چگونه نویسنده شوم؟ وضعیت استخدام نویسنده چطور است؟

چگونه نویسنده شوم؟ وضعیت استخدام نویسنده چطور است؟

برای نویسنده شدن باید مهارت ها و توانمندیهای خاصی داشته باشید. داشتن تحصیلات مهم است و از سوی دیگر ارتباط شخصیت مناسب با موفقیت در این شغل را نباید نادیده گرفت.

مهارت و دانش مورد نیاز نویسنده

 • استعداد و مهارت عالی در نوشتن

 • نظم و انضباط کاری

 • پشتکار و اراده

 • توان نوشتن در ساعات و روزهای متمادی

 • دقت بالا و توجه به جزئی ترین موارد

 • انتقادپذیر بودن

 • مهارت خوب در تحقیق و جستجو برای کسب اطلاعات لازم

 • داشتن مدیریت زمان و انجام دادن به موقع کارها

 

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل نویسنده

برای ورود به شغل نویسندگی باید اول استعداد و علاقه فراوانی داشت. کسب دانش و تخصص نیز برای هر نویسنده موفقی لازم است. برای این امر علاقه مندان می توانند در رشته های دانشگاهی مرتبط از جمله ادبیات داستانی و زبان و ادبیات فارسی تحصیل کنند و یا در آموزشگاه های آزاد دوره های حرفه ای نویسندگی را بگذرانند.

 

شخصیت شناسی شغل نویسنده

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی نویسنده بر اساس تست MBTI

INFJ    این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات و داستان ها استفاده می کند.

INTP این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

 

بازارکار و  استخدام نویسنده    

نویسنده معمولا به صورت آزاد و مستقل کار می کند. در شروع کار به دلیل نداشتن سابقه، گرفتن سفارش از مشتری کار سختی است ولی به مرور با انجام چند نمونه کار، می تواند راحت تر سفارش کار بگیرد. البته استخدام نویسنده نیز انجام می شود و برخی نویسندگان به صورت اختصاصی برای روزنامه یا مجله ای نوشته و کسب درآمد می کنند.
 
شغل نویسندگی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 • وجود مشکلات اقتصادی برای اکثر نویسندگان

 • نبود حمایت های مالی و معنوی کافی از سوی مسئولان به خصوص در شهرستان ها

 • نبود رابطه مناسب بین ناشران و نویسندگان

 • نبود شغلی به نام نویسندگی در بین مشاغل مشخص و تعریف شده در کشور

 • تیراژ پایین کتاب ها به دلیل ضعیف بودن فرهنگ کتابخوانی در بین مردم کشور

 • عدم امکان تشکیل صنف نویسندگان به دلیل رسمی نبودن این شغل

در خصوص وضعیت بازارکار و میزان فرصت های شغلی موجود برای نویسندگان در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. در صورت رشد سطح فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مردم و حمایت بیشتر از این حوزه، می توان بازارکار مطلوبی را در سال های آتی برای این شغل پیش بینی کرد.

 

وضعیت استخدام نویسنده در برخی کشورهای جهان

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام حسابداران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد منفی ۶۴.۶ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی می شود.
 

میزان درآمد نویسنده

در زمینه میزان درآمد نویسندگان در کشور آمار درستی در دسترس نیست. ولی با توجه به مشکلات زیاد صنعت نشر، وجود فرهنگ نامناسب کتابخوانی در بین مردم، تیراژ پایین کتاب ها و… درآمد نویسندگان در سطح مطلوبی نمی باشد. تا جایی که بسیاری از آنها از طریق شغل دومی امرار معاش می کنند. برخی از نویسندگان هم از طریق قراردادی که برای نوشتن مقاله و مطلب با چندین روزنامه و مجله می بندند، درآمد کسب می کنند. کسی که وارد این شغل می شود باید علاقه و استعداد زیادی داشته باشد تا با تکیه برآن بتواند بر مشکلات غلبه کرده و به درآمد مناسبی نیز دست یابد.

 

میزان درآمد نویسنده در برخی کشورهای جهان

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل ۵۵.۴۲۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۶.۳۰۰ دلار بوده است.

استرالیا –  متوسط درآمد سالانه این شغل ۴۴.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان –  با توجه به نوع قراردادها دستمزدهای متفاوتی می گیرند. 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. محمدی

  سلام. ممنون از مدیران این سایت جالب. لطفا در صورت امکان از هزینه ها و درصدهای درآمدی نویسنده های ایرانی هم مقاله بذارید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.