من چه شغل هایی را می توانم بهتر انجام دهم ؟

من چه شغل هایی را می توانم بهتر انجام دهم ؟

بله سوال واقعی این است. سوالی که بسیاری از ما نمی توانیم به آن به راحتی پاسخ دهیم. ما با یک تمایل به انجام یک شغل خاص به دنیا نیامده ایم و تعدادی از ما سالهاست که درگیر یافتن شغل مناسب مان هستیم.

در اینجا ما به شما کمک می کنیم. مرحله اول برای یافتن شغل مناسب شما، بررسی تیپ شخصیتی تان است. پس از آن شما می توانید تصمیم بگیرید که چه شغلی مناسب شما خواهد بود.

همه مشاغل ، هرچه که باشند، انجام آنها نیاز به مهارت های خاصی دارد. چه این مهارت عملی باشد و یا تفکر قوی آکادمیک، برای هر شغل فردی متناسب با ویژگی های آن وجود دارد.  

در ادامه نگاهی به انواع شخصیت های شغلی مختلف و مشاغل مناسب آنها می اندازیم …

 ورزشی

در صورتی که شما یک آدم با شخصیت ورزشی باشید، پس اینها را خوب می شناسید : پرهیجان، خوش اندام و سالم. اگر شما به جای درازکشیدن جلوی تلویزیون و خوردن چیزهای مختلف، می دوید و ورزش می کنید و اگر در دنیای ورزش زندگی می کنید و دوستان ورزشکار زیادی دارید ، شغلی در صنعت ! ورزش می تواند برای شما مفید باشد. شغل های زیادی در این حوزه وجود دارد که می توانید انجام دهید اگر فقط به دنبال رسیدن به عنوان قهرمانی نباشید.

 مشاغل مناسب شخصیت های ورزشی …

 

 عددی و محاسباتی

ریاضیات ! بله همان ریاضیات خودمان در دوران مدرسه. کلمه ای با انرژی منفی و نامطلوب برای برخی افراد و در عوض برای عده ای دیگر وسیله ای است برای فعال کردن و انرژی بخشیدن به مغز و ذهن. اگر شما به اعداد و ارقام و محسبات آن علاقه مندید و از بررسی و رسیدگی مجموعه زیادی از داده ها لذت می برید، مشاغل عددی و محاسباتی برای شما مناسب است. بهتر از همه اینکه اینگونه مشاغل مخصوصا در حوزه مالی معمولا درآمدهای خوبی نسبت به برخی از مشاغل دیگر نیز به دنبال دارند.

مشاغل مناسب شخصیت های عددی …

 

 اجتماعی و برون گرا

آیا شما همیشه انرژی دهنده و مرکز توجه در مراسم ها و مهمانی ها هستید؟ آیا فردی هستید که دوستان تان وقتی نیاز به آرامش و صحبت دارند، همیشه به شما زنگ می زنند؟ به نظر می رسد برخی افراد تنها برای این به دنیا آمده اند که با دیگران صحبت کنند و درگیر کارهای آنها شوند. شغل های زیادی برای این افراد وجود دارد  که متناسب با شخصیت شان است.

مشاغل مناسب شخصیت های اجتماعی و برون گرا …

 

عمل گرا و فنی

برخی افراد از انجام کارهای فیزیکی و یا فنی لذت می برند چه این کار عوض کردن یک فیوز برق باشد و چه ساختن یک کابینت. شخصیت های عملی مورد نیاز بسیاری از سازمان ها و شرکت ها هستند. اگر شما از کارهای عملی و کار کردن با دست لذت می برید گزینه های زیادی پیش روی شماست.

مشاغل مناسب شخصیت های عمل گرا …

 

آکادمیک و علمی

اگر شما دوست ندارید هیچوقت محیط دانشگاه را ترک کنید چون عاشق تحقیق و مطالعه اید و یا دارای استعداد خوب علمی هستید، این ویژگی شخصیتی تان را نباید نادیده بگیرید. برخی مشاغل فوق العاده در حوزه آکادمیک وجود دارد که شاید تا بحال به تعدادی از آنها حتی فکر هم نکرده باشید.

