وضعیت کاری و درآمد وکیل و تیپ شخصیتی مناسب برای شغل وکالت

وضعیت کاری و درآمد وکیل و تیپ شخصیتی مناسب برای شغل وکالت

بازارکار و  وضعیت کاری وکیل

شغل وکالت از آن دسته از مشاغلی است که میزان موفقیت در آن برای وکلای مختلف بسیار متفاوت است. برخی از وکلا بسیار موفق هستند و درآمد بالایی داشته و در حوزه تخصصی خود معروف می باشند و بعضی دیگر هم حتی به سختی هزینه های زندگی خود را تأمین می کنند. 

به گفته وکلای متخصص و موفق، تسلط بر قوانین و مقررات، دارا بودن روابط عمومی قوی و جسارت لازم از مهمترین عوامل موفقیت در این شغل به حساب می آیند. 

با توجه به تمرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در شهرهای بزرگ مثل تهران؛ بازار کار وکلا در اکثر حوزه های تخصصی در این شهرها بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است.  از سوی دیگر با گسترش و پیچیده تر شدن روابط  اجتماعی در سال های اخیر، مخصوصا در شهرهای پرجمعیت و بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد و ….  به تناسب آن مشکلات مردم و دعواهای حقوقی و قضایی نیز افزایش یافته است و بازار کار وکلا در تمام کشور و مخصوصا در شهرهای بزرگ گسترده تر شده است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزان موفقیت یک وکیل در بازار کار بیش از گرایش تحصیلی و نوع دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده، به مهارت های فردی خود او در برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین تسلط بر موضوعات تخصصی شغلش بستگی دارد. 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام وکلا بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای کل مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام وکلا رشد ۱۶.۷ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.  

 

 

میزان درآمد وکیل

خیلی ها دوست دارند میزان درآمد وکیل را بدانند. همانطور که در بخش بالا اشاره شد، درآمد شما به عنوان وکیل تا اندازه زیادی به خودتان بستگی دارد و  سایر عوامل دیگر دارای اهمیت کمتری می باشند. به این معنا که در صورتی که شما در حوزه تخصصی خود بر مباحث حقوقی مسلط باشید، از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های حقوقی مشابه مطلع بوده و افراد ذی نفع در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آنها برقرار کنید؛ شما نیز می توانید وکیل موفقی شوید و درآمد قابل توجهی از این شغل کسب نمایید.

در ایران وکلای زیادی وجود دارند که از نظر نوع دانشگاهی که تحصیل کرده اند، شهری که در آنجا وکالت می کنند و تجربه و حوزه تخصصی کاری نیز به هم شباهت کامل دارند ولی دارای درآمدهای کاملا متفاوتی می باشند.  البته در سایر مشاغل ها نیز این توانایی ها و مهارت های فردی تأثیر دارد ولی این توانمندی ها در شغل وکالت بسیار پررنگ و غالب می باشد و موفقیت یا عدم موفقیت یک وکیل را موجب می شود. 

به طور کلی درآمد وکیل تابع تعرفه های کانون وکلای دادگستری (که هر سال تعیین می شود) و تعداد پرونده های ارجاعی است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد وکیل هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی هستند، در سمت های مختلف شغلی استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای وکیل در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس حقوقی، کارشناس قرارداد، وکیل، مشاور حقوقی و مدیر حقوقی می باشند که یک وکیل می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای وکیل در هر سمت حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال وکیل که در سمت مدیر حقوقی کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.
 
درآمد ماهانه کارشناس یا مشاور حقوقی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد وکیل در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۱۱۲.۷۶۰ دلار ( برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳,۵۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه وکلا ۸۷.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار ۲۸.۵۰۰ دلار، افراد با تجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار و برای وکلای ارشد و مدیران این بخش ۱۵۲.۵۰۰ دلار و بیشتر می باشد.

شخصیت های مناسب شغل وکالت

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این شغل می یابد. او از زمینه های حقوقی استقبال کرده و در آن موفق است.

INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از توانایی خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

49 نظر

 1. علیرضا

  سلام من ۱۳سال دارم میخواهم در بزرگی وگیل موفقی شوم نمیخواهم بشنوم که تو اول بزرگ شو و………. فقط میخواهم بدانم برم یا نرم ممنون از این سایت

  پاسخ
 2. علی

  سلام من یک سال انتخاب رشته کردم به وکالت و حسابداری علاقه دارم ولی از بقیه در مورد درامد وکالت پرسیدم تعریفی نشنیدم الان موندم برم وکالت بخونم یا حسابداری کمکم کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من این دو رشته شرایط متفاوتی دارند باید ببینید واقعا علایق و توانایی های شما به کدامیک نزدیک تر است. هر دو رشته را خوب بشناسید مقایسه کنید و تصمیم بگیرید.

