وضعیت استخدام مهندس عمران

وضعیت استخدام مهندس عمران

محل کار مهندس عمران

استخدام مهندس عمران در پروژه های ساخت جاده ها، ساختمان ها، فرودگاه ها، تونل ها، سدها، پل ها و سیستم های آب و فاضلاب در بخش دولتی و خصوصی انجام می شود.

مهندس عمران که دارای مدارک علمی و دانشگاهی در سطح عالی است، می تواند در دانشگاه ها و یا مراکز علمی و پژوهشی استخدام شده و به تدریس و یا کارهای تحقیقاتی بپردازد. اصلی ترین شغل در این بخش، عضویت در هیئت علمی یا استاد دانشگاه شدن است که جذابیت های خاص خود را دارد.

 

دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی ساختمان

مهندس عمران (در پروژه های ساخت و ساز) برای اینکه بتواند کار نظارت بر ساختمان را انجام دهد، باید از سوی نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال به کار دریافت کند. در واقع باید صلاحیت نظارت و طراحی او از سوی مراجع ذیصلاح تایید شود. بسیاری از مراجع مانند شهرداری ها و مراکز صدور پروانه ساختمان، برای صدور پروانه ساخت و یا مجوزهای دیگر، نقشه هایی را می پذیرند که توسط مهندسان دارای پروانه اشتغال تهیه شده باشد و برای کنترل و نظارت نیز باید از این افراد استفاده شود. اطلاعات کامل در این مورد را از لینک زیر دریافت کنید :

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

 

استخدام مهندس عمران در سمت های مختلف

استخدام مهندس عمران در شرکت یا سازمان ها در سمت های مختلف صورت می گیرد. در نتیجه بررسی آگهی های استخدام کشور، برخی از مهم ترین سمت های مهندس عمران که مورد نظر کارفرمایان هستند، عبارتند از:

استخدام مهندس عمران، استخدام کارشناس عمران، استخدام سرپرست کارگاه، استخدام کارشناس فنی، استخدام سرپرست دفتر فنی ، استخدام مهندس سیویل، استخدام مهندس راه و ساختمان، استخدام مهندس سازه، استخدام کارشناس سازه، استخدام کارشناس آب و فاضلاب، استخدام طراح سازه، استخدام ناظر ابنیه، استخدام ناظر، استخدام سرناظر، استخدام مهندس مشاور، استخدام مهندس طراح، استخدام کارشناس ساختمان، استخدام مهندس محاسب، استخدام ناظر مقیم، استخدام سرپرست پروژه، استخدام سرپرست نظارت، استخدام مدیر پروژه، استخدام مدیر فنی، استخدام مدیر سایت، استخدام رئیس کارگاه، استخدام کارشناس ژئوتکنیک و …

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، یکی از مشاغلی که یک مهندس عمران می تواند در آن مشغول به کار شود، کارشناس رسمی دادگستری است. یک مهندس عمران می تواند پس از شرکت در آزمون تخصصی کارشناس رسمی دادگستری و قبولی در آن، پس از گذراندن دوره های لازم، مجور فعالیت به عنوان کارشناس رسمی دادگستری را دریافت و مشغول به کار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

وضعیت استخدام مهندس عمران

علیرغم نبود آمار دقیق و رسمی از میزان استخدام مهندس عمران در کشور، مطابق با میزان درخواست های کار موجود از سوی کارفرماها، مصاحبه های انجام شده با شاغلین این حوزه و اخبار و تحلیل های موجود، بازار کار مهندس عمران از شرایط نسبتا مناسبی برخوردار است. البته در بخش دولتی به تناسب میزان بودجه عمرانی دولت ممکن است میزان استخدام مهندس عمران دراین بخش تغییراتی داشته باشد.

البته موضوع قابل توجه در مورد وضعیت اشتغال و استخدام مهندس عمران مانند سایر فارغ التحصیلان دانشگاهی، عدم تناسب تقاضای بازار کار با تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد. موضوعی که در چند سال اخیر اغلب دانش آموختگان از آن رنج می برند و در بسیاری از مواقع مجبور می شوند در حوزه ای خارج از تخصص خود اقدام به کار نمایند.

