نگاهی به مهارت مورد نیاز ، بازار کار و درآمد خشکشویی

نگاهی به مهارت مورد نیاز ، بازار کار و درآمد خشکشویی

مهارت و دانش مورد نیاز خشکشویی

  • توجه به جزئیات
  • داشتن دقت لازم به خصوص در کد گذاری و بررسی ویژگی های لباس ها

  • مهارت های ارتباطی مناسب

  • توانایی کار با انواع ماشین های لباسشویی، خشکشویی و اتوکشی

  • توانایی مدیریت کسب و کار (اگر به طور مستقل کار می کنید)

  • رعایت مسایل بهداشتی و ایمنی

  

 نحوه ورود به شغل خشکشویی

برای ورود به شغل خشکشویی و یادگیری کامل آن، باید نزد یک استادکار ماهر مدتی شاگردی کنید تا همه فنون و روش های آن را یاد بگیرید.
 

 

بازارکار و آینده شغلی خشکشویی

خشکشو می تواند در کارخانجات تولید لباس یا بیمارستان ها، هتل ها و … در بخش خشکشویی مشغول به کار شود. با کسب تجربه بیشتر می تواند به پست های نظارتی و مدیریتی این بخش دست یابد.

 افرادی که تجربه و سرمایه اولیه لازم را دارند می توانند به صورت مستقل کار کرده و کسب و کار خود را راه اندازی کنند. در صورت موفق بودن می توانند تعداد مراکز خشکشویی خود را افزایش داده و به صورت زنجیره ای کار کنند.

یکی از مشکلات اصلی که امروزه در کشور برای این شغل وجود دارد، به صرفه نبودن آن با قیمت های موجود، با توجه به فرسودگی دستگاه ها و گرانی انواع مواد شوینده، می باشد. تا جایی که بسیاری از خشکشویی ها برای کاهش هزینه ها به جای استفاده از مواد اصلی پرکلراتیلن از مواد مشابه و آب شویی استفاده می کنند و یا تعدادی از خشکشویی ها به دلیل عدم تأمین هزینه ها تعطیل شده اند.

این مشکل با توجه و حمایت ویژه مسئولان در اموری مانند تسهیل واردات دستگاه های جدید با قیمت ارزانتر و تعیین قیمت مناسب برای خدمات خشکویی قابل رفع است.

 

وضعیت استخدام خشکشویی در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این شغل بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۴.۲ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

 

میزان درآمد خشکشویی

درآمد خشکشویی با توجه به نوع کارش متفاوت است. کسی که در کارخانه، بیمارستان و هتل مشغول کار است،مطابق با قانون کار و قرارداد خود با کارفرماحقوق می گیرد که البته معمولا در سطح متوسط می باشد.

درآمد خشکشویی برای آنهایی که به صورت مستقل کار می کنند، با توجه به کیفیت کار و تعداد مشتریان، ارقام متفاوتی خواهد بود.

 

درآمد خشکشویی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد این شغل (کارگران خشکشویی) ساعتی ۹.۴ دلار (برای همه مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰  و  ساعتی ۹.۵۸ در سال ۲۰۱۳ بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۳۸.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای کارگران بین ۱۸.۰۰۰ تا ۲۲.۰۰۰ دلار و مدیران خشکشویی ۳۰.۵۰۰ دلار می باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.