۱۰ نکته کلیدی برای شروع آزاد کاری (فری لنسری) – قسمت اول

۱۰ نکته کلیدی برای شروع آزاد کاری (فری لنسری) – قسمت اول

فریلنسری ، ترسناک و هیچان انگیز !

آیا کار فری لنسری خود را هم اکنون شروع کرده اید و یا اینکه خیلی وقت است در کار Freelancer هستید ؟ راه اندازی یک شرکت چه در خانه و چه بیرون خانه می تواند بسیار شگفت انگیز ، ترسناک و هیجان انگیز باشد!

می خواهیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم که اصلا شروع کار فری لنسر باید با چه تدابیری همراه باشد و نیاز به چه کار خاصی هست ؟ آیا فکر کردن به کار و ساده گرفتن شروع فعالیت می تواند به تداوم کار فری لنسر کمک کند ؟

در اینجا به این سوالات پاسخ داده می شود و امیدوارم راهنمایی خوب و مناسبی برای شروع فعالیت شما به عنوان یک طراح، برنامه نویس، توسعه دهنده وب و .. باشد.

 

۱- داشتن تجربه کافی و مرتبط

برای شروع و راه اندازی یک شرکت فری لنسری باید اطمینان حاصل کنید که قبلا آموزش های لازم را کامل فرا گرفته اید و تقریبا در حوزه ای که می خواهید فری لنسر باشید ، همه ترفندها و کارهای مناسب را آموخته اید. اگر شما دارای چندین سال تجربه و کار در خانه به عنوان یک طراح یا برنامه نویس بوده اید ، مطمئنا مهارت های لازم برای شروع و راه اندازی یک شرکت فری لنسری را دارا هستید و با تجربه خود می توانید یک شروع موفق را داشته باشید.

با این حال اگر هنوز آن تجربه ها و مهارت ها را کسب نکرده اید که باید سخت کوشش کرده و سریعا مهارت های جدید و لازم را فرا بگیرید. یاد گرفتن مهارت ها می تواند از طریق انجام پروژه های شخصی یا رایگان یا انجام کار با دستمزد پایین تر برای افراد دیگر شروع شود که این کار فرصت لازم برای کشف و به دست آوردن مهارت و تجربه را به شما می دهد که در آینده بسیار ارزشمند خواهد بود.

کارآفرینی 1

 

 

۲- شروع کار نیمه وقت

 کار فری لنسری را باید به عنوان یک کار پاره وقت نگاه کرد که در بعضی از ماه ها درآمد دارد و در برخی دیگر از ماه ها ممکن است اصلا درآمد کافی نداشته باشید ، پس از همان ابتدا به فکر تمام وقت کار کردن نباشید. می توانید ابتدا یک کار تمام وقت را انتخاب و فری لنسری را به عنوان کار نیمه وقت حساب کنید که با این کار هم می توان درآمد کافی برای خرج و مخارج خانه و خانواده داشت و هم می توان سرمایه کافی برای شروع یک شرکت یا کار فری لنسری را به دست آورد.

به طور کلی شروع کار تمام وقت به عنوان یک Freelance ممکن است به خاطر ریسک و مخاطرات کاری ، در ماه های آینده زندگی را برایتان سخت کند و با شروع کار نیمه وقت این خطرات برای شما به نسبت پایین خواهد آمد.

کارآفرینی 2

 

۳- تنظیم ساعت کاری

همانطور که اشاره شد فریلنسر ها در زمان شروع باید مدت زمان زیادی کار کنند و گاهی به صورت موازی چند کار را انجام دهند تا کسب و کار آنها شکل بگیرد. یعنی اینکه باید ساعات طولانی را در یک مکان سر کرده و کارهای لازم را انجام داد و این کارها گاها به بی نظمی و ساعات طولانی ختم می شود.

ممکن است شما در ابتدای کار فری لنسری خود تلاش کنید که یک برنامه ریزی منطم برای کارهایتان داشته باشید که در حین کار متوجه خواهید شد که برنامه ریزی هم نمی تواند خیلی به کارتان کمک کند . اما یک برنامه ریزی منظم بهتر از بی نظمی است و باید هر فر لنسری بنا به کار و حیطه فعالیت و ساعات کاری و بیکاری خود ، یک برنامه ریزی منظم داشته باشد تا بتواند لااقل هم به کار و هم خانواده خود برسد.

 

Time is money

 

۴- راه اندازی یک دفتر کار راحت

اگر شما به عنوان “آزاد کار” یک کار تمام وقت را برای خود انتخاب کرده اید که باید بدانید یک فری لنسر برای موفقیت ، به کار کردن در ساعت های طولانی  نیاز دارد و به احتمال خیلی زیاد این ساعات نمی تواند در خانه اتفاق بیفتد. بنابر این اطمینان حاصل کنید که حتما قبل از شروع و راه اندازی کار و شرکت فری لنسری خود ، یک مکان راحت و بدور از هر مزاحمتی را برای تمرکز و بدون حواس پرتی برای خود دست و پا کنید.

به طور کلی اگر هم در خانه فعالیت می کنید که حتما باید ابتدا یک اتاق را برای کارتان انتخاب کرده و خانواده خود را مطلع نمایید که می خواهید در خانه کار کنید و نباید از یک ساعت به بعد تا اتمام کارتان به اتاقتان وارد یا مزاحمتان شوند تا بتوانید پروژه های مشتریان را سر موعد مقرر تحویل دهید.

 کارآفرینی 10

مطالب مرتبط