از آنجا که وضعیت استخدام مهندس عمران در ایران همراه تابعی از قوانین و مقررات دولتی و همچنین بودجه عمرانی دولت در هر سال می باشد و نیز چون بخش خصوصی هم تابع قوانین و بودجه دولتی رشد و افول می کند، هر گونه تغییر در این موارد ، باعث افزایش و یا کاهش تقاضای نیروی کار در بازار نیروی انسانی خواهد شد. 

 

وضعیت استخدام مهندس عمران در سایر کشورها

در کنار بررسی وضعیت استخدام مهندس عمران در ایران، بسیاری افراد به دنبال اطلاع یافتن از وضعیت استخدام مهندس عمران در سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای مهاجرپذیر هستند. در اینجا به عنوان نمونه وضعیت استخدام مهندس عمران در برخی کشورهای جهان اعلام شده است:

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس عمران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا –  میزان استخدام مهندس عمران در سال ۲۰۱۱، ۴۷.۹ درصد و در پنج سال گذشته نیز در مقایسه با درصد رشد استخدام همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۲۶.۴ درصد رشد داشته است. در سال های آتی رشد بسیار زیادی برای آن پیش بینی شده است.

 

درآمد و حقوق مهندس عمران

در بخش دولتی عموما میزان حقوق مهندس عمران بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود. اما حقوق مهندس عمران در بخش خصوصی متفاوت است. شرکت های خصوصی بر اساس سیاست ها و شرایط خود، میزان حقوق و مزایای کارکنان خود را تعیین می کنند. البته باید توجه داشت که شرکت های خصوصی برای توانمندی و مهارت های یک مهندس عمران بهای زیادی قایل بوده و آنها را مبنایی مهم برای تعیین حقوق او قرار می دهند.

مهندس عمرانی که به طور مستقل کار کرده و برای خود شرکتی راه اندازی کند، در صورت داشتن تخصص کافی در ارائه با کیفیت ترین کار، درآمدهای بسیار خوبی می توانند کسب نماید.

 

 بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس عمران که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۹۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد . البته لازم به ذکر است حقوق مهندس عمران در شرکتها و شهرهای مختلف متفاوت است .

اگر اطلاعات بیشتر و دقیق تری از حقوق مهندس عمران در شرکت های مختلف،میزان حقوق ها در شهرهای کشور ، مقایسه حقوق مهندس عمران با سایر رشته های مهندسی و بسیاری اطلاعات مفید دیگر در این زمینه می خواهید می توانید کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» را مطالعه کنید. برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

 تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

تاثیر سابقه کاری بر درآمد مهندس عمران

سابقه کاری عامل بسیار موثری در یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد و حقوق بالاتر می باشد. این در مورد در استخدام همه مشاغل از جمله استخدام مهندس عمران صادق است. اگر نگاهی به آگهی های استخدام مهندس عمران بیاندازید، می بینید که در اکثر آنها داشتن سابقه کاری یکی از موارد مورد تاکید کارفرمایان است به خصوص برای سمت های سرپرستی، نظارتی و مدیریتی . میزان سابقه کاری مورد نظر کارفرمایان مختلف از حدود ۳سال تا بیش از ۲۰ سال متغیر می باشد اما متوسط سابقه کاری لازم را می توان حدود ۷ سال در نظر گرفت. البته این با توجه به سطح و سمت شغلی مهندس عمران متفاوت است. برای مشاغلی که در سطح سرپرستی و مدیریتی هستند، کارفرما سابقه کار بالایی را می خواهد. ولی برای مشاغل کارشناسی، سابقه کاری کمتری نیاز است.اثیر مهارت در استخدام و میزان درآمد مهندس عمران

 داشتن مهارت های شخصیتی و تخصصی در پیدا کردن سریع کار و کسب درآمد بیشتر بسیار موثر است. علیرغم وجود مشکلات استخدامی در کشور و شکایت زیاد کارجویان از نبود فرصت های شغلی کافی، یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیلی که باعث می شود یک کارجو نتواند سریع شغل مناسب و مطلوبی را پیدا کند، نداشتن مهارت و دانش کافی می باشد.

