • مهارت های ارتباطی و ارائه عالی – زیرا در غیر این صورت مجری گری شما زمان زیادی ادامه نمی یابد و مخاطبان از اجرای شما خسته خواهند شد!

 • انعطاف پذیری – مخصوصا در برنامه هایی که مجری نقش اداره کننده یک جلسه گفتگو یا مناظره را ایفا می کند.

 • توانایی فکر کردن و تصمیم گیری لحظه ای در صورت لزوم

 • مهارت در انجام تحقیقات و مصاحبه

 • حفظ آرامش در شرایط کاری پرفشار

 • توانایی کار مطابق با دستورالعمل های فراوان موجود – زیرا مجریان در کنار اینکه باید نظر مخاطبان را جلب کنند، در همان لحظه باید به قوانین و مقررات سازمان صدا و سیما نیز پایبند باشند

 • توانایی انجام همزمان چندین کار

 • حافظه خوب برای ارائه متن هایی که از قبل آنها را حفظ کرده است

 • توانایی انجام کار تیمی

 • مهارت های کلامی عالی

    

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدام مجری رادیو و تلویزیون

بیشتر فرصت های شغلی موجود در این حوزه به صورت مستقل و قراردادی است که زمان آن می تواند از یک روز تا چند هفته یا چند ماه باشد. البته در رادیو و تلویزیون ایران که کمتر جنبه رقابتی دارد ( به دلیل دولتی بودن آن ) مجریان به صورت بلند مدت همکاری کرده و در استخدام آن هستند و تنها ممکن است برنامه آنها تغییر یابد. اما به طور کلی در دنیا رقابت در حوزه استخدام مجری رادیو و تلویزیون نسبتا شدید است.
 
یک مجری توانمند و موفق، باید بتواند برنامه های مختلف را اجرا کند و حداکثر مخاطب را جذب نماید. همچنین مجری می تواند وارد شغل های دیگر مانند بازیگری و یا نویسندگی شود. در صورت کسب تجربه لازم نیز می توانید وارد شغل تولید و تهیه کنندگی شود.  البته برخی از مجریان ( به خصوص مجریان تلویزیونی) به دلیل شناخته شدن بودن نزد عموم مردم، به عنوان مسئول اجرای برخی همایش ها، کنفرانس ها و یا جشن ها نیز انتخاب می شوند.

شغل مجری گری در ایران با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 • نبود رشته آکادمیک فراگیر در ایران در رشته مجری گری و گویندگی

 • استخدام بسیاری از مجریان در تلویزیون بر اساس رابطه نه مهارت و تخصص

 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مجری بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۷ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیادر بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام مجری رشد ۳۳.۶ درصدی داشته است. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۷.۸ درصد بوده است. پیش بینی می شود در سال های آتی رشد متوسطی در میزان استخدام این شغل باشد.

 

درآمد مجری رادیو و تلویزیون

نکته قابل توجه اینکه مجریان تنها یک راه درآمد ندارد و  خیلی از آنها بخش مهم و قابل توجه درآمد خود را از اجرای برنامه در خارج از تلویزیون و رادیو بدست می آوردند مثل مجری گری و گویندگی در سمینارها، همایش ها، جشن ها و میهمانی ها.

درآمد مجری گری در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مجری های رادیو و تلویزیون در سال ۲۰۱۳، ۴۰.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیامتوسط درآمد سالیانه مجری های رادیو و تلویزیون در سال ۲۰۱۳، معادل  ۴۰.۵۰۰  دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – بر مبنای قراردادهایی که با کارفرما می بندند، درآمد متفاوتی دارند. مجریانی که به صورت مستقل کار می کنند، میزان درآمد آنها متغیر است.

کانادا - متوسط درآمد سالیانه مجری های رادیو و تلویزیون در سال ۲۰۱۳، معادل ۴۴.۵۰۰ دلار آمریکا می باشد.
 

شخصیت شناسی مجری رادیو و تلویزیون

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی مجری رادیو و تلویزیون بر اساس تست MBTI

ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول کارش لذت می برد و از مهارت های ارتباطی خوب خود در آن بهره فراوان می گیرد.

ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.

ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او از سرگرم کردن دیگران لذت می برد.

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

43 نظر

 1. محیا نجفی فرد

  سلام من محیا نجفی فرد هستم ۱۲ ساله ساکن تهران من در مدرسه شاهد تحصیل میکنم و شاگرد ممتاز هستم من علاقه مند به کارهایی چون بازیگری مجریگری و خبرنگاری هستم.

