وضعیت کاری و درآمد وکیل و تیپ شخصیتی مناسب برای شغل وکالت

وضعیت کاری و درآمد وکیل و تیپ شخصیتی مناسب برای شغل وکالت

بازارکار و  وضعیت کاری وکیل

شغل وکالت از آن دسته از مشاغلی است که میزان موفقیت در آن برای وکلای مختلف بسیار متفاوت است. برخی از وکلا بسیار موفق هستند و درآمد بالایی داشته و در حوزه تخصصی خود معروف می باشند و بعضی دیگر هم حتی به سختی هزینه های زندگی خود را تأمین می کنند. 

به گفته وکلای متخصص و موفق، تسلط بر قوانین و مقررات، دارا بودن روابط عمومی قوی و جسارت لازم از مهمترین عوامل موفقیت در این شغل به حساب می آیند. 

با توجه به تمرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در شهرهای بزرگ مثل تهران؛ بازار کار وکلا در اکثر حوزه های تخصصی در این شهرها بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است.  از سوی دیگر با گسترش و پیچیده تر شدن روابط  اجتماعی در سال های اخیر، مخصوصا در شهرهای پرجمعیت و بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد و ….  به تناسب آن مشکلات مردم و دعواهای حقوقی و قضایی نیز افزایش یافته است و بازار کار وکلا در تمام کشور و مخصوصا در شهرهای بزرگ گسترده تر شده است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزان موفقیت یک وکیل در بازار کار بیش از گرایش تحصیلی و نوع دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده، به مهارت های فردی خود او در برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین تسلط بر موضوعات تخصصی شغلش بستگی دارد. 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام وکلا بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای کل مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام وکلا رشد ۱۶.۷ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.  

 

 

میزان درآمد وکیل

خیلی ها دوست دارند میزان درآمد وکیل را بدانند. همانطور که در بخش بالا اشاره شد، درآمد شما به عنوان وکیل تا اندازه زیادی به خودتان بستگی دارد و  سایر عوامل دیگر دارای اهمیت کمتری می باشند. به این معنا که در صورتی که شما در حوزه تخصصی خود بر مباحث حقوقی مسلط باشید، از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های حقوقی مشابه مطلع بوده و افراد ذی نفع در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آنها برقرار کنید؛ شما نیز می توانید وکیل موفقی شوید و درآمد قابل توجهی از این شغل کسب نمایید.

در ایران وکلای زیادی وجود دارند که از نظر نوع دانشگاهی که تحصیل کرده اند، شهری که در آنجا وکالت می کنند و تجربه و حوزه تخصصی کاری نیز به هم شباهت کامل دارند ولی دارای درآمدهای کاملا متفاوتی می باشند.  البته در سایر مشاغل ها نیز این توانایی ها و مهارت های فردی تأثیر دارد ولی این توانمندی ها در شغل وکالت بسیار پررنگ و غالب می باشد و موفقیت یا عدم موفقیت یک وکیل را موجب می شود. 

به طور کلی درآمد وکیل تابع تعرفه های کانون وکلای دادگستری (که هر سال تعیین می شود) و تعداد پرونده های ارجاعی است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد وکیل هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی هستند، در سمت های مختلف شغلی استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای وکیل در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس حقوقی، کارشناس قرارداد، وکیل، مشاور حقوقی و مدیر حقوقی می باشند که یک وکیل می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای وکیل در هر سمت حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال وکیل که در سمت مدیر حقوقی کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.
 
درآمد ماهانه کارشناس یا مشاور حقوقی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد وکیل در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۱۱۲.۷۶۰ دلار ( برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳,۵۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه وکلا ۸۷.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار ۲۸.۵۰۰ دلار، افراد با تجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار و برای وکلای ارشد و مدیران این بخش ۱۵۲.۵۰۰ دلار و بیشتر می باشد.

شخصیت های مناسب شغل وکالت

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این شغل می یابد. او از زمینه های حقوقی استقبال کرده و در آن موفق است.

INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از توانایی خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

14 نظر

 1. پگاه

  سلام وقتتون بخیر
  به نظر شما از نظر بازار کار و آینده رشته حقوق بهتره یا روانشناسی بالینی
  تو رو خدا از علایق و تیپ شخصیتی و توانایی نگید
  به طور کلی کدوم رشته آینده شغلی و بازار کار بهتری داره؟؟؟؟؟

  پاسخ
 2. مهدیه سادات موسوی

  من عاشق رشته ام هستم و تمام سختی هایش را با توکل به خداوند پشت سر میگذارم امیدوارم شما هم به آنچه که دوست دارید برسید…

  پاسخ
 3. علی

  سلام ، من کار وکالت رو خیلی دوست دارم و حفظیاتم هم عالیه ، پدرم هم حقوق دان هست
  میگه برو وکالت ، خودم هم خیلی دوست دارم برم اما در امدش برام مهمه ،
  از بازار کارش هم خبری ندارم یکی از دلایلی که دلم میخاد وکیل شم اینه که فک میکنم
  خیلی وکالت شغل پر درامدیه ، اما حالا که بیشتر تحقیق میکنم میبینم اونجوری که فک میکذدم نیست ، ولی توی زندگی روزمره که میبینم بیشتر وکیلا اوضاع مالیشون عالیه
  و موفق بودن ، ولی بازم میترسم هنوز ، لطفا راهنماییم کنین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز همانطور که گفتید پدر شما خودش حقوق دان است و در این حوزه کار می کند. بنابراین منابع خوبی برای کسب اطلاع دقیق از وضعیت بازارکار و درآمد این رشته در دسترس دارید. از آن طریق بیشتر تحقیق کنید تا به اطلاعات موثقی برسید و بعد تصمیم بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 4. محسن

  سلام من الان پیش دانشگاهی میخونم.از نظر درسی هم قوی هستم.همه ی دوستام و معلمام میگن میتونم حقوق قبول بشم.میخواستم بپرسم اگه رشته ی حقوق رو انتخاب کنم اینده م تضمین میشه یا نه؟ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. قبول شدن در دانشگاه پایان راه نیست. برای موفقیت باید کارهای زیادی بکنید تا آینده تون هم تضمین بشه. باید بسیار جدی تحصیل کنید و در حوزه خودتون متخصص و حرفه ای بشید. ارتباطات تان را با افراد دیگر به خصوص با افراد سرشناس در رشته مورد علاقه تون بیشتر کنید. توانایی های تخصصی و فردی خودتان را مرتبا توسعه بدید. حتما موفقیت با شما خواهد بود.

   پاسخ
 5. نازنین

  من امسال باید انتخاب رشته کنم .معدلم هم بیسته همه منو مجبور می کنن برو تجربی ولی من انسانی رو دوست دارم و میخوام وکیل شم .حالا چی کار کنم؟

  پاسخ
 6. m.s.r

  سلام
  خیلی ممنون بابت سایت خوبتون
  فقط یه سوال داشتم اونم این بود که من تو تیز هوشان درس میخونم و تنها مشکل جدیم زبان اینگلیسی و تاریخ هستش و میخواستم بدونم که اگه رشته انسانی رو انتخاب کنم ضرر میکنم یا اینکه موفق خواهم بود البته علاقه هم دارم ب این رشته/معدل ترم اولم ۱۷/۴۰

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   ممنونم از شما . انتخاب رشته شما به عوامل زیادی بستگی داره و با این چند پارامتر نمی شود درباره این موضوع اظهار نظر کرد.

   پاسخ
 7. حسین

  وکالت کردن دردسرهای خودش راداردودرآمدثابتی نداردوبسته ب روابط عمومی وکیل وحجم پرونده ی ارجاعی ب وی درآمدش متغیرمیباشدولی روی هم رفته ازلحاظ اجتماعی ازمشاغل باپرستیژاست

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.