چگونه مجری رادیو و تلویزیون شوم؟ درآمد مجریان چقدر است؟

چگونه مجری رادیو و تلویزیون شوم؟ درآمد مجریان چقدر است؟

برای رسیدن به شغل مجری رادیو و تلویزیون باید یکسری مهارت ها و توانمندیها و شخصیت مناسب این شغل را داشته باشید.

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مجری گری

 • قابل اطمینان بودن و داشتن شخصیت برون گرا

 • مهارت های ارتباطی و ارائه عالی – زیرا در غیر این صورت مجری گری شما زمان زیادی ادامه نمی یابد و مخاطبان از اجرای شما خسته خواهند شد!

 • انعطاف پذیری – مخصوصا در برنامه هایی که مجری نقش اداره کننده یک جلسه گفتگو یا مناظره را ایفا می کند.

 • توانایی فکر کردن و تصمیم گیری لحظه ای در صورت لزوم

 • مهارت در انجام تحقیقات و مصاحبه

 • حفظ آرامش در شرایط کاری پرفشار

 • توانایی کار مطابق با دستورالعمل های فراوان موجود – زیرا مجریان در کنار اینکه باید نظر مخاطبان را جلب کنند، در همان لحظه باید به قوانین و مقررات سازمان صدا و سیما نیز پایبند باشند

 • توانایی انجام همزمان چندین کار

 • حافظه خوب برای ارائه متن هایی که از قبل آنها را حفظ کرده است

 • توانایی انجام کار تیمی

 • مهارت های کلامی عالی

    

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدام مجری رادیو و تلویزیون

بیشتر فرصت های شغلی موجود در این حوزه به صورت مستقل و قراردادی است که زمان آن می تواند از یک روز تا چند هفته یا چند ماه باشد. البته در رادیو و تلویزیون ایران که کمتر جنبه رقابتی دارد ( به دلیل دولتی بودن آن ) مجریان به صورت بلند مدت همکاری کرده و در استخدام آن هستند و تنها ممکن است برنامه آنها تغییر یابد. اما به طور کلی در دنیا رقابت در حوزه استخدام مجری رادیو و تلویزیون نسبتا شدید است.
 
یک مجری توانمند و موفق، باید بتواند برنامه های مختلف را اجرا کند و حداکثر مخاطب را جذب نماید. همچنین مجری می تواند وارد شغل های دیگر مانند بازیگری و یا نویسندگی شود. در صورت کسب تجربه لازم نیز می توانید وارد شغل تولید و تهیه کنندگی شود.  البته برخی از مجریان ( به خصوص مجریان تلویزیونی) به دلیل شناخته شدن بودن نزد عموم مردم، به عنوان مسئول اجرای برخی همایش ها، کنفرانس ها و یا جشن ها نیز انتخاب می شوند.

شغل مجری گری در ایران با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 • نبود رشته آکادمیک فراگیر در ایران در رشته مجری گری و گویندگی

 • استخدام بسیاری از مجریان در تلویزیون بر اساس رابطه نه مهارت و تخصص

 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مجری بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۷ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیادر بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام مجری رشد ۳۳.۶ درصدی داشته است. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۷.۸ درصد بوده است. پیش بینی می شود در سال های آتی رشد متوسطی در میزان استخدام این شغل باشد.

 

درآمد مجری رادیو و تلویزیون

نکته قابل توجه اینکه مجریان تنها یک راه درآمد ندارد و  خیلی از آنها بخش مهم و قابل توجه درآمد خود را از اجرای برنامه در خارج از تلویزیون و رادیو بدست می آوردند مثل مجری گری و گویندگی در سمینارها، همایش ها، جشن ها و میهمانی ها.

درآمد مجری گری در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مجری های رادیو و تلویزیون در سال ۲۰۱۳، ۴۰.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیامتوسط درآمد سالیانه مجری های رادیو و تلویزیون در سال ۲۰۱۳، معادل  ۴۰.۵۰۰  دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – بر مبنای قراردادهایی که با کارفرما می بندند، درآمد متفاوتی دارند. مجریانی که به صورت مستقل کار می کنند، میزان درآمد آنها متغیر است.

کانادا - متوسط درآمد سالیانه مجری های رادیو و تلویزیون در سال ۲۰۱۳، معادل ۴۴.۵۰۰ دلار آمریکا می باشد.
 

شخصیت شناسی مجری رادیو و تلویزیون

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی مجری رادیو و تلویزیون بر اساس تست MBTI

ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول کارش لذت می برد و از مهارت های ارتباطی خوب خود در آن بهره فراوان می گیرد.

ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.

ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او از سرگرم کردن دیگران لذت می برد.

مطالب مرتبط

55 نظر

 1. نیلوفر شاطری

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من تمام فاکتورهایی که یک مجری توانمند باید داشته باشد را دارم این تنها نظر من نیست بلکه نظرافراد با سواد و فرهیخته وغیره ایست که که بمن مدام گوشزد میکنن که حتما واست اقدام کنم اما هیچ وقت منو راهنماییم نکردن که چه جوری اقدام کنم لطفا منو راهنماییم کنین من با این همه استعداد تو این زمینه باید چیکار کنم!

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. شما می توانید در بعضی از آزمون های گویندگی که برخی مواقع در صدا و سیما برگزار می شود شرکت کنید و یا از طریق پیدا کردن و مراجعه به یکی از اساتید و گویندگان به این حوزه راه پیدا کنید.

   پاسخ
 2. ناشناس

  با سلام
  من بسیار به شغل گویندگی رادیو یا تلویزیون علاقمندم. اما نمی دانم چه مراحلی رو باید
  برای رسیدن به این مهم باید پشت سر بگذارم . لطف می کنید اگر مرا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 3. محمدرضا

  اول مجری گرررری و در کنارش گویندگی یا بازیگری
  صدای گرفته و خش دار و صورت بی حال و خسته میشه؟؟؟

  پاسخ
 4. عباداله کریمی

  منم علاقه به مجری گری دارم و هیچوقت تو زندگیم مجری گیری نکرده بودم که یهو برای اولین بار از طریق مسابقه مجری گری در تلویزیون برای اجرای زنده دعوت شدم انقدم استرس داشتم که نگو ولی باز راضی ام از خودم چن خودم خاستم و موفق شدم بعنوان مجری در برنامه زنده دعوت شدم برای مجری شدن فقط یک راه میانبر بهتون معرفی میکنم که بدون کلاس اموزش رفتن و کارهای دیگه فوری مجری شوید اگه میخاید رمز موفقیت رو بهتون بگم karehinternet را در اینتستا گرام جستجو کنید و دایرکت بهم پیام بدید ممنون

  پاسخ
 5. شیما

  سلام من میخواستم تست صدا بدم ویکبار واسه همیشه تکلیفمو باخودم روشن کنم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  پاسخ
 6. سلام

  باسلام من۱۳سالمه وله گفته ی خیلی‌ها صدای خوبی دارم ودرمدرسه همه ی برنامه ها رو من اجرامی کنم .چطوری می تونم برم تو کار دوبله؟ممنون می شم راهنمایی ام کنید.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام می توانید در کلاس های آزاد این هنر شرکت کنید و از طریق ارتباطی که با اساتید این حوزه می گیرید کم کم رشد کنید. اگر واقعا توانمندید در مسابقاتی که هر چندوقت یکبار برگزار می شود شرکت کنید. مطمئنا اگر خوب باشید موفق می شوید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.