نگاهی به پرورش ماهی و وظایف و کار پرورش دهنده ماهی در ایران

نگاهی به پرورش ماهی و وظایف و کار پرورش دهنده ماهی در ایران

کار پرورش دهنده ماهی در یک نگاه

کار پرورش دهنده ماهی همچنان که از نامش پیداست، پرورش انواع ماهی های مختلف خوراکی و تزئینی است. اگر شما به ماهی ها علاقه مندید، فعالیت در طبیعت را دوست دارید و  از تولید آبزیان لذت می برید، این شغل مناسب شماست.

 

مهمترین انواع پرورش ماهی

پرورش دهنده ماهی گاهی در بخش تولید ماهی های زینتی فعالیت دارد و گاهی نیز ماهی های خوراکی تولید می کند و در برخی از اوقات اقدام به پرورش هر دو نوع ماهی می نماید.

همچنین برخی از تولید کنندگان به پرورش ماهیان سردآبی اقدام می کنند و بعضی دیگر از آنها ماهیان گرم آبی را پرورش می دهند.  ماهیان سردآبی به آن دسته از ماهیانی گفته می شود که به زندگی در آبهای سرد عادت دارند. ماهی قزل آلا و آزاد از معروف ترین ماهیان سردآبی برای ما ایرانیان می باشند. ماهیان گرم آبی نیز به ماهیانی که به زندگی در آبهای گرم دارند گفته می شود. معروف ترین ماهی گرم آبی، ماهی کپور است که در آب های جنوب ایران نیز زندگی می کند.
 

 تاریخچه پرورش ماهی در ایران 

اولین تکثیر مصنوعی ماهی در ایران به سال ۱۳۰۱ بر میگردد که با تکثیر ماهیان خاویاری آغاز شد اما پرورش ماهی گرمابی در ایران به دهه ۴۰ بر می گردد . لزوم حذف علوفه در تالاب انزلی دولت وقت را مجبور به مبارزه با گیاهان عالی رشد یافته در مرداب که پس از مرگ و میر میزان رسوبات را افزایش و میزان اکسیژن محلول در آب را کاهش میدهد نمود. در نتیجه ماهی آمور را از روسیه و چین به این اکوسیستم معرفی کرد. با توجه به استقبال از ماهیان پرورش یافته مراکز تکثیر نیز در کشور بوجود آمد.

اما جالب است بدانید در اسطوره‌های ایرانی، جمشید را (که از اولین پادشاهان ایرانی بوده است) ،نخستین فردی پنداشته‌اند که به پرورش ماهی پرداخت. ایرانیان محل پرورش ماهی را ماهی‌خانه می‌نامیدند.
 

ویژگیهای کار پرورش ماهی

رشد ماهیان و عواملی که بر روند رشد آنها تأثیر دارند، برای پرورش دهنده ماهی در درجه اول اهمیت قرار دارند. زیرا حداکثر رشد ماهی در حداقل مدت زمان با حداقل مقدار غذا ، هدف اصلی اوست. ماهی جانوری خونسرد است و جهت حفظ درجه حرارت بدن خود ، مجبور به صرف انرژی نیست. بدین لحاظ ، یک ماهی نسبت به یک جانور خونگرم ، از لحاظ تبدیل مواد غذایی به پروتئین بدن ، از کارآیی و استعداد بیشتری برخوردار است.

منـشاء آب شـیرین جـهت پرورش ماهیان ، بارندگی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی محل تغییر می‌کند. چشمه‌ها و چاهها در اثر نفوذ آب باران در زمین بوجود آمده‌اند که جهت پرورش و تکثیر ماهیان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در صورتی که کل آب شیرین مورد استفاده جهت پر کردن استخر در مواقعی از سال برای تأمین آب استخر کافی نباشد، ساختن یک مخزن ذخیره آب ، پرورش دهندگان را قادر خواهد ساخت تا در مواقع پر آبی ، آب را جهت زمان خشکسالی و کم آبی ذخیره و استفاده نمایند.