 بسیاری از کارجویان تنها به درسی که در دانشگاه خوانده اند (که عموما فقط مطالبی تئوری می باشند) اکتفا کرده و خود را برای ورود به بازارکار آماده نمی کنند. البته شاید مشکل اصلی به روش های آموزشی دانشگاه های کشور برگردد ولی هر فردی خود نیز می تواند برای پیشرفت و رشد فردی اش قدم بردارد.

 بنابراین اگر یک مهندس عمران می خواهد سریع شغل مناسبی پیدا کند باید مهارت های خاصی را دارا باشد. برخی از این مهارت ها، فردی و شخصیتی می باشد از جمله : توان مدیریت زمان، ، توان حل مساله ، توان برنامه ریزی، توان کار تیمی، ایده پردازی و ….

گروه دیگری از مهارت های لازم مهندس عمران تخصصی می باشد از جمله داشتن تسلط به زبان انگلیسی، مهارت های نرم افزاری و تسلط به نرم افزارهای تخصصی، مسلط به طراحی ، نقشه کشی و نقشه برداری، مهارت مدیریت پروژه و …( برای دیدن اطلاعات کامل از مهارت های مهندس عمران کلیک کنید)

 بررسی و تحقیقات نشان داده است که هر چه دانش و مهارت یک مهندس عمران افزایش یابد، فرصت های استخدامی بهتر و به دنبال آن درآمد بالاتری برای او مهیا می گردد. به عنوان مثال مهندس عمرانی که از دانشگاه معتبری فارغ التحصیل شده و مسلط به چندین نرم افزار تخصصی این حوزه است، سریع تر از سایر کارجویان، کار پیدا کرده و درآمد و حقوق بیشتری نیز دریافت می کند.

 

درآمد و حقوق مهندس عمران در سایر کشورها

بسیاری از افرادی که می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، قبل از هر چیزی وضعیت درآمدی شغل خود در آن کشور را بررسی می کنند. در این بخش درآمد و حقوق مهندس عمران (در سال ۲۰۱۵) به صورت سالیانه در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان که از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا هستند، به صورت مقایسه ای ارائه شده است.

در اینجا درآمد سالیانه مهندس عمران براساس دلار آمریکا مبنای مقایسه قرار گرفته است. در نمودار زیر تفاوت درآمد سالیانه مهندس عمران در این کشورها را می توانید مشاهده کنید :

 

 حقوق مهندس عمران

 البته باید به این نکته توجه داشت که برای انجام یک مقایسه کامل بین درآمد مهندس عمران در کشورهای مختلف باید عوامل دیگری از جمله هزینه های زندگی (غذا، هزینه مسکن  و …)، تورم و … نیز مد نظر قرار گیرد. برای این کار می توانید از سایت های اطلاعاتی که در این زمینه در اینترنت موجود است و اطلاعات کاملی در خصوص نحوه زندگی در کشورهای مختلف ارائه می کند، کمک بگیرید.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی عمران، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

32 نظر

 1. مهندس عمران بیکار

  سلام. دوستان اگه واسه پول و درآمد میخوایین عمران بخونین باید بهتون بگم بیخودی عمرتون رو هدر میدین. من لیسانس عمران . کاردانی ساختمان. با ۴ سال سابقه سرپرستی کارگاه مخزن آب. الان یکساله بیکارم. مسافرکشی میکنم.
  اگه پولدار هستین میتونین با مدرک عمران بزنین تو کار ساخت و ساز و واسه خودتون کار کنین. پیمانکار بساز بفروش … (حداقل بالای ۲۰۰ میلیون سرمایه)
  ولی اگه واقعا به این رشته علاقه دارید و میخوایین بخاطر علاقه تون این رشته رو بخونید بحث جداست بسیار شیرین و جذاب هست.مخصوصا واسه افرادی که تو ریاضی قوی هستن.
  موفق باشید

  پاسخ
 2. نادر

  با سلام
  دوستان عزیز
  بنده لیسانس عمران هستم و ۱۰ سال کار نظارت و اجرا برای شرکت انجام دادم – الان ۳ساله بیکارم

  پاسخ
 3. علیرضا

  هدفتونو از درس خوندن بدونین ،این مهمه
  دنبال پولین برین تو بازار سرمایه پیداکنین
  اگه میخاین الاف و بیکار شین تواین مملکت عمران و مهندسی بخونین
  اگه میتونین و درتوانتون هست پزشکی بخونین پادشاهی کنین

