مهماندار هواپیما کیست و چه کاری انجام می دهد ؟

مهماندار هواپیما کیست و چه کاری انجام می دهد ؟

 مهماندار هواپیما در چند جمله …

از زمانی که هواپیما توسعه یافته و برای امور تجاری، حمل و نقل و مسافرتی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، شغل های زیادی بوجود آمد که یکی از آنها مهماندار هواپیما بود. مهماندار هواپیما، عضو خدمهٔ هوایی است که توسط خطوط هوایی برای تضمین ایمنی و آسایش مسافران در پروازهای تجاری و نیز جت‌های تشریفاتی ممتاز، به‌کار گرفته می‌شود. وظیفه مهماندار کمک به مسافران برای داشتن سفری راحت، ایمن و لذت بخش است. به عبارتی در یک پرواز هوایی بیشترین مسئولیت پس از خلبان بر عهده مهماندار می باشد.

مهارت لازم برای مهماندار هواپیما

مهماندار باید به زبان خارجی مسلط باشد. البته در میزان و کیفیت شرایط موضوع، تفاوتهایی در بین شرکت های هواپیمایی مشاهده می شود. مهماندار در برخورد با مسافران مختلف باید نرم و قاطع باشد. داشتن مهارت های ارتباطی خوب و توان انجام کارها به صورت تیمی در این شغل بسیار مهم است.

از لحاظ ظاهری مهماندار باید همیشه مرتب و منظم، با ظاهری آراسته و فرم بدنی متناسب  باشد و از لباس های فرم شرکت های هواپیمایی استفاده کند.

یک مهماندار باید از لحاظ جسمانی نیز دارای توان مناسبی باشد زیرا معمولا ساعات زیادی را باید بایستد و یا در فضاهای کوچک تردد کند. شرایط جوی نامناسب هواپیما نیز گاهی این شرایط را سخت تر می کند.

ساعت کار مهماندار

ساعت کاری مهماندار نامنظم و متغیر است. معمولا تعطیلات، زمان اوج کاری  مهماندار می باشد. در ایران ساعات کاری مهمانداران نسبت به سایر کشورها طولانی تر است و معمولا مهمانداران زمان های زیادی را از خانواده خود دور هستند.
 

وظایف مهماندار هواپیما

مهماندار قبل از هر پرواز باید کارهای زیر را انجام دهد :

 • شرکت در جلسه مربوط به پرواز و زمانبندی
 • بررسی موجود بودن مواد و وسایل به اندازه کافی و درست کارکردن تجهیزات ایمنی
 • خوشامدگویی به مسافران و هدایت آنها به سمت صندلی هایشان
 • آموزش نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی به مسافران

در حین سفر وظایف او عبارتند از :

 • اطمینان یافتن از راحتی مسافران و پاسخ سریع و به موقع به درخواست های آنها
 • پذیرایی از مسافران با غذا و نوشیدنی
 • دادن اطلاعیه های خلبان به مسافران
 • اطمینان یافتن از بکارگیری درست روش ها و تجهیزات ایمنی توسط مسافران در شرایط اضطراری

پس از اتمام سفر نیز کارهای زیر را باید انجام دهد :

 • اطمینان یافتن از خروج ایمن همه مسافران همراه با وسایل شخصی شان
 • نوشتن گزارش پرواز شامل هر اتفاق غیر معمول
 • ثبت کلیه سفارشات مواد غذایی و نوشیدنی مورد نیاز برای پروازبعدی

بین پروازها مهماندار فرصتی برای استراحت و بررسی مقصدهای پرواز بعدی خود خواهد داشت

 

سختی های شغل مهمانداری هواپیما

خیلی‌ از آدم ها نمیدانند که مهمانداری یکی از مشاغل سخت از نظر وزارت کار محسوب می‌گردد. باید بدانیم که یکی از مهمترین وظایف هر مهماندار رسیدگی به مسایل امنیتی پرواز و مسافران است به طوری که سفری خوب و ایمن داشته باشند.

این شغل که علاوه بر خطرات ناشی از سقوط هواپیما، خطرات دیگری مثل فشار بر روی بدن و پیری زودرس و پوکی استخوان و سنگ کلیه، برخورد با انواع مسافر و انواع سلیقه ها را نیز در بر دارد. مهمانداران مجبور به تحمل رفتار بعضی از مسافران هستند که احیانا با خدمه پرواز رفتار خوبی ندارند و مهمانداران موظف هستند با استفاده از روش های مختلف که قبلا آموزش دیده اند، رضایت عموم مسافران را جلب  نمایند تا امنیت و آرامش پرواز به بهترین نحو ممکن تأمین شود.

شما برای مهمانداری مناسب هستید، اگر که ….

اگر شما از معاشرت با افراد مختلف و سفرهای پی در پی لذت می برید، از ارتفاع نمی ترسید و آمادگی سفرهای متعدد با هواپیما را دارید، این شغل می تواند برای شما  مناسب باشد. در خصوص شخصیت های مناسب برای شغل مهمانداری در مقالات بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد

 

stwardess مهماندار استخدام مهماندار مسیر ایرانی

منبع مطلب:iranianpath.com

مطالب مرتبط