وضعیت کاری و درآمد وکیل و تیپ شخصیتی مناسب برای شغل وکالت

وضعیت کاری و درآمد وکیل و تیپ شخصیتی مناسب برای شغل وکالت

بازارکار و  وضعیت کاری وکیل

شغل وکالت از آن دسته از مشاغلی است که میزان موفقیت در آن برای وکلای مختلف بسیار متفاوت است. برخی از وکلا بسیار موفق هستند و درآمد بالایی داشته و در حوزه تخصصی خود معروف می باشند و بعضی دیگر هم حتی به سختی هزینه های زندگی خود را تأمین می کنند. 

به گفته وکلای متخصص و موفق، تسلط بر قوانین و مقررات، دارا بودن روابط عمومی قوی و جسارت لازم از مهمترین عوامل موفقیت در این شغل به حساب می آیند. 

با توجه به تمرکز فعالیت های اقتصادی و تجاری در شهرهای بزرگ مثل تهران؛ بازار کار وکلا در اکثر حوزه های تخصصی در این شهرها بسیار بیشتر از شهرهای کوچک است.  از سوی دیگر با گسترش و پیچیده تر شدن روابط  اجتماعی در سال های اخیر، مخصوصا در شهرهای پرجمعیت و بزرگ مثل تهران، اصفهان، مشهد و ….  به تناسب آن مشکلات مردم و دعواهای حقوقی و قضایی نیز افزایش یافته است و بازار کار وکلا در تمام کشور و مخصوصا در شهرهای بزرگ گسترده تر شده است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزان موفقیت یک وکیل در بازار کار بیش از گرایش تحصیلی و نوع دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده، به مهارت های فردی خود او در برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین تسلط بر موضوعات تخصصی شغلش بستگی دارد. 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام وکلا بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای کل مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام وکلا رشد ۱۶.۷ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.  

 

 

میزان درآمد وکیل

خیلی ها دوست دارند میزان درآمد وکیل را بدانند. همانطور که در بخش بالا اشاره شد، درآمد شما به عنوان وکیل تا اندازه زیادی به خودتان بستگی دارد و  سایر عوامل دیگر دارای اهمیت کمتری می باشند. به این معنا که در صورتی که شما در حوزه تخصصی خود بر مباحث حقوقی مسلط باشید، از نحوه سیر و نتیجه سایر پرونده های حقوقی مشابه مطلع بوده و افراد ذی نفع در هر پرونده را تشخیص داده و روابط حرفه ای مناسب با آنها برقرار کنید؛ شما نیز می توانید وکیل موفقی شوید و درآمد قابل توجهی از این شغل کسب نمایید.

در ایران وکلای زیادی وجود دارند که از نظر نوع دانشگاهی که تحصیل کرده اند، شهری که در آنجا وکالت می کنند و تجربه و حوزه تخصصی کاری نیز به هم شباهت کامل دارند ولی دارای درآمدهای کاملا متفاوتی می باشند.  البته در سایر مشاغل ها نیز این توانایی ها و مهارت های فردی تأثیر دارد ولی این توانمندی ها در شغل وکالت بسیار پررنگ و غالب می باشد و موفقیت یا عدم موفقیت یک وکیل را موجب می شود. 

به طور کلی درآمد وکیل تابع تعرفه های کانون وکلای دادگستری (که هر سال تعیین می شود) و تعداد پرونده های ارجاعی است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد وکیل هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی هستند، در سمت های مختلف شغلی استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای وکیل در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس حقوقی، کارشناس قرارداد، وکیل، مشاور حقوقی و مدیر حقوقی می باشند که یک وکیل می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای وکیل در هر سمت حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال وکیل که در سمت مدیر حقوقی کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.
 
درآمد ماهانه کارشناس یا مشاور حقوقی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

همچنین لازم به ذکر است که کارشناس و مشاور حقوقی برای اینکه بتواند کار کند باید مجوز یا پروانه لازم را اخذ کند. برای این کار باید یا در آزمون وکالت کانون وکلا و یا آزمون مشاوران حقوقی قوه قضاییه شرکت کرده و قبول شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر  و کامل تر در مورد آزمون مشاوران حقوقی قوه قضاییه اینجا کلیک کنید.