  پاسخ
 2. پربالام

  سلام من هم خیلی به گویندگی علاقه دارم . ۱۵ سالمه و صدای خوبی دارم اما نمی دونم از کجا و چجوری شروع کنم . لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. كيانا

   سلام من دوست دارم مجری برنامه کودک بشم و میتونم با بچه ها راحت ارتباط برقرار کنم ولی نمیدونم چه جوری اقدام کنم لطفا راهنمایی کنین

   پاسخ
   1. مهدی رسولی

    سلام شما می توانید به آگهی هایی که در شبکه های استانی و سراسری گاهی اعلام می شود مراجعه کنید. در خواست بدهید و اگر شرایط لازم را داشته باشید جذب خواهید شد. البته برخی از طریق آشنا و ارتباطی که دارند وارد سیستم شبکه های سیما می شوند. موفق باشید

    پاسخ
 3. شیوا

  سلام من به تازگی کار گویندگی رو شروع کردم ،۱۵سالمه و باید بگم این کارتنها علاقه نیست،استعداد و قدرت بیان بالایی هم میخواد،باید بسیار توانمند از نظر ذهن و بیان باشید مجری کری تلوزیون که شما با چهره و یا حالا حرکات دست منظورم میرسونی ولی در رادیو به علت اینکه فقط صدای شما پخش میشه باید بازی با صدارو بلد باشید

  پاسخ
 4. فاطمه

  من تمام جوانی ام را برای مجری شدن فدا کردم عزیزان،من دوستان من تا زمانی که رابطه ها غیر عادلانه توانایی های شما را کنار میگذارند اجازه و فرصت ابراز به شما نمیدهند

  پاسخ
 5. عارفه

  سلام
  من ۱۸ ساله هستم و علاقه ی شدیدی به کار مجری گری دارم. و البته می دونم که استعداد و توانایی لازم رو هم دارم و جدا از آن صدای خوبی هم دارم که باعث انگیزه دادن به من میشه .
  درسی که می خونم هیچ ارتباطی با هنر و سینما و… نداره . چطوری می تونم بعد از اتمام تحصیلم شروع به کار کنم؟؟

  پاسخ
 6. setareh

  سلام من خیلی به مجری گری علاقه دارم واستعدادشم دارم دریک روستای بسیاردورزندگی میکنم چطورمیتوانم یک مجری باشم؟! لطفاراهنماییم کنین ممنونم.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. اینکه علاقه خودتان را می دانید بسیار خوب است سعی کنید با بررسی بیشتر شغل مجری گری ببینید توانایی ها و مهارت های لازم برای آن را هم دارا هستید. چون فقط علاقه کافی نیست. برای ورود به حوزه مجری گری شاید مدرک مشخص و مرتبطی نباشد. همانطور که داستان مجری های موفق را اگر بخوانید متوجه خواهید شد آنها در رشته های مختلف درس خوانده اند و از راه های مختلف وارد صدا وسیما شده اند. گاهی اوقات برخی مسابقات مجری گری و گویندگی برگزار می شود که می توانید در آنها شرکت کنید تا دیده شوید. همچنین پیشنهاد می کنم از طریق شبکه های اجتماعی با مجریان مشهور و موفق ارتباط بگیرید و از آنها راهنمایی بخواهید. به امید موفقیت شما

   پاسخ
   1. شبنم

    من چهار ده سالمه و بیان خوبی دارم همچنین دارای روابط اجتمایی خوبی هستم و به کار کودک علاقه دارم چطور می تونم وارد این رشته شم

    پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز بسیاری از مجری های صدا و سیما رشته مرتبط ندارند و بیشتر توانایی ها و مهارت های لازم را داشته اند و مسیر درستی را پیدا کرده و وارد این حیطه شده اند. اگر داستان زندگی چند تن از آنها را بخوانید متوجه خواهید شد از چه مسیرهایی می توان وارد حوزه مجری گری شد. ولی رشته هایی مثل مجری گری (عمومی و ورزشی) در دانشگاه هایی مثل علمی کاربردی هم وجود دارد که برای اطلاع بیشتر می توانید به سایت دانشگاه و یا آخرین دفترچه رشته های دانشگاه مراجعه کنید. موفق باشید

   پاسخ
 7. Sh

  سلام.من۱۳سالمه ودوست دارم مجری بشم ،استعدادشم دارم .ولی کجاوچجوری باید تست بدم؟بی زحمت راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز اگر داستان زندگی چند تن از مجری های معروف را بخوانید متوجه خواهید شد از چه مسیرهایی می توان وارد حوزه مجری گری شد. گاهی خود صدا و سیما فراخوان می دهد ولی سعی کنید از مسیرهای حرفه ای وارد این حوزه شوید و اطلاعات تخصصی و آکادمیک لازم را کسب کنید. موفق باشید

   پاسخ
 8. فاطمه راستی

  با سلام من تمام شرایط لازم برای مجری گری رو دارم ولی اطلاعی در خصوص ثبت نام رو ندارم آگه میشه کمکم کنین خیلی ممنون از لطفتون.

