چگونه پرورش ماهی انجام دهم ؟ درآمد پرورش دهنده ماهی چقدر است؟

چگونه پرورش ماهی انجام دهم ؟ درآمد پرورش دهنده ماهی چقدر است؟

برای ورود به شغل پرورش دهنده ماهی الزامی به داشتن تحصیلات دانشگاهی نیست و بسیاری از ماهرترین پرورش دهندگان ماهی کشور این کار را به صورت تجربی و یا با کسب مهارت و شاگردی در نزد پرورش دهندگان دیگر آموخته اند؛ اما علیرغم این موضوع، داشتن تحصیلات مرتبط با افزایش آگاهی شما از بسیاری از هزینه ها جلوگیری کرده و با افزایش بهره وری نتایج بهتری را برای شما رقم خواهد زد.

 

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل پرورش دهنده ماهی

فارغ التحصیلان رشته مهندسی منابع طبیعی – شیلات  به ویژه گرایش تکثیر و پرورش آبزیان می توانند وارد این شغل شوند. البته گرایشهای ارشدی نیز برای علاقه مندان به تحصیلات عالیه طراحی شده که می توانید تا سطوح بالا ادامه تحصیل داده و سپس وارد کار شوند. (نظیر رشته ارشد شیلات گرایش تکثیر و پرورش آبزیان).

در صورت علاقه مندی به داشتن تحصیلات پایین تر برای ورود به این شغل می توانید در مراکز فنی و حرفه ای در رشته هایی مثل کاردانی ناپیوسته تکثیر و پرورش آبزیان زینتی آموزش ببینید و سپس اقدام به کار عملی کنید. در مراکز آموزش فنی و حرفه ای همچنین ۲ دوره مجزا برای پرورش ماهیان سردآبی و ماهیان گرم آبی تعریف شده و توسط مراکز مجاز  آموزش داده می شود.

در هر صورت پس از پایان تحصیلات، کارکردن در استخرها و مزارع پرورش ماهی حتی برای مدتی کوتاه بسیار مفید و حتی الزامی است تا نسبت به نحوه انجام کار در این بخش به مرور دانش و تجربه لازم را کسب نمایید.

 

شخصیت  شناسی شغل پرورش دهنده ماهی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت  شناسی پرورش دهنده ماهی بر اساس تست  MBTI

ESTPاین تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارها و مواد مختلف کار کند. او عاشق هیجان و کارهای نشاط آور است.

ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد کارش همراه با تفریح، استقلال و انعطاف کافی باشد.

ISFP این تیپ شخصیتی استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهایی که با چیزهای واقعی و حقایق سر و کار دارد، علاقه دارد.
 

فرصت های شغلی ، وضعیت استخدام و بازار کار پرورش ماهی

معمولاً موضوع استخدام پرورش دهنده ماهی ، موضوع جذابی برای علاقه مندان این شغل نیست و اکثر آنها سعی می کنند تا مستقل کار کرده و کسب و کار خود را داشته باشند. افراد علاقه مند ممکن است با راه اندازی یک تعاونی تولید روستایی با افراد علاقه مند دیگر به صورت گروهی مشغول به کار شوند.

اما به هر حال عده ای نیز به دلایل مختلف (کمبود سرمایه، نداشتن روحیه و استعداد کارآفرینی یا مستقل کار کردن، علاقه به مشاغل استخدامی و …) به دنبال استخدام به عنوان پرورش دهنده ماهی هستند.

روی سخن ما در این بخش با گروه دوم است: شما که تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارید، چنانچه بیشتر علاقه مند به کارهای دفتری و اداری در حوزه تکثیر و پرورش ماهی هستید، می توانید در سازمان ها و شرکت های دولتی مرتبط مانند سازمان شیلات ایران یا مؤسسه تحقیقات شیلات ایران و یا شرکت های خصوصی مرتبط با پرورش ماهی به عنوان کارمند اداری استخدام شوید.

و چنانچه علاقه مند به کار اجرایی هستید می توانید با دنبال کردن آگهی های استخدام و یا سرکشی به مراکز دولتی و خصوصی تکثیر و پرورش ماهی به عنوان پرورش دهنده ماهی به استخدام این مراکز درآیید که البته در این بخش حتماً سابقه کار عملی و تجربی برایتان مفید خواهد بود.

