چگونه خبرنگار شوم؟

چگونه خبرنگار شوم؟

اگر به اتفاقات و رویدادهای سیاسی، اجتماعی و یا ورزشی علاقه مندید و شغلی را دوست دارید که مهارت های نوشتاری در آن کاربرد زیادی داشته باشد، شغل روزنامه نگاری (خبرنگاری) مناسب شماست. اما این کافی نیست؛ برای این که خبرنگار شوید و از پس کارها به خوبی برآیید نیازمند داشتن مهارت، تحصیلات و تیپ شخصیت مناسب خبرنگار هستید.

مهارت و توانمندی های مورد نیاز خبرنگار

 • بداهه گویی، مهارت ممتاز گفتاری است که خبرنگار بر اثر مطالعات و تمرین‌های بیانی به آن می‌رسد. گاهی لازم است خبرنگار از متن آماده‌ای که تهیه کرده‌است جدا شود و از خود چیزی بگوید. این لحظات غافلگیر کننده که کم نیستند، مهارت زبانی خبرنگار یا عجز او را آشکار می‌کنند. خبرنگار باید برای اینگونه صحنه‌ها آماده باشد.

 • چیرگی بر احساسات: خبرنگاران موفق رسانه‌های بزرگ در گزارش‌های خبری تسلیم احساسات خود نمی‌شوند. همدردی و همدلی با مخاطب با احساساتی شدن متفاوت است. فراموش نشود که حضور خبرنگار در صحنه خبر برای عینیت بخشیدن به خبر است؛ نه تحریک احساسات. مردم نیازی به دیدن صحنه‌های احساس خبرنگار ندارند؛ آنچه آنها می‌خواهند دقت، صحت و جامعیت خبر در اسرع وقت است.

 • بیان مناسب، داشتن سلامت اندام گفتاری و صدای مناسب و لحن خبری و غیرمصنوعی از دیگر ویژگیهای خبرنگار است. تنفس درست، جنس صدا و استفاده درست از صدا و انتخاب لحن مناسب برای بیان، از مهارت‌های خبرنگاران آموزش دیده‌است. برخی از خبرنگاران صدای خبری مستقلی دارند که مخاطبان به آن صدا و شیوه بیان علاقه‌مند هستند. خبرنگار برای دستیابی به بیان نافذ خبری باید جدی باشد و تلاش کند.

 • آشنایی با نگارش و تنظیم خبر، خبرنگار را در نوشتن متن خبر یا مخابره آن موفق می‌کند. امروزه خبرگزاریها و رسانه‌ها و بخش‌های ممتاز خبری به کلمات و واژه‌ها و عبارت‌های خبری بسیار توجه دارند. بار روانی برخی از کلمات تأثیر ویژه دارند. نگارش درست و بدون غلط و رعایت زبان معیار و ایجاز در جمله بندی مهارتی است که خبرنگار باید با آن آشنا باشد. مهارت عالی نوشتاری

 • مهارت ارتباطی از دیگر ویژگیهای خبرنگار است. ارتباط با همه چیز و همه کس، تقریباً بدون محدودیت. خبرنگار باید بتواند خود را با صحنه تصادف، زلزله، سیل، آتش سوزی، جنگ، جشن‌های ملی و مذهبی، مراسم ویژه، راهپیمایی‌ها و نمونه‌های مرتبط وفق دهد و مرتبط سازد. همچنین بتواند با کودک خردسال، نوجوان، جوان، پیر، کارگر و کارمند، هنرمند، قهرمان، دانشمند، افراد مثبت و منفی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند هم با دختر خردسالی که تازه به مدرسه وارد شده گفتگو کند و هم با پیرزن ۹۰ ساله‌ای که در خانه سالمندان دوران سخت زندگی خود را سپری می‌کند، هم کلام شود. خبرنگار این مهارت ارتباط کلامی و غیر کلامی را باید بیاموزد در غیر اینصورت مصاحبه‌های مضحکی به دست خواهد داد.

 • مهارت خوب گوش دادن و پرسشگری

 • ذهن پوینده و علاقه زیاد به افراد، مکان ها و رویدادها – زیرا در غیر اینصورت اوالا خبرنگاری برای شما خسته کننده خواهد شد و از سوی دیگر اخبار تهیه شده توسط شما از جذابیت لازم و کافی برای بینندگان برخوردار نخواهد بود

 • علاقه به امور و اتفاقات جاری در همه سطوح و داشتن حس کنجکاوی برای پیگیری اموری که ممکن است جنبه خبری قوی برای خبرگزاری ها و رسانه ها داشته باشند

 • خبرنگار باید خبرگزاریهای مختلف جهان بویژه غول‌های خبری جهان را بشناسد. این شناخت به نگاه و فکر او وسعت می‌بخشد. وقتی به راز موفقیت خبرگزاریهای جهان پی برد و دانست که همه چیز در گرو عملکرد درست خبرنگاران آنها بوده‌است، به جایگاه و حساسیت کار خود بیشتر پی می‌برد.