مشاغل مناسب شخصیت های علمی و آکادمیک …

 

مراقبت کننده

شما فردی هستید که اغلب به دنبال آرامش دادن و فراهم کردن آسایش دیگران هستید. شما یک ویژگی مراقبت کننده و حمایتگری دارید که دوستان و خانواده تان در هنگام سختی و مشکلات تمایل دارند پیش شما بیایند. شخصیت های مراقبت کننده نقش مهمی را در جهان بازی می کنند. شغل های با ارزشی نیز برای شما با این تیپ شخصیتی وجود دارد.

مشاغل مناسب شخصیت های مراقبت کننده …

 

خلاق

 شما فرد ایده پردازی هستید و جایی که دیگر افراد برای فکر کردن به چیزهای جدید مشکل دارند، شما به سادگی آن را انجام می دهید. چه شما هنرمند، نویسنده و یا حتی مبتکر و کارآفرین باشید، افراد خلاق تقریبا در هر شغل و کسب و کاری مورد نیازند. مهم تر از همه اینکه در دنیای رقابت، ایده های بهتر عامل پیروزی هستند.

مشاغل مناسب شخصیت های خلاق …

 

لطفا توجه کنید …

در نهایت شما فراموش نکنید که هر شخصی در وجود خود مقداری از هر نوع شخصیت را داراست و اینطور نیست که هر کدام از ما در یک ویژگی صددرصد باشیم و در دیگری صفر درصد. بلکه موضوع اصلی این است که هر یک از ما در یک خصوصیت اخلاقی و شخصیتی ضعیف و در دیگری قوی تر است و البته در بین همه ویژگی ها در یکی از آنها از همه قوی تر است و منظور ما در این بخش همان خصوصیت برجسته فرد است. مثلا فردی با مشخصات زیر را یک فرد خلاق می گوییم : 

آکادمیک 70%
ورزشی 45%
خلاق 95%
اجتماعی 55%
عمل گرا 20%

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

54 نظر

 1. الی

  سلام من دانشجوی ترم پنج دندانپزشکی هستم ولی احساس میکنم تو آینده ی رشته ام، به چیزایی که میخوام نمیرسم. من میخوام شغلی داشته باشم که هم به مردم کمک کنم هم درآمد خوبی داشته باشم هم از اونجایی که متاهل هستم، شغلم یه جورایی تو خانواده ام تاثیر مثبت هم بذاره. مثلا معلما میتونن نحوه تربیت بچه رو یاد بگیرن که به درد زندگی شخصی خودشون هم میخوره. در ضمن کار با دست هم برام سخته. احساس افسردگی میکنم انگار از اول راهو اشتباه اومدم بارها به رشته های انسانی فکر کردم اینم بگم دروس عمومیم همیشه خیلی بهتر از تخصصیم بود. الان نمیدونم چی کار کنم تو کارم واقعا به بن بست رسیدم. مثلا وقتی به روانشناسی فکر میکنم، احساس میکنم دلم میخواد برم اونو بخونم و از اونجا که علاقه زیادی به برطرف کردن مشکلات دیگران دارم، حس میکنم برای اون کار ساخته شدم. من حتی تو انتخاب رشته میخواستم روانشناسی اولا بزنم ولی مامانم مانع شد. البته آخرین انتخابم روانشناسی بود که الان اگه بخوام برم، با کارنامه سبز میتونم. دلم میخواد علم روانشناسی رو یه جوری پیش ببرم که از حالت غربی خارج شه. دلم میخواد به همه نشون بدم دین ما، خودش عین روانشناسیه و در این مورد کتاب بنویسم. من تو فکر کردن به روانشناسی، یه آینده برای خودم ترسیم کردم که میتونه تا حد زیادی راضیم کنه اما تو دندانپزشکی قادر به ترسیم یک آینده نیستم تا حد رسیدن به رضایت. از طرفی میگم حیفه رشته مو ول کنم از طرفی میگم نکنه بعداً به کارم بی علاقه باشم و زندگیم تلخ بشه. لطفا راهنماییم کنید. ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . شما برای این تصمیم باید چیزهای مختلف را در نظر بگیرید از جمله علاقه واقعی، استعدادها و شخصیت، شرایط خانوادگی و … بهتر است شما برای اطلاع دقیق تر از این دو رشته با اساتید، دانشجویان و شاغلان این شغل ها کمی بیشتر صحبت کنید تا برداشت واقعی از آینده شغلی آنها پیدا کنید. موفق باشید