در این سال ها که بحث کارآفرینی و خود اشتغالی بسیار مطرح است، حوزه کاری پرورش ماهی در کنار همه سختی ها و مشکلاتی که دارد، به عنوان یکی از بهترین و پردرآمد ترین زمینه های کاری شناخته شده است . به گفته مدیرعامل تعاونی پرورش ماهیان زینتی استان تهران در یک محیط ۱۰۰ متری با چند آکواریوم دو نفر میتوانند مشغول کار شوند و با توجه به استقبال خوبی که از فروش ماهیان زینتی در کشور صورت گرفته می توانند درآمد خوبی داشته باشند. در سال های اخیر نیز وزارت جهاد کشاورزی طرح پرورش ماهیان زینتی را جزو طرح اشتغال خانگی قرارداده است و وام هایی را در این خصوص اعطا می کند.

بنابر گفته یکی از پرورش دهندگان با تجربه کشور، در طراحی یک مزرعه تولید ماهی (خوراکی) رعایت اصول زیر برای دستیابی به حداکثر تولید  توصیه می شود :
 

 • جانمایی دقیق و صحیح محل احداث پروژه

 • استفاده از طراحی استخرهای پرورش به شیوه مدار بسته

 • استفاده از آب برگشتی تا حداکثر ممکن

 • استفاده از حداقل مصرف انرژی

 • طراحی بر اساس ماژولهای جداگانه (به دلیل امکان احداث چند مرحله ای ،مدیریت آسانتر ،عدم تسری بیماری احتمالی به تمام مزرعه و …)

 • هوادهی قبل از ورود آب به استخر

 • جلوگیری از ریز شده مواد جامد معلق در استخرها

 • جداسازی آب غلیظ و رقیق در خروجی هر استخر

 • استفاده از فیلتراسیون چند مرحله ای (هیدرولیکی-فیزیکی-بیولوژیکی_شیمیایی )

 • نزدیکی مزرعه پرورش ماهی به بازارهای مصرف

 • استفاده از آب چاه و دوری از آلودگیهای و استرس های رودخانه ای

 

وضعیت استخدام پرورش دهنده ماهی در برخی از کشورهای جهان 

استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام پرورش دهندگان ماهی  رشد ۶۰.۳ درصدی داشته و پیش بینی می شود در آینده رشد کاهشی داشته باشد.
 

درآمد پرورش دهنده ماهی 

درآمد پرورش دهنده ماهی (خوراکی یا زینتی) تابعی از شرایط و عوامل گوناگون است. اقلیم منطقه، دانش و تجربه پرورش دهنده، میزان استفاده از تسهیلات بانکی و دولتی، سرمایه اولیه و سایر عوامل هر یک به اندازه ای در میزان درآمد پرورش دهنده ماهی مؤثر است. متأسفانه در این خصوص اطلاعات دقیقی در کشور منتشر نشده است.

اما برای افرادی که به استخدام یک مزرعه پرورش ماهی یا شرکت فعال در این زمینه درمی آیند حقوق و مزایای قابل پیش بینی وجود دارد و معمولا از حقوق دستمزد تعیین شده در قانون کار پیروی می کند.

همچنین کارکنان شیلات و سایر سازمان های مرتبط دولتی نیز بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت خواهند کرد.
  

درآمد پرورش دهنده ماهی در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه در این شغل ۳۸.۲۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان –  متوسط درآمد سالیانه کارگران این بخش بین ۲۰.۰۰۰ تا ۲۷.۰۰۰ دلار و برای مدیران این حوزه حدود ۵۷.۵۰۰ دلار می باشد.
 

مطالب مرتبط

58 نظر

 1. ماهری

  باسلام وخسته نباشید من زمینی به مساحت ۵۰۰ متردرنزدیکی دریای گیلان رادارم وهمچنین امکان افزایش زمین رانیز دارم درضمن زمینم به بازارفروش ماهی نیز خیلی نزدیک است وفکر میکنم موقعیت زمینم برای پرورش ماهی عالی است چندزمانی است که به فکر پرورش ماهی افتاده ام ازآنجایی که دررابطه با پرورش ماهی به هیچ عنوان سررشده ای ندارم وهمچنین درگذشته یک بار به خاطر تولید شکست خورده ام بنابراین نمی دانم این کارراانجام بدهم یا ندهم … درضمن اگرمن این کاررا خواستم انجام بدهم فقط وفقط بخاطراشتغالزائی انجام میدهم تا چند نفرازبغل این کار نونی ببرند. ازکسانی که دراین رابطه بتوانند منو راهنمائئ کنند سپاسگزارخواهم شد …