  پاسخ
 4. قاسم

  با سلام
  بخدا درس نخونید
  اشتباه ما رو تکرار نکنید. من ارشد عمران سازه، کارشناسی تکنولوژی عمران عمران، فوق دیپلم نرم افزار، دانشجوی دکترای عمران سازه، با ١۴ سال بسیجی فعال، وده ها مدرک فنی و حرفه ای، دارای پروانه نظارت و اجرا، و ده ها کار تحقیقاتی معتبر، الان توی خونه نشستم و حسرت عمر گذشتم و میخورم و هیچ کاری پیدا نکردم. بخدا درس نخونید، برید گوشه خیابون ادامس بفروشید ولی درس نخونید

  پاسخ
  1. سپهر

   دوست من شما از ابتدا انتخاب درستی نداشتی که اولا کاردانی شروع کردی و دوما از کامپیوتر اومدی عمران که نظام مهندسی اصلا قبول نداره البته برای سالهای اخیر را میگم ولی در گذشته کاری نداشتن. سوما تکنولوژی عمران خوندی که اون هم عنوانی کاملا فرعی هست. و تازه تو ارشد تکلیف خودتو معلوم کردی که دیگه دیر شده. چهارما اینکه هنوز متوجه نشدی که خوندن دکترا برای ورود به بازار کار هیچ کمکی که نمیکنی مشکل هم ایجاد میکنه و هدف از اون فعالیت پژوهشی و دانشگاهی است در مرحله اول.
   در مجموع در صورتی که روی یک هدف تمرکز کنید و اصولا با هدف قدم بردارید موفق خواهید شد انشااله.

   پاسخ
 5. ali

  سلام به همه ی دوستان واقعا این امار های که می گید درسته پس چرا بعضی دوستان که مدرک این رشته رو دارن می نالن من خودم همین امسال تو رشته ها به جای برق و مکانیک و هوافضا و ….عمران رو انتخاب کردم چونکه بازار کارش از رشته های دیگه بهتر هستش حتی در شهر های کوچک هم کار دارد و راستی من تازه می خوام وارد دانشگاه بشم لطفی کنید و کمکم کنید … چونکه دانشگاه مشهد عمران اوردم.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من با توجه به رکود فعلی در پروژه های ساختمانی و عمرانی، طبیعتا شرکت های مرتبط هم از وضعیت عالی برخوردار نیستند. ولی امید است در سال های آینده با توجه بیشتر به این حوزه رونق بیشتری به این حوزه برگشته و متخصصان آن درآمد مناسبی داشته باشند.

   پاسخ
 6. ارشیا

  پیشنهاد بنده این است که هر وقت فارغ التحصیل شدید برید در کشور هایی مثل کانادا. فرصت کار در کانادا خیلی خوب است. مهندس کامپیوتر در تورنتو کانادا

  پاسخ
 7. سپیده

  واقعا ظلمه که به کسایی که درسهایی به این سختی رو میخونن و زحمت کشیدن جاهای خوبم خوندن و کلی هم چیز بلدن و سابقه هم دارن ولی با وقاحت تمام کارفرماها حقوقی پیشنهاد میدن اندازه منشی هایی که میتونن اصن تو وادی درس نبوده باشن و کارشونم توی تخصص فعالیت شرکت هیچوقت نیست! واقعا فحشه! چقدر ظالمن! کاش نسلشون منقرض بشه اینجور کارفرماهای …! :(

  پاسخ
 8. Name

  متاسفانه کار در زمینه رشته های مهندسی وضعیت مناسبی نداره ، درآمد پایین مهندسان با سابقه، تاخیرات زیاد در پرداخت حقوق ها در شرکت های خصوصی و نبود امنیت شغلی و زیاد بودن نیروی کار باعث شده اعتبار این رشته عا خیلی پایین بیاد

