وضعیت استخدام مهندس مکانیک و درآمد او

وضعیت استخدام مهندس مکانیک و درآمد او

محل کار مهندس مکانیک

زمینه های استخدام و حوزه کاری مهندس مکانیک متعدد و متنوع است.

مهمترین زمینه های کاری مهندس مکانیک طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌ آنها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی‌ نیروگاه‌ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ و سیستم‌های‌ انتقال‌ و تصفیه‌ آب‌، سیستم‌های‌ مکانیکی‌ وکنترلی‌ پالایشگاه‌ها و کارخانجات‌ شیمیایی‌، طراحی‌ و ساخت‌ تأسیسات‌ حرارتی‌ و برودتی‌ ساختمان‌ها ، ساخت‌ ماشین‌آلات‌ تغلیظ‌ و بازیافت‌ مواد مثل‌ کارخانجات‌ قند، کاغذ سازی‌ ، سیمان‌، نساجی‌، نمک‌ و کنسانتره‌، طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ حمل‌ و نقل‌ زمینی‌، دریایی‌ و هوایی‌، ساخت‌ تجهیزات‌ دفاعی‌ و ساخت‌ ربات‌ها، بازوهای‌ مکانیکی‌ و سیستم‌های‌ تولید می باشند.

بر این اساس امکان استخدام مهندس مکانیک در صنایع نظامی، هوافضا، پزشکی و داروسازی، شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری، شرکت های نفتی (هر سال بخش عظیمی از فارغ‌التحصیلان مکانیک جذب صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی می‌شوند) و معدنی داخلی و خارجی وجود دارد.

همچنین مهندس مکانیک می تواند به عنوان کارشناس و مشاور فنی در بانک‌ها ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بیمه و شرکت‌های بازرسی و نظارت امور بین‌المللی استخدام شود. با کسب تجربه بیشتر هم می تواند وارد مشاغل سطح بالاتری مانند مدیریت پروژه، متخصص تحقیقات و مشاور شود.

 

استخدام مهندس مکانیک در سمت های مختلف

مهندس مکانیک در شرکت یا سازمان ها در سمت های مختلف استخدام می شود. در نتیجه بررسی آگهی های استخدام کشور، برخی از مهم ترین سمت های مهندس مکانیک که مورد نظر کارفرمایان هستند، عبارتند از:

استخدام مهندس مکانیک، استخدام کارشناس مکانیک، استخدام مدیر پروژه، استخدام کارشناس پروژه، استخدام کارشناس طراحی، استخدام کارشناس کیفیت، استخدام سرپرست کنترل کیفیت، استخدام کارشناس فنی، استخدام کارشناس تاسیسات، استخدام مدیر تولید، استخدام کارشناس تجهیزات، استخدام سرپرست تاسیسات،استخدام مهندس ناظر تاسیسات مکانیک ساختمان، استخدام کارشناس طراحی مکانیک تجهیزات، استخدام مهندس پایپینگ، استخدام سرپرست مکانیک و …

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، یکی از مشاغلی که یک مهندس مکانیک می تواند در آن مشغول به کار شود، کارشناس رسمی دادگستری است. یک مهندس مکانیک می تواند پس از شرکت در آزمون تخصصی کارشناس رسمی دادگستری و قبولی در آن، پس از گذراندن دوره های لازم، مجور فعالیت به عنوان کارشناس رسمی دادگستری را دریافت و مشغول به کار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

وضعیت استخدام مهندس مکانیک

با بررسی وضعیت موجود و میزان درخواست های استخدام برای مهندس مکانیک از سوی کارفرماها، می توان دریافت که وضعیت بازارکار و استخدام مهندس مکانیک در شرایط فعلی از وضعیت نسبتا مناسبی برخوردار است.

به دلیل حرکت کشور به سمت توسعه صنایع مختلف و خود کفایی در آنها و از طرف دیگر با توجه به نقش مهم و کلیدی مهندس مکانیک در صنایع، می توان این پیش بینی را داشت که در سال های آینده بازار کار مهندس مکانیک از شرایط خوبی برخوردار باشد.

 

وضعیت استخدام مهندس مکانیک در سایر کشورها

در کنار بررسی وضعیت استخدام مهندس مکانیک در ایران، بسیاری به دلایل مختلف خواستار اطلاع از وضعیت استخدام مهندس مکانیک در سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای مهاجرپذیر هستند. در اینجا به عنوان نمونه وضعیت استخدام مهندس مکانیک در برخی کشورهای جهان آورده شده است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس مکانیک بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – میزان رشد استخدام مهندس مکانیک در سال ۲۰۱۱، ۳۲.۶ درصد بوده و برای سال های آتی افزایش رشد پیش بینی شده است.

