نتایج تحقیقی جالب درباره مدیران شرکت‌های آلمانی

نتایج تحقیقی جالب درباره مدیران شرکت‌های آلمانی

اطلاعات مدیران بخش خصوصی در سایر کشورها از موضوعات قابل توجه برای محققین داخل کشور و نیز علاقه مندان این قبیل سوژه هاست.

چندی قبل نتایج تحقیق جالبی در مورد مدیران شرکت‌های آلمانی در سطوح عالی منتشر شد که بازگوکننده واقعیت‌های تلخ و شیرین این کشور است. بخشهایی از این گزارش را با هم می بینیم.

 

***************************************

 

مدیران شرکت‌های آلمانی بطور متوسط مردانی متاهل، ۵۲ ساله ‌و دارای ۲ فرزند هستند.

مدیران شرکت های آلمانی

طبق تحقیق موسسه مشاوره پرسنلی “اگون زندر” زنان مدیر به نسبت همکاران مرد خود ۲۱ درصد کمتر حقوق دریافت می‌کنند. ۴۱ درصد پست‌های مدیریت ارشد در سال گذشته میلادی در آلمان به زنان تعلق گرفته است. تعداد زنان مدیر در هیئت‌های مدیره در سال ۲۰۱۲ برابر با ۸ / ۱۲ درصد بوده است.

مدیران شرکت های آلمانی

 

طبق تحقیق مشترک “مجله مدیریت” و مدرسه عالی مدیریت “اتو بایس‌هایم”، ۱۴ درصد مدیران شرکت‌های آلمانی از خانواده‌های کارگری و ۲۹ درصد از اقشار متوسط جامعه برخاسته‌اند. این آمار نشان می‌دهد که “هنوز” راه ترقی برای کودکان خانواده‌های کارگری و متوسط جامعه باز است.

مدیران شرکت های آلمانی

تحقیقات نشان می‌دهد که مدیران شرکت‌های آلمانی بطور متوسط ۹ / ۱۴ سال در آن شرکت کار کرده‌اند و مدت ۸ /۶ سال در پست مدیریت مشغول کار بوده‌اند. این افراد قبل از آغاز به‌کار در شرکت مربوطه بطور متوسط ۵ /۲ کارفرمای دیگر داشته‌اند.

مدیران شرکت های آلمانی

اکثریت مدیران شرکت‌های آلمانی تحصیلات دانشگاهی در رشته اقتصاد دارند. تعداد بالای مدیران با تحصیلات در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌ است.

مدیران شرکت های آلمانی

۳۹ درصد مدیران در آلمان دارای مدرک دکترا هستند. اکثریت آن‌ها مدرک دکترای خود را در رشته‌های علوم طبیعی دریافت کرده‌اند و تنها ۳۰ درصد آن‌ها دارای دکترای اقتصاد هستند. ۱۳ درصد مدیران نیز دارای پایان‌نامه با درجه کارشناسی ارشد در رشته مدیریت هستند. ۸ درصد مدیران آلمانی نیز در دانشگاه‌ها و مدارس عالی “خصوصی” با پرداخت شهریه تحصیل کرده‌اند.

مدیران شرکت های آلمانی

راه پیشرفت و کسب پست مدیریت برای فرزندان خانواده‌های کارگری و متوسط در جامعه آلمان به نسبت فرزندان خانواده‌های ثروتمند طولانی‌تر است. طی کردن این راه برای فرزندان خانواده‌های کم‌درآمد ۱۲ سال و ۶ ماه طول می‌کشد، در حالی که برای خانواده‌های مرفه این زمان تنها ۶ سال و سه ماه است.

مدیران شرکت های آلمانی

مدیران شرکت‌های آلمانی که در بازار سهام “داکس” (Dax) حضور دارند بطور متوسط هفته‌ای ۷ /۶۴ ساعت کار می‌کنند. مدیران شرکت‌هایی که در بازار سهام “تک داکس” (Tec-Dax) حضور دارند ۲ / ۵۸ ساعت در هفته کار می‌کنند.