 

میزان درآمد وکیل در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۱۱۲.۷۶۰ دلار ( برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳,۵۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه وکلا ۸۷.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار ۲۸.۵۰۰ دلار، افراد با تجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار و برای وکلای ارشد و مدیران این بخش ۱۵۲.۵۰۰ دلار و بیشتر می باشد.

شخصیت های مناسب شغل وکالت

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این شغل می یابد. او از زمینه های حقوقی استقبال کرده و در آن موفق است.

INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از توانایی خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.
 

مطالب مرتبط

69 نظر

 1. محمد

  سلام من سال یازدهم میکانیک خودرو میخونم من از اول ب رشته حقوق یا همون انسانی علاقه داشتم ولی پیش چندتا مشاوره رفتم گفتن اینده شغلی نداره ب نظرتون در اینده رشته من بدرد من میخوره لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. مشاور شغلی

   سلام دوست عزیز. رشته وکالت یکی از رشته های پرطرفدار انسانی است که فارغ النحصیلان زیادی هم دارد و این رقابت برای شما را سخت می کند. شما اولا باید از نظر درسی قوی باشید تا بتوانید در این رشته در دانشگاه خوبی قبول شوید. رفتن به یک دانشگاه معمولی شاید در آینده کاری تان تاثیر منفی بگذارد. بعد اینکه با انجام تست ها و گرفتن مشاوره مطمئن شوید که علاقه تان به رشته وکالت واقعی است و تحت تاثیر نظرات و جو دیگران این انتخاب را نکنید. اگر واقعا خوب درس بخوانید و مهارت های لازم را با تلاش زیاد بدست بیاورید، احتمال موفقیت شما در این حوزه زیاد می شود. البته در کنار همه اینها یادتان باشد رشته های فنی هم در سال های اخیر وضعیت مناسبی در کشور دارند. موفق باشید

   پاسخ
 2. NAFAS

  سلام
  من نهم هستم و امثال انتخاب رشته داریم
  من می خوام حقوق بخونم با مشاورای زیادی صحبت کردم
  گقتن من چون خیلی اجتماعی هستم و زبون خوبی دارم می تونم توی وکالت موفق شوم
  ولی با خوندن این نظرا یکم دودل شدم می تونم رشته وکالت روبه خوبی برم ؟؟
  در آمدش خیلی برام مهمه می تونم درآمد خوبی داشته باشم ؟؟؟

  پاسخ
  1. مشاور شغلی

   سلام دوست عزیز اگر واقعا به این رشته علاقه داشته باشید و با ویژگی ها استعدادها و سایر شرایطت همخوانی داشته باشد و خوب تلاش کنید حتما موفق می شوید

   پاسخ
 3. mostafa

  باسلام من الان وکیل پایه یک تهران هستم قبول شدن تووکالت خیلی هم سخت نیست سختی کارزمانی شروع میشه که پایه یک میشی وپرونده ای نیست ومردم هم حق الوکاله خوب نمیدن من که دارم پروانه اموتودیع میکنم وکارمندمیشم یه حقوق راحت وبی دردسر

  پاسخ
 4. فاطمه

  باسلام،من علاقه ی زیادی ب رشته ی حقوق دارم ولی میگن ک این رشته بابیکاری مواجهه ب نظرشماچیکارکنم ؟؟؟

  پاسخ
 5. علی

  سلام من ازتون میخام بپرسم که من دیپلم تازه گرفتم ومیخام بدونم کدوم شغل بهتره ودر امدشم خوبه من رشته ی انسانی رو انتخاب کردم لطفا کمکم کنید….ممنون