 

درآمد و حقوق مهندس مکانیک

با توجه به گستردگی بازارکار مهندسی مکانیک ، درآمد مهندس مکانیک در بخش های مختلف، متفاوت است. مهندس مکانیک که در بخش دولتی استخدام شده است، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی شرایط کاملا متفاوت است. در این بخش به معیارهای تخصص، مهارت، دانش و تجربه مهندس مکانیک بیشتر توجه شده و معمولا بر اساس این ویژگی ها، میزان حقوق او تعیین می شود.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط تعدادی از کارشناسان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس مکانیک در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل مهندس مکانیک، بازرس فنی، کارشناس تاسیسات، کارشناس فنی، کارشناس طراحی، سرپرست کارگاه، رئیس تاسیسات، سرپرست کنترل کیفیت، مدیر تولید، مدیر کارخانه و … می باشند که یک مهندس مکانیک می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

متوسط درآمد مهندس مکانیک به صورت ماهیانه در سال ۹۲، در سطح کارشناسی ۱۲۰۰۰۰۰ تومان، سطح سرپرستی ۱۶۰۰۰۰۰ تومان و در سطح مدیریتی ۲۳۵۰۰۰۰ تومان بوده است. در سال ۹۳ نیز متوسط درآمد مهندس مکانیک در سطح کارشناسی ۱۵۰۰۰۰۰ تومان، در سطح سرپرستی ۱۸۰۰۰۰۰ تومان و در سطح مدیریتی ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان اعلام شده است. البته جامعه آماری مورد نظر مربوط به شهر تهران به عنوان پایتخت کشور می باشد. عموما در شهرستان ها درآمد کمی پایین تر می باشد.

حقوق مهندس مکانیک

 

نتایج بالا نشان می دهد که متوسط درآمد مهندس مکانیک به صورت ماهیانه در سال ۹۳ در سطح کارشناسی حدود ۲۵ درصد، در سطح سرپرستی ۵/۱۲ درصد و در سطح مدیریتی حدود ۲۷ درصد نسبت به سال ۹۲ افزایش داشته است. اگر فرض کنیم که در سال ۹۴ هم روند افزایش حقوق و درآمد مهندس مکانیک به همین منوال باشد، درآمد متوسط ماهیانه مهندس مکانیک در سال ۹۴ در سطح کارشناسی حدود ۱۸۷۵۰۰۰ تومان، در سطح سرپرستی حدود ۲۰۵۰۰۰۰ تومان و در سطح مدیریتی حدود ۳۸۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود. نمودار زیر به خوبی این تغییرات در سطوح مختلف شغلی مهندس مکانیک را نشان می دهد (رقم ها به تومان می باشد) :

 

حقوق مهندس مکانیک

عوامل مختلفی در استخدام سریع و افزایش درآمد کارجویان موثر است از جمله سابقه کاری، مهارت، ویژگی های فردی و …. که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می شود .

تاثیر سابقه کاری بر درآمد مهندس مکانیک در ایران

سابقه کاری عامل بسیار موثری در یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد و حقوق بالاتر می باشد. این در مورد در استخدام همه مشاغل از جمله استخدام مهندس مکانیک صدق می کند. اگر نگاهی به آگهی های استخدام مهندس مکانیک بیاندازید، می بینید که در اکثر آنها داشتن سابقه کاری یکی از موارد مورد تاکید کارفرمایان است . میزان سابقه کاری مورد نظر کارفرمایان مختلف از ا سال تا بیش از ۱۵ سال متغیر می باشد اما متوسط سابقه کاری لازم را می توان حدود ۵ سال در نظر گرفت.

با تکیه بر تحقیقات صورت گرفته می توان گفت هر چه مهندس مکانیک دارای سابقه کاری بیشتری باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. به عنوان مثال حقوق مهندس مکانیک (به صورت ماهیانه)، در سطح سرپرستی ، که بین ۷ تا ۱۵ سال سابقه کار دارد، حدود ۴۰ درصد بیشتر ازمهندس مکانیکی است که بین ۰ تا ۳ سال سابقه دارد. نمودار زیر متوسط درآمد ماهیانه مهندس مکانیک در سال ۹۳ در سطوح کارشناسی و سرپرستی بر اساس میزان سابقه کاری نشان می دهد:

حقوق مهندس مکانیک

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

تاثیر مهارت در استخدام ومیزان درآمد مهندس مکانیک

داشتن مهارت های شخصیتی و تخصصی در پیدا کردن سریع کار و کسب درآمد بیشتر بسیار موثر است. علیرغم وجود مشکلات استخدامی در کشور و شکایت زیاد کارجویان از نبود فرصت های شغلی کافی، یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیلی که باعث می شود یک کارجو نتواند سریع شغل مناسب و مطلوبی را پیدا کند، نداشتن مهارت و دانش کافی می باشد.

بسیاری از کارجویان تنها به درسی که در دانشگاه خوانده اند (که عموما فقط مطالبی تئوری می باشند) اکتفا کرده و خود را برای ورود به بازارکار آماده نمی کنند. البته شاید مشکل اصلی به روش های آموزشی دانشگاه های کشور برگردد ولی هر فردی خود نیز می تواند برای پیشرفت و رشد فردی اش قدم بردارد.

بنابراین اگر یک مهندس مکانیک می خواهد سریع شغل مناسبی پیدا کند باید مهارت های خاصی را دارا باشد. برخی از این مهارت ها، فردی و شخصیتی می باشد از جمله : توان مدیریت زمان، داشتن دقت بالا، توان حل مساله ، داشتن خلاقیت، توان برنامه ریزی و ….