   پاسخ
 2. نینا

  سلام خسته نباشید.
  من طی بررسی های زیادی و مطالبی که در این رابطه خوندم و شناخت خودم متوجه شدم که به شدت روحیه خلاقی دارم و عاشق ایده های جدیدم، اما از اونجایی که هم علاقه ی زیادی به آهنگسازی و هم نویسندگی دارم، موندم که کدوم راه رو انتخاب کنم، به نظر شما باید از گجا بفهمم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام سعی کنید با تست های شخصیت شناسی خودتان را بهتر بشناسید و سپس با افرادی که در این شغل ها مشغول هستند ارتباط بگیرید و صحبت کنید تا بتوانید به تصمیم نهایی برسید

   پاسخ
 3. سعید

  با سلام خدمت همه دوستان خصوصا اقای رسولی که زحمت گرداوری مطالب مفیدی رو کشیده اند.
  شاید خلاصه ای از تجربه من راه گشایی برای جوانترها در کسب وکارباشد،همچنین باعث دریافت توصیه هایی از جانب شما دوستان برای مسائلی که من با انها مواجه هستم گردد.

  شاید من باتوجه به سنم(۴۳)،تحصیلات دانشگاهی و۱۷سال تجربه کاری در زمینه تحصیلی که باشروع کارم ،ازاستخدام بعنوان یک تکنسین تا رسیدن به موقعیتهای مدیریتی در همان شرکت ودر ادامه بیرون امدن از حالت کارمندی ،تاسیس شرکت برای خودم و جذب نیرو وتولید تجهیزات مخابراتی برای نخستین بار درایران تا شرکت در نمایشگاه بین المللی و نهایتا ورشکستگی بدلایل زیاد،خود را گزینه مناسبی برای راه اندازی مرکز مشاوره شغلی بدانم ولی تردید دارم چون بعد از شکست ،نزدیک به ۴ سال است که با وسواس دنبال شروع دیگری هستم وتا کنون نتوانسته ام به این هدف دست پیدا کنم. البته من کاری به مجموعه هایی که قارچ گونه در حال رشدند ومیخواهند اقتصاد کشور را از پرتگاه نابودی نجات دهند ندارم،کارگاه وسمینار میگذارند، در حالیکه یک پروژه کوچک در زمینه تاسیس وتوسعه یک بنگاه اقتصادی محصول محور ندارند. میخواستم نظر مدیران سایت وصاحب نظران را در موارد زیر بدانم.
  ۱.چرا من با ان پیشینه درخشان(البته از زبان همکاران)بعد از ان شکست،علیرغم تلاش و مطالعات فراوان نمی توانم شروع مجددی داشته باشم.
  ۲.ایا می توانم درزمینه مشاوره شغلی برای دوستان جوانتر که در شرو ع کار هستند موفق وموثرباشم.
  ۳.اگر مشاور موفق وعملگرایی که خودش حداقل یک مورد ایجاد بنگاه اقتصادی و رساندن ان به پایداری در رزومه اش میشناسید در اینجا یا خصوصی به من معرفی نمایید.حتما منت دار شما خواهم بود.
  ارادتمند
  سعید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست من
   بهتر بودن معنی خیلی گسترده ای داره. بهتر بودن برای هر فردی یک معنی میده . هر کسی به یک موضوعی علاقه داره . به همین دلیل هم هر کسی یه پیشنهادی متفاوتی داره. باید خودت درون خودت بگردی ببینی به چه چیزهایی بیشتر علاقه داری. کتاب انتخاب رشته جادویی ممکنه به شما کمک خوبی کنه . موفق باشی

   پاسخ
   1. مهدی رسولی

    سلام دوست من
    کتاب انتخاب رشته جادویی در انتخاب شغل کمک زیادی به شما می کند. این کتاب برای کسانی نوشته شده است که هنوز تصمیم قطعی برای شغل آینده خود نگرفته اند. با خواندن این کتاب می توانید مسیر موفقیت خود را بیش از هر زمان دیگری تشخصی دهید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

    پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من
   کتاب انتخاب رشته جادویی یکی از منابع ارزشمند و البته ساده و روان برای کمک به کسانی است که می خواهند برای خود شغل یا رشته تحصیلی انتخاب کنند. این کتاب بر اساس تجارب مشاوران دنیای کار و اطلاعات واقعی و علمی از مباحث مشاوره شغلی تهیه شده است و مطمئنا می تواند کمک زیادی به انتخاب شما نماید. برای تهیه کتاب و راهنمایی بیشتر می توانید اینجا کلیک کنید.

