همه چیز درباره مهارت ها،رشته تحصیلی و شخصیت شناسی فیلمنامه نویس

همه چیز درباره مهارت ها،رشته تحصیلی و شخصیت شناسی فیلمنامه نویس

مهارت و توانمندی های مورد نیاز فیلمنامه نویسی 

ابتدا مهمترین مهارت ها و توانمندیهای عمومی فیلم نامه نویس را ببینید:

 • داشتن اشتیاق زیاد و توانایی عالی در نوشتن – علاقه و استعداد ذاتی از مهم ترین عوامل در موفقیت هر فیلمنامه نویس می باشد.
 • تخیل و خلاقیت – زیرا پایه و اساس نویسندگی بر مبنای تخیل و خلاقیت نویسنده است.

 • آگاهی از اصول و مبانی فیلم نامه نویسی و آگاهی از تکنیک های فنی سینما

 • تمرکز و دقت – برای در نظر گرفتن کوچکترین موارد و اتفاقات در روند فیلمنامه

 • انتقادپذیری – در مقابل فیلمنامه نویسان دیگر، سایر عوامل فیلمسازی، خبرنگاران و منتقدان

 • صبر و تحمل – برای کنار آمدن با ناکامی ها و ناامیدی هایی که در روند نوشتن فیلمنامه ممکن است برای فیلمنامه نویس اتفاق بیافتد مانند طولانی شدن زمان ایده پردازی و یا دچار ایست فکری شدن برای مدتی

 
اکنون اگر همه یا عمده این توانمندیها را در خود میبینید و به این شغل علاقه دارید به تحصیلات مورد نیاز فیلمنامه نویس توجه کنید:

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل فیلمنامه نویسی

همچنان که گفتیم برای ورود به شغل فیلمنامه نویسی اصلی ترین عامل، داشتن علاقه و استعداد است. کسب تجربه و انجام مطالعات و تحقیقات لازم هم بسیار کمک کننده می باشد. البته داشتن تحصیلات دانشگاهی بسیار مهم است. فارغ التحصیلان رشته ادبیات نمایشی یا گرایش فیلمنامه نویسی رشته سینما به شغل فیلمنامه نویسی روی می آورند. افراد تازه کار با نوشتن چندین فیلمنامه خوب و پیدا کردن تهیه کننده ای که خریدار آنها باشد، می توانند به صورت مستقل وارد شغل فیلمنامه نویسی شوند. البته تعدادی از فیلمنامه نویسان هم در استخدام شرکت یا سازمانی درآمده و برای آنها می نویسند.
 

شخصیت شناسی فیلمنامه نویس

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی فیلمنامه نویس بر اساس تست MBTI

INFJ  این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

INTPاین تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

 

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. فریبا

  با عرض سلام و احترام.
  من پسری دارم که استعداد زیادی در نگارش متون ادبی نشأت گرفته از حالات درونی و دیدگاههای منحصر به فرد خودش داره که اغلب فلسفی و قابل درک اما غیر قابل قبول از دیدگاه اطرافیان و به خصوص جامعه ی عاطفی و احساس گرای ماست. در حال حاضر در رشته تحصیلی علوم تجربی پایه دهم مشغول به تحصیله و به هیچ عنوان علاقه ای به رشته پزشکی نداره . بسیار علاقمند به نگارش فیلمنامه و فعالیتهای از این قبیل است. لطفا بفرمایید چنانچه قصد ادامه تحصیل در این رشته ها را داشته باشد بهتر به نظر نمیرسد که تغییر رشته داده و انسانی را برای پایه های پایانی تا دیپلم ادامه داده و از این جایگاه به دانشگاه راه پیدا کند؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. اگر فکر می کنید فرزندتان به رشته تجربی علاقه ندارد بهتر است که تغییر رشته بدهد. او می تواند وارد رشته انسانی شود یا اگر رشته نزدیک به علاقه اش در گروه هنرستان وجود دارد می تواند به هنرستان برود. اگر در رشته انسانی وارد شود می تواند در هنگام کنکور از بین رشته های دانشگاهی انسانی یا هنر آنهایی را بیشتر با علایق و توانمندی هایش متناسب است، انتخاب کند و وارد دانشگاه شود. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.