مهندس شهرسازی و نرم افزارهای تخصصی این شغل

مهندس شهرسازی و نرم افزارهای تخصصی این شغل

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس شهرسازی

برای هر شغلی مهارتهایی مورد نیاز است و برای یک مهندس شهرسازی هم مهارتهای زیر مورد نیاز است:

 • علاقه به فعالیت های مهندسی و مباحث شهرسازی
 • داشتن درک و ذوق هنری (زیرا حوزه کاری مهندس شهرسازی تلفیقی از هنر و مهندسی است)

 • داشتن اطلاعات کافی در حوزه های مختلف شهری، انسانی، اجتماعی،اقتصادی و …

 • توان تجزیه و تحلیل مناسب

 • توان انجام کار تیمی

 • مهارت های ارتباطی و مذاکره ای مناسب

 • توان خوب در سازماندهی و مدیریت زمان

 • داشتن خلاقیت و نوآوری

 • توان خوب در طراحی و شناخت روانشناسی رنگ ها (به خصوص برای مهندسان طراحی شهری)

 • آشنایی با زبان انگلیسی 

 

نرم افزارهای تخصصی مهندسی شهرسازی :

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی مهندس شهرسازی است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس شهرسازی بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس شهرسازی را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی شهرسازی قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسیشهرسازی موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی شهرسازی پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی شهرسازی یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی شهرسازی عبارتند از :

 • CityEngine : نرم افزار ایجاد مدل سازی سه بعدی شهری

 • Auto Cad : نرم افزار  طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی 

 • Revit : نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی 

 •   GeoShow3D : نرم افزاری قوی برای مدیریت اطلاعات جغرافیایی سه بعدی

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی شهرسازی

برای ورود به شغل مهندسی شهرسازی حداقل مدرک کارشناسی مهندسی شهرسازی لازم است. علاقه مندان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای این رشته در گرایش های مختلف ادامه تحصیل دهند.

 

شخصیت شناسی مهندس شهرسازی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت شناسی مهندس شهرسازی بر اساس تست MBTI 

INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های خلاقانه دارد، علاقه مند است.
 
INFP این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.
 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

 

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. ناشناس

  درشرایط کنونی داشتن شهر زیبا دراولویت هرفرد قرارداشته باشد بنابرای برآورده شدن این هدف میتوان دررشته دیزاین شهری تحصیل کرد.

  پاسخ
 2. علی محتشم

  بچه های خوب شهرسازی سلام. بیایید هم پیمان بشیم کار خوب انجام بدیم.تو رو خدا به کارتون عشق داشته باشید. شهر زیبا به انسان آرامش میده و تحمل سختی ها رو آسون میکنه.ممنون از همه بچه های باحال شهرسازی

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.