وضعیت درآمد و استخدام مهندس مواد

وضعیت درآمد و استخدام مهندس مواد

استخدام مهندس مواد

استخدام مهندس مواد می تواند در صنایع تولید فولاد، ذوب‌آهن، صنایع خودروسازی،‌ صنایع هوافضا، صنایع نظامی و صنعت نفت و پتروشیمی، کارخانجات تولید قطعات فلزی ( مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی‌، خودروسازی‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌ از جمله‌ یخچال‌، کولر، ماشین‌لباسشویی‌، تلویزیون‌ و ضبط صوت)، صنایع ساختمان‌سازی،‌ معادن ‌و صنعت سیمان صورت گیرد. با کسب تجربه بیشتر مهندس مواد می تواند در رده های بالاتر مانند مدیریت پروژه، متخصص گروه خاصی از مواد، کار در حوزه تحقیقات و مشاوره استخدام شود.
 
اما اگر بخواهیم به تفکیک بیان کنیم به این صورت است که مهندس متالورژی استخراجی‌ می‌تواند جذب‌ مراکزی‌ شود که‌ به‌ فرآیند استخراج‌ و تولید مواد اولیه‌ فلزی‌ (آهنی‌ و غیرآهنی‌) از کانی‌های‌ مربوط‌ می‌پردازد . برای مثال می‌تواند در صنایع‌ آهنی‌ و غیرآهنی‌ مانند ذوب‌ آهن‌ اصفهان‌، مجتمع‌ مس‌ سرچشمه‌ و آلومینیم‌ اراک‌ استخدام شود.

مهندس متالورژی صنعتی‌ نیز می‌تواند در مراکزی که با تولید قطعات فلزی سروکار دارد مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی‌، خودروسازی‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌ از جمله‌ یخچال‌، کولر، ماشین‌لباسشویی‌، تلویزیون‌ و ضبط‌ صوت‌ استخدام شود.

در مورد فرصت‌های‌ استخدام مهندس‌ سرامیک‌ نیز باید گفت‌ که‌ امروزه‌ صنایع‌ سرامیک‌ برای‌ رشد اکثر صنایع‌ اهمیت‌ بسیاری‌ دارند. برای‌ مثال‌ صنایع‌ متالورژی و سایر صنایعی‌ که‌ با درجه‌ حرارت‌ بالا سروکار دارند، مصرف‌کننده‌ مواد دیرگداز هستند یا صنایع‌ الکترونیک‌ احتیاج‌ به‌ قطعات‌ مختلف‌ سرامیکی‌ با خواص‌ الکترونیکی‌ و مغناطیسی‌ مطلوب‌ دارند. همچنین‌ صنایع‌ اتومبیل‌سازی‌، صنایع‌ ساختمانی‌، صنایع‌ تولید نیرو، مخابرات‌ و بالاخره‌ هر خانه‌ و خط‌ تولید هر کارخانه‌ای‌ نیاز به‌ فرآورده‌های‌ سرامیکی‌ دارد. در حال‌ حاضر کشور ما کارخانه‌های‌ عمده‌ کاشی‌سازی‌، چینی‌سازی‌، تولیدکننده‌ مواد نسوز، تولیدکننده‌ سرامیک‌های‌ الکتریکی‌، شیشه‌سازی‌، آجرسازی‌ و سیمان‌ دارد‌ که‌ مهندس سرامیک‌ می‌تواند در آنها استخدام شده و به‌ افزایش‌ کارایی‌ و راندمان‌ کارخانه‌ و همچنین‌ بهبود کیفیت‌ محصول‌ آن‌ کمک‌ نماید.

استخدام مهندس مواد در سایر کشورها

وضعیت استخدام مهندس مواد در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا –  پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندسان مواد بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۹  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا -در سال ۲۰۱۱، میزان استخدام مهندس مواد  ۷.۸ درصد رشد و در ۵ سال گذشته نسبت به متوسط رشد استخدام همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۷۵.۷ درصد رشد داشته است

درآمد و حقوق مهندس مواد

مهندس مواد که در سازمان های دولتی استخدام می شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