مدیران شرکت های آلمانی

رفتار مدیران آلمانی در دوران کودکی‌اشان چگونه بوده است؟ ۵۷ درصد آن‌ها در مدرسه نماینده کلاس یا نماینده دانش‌آموزان بوده‌اند. بسیاری از آن‌ها همچنین در انجمن‌ها و گروه‌های غیر درسی فعال بوده‌اند.

مدیران شرکتهای آلمانی

مدیران ارشد برخاسته از خانواده‌های کارگری در دوران کودکی خود بطور متوسط ۴ /۵ ساعت در هفته در فعالیت‌های “فوق ‌برنامه” شرکت می‌کرده‌اند. این در حالی است که مدیران ارشد برخاسته از خانواده‌های ثروتمند هفته‌ای ۲ / ۱۰ ساعت در فعالیت‌های فوق ‌برنامه‌ای که ربطی به شغل آینده آنها نداشته است، شرکت می‌کرده‌اند.

مدیران شرکت های آلمانی

سوای جایگاه طبقاتی خانواده‌های مدیران ارشد در بنگاه‌های اقتصادی آلمان، همه خانواده‌های آن‌ها دارای “ارزش‌های محافظه‌کارانه” مانند تعلق مذهبی به کلیساها، انتخاب نمایندگان احزاب محافظه‌کار در انتخابات، انجام مراسم سنتی و غیره هستند.

مدیران شرکت های آلمانی

۲ /۹۱ همه مدیران ارشد آلمانی گفته‌اند که در دوران جوانی و دانشجویی به هنگام تعطیلات برای کسب درآمد کار می‌کرده‌اند.

مدیران شرکت های آلمانی

از سویی ۷۰ درصد مدیران شرکت‌های آلمانی برخاسته از خانواده‌های کم‌درآمد گفته‌اند که در دوران کودکی وضع مالی خانواده‌شان اصلا خوب نبوده است. درحالی که ۴ /۱۲ درصد مدیران گفته‌اند که در دوران کودکی در خانه پیشخدمت و خدمتکار داشته‌اند.

مدیران شرکت های آلمانی

ده درصد مدیران بنگاه‌های اقتصادی آلمان فرزندان پدر و مادرانی هستند که از هم طلاق گرفته‌اند.

مدیران شرکت های آلمانی

مدیرانی که از خانواده‌های مرفه برخاسته‌اند در دوران کودکی ۳ برابر بیشتر از مدیرانی که از خانواده‌های کم‌درآمد آمده‌اند مجبور به اسباب‌کشی به شهر دیگری بوده‌اند. این امر با تغییر محل کار خانواده‌ در ارتباط بوده است.

مدیران شرکت های آلمانی

یک چهارم همه مدیران شرکت های آلمانی کمک هزینه دولتی (BAföG) برای تحصیلات دانشگاهی گرفته‌اند. ۲ / ۱۴ درصد مدیران از یک بنیاد بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اند. تنها ۳ / ۶ درصد مدیران برخاسته از خانواده‌های کارگری توانسته‌اند از یک بنیاد بورسیه دریافت کنند، این در حالی است که تعداد فرزندان خانواده‌های ثروتمند دریافت کننده بورسیه از بنیادها ۱۲ درصد بوده است.

مدیران شرکت های آلمانی

محبوب‌ترین ورزش‌های مدیران آلمانی در دوران کودکی فوتبال، تنیس، اسکی و شنا بوده است. این کودکان وقتی مدیر شدند دویدن برایشان جایگزین فوتبال شد و شنا هم دیگر نقشی در زندگی‌شان ندارد.

مدیران شرکت های آلمانی

 به نظر شما چه شباهتهایی بین این گزارش با وضعیت مدیران شرکتهای خصوصی در ایران وجود دارد؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.