  پاسخ
 2. هادی

  سلام من توکار پرورش مرغ گوشتی هستم, برای توسعه کار نیاز به سرمایه گزاریم! اگه کسی خواست تو این زمینه فعالیت داشته باشه لطفا با این میل تماس بگیره. pendarenike@gmail.com

  پاسخ
 3. ناشناس

  سلام وخسته نباشید من امسال پرورش ماهی را شروع کردم والان شیش ماه و بعضی بزرگ شدن و بعضی بزرگ نشدن آ یا من چیکار کنم من را رهنمایی کنید از شما ممنون

  پاسخ
 4. امین

  یه نطر من کسی که سرمایه لازم واسه تولید داره نباید فقط در یک حیوان فعالیت کنه
  یعنی همزمان که مزرعه کوچیک ماهی داره ،باید پرورش مرغ وشتر مرغ رو هم داشته باشه که اگه خدای نکرده در قسمتی متحمل ضرر شد در قسمت دیگر جبران شود از طرف دیگربرای اینکه معمولا در بازار ثبات وجود ندارد و یواش یواش ظرافت کار دستت میاد که در کدام قسمت کار کنید

  پاسخ
 5. مصطفی

  سلام من مجوز پرورش ماهی گرفتم توی اردبیل سرمایه شروع کردن کارو ندارم .وام ۱۲۵ میلیونی۱۰ درصدم براش ردیف کردم ضامن نمیتونم پیدا کنم کمکم کنید

  پاسخ
  1. میلاد

   سلام.من علاقه ی زیادی به پرورش ماهی دارم.البته قبلا پرورش قارچ زده بودم به علت جابجایی به استان دیگر هنوز نتوانستم کاری انجام بدم.برای ضمانت وامت چه چیزی میخوان.چطور میتونیم باه مدیگه کار کنیم.

   پاسخ
 6. مهدی افشاری

  سلام دوستان من در اصفهان با ۱۰۰میلیون سرمایه به جاهایی رسیدم ک خدا میدونه کسی هم خواست به صورت رایگان کمکش میکنم کارش راه بیفته….

  پاسخ
  1. ahmad

   سلام وقت بخیر.من فارغ التحصیل رشته شیلات هستم و الان دنبال کار. حقیقتش الان یه استخر دخیره آب هست که کف اون با ورق پلیمری پوشیده شده ابعادش تقریبا ۱۰۰متر در ۳۰ متر با عمق حدود ۵متر خواستم بدونم قابلیت پرورش ماهی داخل این استخر وجود داره؟ شرایطش چجوری باید باشه چقد باید هزینه کرد واسه گرمابی

   پاسخ
  2. امیرحسین

   سلام من درخراسان جنوبی هستم با ٢۰میلیون سرمایه اولیه چه کاری پیشنهادمیکنید؟پرورش ماهی میشه؟

   پاسخ
  3. سعید

   سلام آقا مهدی.
   من میخوام یه همچین کاری راه اندازی کنم .از کار واسه دیگران خسته شدم.اگه راهی سراغ داری ، بسم الله. نمیدونم از کجا باید شروع کنم.

   پاسخ
  4. رضا

   با سلام رضا هستم از کرج میخام اطلاعاتی رو در زمینه پرورش ماهی کوی در اختیارم بزاری
   یه استخر دارم حدود ۳۰ متر در عمق ۱ متر به نظرت کارو چجوری وبا چه مبلغی و از کجا شروع کنم وایا میشه بعد یه سال به یک درامد خوب رسید
   با تشکر

   پاسخ
  5. سارا

   سلام، ببخشید من هم اصفهان هستم و تقریبا سرمایه که شما فرمودید را میتونم جور کنم. لطفا راهنماییم کنید.