مهندس موادی هم که در بخش خصوصی فعال است، با توجه به میزان مهارت، توانمندی ، تجربه و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای مختلفی دارد. بدیهی است که مهندس مواد با تجربه تر که دارای تخصص بیشتری می باشد و یا اینکه توانسته مهارت های خود را بهتر عرضه کند و شرکت های مناسبی را برای کار انتخاب کند، دارای درآمدهای بیشتر می باشد. مهندس مواد تازه کار و کم تجربه و یا فردی که از تخصص و مهارت قابل توجهی برخوردار نمی باشد، دارای حقوق های کمتر می باشد.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندسان مواد در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس متالورژی، مهندس جوش، بازرس فنی، سرپرست تولید، مدیر کنترل کیفیت، مدیر اجرایی و … می باشند که یک مهندس مواد می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مهندس مواد در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندسان موادی که در سمت مهندس متالورژی در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، ماهیانه حداقل درآمد ۷۸۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

درآمد مهندس متالوژی در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندسان مواد می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس مواد از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس مواد نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس متالوژی به تفکیک سابقه کار در ایران

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

درآمد مهندس مواد در سایر کشورها

درآمد مهندس مواد در برخی از کشورهای دنیا به شرح زیر است
 

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مهندس مواد ۸۳.۱۲۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۵,۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مهندس مواد ۱۰۷.۴۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه مهندس مواد برای افراد تازه کار بین ۳۰.۰۰۰ تا ۳۹.۰۰۰ دلار،  برای افراد با تجربه بین ۴۰.۰۰۰ تا۶۰.۰۰۰  دلار و برای مهندسان ارشد ۶۸.۰۰۰ دلار می باشد. 

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی مواد، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

  

درباره نویسنده

من درباره مشاغل و رشته های تحصیلی و ارتباط آنها با شخصیت افراد تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان و دانشجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی کمک می کنم.

مطالب مرتبط

13 نظر

 1. پرهام

  من لیسانس دارم با پارتی توی یه شرکت خصوصی به عنوان سرپرست تولید استخدام شدم با حقوق ۹۲۹ تومان شیفت صبح ظهر شب و با تاخیر پرداخت حقوق و هزار بدبختی ،درکل هیچی نیست رشتمون من با معدل ۱۸ با پارتی استخدام شدم الانم دوتا مهندس مکانیک و شهرسازیم توی شرکتمون دارن همین کار منو می کنن مدرک کیلو چنده بابا

  پاسخ
 2. حسین

  سلام شما که میگید کار نیست حتی اگه تو شریف هم بخونیم بازم کار نیست؟؟من الان مهندسی مواد شریف قبول میشم برم به نظرتون یا نه ؟؟ میتونم بعدا کار پیدا کنم؟؟البته بگم زبانم هم فوله میتونم راحت تافل یا ایلتس بگیرم از نظر مکالمه هم وضعم خیلی خوبه

  پاسخ
  1. الهام

   همسر خواهر من از کاردانی مواد وارد این حرفه شد و بعد کارشناسی گرفت تو این رشته .الانم بسیارموفقه ماهی ۴ تومن حقوق میگیره با ده سال سابقه کار .ولی خودم با اینکه فارغ التحصیل روزانه شهید رجایی هستم هشت ساله که شغل مناسبی پیدا نکردم.آقایون تو این رشته بسیاار موفقترند.

   پاسخ
  2. محسن

   اقا اصلا درس خوندن این رشته اشتباه ست من با مدرک مهندسی فقط و فقط کارگری کردم بامدرک کارکردن پارتی میخواد

   پاسخ
 3. امیر خوشرو

  من مدتهاست برای استخدام یک متخصص مواد و ذوب تلاش میکنم .ولی هنوز یک نیروی کار امد پیدا نکردم

  پاسخ
 4. امین

  چرا باید مملکتون اینطوری بشه که نتونیم کار مورد علاقه ی رشتمونو انجام بدییم اخه چرا؟ ۱۸ سال درخوندم که بعد برم تو کافی شاپ و رستران کار کم اخه تا کی هر جا میریم کار ی برامون نیست خدایا خودت کمکمون کن لطفا

  پاسخ
 5. سامان

  خداییش اوضاع خیلی خرابه تو اکثر آگهی ها ملاک رو سابقه ی کاری افراد می بینن نه سابقه ی تحصیلی . اینکه چند تا ISI داری مهم نیس کلن دوره ی سرخوردگیه مهندسای مواده ، خدا کمکمون کنه ایشالا

  پاسخ
 6. مهندس

  به طور کلی الان در سال ۱۳۹۵، مهندسی مواد در ایران دارای وضعیت اسفناکی هست و بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.