  پاسخ
 9. مهندس عمران

  توصیه من به عنوان یک مهندس عمران فارغ التحصیل شده از دانشگاه معتبر دولتی اینه که اگر به فکر درآمد و پول از طریق درس خوندن هستید وارد رشته های مهندسی نشوید چون درآمد آن در حد کارگری و پایین تر از آن است. در صورتی رشته های مهندسی را انتخاب کنید که عشق و علاقه ی بسیار بالایی به آن داشته باشید که از کار خود لذت ببرید و درآمد برایتان مهم نباشد. و یا اینکه دارای سرمایه زیاد و پارتی هستید. و یا اینکه تکنسین هستید و بصورت تجربی کار میکنید و درآمد دارید و حالا میخواهید بصورت آکادمیک شغل خود را فرا بگیرید و پیشرفت کنید.
  اگر به فکر پول درآوردن از طریق درس خوندن هستید فقط و فقط رشته های پزشکی شما را به پول میرساند . و دلیل آن هم این است که هرکسی نمیتواند پزشکی قبول شود و پزشک شود ولی هرکسی میتواند مهندس شود و کار مهندسان کاربلد را هم خراب کند.
  یک تصمیم و انتخاب اشتباه مساوی است با یک عمر پشیمانی …

  پاسخ
  1. مهرداد

   با سلام
   من با نظر شما کاملا موافقم ، شاید زمانی در حدود ۱۰ الی۱۵ سال پیش این موضوع صحت نداشت، ولی واقعیت الان جامعه ما همین است، هر کسی میتواند مهندس شود، در آمد بالای ۹۵ در صد از این مهندسان هم با کارگری برابری میکند مگر موارد خاص

   پاسخ
 10. مجید

  سلام . عزیزانم به هیچ وجه فکر رشته هایی مثل عمران معماری …رو نکنید . بازار کار بسیار اشباع هست از کارشناسان این رشته . برید سمت رشته های نوین که آینده دار هستند . بنده مهندس عمران هستم

  پاسخ
 11. ناشناس

  سلام من امیدوارم وضعیت عمران بهتر بشه ولی در حال حاضر کلن درس خوندن اشتباه خداوکیلی فقط چند سال باید از زندگی بزنی هرچند ک وضعیت ما قرار نیست بهتر بشه

  پاسخ
 12. sahar

  سلام من امسال کنکور دادم و میخوام عمران رو انتخاب کنم و علاقه ام دارم ومیخواستم بپرسم که بازار کار چطوره ؟
  و ایا این رشته خوبه یا مهندسی شیمی یا مهندسی پزشکی یا مهندسی صنایع
  من بین این رشته ها موندم اگه میشه کمک کنید

  پاسخ
  1. مهندس عمران

   به عنوان یک مهندس عمران میگم که وارد عمران و سایر رشته های مهندسی نشو . چون پولی در آن نیست. مگر اینکه بسیار به این رشته علاقه داشته باشی که درآمد پایین و بخور نمیر آن شما را اذیت نکند. و یا اینکه دارای سرمایه ای برای ساخت و ساز و دارای پارتی باشید.موفق باشید.

   پاسخ
 13. بهنام

  من میخوام برم دانشگاه لطفا بهم بگید اگه عمران بخونم خوبه یا مکانیک؟؟؟؟به هر دوتاشونم علاقه دارم……….

  پاسخ
 14. رضا

  من کارمند رسمی اداره راه و شهرسازی هستم با مدرک کارشناسی ارشد عمران_ سمت کارشناس عمران، حقوق ماهیانه من در ماه ۱۲۰۰که اگه بری دست فروش ساده کنار خیابان بشی از این حقوق بالاتر در میاری،توصیه من به شما: برید دنبال کار آزاد و بالاتراز مقطع دیپلم ادامه تحصیل ندهید

  پاسخ
 15. الشن

  من ترم سوم کاردانى عمرانم ازتون نظر میخوام که وقتى کارشناسى عمرانو گرفتم چیکار کنم و کجا استخدام شوم؟

  پاسخ
 16. شادی

  خیلی خوب بود. ولی سال سوم عمران دانشگاه تبریز هستم و سوالم اینکه واقعا رفتن به کارشناسی ارشد چقدر به استخدام من کمک می کنه ؟
  لطفا اگر کسی می دونه یا تجربه داره بگه ….

  پاسخ
  1. میثم

   جواب من به عنوان یه کارشناس عمران بهت اینه که تا نرفتی سر کارو درآمد نداشتی فکر ارشد نباش. چون ارشد رو خیلی سخت تر از کارشناسی قبول میکنن
   موفق باشی

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.