  پاسخ
 6. علی

  سلام از تون خواهش میکنم به من کمک کنید …من میخام حقوق بخونم ولی این حرفایی که اینا نوشتن من اعتماد به نفسمو از دست میدم مثلا میگن باید زبون داشته باشی یا چیزای دیگه لطفا منو کمک کنید…ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام داشتن اعتماد به نفس کافی و فن بیان خوب مسلما از ویژگی های مهم برای شغل وکالت است اما لزوما به این معنا نیست شما از همین حالا این ویژگی ها را باید داشته باشید. شما می توانید این مهارت ها را در طول زمان درس خواندن با شرکت در دوره های مختلف کسب کنید. شما اول مطمئن شوید که واقعا به این رشته علاقه دارید استعدادهایتان متناسب با این رشته است اطلاعات بیشتری از وضعیت این شغل در کشور بدست آورید و … در ضمن می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی که لینک آن در زیر آمده کمک بگیرید:
   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
 7. سمیه

  سلام. همه کسانی که حقوق خوندن دوس دارن وکیل بشن… عزیزان این بیشتر شبیه رویاست تا واقعیت خییییییییلیییییی فاصله دارین. این حرف من رو وقتی درک می کنید که چند سال پشت ازمون کانون بمدنید. کانون وکلا یه غول واقعا… اگه دکترای حقوق هم داشته باشی باید غول مرحله اخر رو بری.
  عمر و اعصاب و زمان و زندگی و خانواده و…. باید بزاری که قبول بشی. در نهایت بگم یکی از سخت ترین ازمون های خاورمیانه هست… علاوه بر این قوانین کلی قانون خاص و لایحه و شورا و چی و چی هست که مدام هم دارن عوض میشن.
  رقابت بالاس وای پروانه رو که بگیری تا اخ عمر راحتی امنیت شغلی داری راحتی اگه اگه ا.ه قلبا با همه وجود براش بجنگی بهش می رسی

  پاسخ
 8. امیر

  سلام دوستان
  بنده حقوق نخوندم اما فرصت کار در جایگاه مشاور حقوقی رو دا شتم.
  رشته حقوق و کلا هر رشته ای که به جامعه و اجتماع مربوطه فقط فقط فقط زبون میخواد. والسلام. دیگه تبپ شخصیتی و بازار و اینا همش الکیه. شما فردا با هزار مشکل در زندگی مواجه میشی که کلی روی تیپ شخصیت تاثیر میذاره و تغییرس میده. مشاورین محترم قابل احتراما انا همشون شعار میدن. توی هیابون از این خبرها نیست. حقوق روانشناسی و غیره زبون حراف میخواد که طرف مقابلت نتونه حرب بزنه.
  در عوض رشته های مهندسی توی صنعت گوش شنوا و زبان لال میخواد!
  رشته های تحربی رو متاسفانه نجربه نداشتم و نمیتونیم چیزی بگم.

  موفق باشید

  پاسخ
 9. مریم

  سلام مرسی بخاطر سایت خوبتون
  من خیلی ب رشته حقوق و وکالت علاقه دارم و خیلی هم مسمم هستم ک وکالت بخونم ،ولی با این کامنتایی ک الان دیدم یکم دودل شدم
  بعضیا میگن خیلی سخته بعضیا هم میگن بازار کارش خوب نیست
  لطفا راهنمایی کنید ❤

  پاسخ
  1. ناشناس

   باسلام خدمت سرکار خانم
   کار وکالت ی کاری مث بازاریابی هست بعد از اینک موفق شدی پروانه وکالت رو گرفتی تازه کارت شروع میشه و باید دنبال پرونده بگردی اگه تو اون پرونده موفق شدی اون موقع هست ک تبدیل به یک وکیل کار کشته شدین
   موفق و پیروز باشید.

   پاسخ
 10. دبیر نمونه

  سلام. فقط علاقه و عاشق کار بودن مهمه حتی رفتگر هم میخوای بشی باید عاشقش باشی. عشق است معلمی رو. موفق باشید.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام هر دو رشته خوب هستند شما باید بیشتر و دقیق تر ویژگی های خودتان و شرایط موجود، وضعیت بازارکار آنها را بررسی کنید. شما بهترین فردی هستید که از شرایط تان آگاهی دارید. بعد از این بررسی می توانید تصمیم بگیرید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.