هنر مدیریت یک استخر پرورش ماهی شامل تأمین آب کافی و ایجاد شرایط مطلوب محیطی لازم برای حداکثر رشد و حداقل میزان مرگ و میر جمعیت ماهیان موجود در استخر است.

از سوی دیگر بیش از بیست هزار گونه ماهیان آکواریوم آب شیرین در دنیا شناسایی و یا با علم ژنتیک بوجود آمده اند. تنها گونه های محدود و معینی از آنها به ایران وارد شده است که باتلاش و زحمات فراوان، تکثیر  پرورش آنها میسر شده است.

ساعت کار و محل کار پرورش دهنده ماهی

ساعت کار پرورش دهنده ماهی بسیار متفاوت و متنوع است. شما در این شغل معمولا کل روز را درگیر خواهید بود. گاهی نیز باید به صورت شیفتی، شب ها و تعطیلات کارکنید. محل کار پرورش دهنده ماهی غالبا به صورت ایزوله است.

همچنین شما باید بتوانید در محیط های بیرونی در شرایط آب و هوایی مختلف کار کنید و کارهایی از قبیل حمل اجسام سنگین، نشستن و ایستادن زیاد را انجام دهید.
   

وظایف پرورش دهنده ماهی

 • خرید نوزادان ماهی و پرورش آنها به طرق مختلف (متناسب با هر ماهی و شرایط آب و هوایی مختلف)

 • غذا دادن به ماهی ها به صورت دستی یا ماشینی

 • نظارت بر سلامت ماهی ها به صورت دائم و دوره ای

 • دسته بندی ماهی ها از نظر اندازه و قرار دادن آنها در محفظه های متناسب

 • نظارت دائم بر دمای آب و میزان اکسیژن آن

 • تمیز کردن فیلترها ، آکواریوم ها و استخر ها

 • فروش ماهی پس از رشد کامل

 • نگهداری از ساختمان ها، تجهیزات و زیستگاه ماهی ها

پرورش دهندگان ماهی معمولا کارگران کمی دارند و بیشتر کارهای بالا را خودشان انجام می دهند.

در مقالات مرتبط بعدی با ابعاد دیگری از این شغل آشنا خواهید شد

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. مهدی

  باسلام دنبال یه پرورش دهنده ماهر هستم ک بهم مشاوره بده
  قزوین هستم دوهکتار زمین دارم میخوام بدونم چند متر استخر بزنم آیا فقط ماهی خوراکی پرورش بدم یا تزیینی هم میش
  کنارش شتر مرغ هم میش پرورش داد؟؟
  هیچ آشناییدر مورد چگونگی پرورش هیچ کدام ندارم

  پاسخ
 2. محمد تقی صادقی

  سلام یه پارکینگ خالی به وسعت ۱۰۰ متر دارم میخوام ماهی پرورش بدم چطوری میتونم شروع بکنم

  پاسخ
 3. مهدی طیبی

  سلام ساکن خراسان شمالی روستای رویین هستم زمین نسبتاناهموار ولی اب دردسترس هست چه نوع ماهی واسه پرورش دادن مناسبه بااب وهوای سرده

  پاسخ
 4. محمد

  سلام من ساکن یک روستا دراستان آذربایجان هستم زمینی دارم که قسمت پایینش باغه قسمت بالاییشم خالیه به نظر شما ازآب استخر میشه برای آبیاری استفاده کردوآیادرروستا میتونه درآمدداشته باشه پرورش ماهی باتوجه به دوربودنش ازبازارفروش یانه باتشکر ازشما

  پاسخ
 5. زهرا بابایی

  ساکن شمالم وزیرمحل زندگیم رودخانه هس وزمین هم دارم حتی اگه لازم باشه میتونم آب رابالا وروی زمین بیارم بنظرشما میتونم یه پرورش ماهی بزنم اگه آره ،از چه نوعی وباچه وسعتی شروع بشه؟ اطلاعات دراین زمینه رو ازکجابیارم؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.