   پاسخ
 3. talayi

  دوستان شما در هرکاری که علاقه ی صد در صد داشته باشین موفق می شوید. برای اینکه مطمئن بشید که چکاری باید انجام بدید تا موفق بشید از ازمونهای تیپ شخصیتی کمک بگیرید تیپ شخصیتی من ENTPهست
  .من در دیماه ۹۵ فارق التحصیل شدم دررشته حقوق ودر حال حاضردر حوزهای مختلف کارافرینی تحقیق وبررسی دارم
  واینرو بگم که در کار وکالت و خیلی کارهای دیگه اصلا سختی وجود نداره به شرطی که علاقه داشته باشی .
  اون دوستمون چون به وکالت چندان علاقه ندارند وموفق نیستن سختیاشو می بینند واز موکل بد و قاضی بد و غیره حرف میزنند .
  هدفگذاری کنید و برسید .موفق باشید

  پاسخ
 4. مجید

  سلام
  من وکیل پایه یک دادگستری هستم
  حدود ۷ ساله وکالت میکنم
  وکالت از جمله مشاغل سخت می باشد
  به نحوی که فرسایش ذهنی بیش از حد در قیاس با بقیه مشاغل رو داراست
  استرس و فشار ذهنی وارد شده به وکلا خیلی زیاده
  موکل انتظار معجزه از شما داذه
  یا مثلا بعصی وقتا کار با بعضی قضات خیلی سخته

  پاسخ
  1. talayi

   این ذهنیت وتجربه شخصی شما هست وکاملا قابل احترام
   وکلای زیادی هستند که درامد های میلیاردی بدست میارن و موکل خوب دارند
   در شغل وکالت شما مستقل هستی ومجبور نیستی هر پرونده ای برداری .

   ودر آخر بگم که همه چیز به ”باور ”هر کس بستگی دارد
   جهان پر از فراوانی و ثروت است

   پاسخ
 5. عرفان

  سلام به همه ی عزیزان ..بنده فارغ التحصیل رشته حقوق هستم امسال آزمون وکالت دارم …وکالت عشقه..البته اگه علاقه دارید به رشته حقوق برید…درآمد وکلا به نسبت عالیه ..همینطور که شما باید پرستیژ یه وکیل رو داشته باشید ..ان شاء الله همتون موفق باشید…یا علی

  پاسخ
 6. باران

  سلام میشه الان حقوق برداشت بعد که وارد دانشگاه شدی رشته دیگه ام برداری مثلا روانشناسی دوتاش باهم سخت نمیشه

  پاسخ
 7. hameed

  سلام من دانشجوی حقوق در یکی از معتبرترین واحدهای دانشگاه آزاد هستم و بیشتر اساتید از بهترین وکلا هستند به این واسطه درخارج از دانشگاه راجع به وکالت تحقیق کردم ، متاسفانه وکالت جزء مشاغلی است که مردم احساس نیاز به وکیل نمی کنند و درآمد فعلی وکلا تعریفی ندارد اما من توصیه می کنم از نزدیک به چند وکیل مراجعه کنید و راجع به کار و درآمد آنها سوال کنید و در دادگاه از نزدیک نحوه ی رفتار با وکلا را مشاهده کنید معمولا درآمد وکیل ده درصد ارزش پرونده است مثلا اگر قیمت خانه ای که در دادگاه مطرح شده صد میلیون باشد دستمزد وکیل آن پرونده ده میلیون است بیشتر دعاوی هم مربوط به چک و دعاوی ملکی و طلاق است که دعواهای چک و دعاوی ملکی در حال از بین رفتن هستند وکیل تقریبا نصف دستمزد را در ابتدا و مابقی را بعد از حکم می گیرند که معمولا هر پرونده دو سال طول می کشد ولی در کل وکالت هیچ درآمد یا موقعیت عجیب نسبت به مشاغل آزاد دیگر ندارد.