   پاسخ
  6. فرشاد

   سلام بزرگوارمن ازاستان فارس مزاحمتون شدم
   دوس دارم پروش ماهی راه اندازی کنم ولی اصلاهیچ اطاعاتی ازش ندارم ممنون میشم کمکم کنید

   پاسخ
  7. امیر نعمتی

   سلام.آقای افشاری من آتش نشان هستم و می خوام برای روزهای استراحتم پرورش ماهی رو شروع کنم.حداقل سرمایه برای شروع کار چقدره؟برای من که ۲۴ ساعت سرکار هستم و ۴۸ ساعت استراحت ممکنه این کار رو انجام بدم؟میشه لطف کنید و راهنماییم کنید؟حداقل متراژ زمین،تسهیلات ،شرایط فروش … خلاصه سوالای زیادی دارم. میشه لطف کنید راهنماییم کنید؟

   پاسخ
 7. علی رضایی

  برای شروع ساخت و تامین تخم و ماهی مثلا قزل الا و کارگران مرتبط حداقل و حداکثر چه میزان سرمایه لازم هست؟ البته برای شروع یک استخر نچندان بزرگ بدلیل احتیاط در سود و زیان تا زمان سود دهی کامل

  پاسخ
 8. ناشناس

  سلام من یک استخر داخل باغ ام دارم به ابعاد ۴/۴به عمق ۳متر میخوام پرورش ماهی کنم. هیچی از ماهی نمدونم کنار استخر چاه اب هم دارم.

  پاسخ
 9. امیر علی

  سلام.من حدود یک هکتار زمین دا رم میخام پرورش ماهی گرم ابی بزنم.زمینم چاه داره بایدچطوری شروع کنم .خواهشا کمک کنین.

  پاسخ
 10. محمدباقری

  سلام به همه دوستان
  یه مزرعه کشاورزی داریم از چاه ابیاری میشه یه استخر ۱۲۰۰ متر مکعب با ابعاد۲۰در۲۰ برایه ذخیره آب داره . آب ورودی شیرین وتقریبا شش اینچ.
  آیا صرفه اقتصادی داره که سرمایه و وقتمو بزارم و قزلالا پرورش بدم…
  ممنون میشم اگرکارشناسان عزیز راهنمایی بفرمایند..

  پاسخ
 11. عارفیان

  جوانان عزیز لطفا دقت فرمایید:
  تمام نظرات درست است ولی اگر همه بخاهند از سختی های تولید بترسند خوب عاقبت کشور به وضع کنونی در میاد گذاشن پول توی بانک کار خوبی بای پیرمردهاست نه جوانان .اگر شما اصول کار را رعایت کنید ۲۰% سود یا ضرر میکنید و انهم هزینه اموزش در کار(تجربه) به حساب میاد پس نترسید و اصول زیر را انجام دهید انشاالله موفق میشوید ولی اگر دیدید با رعایت اصول باز خیری برایتان ندارد احتمالا رزق شما در چیز دیگری است و برای اینکه بدانید رزق شما در چیست به دلتان رجوع کید و ببینید به دور از جو ذهنی خود که گرایشهای تلقینی و باورهای تبلیغی در ان میباشد به حرف دلتن گوش بدهید و اما اصول:
  ۱- از کم شروع کنید
  ۲- شاگردی کنید تا مهارت کسب کنید(میتوان دوره های عملی مثل فنی حرفه ای دید)
  ۳-بالای سر کارتان باشید
  ۴- یک برنامه برای رسیدن به هدفتان روی کاغذ بنوسید که هم شامل زمان و هم ریال باشد و برنامه دقیق باشد ه برای هر روزتان هم ارافراد مشخص باشد
  ۵-برنامه فروش واقعی و عملیات بازار یابی و یا بازار سازی داشته باشید
  ۶- سرمایه اولیه بیش از ۳۰% آن بصورت بدهی یا قرض )وام بانکی) نباشد

  پاسخ
  1. امیر

   همه این حرفا چرت و پرته کسایی که این حرفا میزنه تجربه عملی ندارن تا نیای تو کار و برشکست نکنی و نیفتی زندان و همه سرمایتو به باد ندی و به گدایی نیوفتی نمیفهمی من چی میگم خواهشن گول این حرفای جوجه فوکولیا رو نخورین تو این کشور هرکار تولیدی بزنی برشکست میشی وقتی دولت و کارخانهاش برشکست شدن ما که چیزی نیستیم تنها کار تولیدی که تو ایران جواب میده پرورش گوسفنده اونم بخاطر اینکه ایرانیا گوشت گوسفند خیلی مصرف میکنن و هیچوقت جنست رو دستت نمیمونه

