چگونه می توانم آرایشگر شوم؟ وضعیت درآمد آرایشگر ها چگونه است؟

چگونه می توانم آرایشگر شوم؟ وضعیت درآمد آرایشگر ها چگونه است؟

طبیعی است که شغل آرایشگری نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد اما داشتن مهارت لازم و بهره مندی از یکسری توانایی ها الزامی است. علاوه بر این اگر تیپ شخصیتی مناسب این شغل را داشته باشید، میزان موفقیت و رضایت شغلی شما تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

مهارت و دانش مورد نیاز آرایشگر

 • مهارت های عملی خوب
 • خلاقیت و داشتن ذوق هنری – به عنوان مثال آرایشگر در انتخاب مدل و رنگ مو با توجه به رنگ پوست و نوع چهره مشتری، بهترین ها را به او پیشنهاد بدهد.

 • مهارت های ارتباطی عالی که در جذب مشتری در این کار بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 • توان ارائه خدمات مناسب به مشتری

 • اطلاع از مدهای جدید

 • یادگیری روش های جدید

 • آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی

 • آراستگی ظاهری

 

شخصیت شناسی آرایشگر

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی آرایشگر بر اساس تست MBTI

ESFJ این تیپ شخصیتی از کارهای خدماتی لذت می برد و دوست دارد با مردم در تماس باشد و به آنها کمک کند.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.

 

نحوه ورود به شغل آرایشگری 

شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و پیش یک استاد ماهر یاد بگیرید. اما برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش در رشته آرایش و پیرایش زنانه و یا رشته پیرایش وترمیم موی مردانه شوید.

همچنین در صورت علاقه مندی می توانید در رشته های پیرایش زنانه و مردانه و مراقبت و زیبایی مو و پوست که به تازگی در دانشگاه جامع علمی کاربردی راه اندازی شده است، ادامه تحصیل دهید.
 
علاوه بر این امکان شرکت در دوره های آموزشی ۳ تا ۴ ماهه آموزشگاه ها (زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای) برای علاقه مندان وجود دارد. در این صورت پس از دوره در صورت موفقیت در آزمون وزارت کار، مدرک معتبر فنی و حرفه ای دریافت خواهید کرد. البته دوره های تخصصی پراکنده دیگری نیز وجود دارد که در صورت علاقه می توانید در آنها شرکت کنید.
  

فرصت شغلی و بازارکار آرایشگری

شما می توانید در آرایشگاه های مختلف در قالب همکاری با صاحب آرایشگاه کار کنید. در این نوع کار معمولا درآمد آرایشگر به صورت درصدی و توافقی با صاحب آرایشگاه تعیین می شود.

در ادامه، در صورت داشتن تجربه لازم و سرمایه مورد نیاز، می توانید مستقل شده و برای خود آرایشگاهی راه اندازی کنید. اگر سرمایه کافی ندارید، می توانید با چند آرایشگر دیگر به صورت مشترک، آرایشگاهی تاسیس کنید.

راه دیگر برای اشتغال در این حوزه این است که با گذراندن دوره های تخصصی و گرفتن مدرک مربیگری ، آموزشگاه آرایشگری راه اندازی کنید. هزینه های راه اندازی یک آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری ممکن است زیاد باشد، اما آرایشگران اگر بتوانند خدمات خوبی ارائه کرده و مشتری جذب کنند، به زودی با درآمد خود می توانند این هزینه ها را جبران کنند. برای آشنایی با شرایط تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد روی لینک زیر کلیک کنید :

آیین‌نامه نحوه تشکیل و اداره آموزشگاههای فنی و حرفه‌ای آزاد

از آنجا که امروزه مردم به زیبایی و آراستگی خود بیش از پیش اهمیت می دهند و این موضوع به صورت یکی از نیازهای اصلی آنها درآمده است، وضعیت بازارکار مناسبی برای این شغل وجود دارد و روند رو به رشدی را نیز در سال های آتی می توان برای آن پیش بینی کرد.

 

وضعیت استخدام  آرایشگر در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام آرایشگر ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۴ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام آرایشگر رشد منفی ۳.۱ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

میزان درآمد آرایشگر

آرایشگری یک شغل بسیار زود بازده می باشد. به این معنا که فرد پس از دیدن آموزش های لازم، در مدت زمان کوتاهی می تواند درآمد کسب کند. البته میزان درآمد آرایشگر بسیار متفاوت است. 

سطح مهارت، توانمندی، به روز بودن و تجربه آرایشگر و میزان رضایت مشتری در موفقیت و کسب درآمد آرایشگر بسیار مهم و موثر می باشد.