 • مهارت تحقیق و جستجو

 • اعتماد به نفس – در دنیا خبرنگاری یکی از سخت ترین مشاغل معرفی شده است. یکی از علت های آن عدم پذیرش از سوی  بسیاری از مردم و سازمان ها می باشد ولی خبرنگار برای تهیه خبر که گاهی ممکن است برای گروهی ناخوشایند باشد و گاهی گران تمام شد از تمام توان خود استفاده کرده و گاهی جان خود را به خطر انداخته تا بتواند خبر داغ و دسته اولی برای خبرگزاری یا سازمان مطبوع خود تهیه کند. در تمامی این مراحل داشتن اعتماد به نفس الزامی است و درغیر این صورت خبرنگار موفق نخواهد بود

 • مهارت های ارتباطی خوب که قاعدتا بدون آن حتی نمی توان کوچکترین قدم ها را در این شغل برداشت

 • توانایی جمع آوری سریع اطلاعات و نوشتن آنها در به شکل جذاب و قابل فهم برای همه

 • صبر و تحمل زیاد – زیرا خیلی از اوقات خبرنگاران برای تهیه یک خبر باید زمان زیادی را منتظر بمانند و یا اینکه حرف های تند برخی از افراد را بشنوند ولی چیزی نگویند. لذا داشتن صبر و تحمل برای رسیدن به نتیجه و تهیه یک خبر داغ الزامی است

 • رعایت بی طرفی در نوشتن مطالب

 • مهارت های فناوری اطلاعات – امروزه عمدتا خبرنگاران خودشان خبرهای تهیه شده را تایپ می کنند و یا تصاویر و فیلم های برداشت شده را ادغام کرده و پس از مونتاژ در اختیار همکارانشان برای انتشار قرار می دهند. در صورت عدم تسلط بر مهارت های فناوری اطلاعات مورد نیاز این کار غیر ممکن خواهد بود.

 

 تحصیلات لازم برای ورود به شغل خبرنگاری (روزنامه نگاری)

برای ورود به شغل روزنامه نگاری باید در رشته علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل کنید. البته برخی روزنامه نگاران (خبرنگاران) در رشته های دیگر تحصیل کرده و با گذراندن دوره های آموزشی روزنامه نگاری و خبرنگاری در دانشکده خبر و برخی آموزشگاه های آزاد توانایی و دانش لازم را کسب می کنند. البته کسب تجربه نیز در این شغل بسیار مهم است.

  در مقاله بعد با موضوع تیپ شخصیت مناسب خبرنگار و درآمد خبرنگار با شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

20 نظر

 1. محمد

  سلام
  من کارت خبرنگاری میخوام
  لیسانس مدیریت امور فرهنگی دارم
  ومیخوام تو مجلات مطلب بنویسم برای رزومم
  هزینشم میدم البته اگه کم باشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 2. بهار

  سلام خسته نباشید
  ممنونم بابت توضیحات کاملتون…
  من در رشته مرمت بناهای تاریخی مدرک کارشناسیمو گرفتم …
  میخواستم بدونم برای ارشد باید چیکار کنم!!! میخوام رشته خبرنگاری رو بخونم…
  ممنون میشم کسی که اطلاعاتش کامله کمکم کنه
  سپاس …روز خوش

  پاسخ
 3. فتانه

  سلام.لطفا درمورد نحوه کارشغل خبرنگاری توضیح بدین.مثلا اینکه سردبیرشون چه کارایی رو میکنه.خبری که خبرنگار داره درچه صورت چاپ میشه،خبرنگار خودش به تنهایی میره دنبال خبر،چه طوری و از این جور چیزا.خیلی ممنون میشم

  پاسخ
 4. اکرم

  سلام
  میخواستم ببینم برای این رشته محدودیت سنی وجود دارد مثلا من که ۳۰ساله هستم میتونم توی این رشته شرکت کنم
  باتشکر

  پاسخ
  1. علی داداشی

   سلام
   بهترین سواد پایه ای برای روزنامه نگاری علوم انسانی است.تسلط به زبان و ابیات فارسی میتواند در انتشار اخبار و گزارشات خبری به روزنامه نگار کمک کند.

   پاسخ
 5. راضيه

  سلام علاقه زیادی به خبرنگاری دارم میخوام بدونم آیاا داشتن لیسانس حقوق میتونه در زمینه ی خبرنگاری هم مفید باشه؟؟

  پاسخ
 6. ناشناس

  سلام . من دانش آموز متوسطه اولم و امسال باید تعیین رشته کنم من عاشق خبرنگاری ام میشه بگید برای رسیدن به شغل خبرنگاری چه رشته ای باید برم ؟؟؟؟؟

  پاسخ
 7. سهیلا

  اطلاعاته خوبی رو در اختیارم گذاشتید خیلی ممنون اگه میشه چنددانشگاه خوب مرتبط به این شغل معرفی کنید

  پاسخ
  1. مهدیه

   سلام به نظر من دانشگاه تهران توی زمینه آموزش خبرنگاری تک و سرآمده . کمی غیر تخصصی تر میشه “روزنامه نگاری” که دانشگاه علامه و سوره و صدا وسیما دارن. دانشگاه علمی کاربردی (یادم نیست کدوم واحدش بود) هم خبرنگاری ورزشی داره.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.