کانال تلگرام طراحی جدید

کار مهندس معمار چیست؟

کار مهندس معمار چیست؟

 مهندسی معماری برای شما مناسب است، اگر …

اگر از طراحی لذت برده و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندسی معماری می تواند برای شما ایده آل باشد.

 

معماری چیست ؟

معماری، هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است. معماری بیش از اینکه تکنیک و فن باشد، هنر و ذوق است. در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهرها را مهندسان معمار می سازند. معماری، که برخی آن را مادر هنرها می دانند، قدمتی بسیار طولانی در تاریخ دارد و در ایران نیز به سال ها پیش از اسلام باز می گردد.

 کار مهندس معمار چیست ؟

کسی که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها می باشد، مهندس معمار است. مهندس معمار، نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. همچنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها نیز می باشد.  او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.

 

نمونه فعالیت های مهندس معمار 

مهندس معماری می‌تواند در زمینه‌های زیر فعالیت کند  :

 • طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا و عناصر تشکیل دهنده بنا
 • رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور(
 • نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
 • مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)
 • تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان
 • همکاری با کلیه متخصصینی که کار آنها به نحوی با ساماندهی محیط زیست مرتبط است. مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و
 • طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی آنها
 • مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی
 • طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی
 • انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضا

 

نقش دقت، نظم وخلاقیت در معماری

مهندس معمار باید روش مند و منطقی باشد. همچنین باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند و بتواند در شرایط کاری پرفشار کار کند. مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ی ساختمان های مختلف بپردازد.

 

تفاوت کار مهندس عمران و مهندس معمار

کار مهندس معمار با مهندس عمران در گرایش سازه شباهت هایی دارد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. مهندس معمار معمولا بر اساس ایده های فردی، نیازهای جامعه، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما، کار طراحی ساختمان ها و بناها را انجام می دهد.

 

ساعت کار  و محل کار مهندس معمار

معماری مانند بسیاری از مشاغل نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. مهندس معمار به طور مداوم با کار خود در ارتباط بوده و ساعت کاری برای او خیلی معنایی ندارد. محل کار مهندس معمار در دفاتر کاری و در محل پروژه های ساخت و ساز است و در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کند.

 

نیاز جامعه به مهندس معمار

صنعت ساخت و ساز کشور دچار مشکلاتی است. از مهم ترین ها آنها می  توان به از دست دادن هویت ملی و تاریخی معماری ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای این معماری اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد معماری نوین نام برد. به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستم های تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگی های آن، استفاده از طرح هایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد می کند و … در ساختمان سازی ما وجود دارد. برای رفع این مشکلات نیاز به تدبیر و اقدام مسئولان و همکاری متخصصان این حوزه از جمله مهندسان معمار می باشیم.

 

وظایف مهندس معمار

مهندسین معماری با توجه به اینکه در چه محیط های کار می کنند دارای وظایف مختلفی می باشند. ما در اینجا مهمترین وظایف آنها را به صورت طبقه بندی شده اشاره کرده ایم. هر یک از مهندسین معماری با توجه به اینکه در چه محیطی و چه شرکت یا سازمانی فعالیت می کنند چند وظیفه از وظایف زیر را بر عهده دارند.

 • یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی و دادن توضیحات لازم برای مشتری
 • مشورت با مشتری برای تعیین نیاز مشتری و الزامات لازم برای ساختمان ها
 • بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه ساخت و ساز
 • تعیین خصوصیات فیزیکی و کمی طرح همراه با تخمین مواد و تجهیزات لازم و هزینه یابی و زمان بندی اولیه پروژه
 • تهیه طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدلسازی کامپیوتری
 • همکاری با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و … در انجام محاسبات فنی و تاسیسات مکانیکی و برقی و …
 • نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران
 • بستن قرارداد با پیمانکاران
 • مدیریت پروژه های ساخت و ساز
 • بازدید از محل پروژه برای اطمینان یافتن از پیشرفت آن مطابق با برنامه

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی معماری، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. باران

  سلام من ب معماری علاقه دارم و فقط دررشته ها، معماری نقشه کشی بود و معماری داخلی،ک من معماری داخلی رو انتخاب کردم،چون میگفتم نقشه کشی فقط میتونی نقشه بکشی اما گفتن تو دانشگاه میتونی ناظر،یاحتی مهندس نقشه کشی بشی اگه معماری داخلی بخونی ایااین حرف صحت داره؟
  الان من مهندسس معماری رو دوست دارم اما رشتش نبود و نمیدونم گیر افتادم کلاهمه چی برام مبهم شده اخه دپست دارم بتونم همه کارای مهندسس رو انجام بدم …..
  گیرافتادم لطفا کمکم کنیم اقای مهدی رسولی باتشکر از شما

  پاسخ
 2. یونس

  سلام مهندس من تازه میخوام طراحی و کار معماری رو شروع کنم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم که چجوری شرو ب کار کنم میشه لطفا باهام تماس بگیرید . کمک لازم دارم

  پاسخ
 3. مجتبی خان

  عزیزم معمار اول از همه برنامه ریز هست. معماری یعنی برنامه ریزی محل اقامت کار تحصیل تفریح زندگی فردی و اجتماعی از اینور عمقا از دل فرهنگ بیرون میاد و تکنولوژی بینهایت مفید واقع هست پس فرهنگ و قدرت میشود تمدن معماری تمدن روابط اجتماعی خانوادگی زندگی فردی چگونگی زندگی کردن کجا بخوابی کجا دورهم شب نشینی کنی از کدوم پنجره به خیابون نگاه کنی یا تو بیمارستان کجا عمل های جراحی انجام بشه کجا اتاق خواب بیماران باشه کجا ملاقات کنن همرو باید برنامه ریزی شوددددد.و نما هم برگرفته از پلان که این برنامه ریزی ها توسط معمار اجام میشه و جانمایی سازه هم در همین پلان وجود دارد سازه بیرون از این پلان که اجرا نمیشه مهندس سازه هم به برسی و تصحیح جانمایی سازه تعین اندازه ستون پوتر شماره پروفیل تیراهن میلگرد و مسائل سازه است. جزئیات سازه با مهندس سازه است و جزئیات معمار نازک کار عایق کار با معمار. تعیین محل داکت ها مورد نیاز تاسیسات هم با معمار است. واز انجایی که انسان موجودی هنرمند متفکر و فیلسوفیست پس در محل زندگی انسان هنر وجود دارد بنابراین معمار با هنرهم اجین است. معماری پس برنامه ریزی محل زندگی موجودی به نام انسان هست. فرض کن اگه بخواهیم برای مثلا مرغ طراحی کنیم هنر بیفایده است برنامه ریزی محل خوردن خوابیدن تخم گذاشتن راه رفتن واینها مورد نیاز است. هنر فرهنگ تفریح وغیره اینگونه است که در معماری نهفته است. هنر یعنی گرافیک شما تو تابلو گرافیکی نمیتونی زندگی کنی ولی میتونی ببینیش لذت بیری و مسائل اجتماعی اخلاقی فلسفی جامعه شناسی بیان کنی و موجب یک رنسانس بشی ولی توی تابلو زندگی نمیتونی بکنی ولی در محل زندگی انسان هنر وجود دارد. پلان هم میتواند به بیان مسائل هنری و فلسفی بپردازد مثل گوگنهایم آلمان. پس معماری برنامه ریزی فنی زندگی فرهنگ و بیان تمدن یک جامعه است. برنامه ریزی.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.