   پاسخ
 4. فاطیما

  سلام
  من دانش اموزه ساله نهم هستم و انتخاب رشته دارم
  متاسفانه بینه گرافیک و تجربی گیر کردم تجربی بخاطر شغل و درامدش به نظرم عاقلانه تره ولی نظره قلبیم گرافیکه
  بقیه بهم میگن برم تجربی درکنارش هنر کار کنم نظره شما چیه؟

  پاسخ
 5. علی

  سلام
  من چند وقت پیش داخل چندین سایت تست شخصیت و همچنین ساعت ها فکر به این نتیجه رسیدم که باید برم جراحی مغز و اعصاب. احساس علاقه شدیدی هم نسبت به این رشته دارم
  توی مدرسه استعداد های درخشان هستم و خوب این یعنی اینکه موقیت خوبی برای این رشته دارم. ولی به هیچ وجع نمیدونم برای این رشته چه درس هایی باید بخونم و چه کارهای بکنم یا اینکه چه تراز و یا درصد یا که چه رتبه ای برای این رشته لازمه. لطفا کمک کنید چون حسابی سردرگم شدم…

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد می کنم اول از همه علایق و استعدادهای خود را خوب و از یک روش درست شناسایی کنید. اگر مطمئن شدید که می خواهید جراح شوید باید در دانشگاه وارد رشته پزشکی شوید. برای این رشته هم در اینترنت نرم افزارهای رایگام انتخاب رشته وجود دارد که نشان می دهد برای قبولی در این رشته چه رتبه ای باید کسب کنید. یادت باشد قبولی در این رشته اصلا کار راحتی نیست. موفق باشید

   پاسخ
 6. زهرا

  سلام ممنونم بخاطر مطلب بسیار عالی و سایت معرکتون خیلی خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم

  من تو بعضی از مواردی که گفتید رو دارم و واقعا نمیدونم دقیقا کدومشه مثلا تو فنی چندین ساله کار میکنم خیاطی میکردم ولی چون هیچ موفقیت و درآمدی بدست نیاوردم گذاشتمش کنار تو کارم استادم خیلیم تلاش کردم ک یه کار پر درآمدی داشته باشم ولی نشد خیلی سرخورده شدم و هر کی اسم خیاطی رو برام خوشم نمیاد و کلا از خیاطی خوشم نمیاد
  یه خورده خلاقم هستم ولی نه زیاد
  خیلی دوست دارم به دیگرانم کمک کنم ولی ولی زیاد نیست چون بعضی وقتها این کمک کردن باعث توقع بقیه و اذیت خودم میشه

  واقعا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام زهرا خانم
   ممنون از لطف شما. موضوع انتخاب شغل واقعا بحث مهم و البته نسبتا پیچیده ای است و خیلی از افراد دچار ابهام و دودلی در انتخاب های خودشان هستند. ضمن اینکه وضعیت نابسامان کسب و کار در کشور هم به این موضوع دامن زده است و باعث شده خیلی از افراد نتوانند آنجایی که علاقه دارند مشغول به کار شوند و پیشرفت کنند….
   درباره سوال شما بهترین پاسخ استفاده از کتاب انتخاب رشته جادویی است. در این کتاب شما مرحله به مرحله می توانید خودتان را بهتر بشناسید، با فرصت های شغلی و بازار کار آشنا شوید، با رشته های تحصیلی آشنا شوید و در فصل آخر کتاب شما خیلی بهتر از قبل می توانید به علاقه ها و مسیر تحصیلی و شغلی خودتون پی ببرید.
   شما می توانید این کتاب را با کلیک کردن از اینجا تهیه کنید.