اما در مجموع آرایشگری درآمد مناسبی دارد. آرایشگرانی که آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری مستقل دارند، درآمد بالاتر و گاهی بسیار بالاتر نسبت به سایر آرایشگران دارند. البته به شرطی که همیشه خدمات مطلوب و مناسبی به مشتریان ارائه دهند وگرنه به زودی مشتریان و درآمد خود را از دست خواهند داد.

بسیاری از آرایشگاه های زنانه چون در کنار آرایشگری، خدمات بهداشتی ، زیبایی و پوستی بیشتری نسبت به آرایشگاه های مردانه ارائه می دهند، درآمد بالاتری دارند.

 

میزان درآمد آرایشگر ها در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد این شغل ساعتی ۱۰.۸۲ دلار (برای همه مشاغل ساعتی ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در اسل ۲۰۱۳، درآمد سالانه آرایشگران ۲۳.۱۵۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۳۱.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد آموزش دیده بین ۲۱.۵۰۰ تا۳۰.۵۰۰  دلار و برای افراد بسیار متخصص بسته به نوع کار و محل سالن خود۴۶.۰۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

47 نظر

 1. Nahid

  سلام من از اول دبیرستان عاشق رشته های فنی و حرفه‌ای از جمله آرایش گری بودم ولی چون درسم خوب بود به خاطر خانوادم و اهل فامیل رشته تجربی رفتم الآنم ترم یک امور بانکی میخونم از کتاب و درس خیلی خسته شدم دنبال آموزشگاه های آرایشگری هستم که هم کار کنم هم آرایشگری یاد بگیرم هم یه حقوقی بتونم بگیرم کسی طرفای نواب تهران آموزشگاه آرایش گری می‌شناسه بهم کمک کنید مرسی ممنون

  پاسخ
 2. ناشناس

  سلام من مدرک پیرایش درجه۲روگرفتم ولی هنوز کار آرایشگری رو کاملابلد نیستم میشه راهنماییم کنین باید برم وردستی؟ آخه مطمئن نیستم بتونم آرایشگری رو شروع کنم لطفا راهنماییم کنین مرسی

  پاسخ
 3. مها

  من از دبیرستان عاشق رشته های فنی بودم یه چیزی که از کتاب دور باشم ولی چون معدلم بالا بود هم خانواده هم مدیر اصرار داشتن برم رشته ی ریاضی که ب ناچار رفتم تااااا ترم ۲مهندسی صنایع که دیگت واقعا نمیتونستم کتاب تحمل کنم انصراف دادم یه دوره میکروپیگمنتیشن رفتم ولی ارایشگری گروووون هم کلاساش هم وسایلش هم اینکه بخای اعتماد کسی رو جلب کنی از هیچ طرف حمایت مالی نمیشم
  ولی حالا تصمیم گرفتم یه کار نیمه وقت پیدا کنم و ب صورت اقساط عصرا برم اموزش ارایشگری برام دعا کنید خیلی واسع اینده کاریم نگرانم چون نمیخام دست دراز کنم جلوی کسی…..

  پاسخ
  1. قلب یخی

   خدا پشت و پناهت باشه رفیق،
   امید به خدا داشته باش و بچسب به کارت
   در ضمن اگه کار درست باشی، تو یک چشم به هم زدن زندگیت از این رو به اون رو میشه
   عزت زیاد

   پاسخ
 4. ارزو

  سلام.من شیراز زندگی میکنم.۲۵ سالمه اما نتونستم برای خودم کاری دست و پا کنم.هیچ کس نتونست راهنماییم کنه چ دانشگاه چ کار.رشته تجهیزات پزشکی اتاق عمل و ازمایشگاه و ایمتی و بهداشت بدون کنکور پذیرش داشت اما هنه گفتن واس خانما خوب نیس.الان بنظرم ارایشگری خوبه.اما نمیدونم با اینهمه ارایشگر توی شیرار ارزش وقت و هزینهداره؟

  پاسخ
 5. مینا

  سلام به همگی
  من یه سوال دارم میخوام کسی که تجربه داره جواب بده من دوست دارم آرایشگری بانوان به صورت کاملا تخصصی یاد بگیرم چقدر باید هزینه کنم ؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   در حال حاضر برای گذراندن دوره آرایشگری ۵رشته ک به مدت ۱ سال طول میکشد حدود۳ ال ۴ میلیون هزینه دارد

   پاسخ
 6. رویا

  سلام من دانشجویی روانشناسی هستم راستش خیلی دوس دارم در کنار درسم هنری داشته باشم
  چون با توجه به اطلاعاتی که کسب کردم تیپ شخصیت هنری دارم هرچند فن بیان قوی و کنجکاویم رو شخصیت و احساسات دیگران باعث شده نخوام روانشناسی رو رها کنم ..طی تجاربی که از گذشته دارم فکر میکنم آرایشگری رو دوست دارم .به نظرتون یکیشو پیگیر بشم و انتخاب کنم یا هر دو؟؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. این دو حوزه کمی متفاوت هستند. بیشتر روی شخصیت خود وعلایق و استعدادهایتان بررسی کنید. مطمئنا اگر روی یکی از حوزه ها که بیشتر با شما سنخیت دارد تمرکز کنید بهتر است چون بیشتر می توانید موفق شوید.

   پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست گرامی
   پیشنهاد می کنم یه مدت در یک آرایشگاه کار کنید تا با پیچ و خم های کار آرایشگری آشنا شوید. بعد از مدتی ترس شما به مرور کم می شود و خودتان می توانید با خیال راحت شروع به کار مستقل کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
  2. نگین

   این نگرانی عادی است ،کارتان راشروع کنید،شایدیکیدوروزاول دستتان بلرزد اما عادی میشود وقتی آموزش کافی داشته باشید دیگرنترسید،

   پاسخ
 7. لیلی

  سلام. دوستان یه جمله هست که میگه کسی که شغلش رو دوست نداشته باشه زود پیر میشه.. پس دنبال علاقه قلبی تون برین. موفق باشید.

  پاسخ
 8. سولماز

  سلام من علاقه عجیبی به ارایشگری دارم و ترکه تحصلیل کردم حالاچجوری باید مدرک ارایشگزی بگیرم؟

  پاسخ
 9. fahimeh

  با سلام آقای رسولی من از خدمتتون مشاوره میخواستم در مورد کسب و کار آرایشگری ممنون میشم اگر ایمیلتون رو لطف کنید .

  پاسخ
 10. زهرااا

  من رشته ارایشگری رو خیلی دوس دارم ولی نمیدونم امسال این رشته وجود داره یا نه..امسال انتخاب رشته دارم لطفا کمک کنید

  پاسخ
 11. الناز

  من عاشق ارایشگری ام خونمون بندر گناوه است
  میشه یه اموزشگاه خوب با قیمت مناسب تو تهران برام معرفی کنید ؟ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. می تونید به آموزشگاه های سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کنید. به سایت سازمان فنی و حرفه ای سری بزنید دوره های جدید رو به همراه آموزشگاه ها در شهرهای مختلف لیست کرده و موجود است. موفق باشید

   پاسخ
 12. امیرحسین

  سلام
  راستش من تازه خدمتمو تموم کردم ،قبل از خدمتم جوشکار بودم و الان ب این نتیجه رسیدم که تنها شغلی که بهش علاقه دارم آرایشگریه،خیلی دلم میخواد یاد بگیرم این شغلو و با جون و دل کار کنم اما خونوادم ب شدت مخالفن و میخوان بفرستنم کارخونه تا بافندگی دستگاه قالی بافی یاد بگیرمو بافنده بشم ،واقعا دارم نابود میشم چون اصلا روحیاتم ب کارخونه نمیخوره و دوست دارم کاری از خودم داشته باشم ،اگر مسیر کارخونه رو انتخاب کنم تا آخر عمرم باید کارگری کنم،پدرم عقیدش اینه که چن سال کارخونه کار کنمو درآمدی کسب کنم بعد یه کار آزاد بزنم،اما من خودم عقیدم اینه که تا سنم خیلی زیاد نشده باید آرایشگریو یاد بگیرم،واقعا کلافه شدم لطفا کمکم کنید اساتید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام. دوست عزیز شما باید مطمئن شوید که راهی را که به آن علاقه مندید واقعا مناسب شماست. در این خصوص ابتدا سعی کنید خودتان را خوب بشناسید (با کمک تست های شخصیت شناسی و مشاور) بعد در مورد آرایشگری تحقیق بیشتری کنید و چند آرایشگر صحبت کنید. اگر مطمئن شدید راهی که می خواهید بروید درست است باید تمام سعی تان را بکنید تا خانواده را راضی کنید. اگر تحقیقات لازم را انجام دهید و دلیل های محکم داشته باشید، حتما راحت تر می توانید خانواده تان را راضی کنید. فقط یادتان باشد آینده تان بسیار مهم است و باید راه درست را بروید. به امید موفقیت شما

   پاسخ
 13. مریم جون

  من ۷مدرک ارایشگریمو دارم میخوام تو زمینه مربیگری یا آزمونگرفنی حرفه ای، فعالیت کنم،نمیدونم چجوری بایداقدام کنمو شرایطش چیه
  ،نمیدونم نظرمم داخل این بخش ثبت شه یا نه لطفا اگرکسی دید واطلاع داشت،اطلاعاتشو اینجا بزاره

