نگاهی به مهارت ، دانش و میزان درآمد نجار

نگاهی به مهارت ، دانش و میزان درآمد نجار

برای ورود به شغل نجاری باید بتوانید جزئیات را به خوبی دیده و مهارت خوبی در کار با دست و  اندازه گیری داشته باشید. برای این شغل داشتن تحصیلات خاصی لازم نیست. از طریق گذراندن دوره های فنی موجود و کارآموزی نزدِ استادکار می توانید این کار را یاد گرفته و تجربه لازم برای شروع کار را کسب کنید.

مهارت و دانش مورد نیاز

 • مهارت انجام کارهای عملی

 • داشتن دید هنری و خلاقیت – برای انجام طراحی مدل های جدید و نو

 • داشتن شناخت کافی از انواع چوب ها، ویژگی ها و بهترین کاربرد آنها

 • دقت و توجه به جزئیات

 • توان انجام کار بر اساس نقشه ها و طرح های فنی

 • آشنایی با ریاضی برای کار اندازه گیری و برشکاری

 • توان بدنی مناسب

 • توانایی کار تیمی – در مواقعی که نجار به صورت گروهی و در کارگاه های بزرگ کار می کند.

 • آگاهی از مسایل ایمنی و سلامت و رعایت آنها
   

نحوه ورود به شغل نجاری

برای ورود به این شغل می توانید کار را نزد استاد کار یاد بگیرید. میزان زمان لازم برای یادگیری این شغل بسته به استعداد ، علاقه و توانمندی افراد متفاوت است.

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد رشته صنایع چوبی شاخه کار و دانش (گرایش های تزئینات داخلی چوب، کابینت سازی چوبی، رنگ کاری مصنوعات چوبی و …)  یا فنی و حرفه ای (رشته صنایع چوب) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

همچنین می توانید در آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای دوره های تخصصی مرتبط با نجاری را گذرانده و مدرک معتبر دریافت کنید.
 
 یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل، یادگیری نجاری به کمک محصولات آموزشی موجود می باشد که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود. از این طریق می توانید به سرعت و با کیفیت مناسب نجاری را آموخته و با کسب تجربه بیشتر به یک نجار ماهر تبدیل شوید. از هر راهی که این شغل را یاد بگیرید و به آن وارد شوید، این را بدانید که تجربه و کسب مهارت برای موفق شدن در این شغل مهم ترین چیز است.

 

فرصت شغلی و بازار کار نجار 

اکثر نجارها به صورت مستقل و برای خودشان کار می کنند. علاوه بر این در کارگاه های و کارخانجات تولید انواع وسایل چوبی فرصت های شغلی مناسب برای آنها وجود دارد.
 
با توجه به اینکه هنوز بسیاری از ابزار و وسایل مورد نیاز زندگی ما، چوبی هستند (اعم از انواع مبلمان، وسایل تزئینی و …)، نیاز به نجاری و نجار هنوز وجود دارد و پیش بینی می شود در سال های آتی بازارکار خوبی پیش روی نجارها به خصوص افراد ماهر و خبره، باشد.

 

وضعیت استخدام  نجار در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام نجارها بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۲۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام نجارها ۱۶ درصد رشد داشته و برای سال های آتی نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.
  

میزان درآمد نجار 

درآمد نجار ها با توجه به میزان تجربه، مهارت و نوع کار آنها  متفاوت است.  هر چه فرد توانمندتر و ماهرتر باشد، سفارشات بیشتری گرفته و درآمد بهتری خواهد داشت. از طرفی نجاری که در یک کارگاه کوچک مشغول به کار است، با نجاری که به صورت صنعتی و وسیع کار می کند، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد نجار در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه نجارها در سال ۲۰۱۰، ۳۹.۵۳۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۰.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا –  متوسط درآمد سالیانه این شغل ۴۸.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان-  متوسط درآمد سالیانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۰.۰۰۰ تا ۲۴.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه تا ۴۳.۰۰۰ دلار می باشد.
 
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.