  پاسخ
 8. zahra

  سلام به همه دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه
  من امسال انتخاب رشته داشتم و رشته انسانیو انتخاب کردم.معدلم بیست بود همه میگفتن برو تجربی ولی من به اصلا به رشته تجربی و ریاضی علاقه ندارم و خیلی دوست دارم در آینده ی وکیل بشم.ولی پدرم اصرار داره ک حتما معلم بشم میگ معلمی برای یک خانوم خیلی خوبه.ولی من درآمد واسم خیلی مهمه و اینکه از نظر شخصیتی هم خیلی خوب میتونم از حق خودم دفاع کنم.کسایی ک منو میشناسن میگن یا روانشناسی بخونم یا وکالت.ولی نمیدونم چیکار کنم
  خواهش میکنم کمکم کنید.

  پاسخ
  1. مرتضی

   توصیه میکنم با در مظر گرفتن علاقه و نقاط قوت انتخاب رشته کنید و روی تصمیم خودتون محکم باشید
   رشته های حقوق و روانشناسی هر دو از رشته های خوب انسانی هستند

   پاسخ
  2. Sogand

   بنظر من تو باید دنبال خواسته قلبیت بری حرف پدر یا مادر مهمه اما این اینده خودته تو باید زندگی کنی کار تو هست اینده تو هست اینده پدر یا مادرت که نیست…
   من دوست دارم وکیل بشم و میشم از این مطمئن هستم که میشم موفق باشی

   پاسخ
  3. Mohammad

   با سلام خدمت شما زهرا خانوم معلم وافعا حقوقش خیلی پایینه.

   کارش ام اعصاب خورد کنه بچه ها مختو میخورن .

   موفق باشی☺

   پاسخ
 9. مرموز

  سلام. خسته نباشید من باید انتخاب رشته کنم ودر این درس های که گفتید خوبم وعلاقه زیادی به وکالت دارم وزیاد درموردش پورسجو کردم مشاوره درسی هم گرفتم .و از چند وکیل پرسیدم بازار کارش هم خوبه .میخام بدونم شما چی میگین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام اگر علاقه واقعی دارید و شرایط لازم را هم دارا هستید، رشته حقوق خوب است به شرط آنکه یک وکیل توانمند و کاربلد باشید. اینکه در مورد آن هم تحقیق و پرس و جو کردید خیلی عالی است. موفق باشید

   پاسخ
 10. وحید

  با سلام کامنت ها رو خوندم و ۹۹ درصد رویاپردازانه صحبت میکردند….بنده ترم ۷ حقوق ام،کنکور که دادم ادبیات عرب دانشگاه تهران قبول شدم اما بخاطر علاقه ،و رویاپردازی های رشته حقوق اومدم به این رشته……الان بعد از گذشت ۳سال و نیم متوجه شدم که اشتباه فکر میکردم و ورود به حرفه وکالت فوق العاده سخت شده…آزمون تستی که برگزار میشه ۳۰۰ ۴۰۰ هزار نفر شرکت میکنند و تنها ۱۰۰۰هزار نفر قبول میشوند….حالا اوناییم که قبول شدن اگر پرونده خوب بهشون بخوره و ضابطه و رابطه داشته باشن میتونن پولدار شن،علی الباقی زندگی معمولی خواهند داشت،بازار کار رشته حقوق اشباع اشباع شده….بیاید بخونین پشیمون میشین یاحق

  پاسخ
  1. Sogand

   هر کی ی هدفی داره دوست عزیز!
   شما هدفتون پولدار شدنه اما هدف من برقراری قانونه نظر شما خیلی محترمه و شما چیزی که فهمیدید رو گفتید اما من هدفم پولدار شدن نیست اگه واقعا شما دوست داشتید این شغلو با واقعیت هاش قبول میکردید نه با رویا پردازی …مرسی

   پاسخ
 11. فرزادبوکان

  سلام ب همه
  رشته حقوق بهترین رشته هس واقعا من خودم عاشق این رشته ام
  من کنکور۹۵ بودم برا دانشگاه علامه قبول شدم ولی وضعیت مالی خوبی نداشتم برم
  الانم تو دانشگاه شهرمون مشغول خوندن درس هستم و معدل الف کلاس هستم
  دوستان عزیزم ب حرف هیچکی اعتماد نکنید اگ واقعا علاقه و توانایی اینو داری ک بتونی تو رشته
  حقوق درس بخونی و موفق بشی ادامه بده
  زندگی واس خودتون بکنید ن دیکران
  رشته حقوق از نظر من از دکترا هم بهتره چون تجربه ثابت کرده استادهای دانشگام همینو میگن
  فقط باید توان استنباط و خوندنشو داشته باشی
  ب امید موفقیت همه
  ارزوی خوشبختی

  خودت باش…….

