چطور زمین شناس شوم ؟

چطور زمین شناس شوم ؟

در بخش های قبلی در موزد زمین شناس، اطلاعاتی جهت شناخت بهتر و بیشتر زمین شناس ارائه شد و با وظایف و کار زمین شناس آشنا شدید. در این مقاله مهارت های یک زمین شناس توضیح داده شده و نحوه ورود به شغل زمین شناس بیان گردیده است. همچنین می توانید متوجه شوید که آیا تیپ شخصیتی شما با شغل زمین شناس تناسب دارد یا خیر.

 

مهارت زمین شناس

زمین شناس برای اینکه در شغل خود موفق شود باید دارای یک سری از مهارت ها و تخصص ها باشد. بعضی از این مهارت ها، عمومی و برخی دیگر از آنها اختصاصی این شغل است.

مهارت ها و توانمندی های لازم رمین شناس عبارتست از: 

  • تسلط در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی

  • علاقه زیاد به طبیعت و توان تحمل شرایط سخت کاری در آن

  • مشاهده دقیق

  • داشتن نظم و روندی ساختار یافته در کار که از لازمه های هر پژوهشی و تحقیقاتی است.

  • توان بدنی مناسب

  • توانایی کار فردی و تیمی

  • توان استفاده از نرم افزارهای مرتبط از جمله GIS، Rock Work – RS، Earth das، corel, IRDES, Arc و …

 

رشته زمین شناسی

علاقه مندان به شغل زمین شناس می توانند در رشته کارشناسی زمین شناسی در دانشگاه های کشور تحصیل کنند. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این رشته در کشور وجود دارد.

 

 تیپ شخصیتی مناسب زمین شناس

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که در ادامه برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

برخی از تیپ های شخصیتی مناسب زمین شناس بر اساس آزمون شخصیت شناسی MBTI

ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای کار خود می گذارد.

ISTP این تیپ شخصیتی به فهمیدن چرایی و چگونگی کار کردن چیزها علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در کار این تیپ شخصیتی مشهود است.

ESFP این تیپ شخصیتی علاقه به کار در طبیعت دارد. او به جزئیات و واقعیات توجه زیادی می کند.

ISFP این تیپ شخصیتی استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهایی که با چیزهای واقعی و حقایق سر و کار دارد، علاقه دارد.

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.