وضعیت کار و استخدام آهنگساز و درآمد او چگونه است؟

وضعیت کار و استخدام آهنگساز و درآمد او چگونه است؟

آینده شغلی، بازارکار و وضعیت استخدام آهنگساز

استخدام آهنگساز معمولاً در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، آموزش عالی و صدا و سیما انجام می شود. آهنگساز همچنین می تواند در آموزشگاه های آزاد موسیقی تدریس کند. بسیاری از آهنگسازان نیز به صورت مستقل و خصوصی کار می کنند و به ساخت آهنگ های مختلف می پردازند. برخی از آنها که دارای سرمایه و تجربه کافی هستند، خود اقدام به تاسیس آموزشگاه یا راه اندازی استودیو موسیقی می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاسیس آموزشگاه روی لینک زیر کلیک کنید :

راهنمای تاسیس آموزشگاه آزاد هنری

آهنگسازی هنری است که تا حد زیادی به خلاقیت و نوآوری وابسته است. یک اثر وقتی ارزش دارد که از ذوق و تخیل آهنگساز نشات گرفته باشد. ما به آهنگسازان حرفه ای و توانمند نیاز داریم و نه افرادی که تقلید وکپی برداری از آهنگ های دیگران را کار اصلی خود قرار داده اند. متاسفانه آهنگسازان به دلیل نبود قانون کپی رایت در کشور مشکلاتی را در کار خود دارند که امید است با توجه ویژه مسئولان و انجام فرهنگ سازی مناسب، این مشکلات رفع شود.

آهنگسازی که توانمند و قوی باشد و در کار خود پشتکار لازم را داشته باشد، مطمئنا با فرصت های شغلی خوبی نیز روبرو خواهد شد. با توجه به نیاز روحی  و روانی همیشگی انسان ها به موسیقی، نیاز به آهنگسازان خلاق نیز همیشه وجود دارد و تقریبا هیچ گاه نمی توان بازارکار آهنگسازی را اشباع شده تلقی کرد. زیرا متناسب با تنوع علایق و سلایق انسان ها، فرصت های جدید برای کنار هم قراردادن نت های موسیقی و ساخت آهنگ های نو وجود دارد.

 

وضعیت استخدام آهنگساز در برخی از کشورهای جهان 

آمریکاپیش بینی می شود میزان استخدام آهنگساز بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی داشته باشد. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

استرالیادر بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام آهنگساز رشد منفی ۲۴.۳ درصد داشته است. در حالی که متوسط مشاغل رشد ۷.۸ درصدی داشته اند. پیش بینی ها نشان می دهد در سال های آتی رشد مثبت زیادی در میزان استخدام آهنگساز وجود خواهد داشت.
 

درآمد آهنگساز

آهنگسازی که در بخش دولتی استخدام می شود، متناسب با قانون مدیریت خدمات کشوری درآمد دارد. اما در بخش خصوصی شرایط متفاوت است. معمولا آهنگساز کارهای مختلف انجام می دهد به عنوان مثال در کنار ساخت یک آهنگ سفارشی برای یک نمایش، به کار تدریس در آموزشگاه هم می پردازد. بنابراین با توجه به میزان مهارت، تجربه و کاری که آهنگسازان انجام می دهند، درآمدهای متفاوتی نیز دارند.

بدیهی است آهنگسازی که خلاقیت و توانمندی خود را در کارهایش پیاده کند، موفق تر بوده و درآمد بیشتری نیز خواهد داشت.

البته تعدادی از آهنگسازان در خصوص درآمد و تامین هزینه خود با مشکلاتی روبرو هستند که برخی از این مشکلات به عدم حمایت کافی از سوی مسئولان ارتباط دارد. امید است با توجه ویژه و تلاش مسئولان گام های موثری در جهت رفع این مسایل و تامین رفاه بیشتر برای قشر آهنگسازان برداشته شود.

 

میزان درآمد آهنگسازان در برخی از کشورهای جهان

آمریکامتوسط درآمد سالانه آهنگساز در سال ۲۰۱۳، ۴۸.۵۰۰ دلار می باشد. قابل ذکر است که اختلاف بین کم ترین (۱۵.۴۰۰ دلار) و بیشترین درآمد (۲۸۹.۰۰۰دلار) در این شغل زیاد است.

انگلستانمتوسط درآمد آهنگساز در سال ۲۰۱۳، معادل ساعتی ۱۸ دلار آمریکا می باشد.

کانادامتوسط درآمد سالانه آهنگساز در سال ۲۰۱۳، معادل ۴۵.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.
 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.