   پاسخ
 12. شراره

  سلام عزیزانم با توکل بخدا امروز پرورش ماهی قزل آلا رو شروع کردم ،خواستن توانستن است ضمنا ۲۵۵۰۰ قطعه ماهی ۴ گرمی اسپانیایی و فرانسوی دراستخر ۸۰۰متر مکعبی، از کارشناسان شیلات هم کمک وراهنمایی گرفته و میگیرم،الهی به امید تو

  پاسخ
  1. ناشناس

   خسته نباشی عزیزم . امیدوارم در کارت موفق باشی و روز به روز پیشرفت کنی . فقط خواهش میکنم تا اخر مثل شروع کار با عشق و اشتیاق فراوان ادامه بدی و زود خسته و دلسرد نشی . و هر روز به چیزهای مثبت و خوب کار فکر کنی تا خدا برات همه چیزو فراهم میکنه . انشالله در اینده نزدیک خبرهای خوب و شادی واسمون پیامک کنی . افرییییییین بهت شراره خانم گل

   پاسخ
  2. امیرعلی

   واقعا اگه خدا بخواد همه چی درست میشه و هر که کارش درست شد حتما خدا دوستش داره شراره خانم برا ما هم دعا کن ۱۰۰ میلیون دارم بخدا ماهی ۷۰۰ بانک سود میده چکار کنم به نظر سما

   پاسخ
 13. رائول

  هر کسی به استعداد و تلاش کار هوش خودش سود میکنه،پس هر کسی ممکنه سود کنه یا ضرر کنه، من تو استخر ماهی سود کردم چون از ۳۰۰متر استخر شروع کردم تا همه چی دستم اومد،

  پاسخ
 14. S_Abbasiyan

  باسلام
  من و. همسرم قصد داریم بریم تو کار پرورش ماهی و هر چقدر تحقیق کردیم همه راضی هستند مخصوصا عموی خودم که چنتا استخر پرورش ماهی بزرگ داره ولی با صحبت دوستان که الان خوندم به شک افتادیم .

  پاسخ
 15. مهدوي

  سلام بر همگی :
  من چند ساله که روی پرورش فوق متراکم میگو درکشورهای مختلف دنیا کار کردم و برای شیلات بوشهر هم یک کنفرانس سه ساعته گذاشتم و مزایای اون رو براشون شرح دادم که مورد تأیید آنها قرار گرفت و حالا تمایل دارند که اینکار را هرچه زودتر شروع کنم.
  بطور معمول از هر استخر یک هکتاری حدود ۴ تن میگو در یک دوره در سال برداشت میشه ولی در سیستم جدید مداربسته فوق متراکم ، تولید در همین سطح و در کل سال به حدود ۴۰۰ تن می رسه و این به مدد سیستم مدار بسته ، اکسیژن دهی ، سیستم فیلتراسیون قوی و گرمایش آب (چون حجم آب کمتر میشه) می باشد .
  در کشورهایی مثل آمریکا، افریقای جنوبی ، چین ، نروژ و چند کشور محدود دیگه این کار راشروع کرده اند وموفق هم بوده .
  در این زمینه من اختراعات زیادی را مطالعه کرده ام و نتایج تحقیقات دانشگاهی و مزارع تولید مدرن را بدست آورده ام که بصورت مستند ارائه شده.
  حالا من منتظر همکاری یک یاچند سرمایه گذار برای ساخت اولین مزرعه فوق متراکم پرورش میگو با FCR پایین هستم .
  لطفاً کسانی که مایلند در اینباره اطلاعات بیشتری کسب کنند و یا سرمایه گذاری کنند با ایمیل من به آدرس sjm_1348@yahoo.com تماس بگیرند .
  این سیستم میتونه برای پرورش ماهی فوق متراکم هم براحتی بکار برود.
  خوشحال خواهم شد که درخدمت علاقمندان باشم .
  راحت دنیا از آن کسانی است که با دو بال علم و آگاهی و صبر و حوصله قدم بر می دارند.
  با تشکر مهدوی

  پاسخ
 16. نیلوفر

  اگه بخوام خیار دریایی یا صدف خوراکی پرورش بدم ایا بازار کارش خوبه من تحصیلات دانشگاهیمم زیست دیاست در مورد این موجودات اشنایی دارم ولی خوب تئوری خوندن با تجربی کار کردن خیلی فرق میکننه تا اونجایی که خوندم و اطلاع دارم به نظر میاد دردسرهای ماهی رو نداشته باشه ولی می خوام از نظرات کساییم که تو این زمینه کار کردن هم استفاده کنم