  پاسخ
  1. مهسا

   سلام.دانشگاه تهران و شهید بهشتی زیر ۱۱۰ و دانشگاه های شیراز و اصفهان روزانه زیر ۴۰۰ و شبانه زیر ۱۵۰۰

   پاسخ
 12. پگاه

  سلام وقتتون بخیر
  به نظر شما از نظر بازار کار و آینده رشته حقوق بهتره یا روانشناسی بالینی
  تو رو خدا از علایق و تیپ شخصیتی و توانایی نگید
  به طور کلی کدوم رشته آینده شغلی و بازار کار بهتری داره؟؟؟؟؟

  پاسخ
 13. مهدیه سادات موسوی

  من عاشق رشته ام هستم و تمام سختی هایش را با توکل به خداوند پشت سر میگذارم امیدوارم شما هم به آنچه که دوست دارید برسید…

  پاسخ
 14. علی

  سلام ، من کار وکالت رو خیلی دوست دارم و حفظیاتم هم عالیه ، پدرم هم حقوق دان هست
  میگه برو وکالت ، خودم هم خیلی دوست دارم برم اما در امدش برام مهمه ،
  از بازار کارش هم خبری ندارم یکی از دلایلی که دلم میخاد وکیل شم اینه که فک میکنم
  خیلی وکالت شغل پر درامدیه ، اما حالا که بیشتر تحقیق میکنم میبینم اونجوری که فک میکذدم نیست ، ولی توی زندگی روزمره که میبینم بیشتر وکیلا اوضاع مالیشون عالیه
  و موفق بودن ، ولی بازم میترسم هنوز ، لطفا راهنماییم کنین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز همانطور که گفتید پدر شما خودش حقوق دان است و در این حوزه کار می کند. بنابراین منابع خوبی برای کسب اطلاع دقیق از وضعیت بازارکار و درآمد این رشته در دسترس دارید. از آن طریق بیشتر تحقیق کنید تا به اطلاعات موثقی برسید و بعد تصمیم بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 15. محسن

  سلام من الان پیش دانشگاهی میخونم.از نظر درسی هم قوی هستم.همه ی دوستام و معلمام میگن میتونم حقوق قبول بشم.میخواستم بپرسم اگه رشته ی حقوق رو انتخاب کنم اینده م تضمین میشه یا نه؟ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. قبول شدن در دانشگاه پایان راه نیست. برای موفقیت باید کارهای زیادی بکنید تا آینده تون هم تضمین بشه. باید بسیار جدی تحصیل کنید و در حوزه خودتون متخصص و حرفه ای بشید. ارتباطات تان را با افراد دیگر به خصوص با افراد سرشناس در رشته مورد علاقه تون بیشتر کنید. توانایی های تخصصی و فردی خودتان را مرتبا توسعه بدید. حتما موفقیت با شما خواهد بود.

   پاسخ
  2. النا

   سلام دوست عزیز بنظر من شغل وکالت یکی از پردرامد ترین و موفق ترین شغله بنظر من اگه میتونی وکیل بشو موفق باشی

   پاسخ
 16. نازنین

  من امسال باید انتخاب رشته کنم .معدلم هم بیسته همه منو مجبور می کنن برو تجربی ولی من انسانی رو دوست دارم و میخوام وکیل شم .حالا چی کار کنم؟

  پاسخ
 17. m.s.r

  سلام
  خیلی ممنون بابت سایت خوبتون
  فقط یه سوال داشتم اونم این بود که من تو تیز هوشان درس میخونم و تنها مشکل جدیم زبان اینگلیسی و تاریخ هستش و میخواستم بدونم که اگه رشته انسانی رو انتخاب کنم ضرر میکنم یا اینکه موفق خواهم بود البته علاقه هم دارم ب این رشته/معدل ترم اولم ۱۷/۴۰

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   ممنونم از شما . انتخاب رشته شما به عوامل زیادی بستگی داره و با این چند پارامتر نمی شود درباره این موضوع اظهار نظر کرد.

   پاسخ
 18. حسین

  وکالت کردن دردسرهای خودش راداردودرآمدثابتی نداردوبسته ب روابط عمومی وکیل وحجم پرونده ی ارجاعی ب وی درآمدش متغیرمیباشدولی روی هم رفته ازلحاظ اجتماعی ازمشاغل باپرستیژاست

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.