چطور آتش نشان شوم؟

چطور آتش نشان شوم؟

برای ورود به شغل آتش نشانی مهارت و دانش ویژه ای مورد نیاز است.

 

مهارت و دانش مورد نیاز آتش نشان

 • علاقه به مردم و نجات آنها از خطرات (انسان دوستی و از خود گذشتگی)
 • استقامت و توان بدنی بالا همراه با داشتن سلامت روانی

 • توانایی عکس العمل سریع و حغظ آرامش در شرایط خطرناک

 • شجاعت

 • خود انضباطی و دقت

 • پیروی از دستورات و قوانین موجود

 • ارتباطات خوب و مهارت کار تیمی

 • اعتماد به نفس بالا

 • داشتن ابتکار و توان تصمیم گیری در رویارویی با شرایط بسیار متغیر

 • مهارت های خوب عملی در استفاده از ابزار و تجهیزات

 • مهارت گزارش نویسی از اتفاقات و حوادث 

 

نحوه استخدام آتش نشان و ورود به شغل آتش نشانی

برای آتش نشان شدن می توانید در مقطع دبیرستان وارد رشته ایمنی و آتش نشانی شاخه کار و دانش شوید. همچنین می توانید در دوره های کاردانی (گرایش های نجات، اطفای حریق، ایمنی و حفاظت ساختمان های بلند)، کارشناسی (گرایش های مدیریت عملیات، پیشگیری) و کارشناسی ارشد (گرایش ایمنی و مدیریت) آتش نشانی ادامه تحصیل دهید.

افراد علاقه مند به آتش نشانی ابتدا باید ویژگی ها و شرایط عمومی و تخصصی ای که در آگهی های استخدامی ذکر می شوند را داشته باشند. بعد از قبولی در آزمون  اولیه، باید آزمون های عملی و تخصصی را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند وارد شغل آتش نشانی شوند. برای اطلاع از شرایط استخدام آتش نشان و روند آزمون های عملی و تخصصی آتش نشان ها روی لینک زیر کلیک کنید :

دستورالعمل آزمون عملی و تخصصی داوطلبان استخدام در شغل آتش نشانی

بعد از استخدام آتش نشان ، آموزش های عملی و نظری مختلف به او داده می شود و پس از تقسیم شدن در ایستگاه های مختلف، به مدت دو سال در دانشکده آتش نشانی آموزش تکمیلی می بیند. در صورت تمایل به افسر آتش نشان شدن می تواند در دانشگاه در مقاطع مختلف ادامه تحصیل دهد.

همچنین افراد علاقه مند می توانند به عنوان آتش نشان داوطلب با گذراندن دوره های تخصصی در سازمان آتش نشانی وارد این بخش شوند و در مواقع بحرانی و حوادث غیر مترقبه به یاری کارکنان آتش نشانی بشتابند.

بر اساس اعلام آتش‌نشانی، برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی، علاقه‌مندی به فعالیت در سازمان آتش‌نشانی، دارا بودن سوادخواندن و نوشتن، ارائه مدارک معتبر شناسایی نظیر شناسنامه، کارت ملی – دو قطعه عکس ۴*۳، دارا بودن حداقل سن پذیرش داوطلبان، داشتن حداقل ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال سن، تکمیل فرم تعهدنامه اخلاقی نسبت به جان و مال مردم، تکمیل فرم تقاضای عضویت، نداشتن اعتیاد به هر گونه موادمخدر و مشابه آن بنا به اظهار داوطلب و سکونت در محدوده ایستگاه یا پایگاه داوطلبان حداقل به مدت دو سال از شرایط پذیرش آتش‌نشان داوطلب است.  

 

فرصت شغلی و وضعیت بازارکار و استخدام آتش نشان

استخدام آتش نشان در سازمان آتش نشانی انجام می شود.
 

این شغل در کشور با برخی از مسایل روبرو است که عبارتند از  :

 • در معرض خطر بودن همیشگی آتش نشان ها در عملیات های مختلف

 • احتمال ابتلا به  بیماری هایی ناشی از دود، گازها و مواد شیمیایی مختلف

 • عدم امنیت شغلی کافی

 • عدم تامین کافی خسارات و آسیب دیدگی های آتش نشان ها توسط مسئولان در صورت بروز حادثه

 البته شغل آتش نشانی به تازگی در کشور به صورت رسمی جزء مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفت و مشمول قوانین این نوع مشاغل قرار گرفت. برای مثال آتش نشانان می توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه کار و ۵۰ سال سن، بازنشسته شوند.

 

وضعیت استخدام آتش نشان در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام آتش نشان ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۷.۵ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

میزان درآمد آتش نشان

آمار دقیقی از میزان درآمد آتش نشان ها در ایران در دسترس نمی باشد. با توجه به گفته برخی از شاغلان این حرفه، آنها برای عشق به کارشان خدمت می کنند و میزان حقوق و درآمد آتش نشان ها متناسب با خطرات و ریسک هایی که این شغل با خود به همراه دارد، نیست.

 

درآمد آتش نشان ها در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – مطابق با آخرین آمارها، متوسط درآمد آتش نشان سالانه ۴۵.۸۰۷ دلار(آمریکا) در سال ۲۰۱۶ بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد آتش نشان سالانه  ۶۱.۲۷۴ دلار (آمریکا) در سال ۲۰۱۶ بوده است.

انگلستان - متوسط درآمد آتش نشان سالانه ۴۵.۰۶۵ دلار (آمریکا) در سال ۲۰۱۶ بوده است

کانادا- متوسط درآمد آتش نشان سالانه ۵۹.۰۶۹ دلار (آمریکا) در سال ۲۰۱۶ بوده است .

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

65 نظر

 1. ناشناس

  سلام من مدرک تحصیلی سیکل دارم اتش نشانی رو دوست دارم واز خطر ارتفاع نمیترسم چون اهنگرم وتا ۳۰طبقه رفتم ولی علاقه شدیدی به اتش نشان شدن دارم سن من هم ۳۱ ایا میتونم وارد این حرفه بشم ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفاآخرین آگهی استخدام آتش نشان در سایت سازمان آتش نشانی را مطالعه کنید تا از جدیدترین شرایط اطلاع یابید

   پاسخ
 2. امیر یسنا

  کارشناس حسابداری هستم و حدود سه سال است که راننده سنین آتشنشان هستم به خاطر علاقه زیاد میخواهم دوره های کارشناسی را بگذرانم لطفا راهنمایم بکنید.

  پاسخ
  1. امیر

   در آزمون های استخدامی هر دوره رشته هایه متفاوتی برای آزمون قرار میدن برای مثال دور قبل (آتش نشانی،کامپیوتر و یک رشته دیگر بود)

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.