  پاسخ
 17. ناشناس

  هرکی اومده تو کار پرورش بیچاره شده، من سه ساله تو این کارم به هیچ چیز نرسیدم. تحصیلات دانشگاهیم همین شیلاته تازه با چندتا کارشناس هم در ارتباطم جز ضرر چیزی نداره. فقط اسم بزرگی داره بخدا نیاین تو این کار، اگه پول دارین و دوست دارین کار کنین برین تو کار پرورش مرغ، شترمرغ، گوسفند یا هرچیز دیگه بهتر از ماهی هستش

  پاسخ
 18. مهرشاد

  خودتو بدبخت نکن بازار خرابه بدبخت میشی کلا بیا بیرون از این فکر کلا وضعی شده نمیذارن مردم کار کنن همه پولارو میذارن بانک کل بازار خودشون داشته باشن

  پاسخ
 19. حیدری

  باسلام
  زمین در استان بوشهر دارم در کنار باغ و نزدیک رودخانه که جهت پرورش ماهی مناسب میباشد.اما جهت شروع کار مردد و نیاز به راهنمایی دارم؛

  پاسخ
 20. نیما

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۱ میلیارد تومان دارم و زمین هم دارم می خواهم بدانم ماهیانه کم کم چقدر سود دارد؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. ناشناس

   بزارش تو بانک انصار و ماهی ۲۲درصد سود بگیر !!!که میشه ماهی ۴۴میلیون تومان سود!! باهاش هر چی می خوای بخور و بخر و دردسر پرورش ماهی را هم نکش!!!!! اما می تونی بری تو کار تولید و سال دیه بجز یک میلیونت که سوخته چند صد میلیون هم بدهکار شدی! حالا تصمیم با خودت!

   پاسخ
  2. محسن ميرزايي

   من پرورش ماهی گرم آبی دارم . کار پر زحمت و کم سودی هست واصلا اینجوری که توی این مقاله اومده نیست . دارن بیخودی میگن اینقدر سود داره . هر هکتار بیشتر از ۴ تن کپور ماهی ظرفیت ندارد که شامل کبور معمولی – آمور یا کپور علفخوار – فیتوفاک و بیگ هد هست که هر ۴ گونه ماهی باید توی استخر باشند تا از همه منابع استخر استفاده کنند. حالا حساب کنید برای ١٠٠٠ تن چند هکتار استخر نیاز هست !!! این اولا . دوم به ازای هر کیلو گوشت کپور معمولی باید حداقل ۵ کیلو گندم یا جو بدین که حداقل قیمت آن ٨٠٠ تومان است واگر بخواهید کنسانتره بدین که بیشتر میشه … آخه ١٠٠٠ تن گوشت کپور ۵٠٠٠ تن غذا میخواد . چرا این چرندیات رو پخش میکنید . این کار فقط و فقط عشق میخواد اگر دنبال یه سود راحت و زیاد هستید سراغ این کار نیاید.  

   پاسخ
  3. Habib

   سود خوبی دارد! به شرطی ک اطلالات لازم رو داشته باشی!اینم ک میگن پول بذارین تو بانک،برای آدمای ضعیف و ترسوئه! با نام خدا شروع کن،ایشالا ک کارت درست میشه

   پاسخ
  4. ناشناس

   خدایی پول زیاد زده زیر دلت نمیدونی چکارش کنی میخوای پدرش رو در بیاری . مرد حسابی ما داریم جون میکنیم ۱۰۰ میلیون نقد توی حسابمون داشته باشیم اونوقت تو ۱ میلیار داری میخوای نابودش کنی ؟

   پاسخ
  5. داود

   سود بانکی پولش برکت نداره چون باعث افزایش بیکاری و کاهش تولید میشه خدا به کاری که توش تولید باشه و منفعتش به مردنم برسه برکت میده.

   پاسخ
  6. داود

   سلام کاری رو که دلت میگه انجام بده به حرف مردم گوش نده و اگه خواستی کاری رو انجام بدی با اهلش مشورت کن سود بانکی بی برکته و خدا این نوع منبع درآمد رو نکوهش کرده . اگه دوست داشتی میتونم بیشتر شما رو راهنمایی کنم .

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.