  پاسخ
 9. فاطمه

  سلام.من ۲۵ سالمه و یکی از ارزوهام کار کردن توی تبلیغاته مثل دختر خانومایی ک توی تبلیغات بازی میکنن ولی راهشو نمیدونم.چهره و قیافه خوبی هم دارم.و بیان و رابطه اجتماعیم هم خوبه.اگه میشه راهنماییم کنین که از کجا باید شروع کنم چجوری اقدام کنم.ایا مهارت خاصی لازمه؟احتیاج به پارتی هست یا خیر؟؟
  اگر پاسخ رو به ایمیلم بفرستین ممنونتون میشم

  پاسخ
 10. دانشفر

  باسلام
  دوست عزیزی که در مورد روسری های رنگی مجری های تلوزیون نظر دادین، خسته نشدین از بس رنگ مشکی دیدین؟
  افکار امثال شما باعث شده که تمام رنگ های دور و بر ما تیره شدن.
  واقعا متاسفم….

  پاسخ
 11. طاهره

  سلام.من ۳۴ سالمه فن بیان خوبی دارم و خیلی دوست دارم وارد کار خبرنگاری و یا کار تلوزیون بشم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 12. علی

  باسلام من ۲۲سالمه خیلی دوست دارم گویندگی ومجری بشوم فن بیانم خیلی خوبه درون لطفا راهنماییم کنید چجوری واز چه راهی مجری شوم ممنون

  پاسخ
 13. سلام

  سلام
  ای کاش ;
  ۱- حقوق مجریان ایران رو هم می نوشتید.
  ۱- نمونه های تست حضوری در صدا و سیما رو درج می کردید.
  ۳-چرا مجریان زن گزینش ندارند . چرا ادارات دیگه سختگیری دارن روی پوشش زنها ولی صدا و سیما اینگونه نیست. می بینید ؟ روسری های رنگی زیر چادر . مغنعه های رنگارنگ و چهره آرایش کرده.
  واقعا چرا ؟

  پاسخ
 14. مهدی

  سلام من۲۱سالمه و به گفته ی خیلی ها صدای خوبی برای اجراوگویندگی تورادیورودارم.اما شرایط ورودبه صداوسیما یه خورده دشواربه نظرمیرسه.لطفا اگه راه دیگه ای هم وجودداره معرفی کنین.سپاس

  پاسخ
 15. مهدی

  سلام من۲۱سالمه و به گفته ی خیلی ها صدای خوبی برای اجراوگویندگی تورادیورودارم.اما راه ورود به به این حرفه رونمیدونم.لطفا راهنماییم کنین

  پاسخ
 16. Fahime

  سلام من ی چند وقتیه ک فهمیدم استعداد دارن تو مجری گری و دکلمه گویی. لطفن کمکم کنین از کجا باید شروع کنم.

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام
   من پیشنهاد می کنم به کلاس ها و یا آموزشگاه های مرتبط با بازیگری و گویندگی مراجعه کن و ببین اونها هم تأیید می کنن حرف و حس شما رو و اگر همین طور بود خوب باید سراغ شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی بری و خودت رو ثابت کنی یا اینکه در مسابقه هایی که تو این زمینه هر چند وقت یک بار برگزار میشه شرکت کنی تا اگر برنده شدی تو رو ببینند و دعوت به کارت کنن

   پاسخ
 17. Fafa

  سلام به نظرمن اجرا درتلویزیون ورادیو یک مهارت خاص لازمه واز روی احساس وتوهم وخیالات نباید این شغل را انتخاب کرد

  پاسخ
  1. آرش

   من ۱۵ سالمه و عاشق مجری گریم استعدادشم دارم فقط نمی دونم از کجا شروع کنم بایدکجا برم و…لطفا منو راهنمایی کنید.

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام در ایران انتخاب مجری ها به طور کامل در اختیار تهیه کننده هاس باید مهارت خود را به انها ثابت کرد با شرکت در دوره های اموزشی مه برگزار می کنند

   پاسخ
 18. narges

  طلام من عاشق مجری گری به ویژه با منصور صابطیان و محمد صوفی هستم آرزوم اینه که بتونم با این دونفر کارکنم یه جوری کمکم کنین
  تنکس

  پاسخ
 19. سجاد

  با سلام
  من به نظرم دارای توانایی مجری گری هستم قبلا هم چند جا تو دانشگاه و … سابقه مجری گری دارم، اگه بخوام این کارو به صورت حرفه ای ادامه بدم چیکار باید کنم؟؟

  پاسخ
  1. ناصر

   سلام. الان به نظرم باید با استفاده از موقعیتهای اجرا که پیش میاد رزومه کاریت رو قوی کنی و مترصد موقعیتهای استخدامی و فراخوانهای مهم مثل صدا و سیما (مثل برنامه موج شب که الان پخش میشه) باشی. یه سری دوره های آموزشی هم شنیدم هست که اگه تهران باشی راحت دسترسی داری. مثل کلاسهای گویندگی و مجری گری خانم معصومیان و…
   البته اطلاعات عمومی هم خیلی مهمه .

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.