  پاسخ
 14. متین

  سلام .میخاستم بدونم این شغل آرایشگری کفافه خرج و مخارج یه خانواده رو میشه با این شغل داد یا نه لطفا کمکم کنین خودمم از استان گلستان گنبد کاووس هستم

  پاسخ
  1. محمد

   رفیق من با همین شغل دو تا ماشین داره و دو تا خانه درآمدش حداقل ۵ میلیون در ماه هست دو تا هم پیشش کار میکنن از اوناهم درصدی میگیره. در این کار باید خبره باشی اون وقت دیگه مشتری سرازیر میشه تو سالن…. موفق باشین

   پاسخ
 15. انسیه

  سلام من کلاس هشتم هستم و به ارایشگری علاقه زیادی دارم .می خواستم بپرسم که برای ارایشگری باید رشته فنی حرفه ای رو انتخاب کرد .

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام شما می توانید وارد رشته کاردانش شوید و در دانشگاه هم دانشگاه علمی کاربردی رشته های مرتبط را دارد. در کنار اینها می توانید دوره های آزاد زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای را بگذرانید. موفق باشید

   پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام دوست من برای شغل آرایشگری سطح تحصیلات مهم نیست شما باید علاقه و توانایی لازم را داشته باشید و با تلاش و پشتکار ادامه دهید حتما موفق می شوید.

     پاسخ
 16. علی

  سلام عالی بود،من کارمند رسمی اداره دولتی هستم،اما میخام برم عصرا کار کنم ارایشگری،چون دیدم که راحت پول در میارن

  پاسخ
  1. محسن

   سلام با احترام
   همون تو کار خودتون بمونید
   انقدرام راحت نیس کلی دنگ و فنگ داره
   پول پیش.کرایه.مالیات.قبض آب و…. وسایل مغازه
   وبیمه و ….

   پاسخ
 17. ناشناس

  سلام من ارایشگری رو خیلی دوست دارم ولی خانواده ام از این شغل خوش شون نمیاد حالا من نمیدونم باید چیگار کنم لطفا کمکم کنید من بخاطر این که بتونم اریشگری کنم دوشبانه روز خونه نرفتم ولی خانواده من میکن به شخصیت ما نمیخور لطفا کمکم کنید

  پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام. بنده از شرایط فعلی شما اطلاعی ندارم. ولی شما می توانید از کلاس های آموزشگاه های آرایشگری آزاد که دوره های آرایشگری برگزار می کنند و زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای هم می باشند، استفاده کنید. موفق باشید

     پاسخ
 18. فرشاد

  سلام و خسته نباشید ، من ی مدت هست ک رفتم سمت شغل ارایشگری خیلی علاقه هم دارم ب این شغل ، اما ب دلیل مسائل مالی خانواده و اطرافیانم میگن ک فعلا ب ی شغل دیگه برم مثل تراشکاری ک حداقل ی پس انداز داشته باشم ، دچار تردید شدم اگر میشه منو راهنمایی کنین ممنون میشم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست عزیز
   من متوجه نمی شم که چرا در شغل تراشکاری شما می تونید پس انداز کنید و در آرایشگری خیر ! شما بهتره شغلی را انتخاب کنید که به درآمد نزدیک تر باشد و به آن علاقه بیشتری داشته باشید. با توجه به اینکه شما در کدام شهر یا منطقه زندگی می کنید و چه کاری را خوب انجام می دهید و فرصت کدام شغل برای شما بیشتر است انتخاب خود را انجام دهید آرایشگری یا هر شغل دیگر
   موفق باشید

   پاسخ
   1. ناشناس

    به دلیل اینکه ۱ سال از ادم مجانی کار می کشن پس انداز که نمیشه کرد که هیچ پس اندازی هم که داشته ایم. مصرف میشه

    پاسخ
 19. ناشناس

  دچار تردید شدم برای کارم ، من خودم علاقه ب ارایشگری دارم و دوره اش گذروندم ،اما خونواده و اطرافیانم میگن ک فعلا برم ی کاری دیگه تا حداقل ی پس انداز کم بدست بیارم ، نمیدونم چیکار کنم ؟؟ لطفا کمکم کنین مرسی

  پاسخ
 20. hossein.alam@gmail.com

  کدوم شهرها از اموزشگاه های فنی حرفه ای که این رشته رو داشته باشند
  وجود داره سبزوار هست ایا

  پاسخ
 21. ریحانه

  عالی بود کار آرایشگری در انگلستان این درآمد برای چه مدت هست ۵۰۰’۲۱ برای یک روز لطفا بیشتر توضیح دهید ممنون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.