گروه دیگری از مهارت های لازم مهندس مکانیک تخصصی می باشد از جمله داشتن تسلط به زبان انگلیسی، مهارت های نرم افزاری، مسلط به طراحی، مهارت مدیریت پروژه، آشنایی با سیستم ها و قطعات و ….(برای دیدن اطلاعات کامل از این مهارت ها کلیک کنید(

بررسی و تحقیقات نشان داده است که هر چه دانش و مهارت یک مهندس مکانیک افزایش یابد، فرصت های استخدامی بهتر و به دنبال آن درآمد بالاتری برای او مهیا می گردد. به عنوان مثال مهندس مکانیک که دارای سطح تحصیلات بالاتر و فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبرتر است، سریع تر از سایر کارجویان، کار پیدا کرده و و درآمد و حقوق بیشتری دریافت می کنند.

 

درآمد مهندس مکانیک در برخی کشورهای جهان

بسیاری از افرادی که می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، قبل از هر چیزی وضعیت درآمدی شغل خود در آن کشور را بررسی می کنند. در این بخش درآمد و حقوق مهندس مکانیک (در سال ۲۰۱۵) به صورت سالیانه در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان که از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا هستند، مورد مقایسه قرار می گیرد.

در اینجا درآمد سالیانه مهندس مکانیک براساس دلار آمریکا مبنای مقایسه قرار گرفته است. در نمودار زیر تفاوت درآمد سالیانه مهندس مکانیک در این کشورها را می توانید مشاهده کنید :

 

حقوق مهندس مکانیک در سایر کشورها

البته باید به این نکته توجه داشت که برای انجام یک مقایسه کامل بین درآمد مهندس مکانیک در کشورهای مختلف باید عوامل دیگری از جمله هزینه های زندگی (غذا، هزینه مسکن و …)، تورم و … نیز مد نظر قرار گیرد. برای این کار می توانید از سایت های اطلاعاتی که در این زمینه در اینترنت موجود است و اطلاعات کاملی در خصوص نحوه زندگی در کشورهای مختلف ارائه می کند، کمک بگیرید.

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. مسعود

  سلام.بنده مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات هستم.چهار ساله فارغ التحصیل شدم.هر جا میرم کار نیست.اگه هم یه استخدامی بشه که سه یا چهار نفر مهندس مکانیک بخواد بیست هزار نفر شرکت میکنه.پس نگید بازار کار مهندس مکانیک خوبه.واقعا افتضاحه.اگه قبل از سال ۸۵ مدرک مهندسی مکانیک می داشتی امکان نداشت بیکار می شدی.ولی از سال ۸۵ به بعد رفته رفته این رشته اشباع شد و کار کم و متقاضی کار این رشتخ زیاد.

  پاسخ
  1. یوسف

   سلام.کار زیاده ولی باید بگردی بعدش هم قرار نیست حتما توی حیطه ی تخصصی خودت دنبال کار بگردی مملکت وضعش خرابه هر کس کار خودوشو انجام نمیده من داییم رشتش زیست بود اومده تو صنعت کار میکنه

   پاسخ
 2. معین

  ممنون از مطالب خوبتون….. واقعا بدرد بخور و امید وار کنندست… در ضمن هر چقدر که زحمت بکشیم و تلاش کنیم همون قدر موفق میشیم… اگه تویه دانشگاه خوب تحصیل کرده باشیم و مدرک قابل قبول هم داشته باشیم حتما یه جای خوب استخدام میشیم… قرار نیست که همون روز اول با بالا ترین حقوق از ما پذیرایی کنند… و اگر میخواهیم پیشرفت کنیم نباید به این نظرات و موج های منفی توجه کنیم….
  با تشکر

  پاسخ
 3. امین

  سطح در آمد تو ایران ربطی به میزان تحصیلات یا مهارت نداره بلکه رابطه میتقیم با رابطه و چاپلوسی داره, من خودم دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز بودم که انصراف دادم اگه این دو خصوصیت رو ندارین وقت خودتون و تلف نکنین.
  بله حتی با مقایسه در آمد سالیانه کشورهای غربی وسطح کیفیت خدمات ارایه شده تو این کشورها با کشور خودمون متوجه میشین که چه خبر,
  تو ایران فقط وکالت و پزشکی خوب جواب میده چون یا مردم بیمار هستن یا اختلاف دارن.

  پاسخ
  1. ناشناس

   تو ایران فقط وکالت و پزشکی خوب جواب میده چون یا مردم بیمار هستن یا اختلاف دارن.
   واقعا به حق گفتی

   پاسخ
 4. مهدی

  مرسی از اطلاعات تقریبادقیقتون.لطفاراه هایی برای موفق ترشدن کسانی که درحال حاضر دراین رشته مشغول تحصیل هستن هم روی سایتتون بزارید

  پاسخ
 5. نیما

  خیلی عالی بود. واقعا از سایت خوبتون ممنون. لطفا بیشتر در زمینه بازار کار و همینطور استخدام مهندس مکانیک اطلاع رسانی کنید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.