   پاسخ
 7. روناک

  با سلام
  من دو سال پیش لیسانس ادبیات انگلیسی با معدلی پایین گرفتم . طی این دو سال خیلی به خودم فشار آوردم که ارشد همین رشته رو امتحان بدم و بخونم اما قبول نشدم..الان دیگه مطمئن شدم که نه تنها ادبیات انگلیسی بلکه هیچ رشته ی دیگه ای رو دوست ندارم بخونم ..میخوام کلا قید ادامه تحصیل رو بزنم و وارد بازار کار بشم.. دلم میخواد با همین زبانم کار کنم اما ازونجایی که فقط یه کار پردرامد من رو راضی میکنه، احساس میکنم تنها دونستن زبان برای پیدا کردن یک شغل خوب کفایت نمیکنه .. من نه از ترجمه ی متون خوشم میاد و نه از تدریس اما خیلی دوست دارم مترجم یک شرکت باشم..دوست دارم تو اجتماع باشم و کاری رو انجام بدم که بهم احساس قدرت بده ..نه تدریس و نه ترجمه ی متون این احساس رو در من ایجاد نمیکنه .. اگر ممکنه راهنمایی کنید که من باید از کجا شروع کنم و در کنار زبان چه مهارتهای دیگه ای یرای پیدا کردن یک کار نون و آبدار لازمه..
  ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. اینکه به دنبال شغل پردرآمدی هستید خوب است ولی یادتان باشد خیلی سریع نمی توانید به آن برسید. اگر در کارتان واقعا توانایی و تخصص داشته باشید و مهارت های لازم را هم کسب کنید، به شغل رویایی تان نزدیک تر می شوید. شما چون معدل پایینی داشتید سعی کنید توانایی زبان تان را تا حد ممکن قوی کنید تا در مصاحبه های تخصصی شرکت های معتبر موفق شوید. در کنار آن مهارت های ارتباطی و فردی تان از جمله روابط عمومی، سخنوری، اعتماد به نفس و … را در خودتان تقویت کنید. دوره های آموزشی در این زمینه وجود دارد که می توانید در آنها شرکت کنید. به کمک این تخصص و مهارت هاست که می توانید در شرکت های معتبر استخدام شده و درآمد خوبی کسب کنید. موفق باشید

   پاسخ
 8. فاطمه ماهر

  سلام خسته نباشین . ممنون از سایت فوق العاده تون .ما یه خیریه مردمی داریم میخایم اونجا برای مردم بی بضاعت کار ایجاد کنیم . مکانمون ثابت و مهیاست اما نمیدونیم چه کاری رو انتخاب کنیم چون افراد ما کار های با تخصص بالا رو شاید نتونن به خوبی انجام بدن اگه میشه راهنماییمون کنین چه شغلی مناسب هست . سرمایه اش هم زیاد مهم نیست فقط میشه به ما چند تا شغل مناسب پیشنهاد کنین. ممنون میشم اگه جواب بدین.

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   لطفا شهر خودتون رو بفرمایید و اینکه چه امکاناتی دارید و …. تا امکان راهنمایی توسط خود مخاطبان و کارشناسان ما امکان پذیر باشد. با تشکر

   پاسخ
 9. saeide

  سلام
  من ارشد مدیریت دارم اما علاقه ام همیشه به طراحی و دوخت بوده
  الان میخوام این رشته رو بخوونم اما چون دیگه فرصت اشتباه کردن ندارم چه از نظر زمانی چه مالی میخوام با آگاهی وارد این رشته بشم…لطفا کمکم کنید
  چه دانشگاهی برم ک معتبر باشه؟
  چجوری ثبتنام کنم؟
  لطفا هر اطلاعاتی ک بنظرتون میتونه کمکم کنه رو بهم بدید.

  پاسخ
 10. مریم

  سلام ممنون ازسایت مفیدتون با توجه به مطالبی که خوندم من شخصیت اکادمیک و خلاق دارم اما درحال حاظر دانشجوی حسابداری هستم و یه ترم دیگه درسم تموم میشه اما اعتماد به نفسم نسبت به رشته تحصیلیم خیلی کمه و سردرگم شدم.من رشته ای رو دوست دارم که تو ش احساس قدرت داشته باشم که درامدش بالا باشه و بشه به واسطه اون از ایران برم و خارج از کشور ادامه تحصیل بدم و همونجا هم زندگی کنم تو دوران مدرسه به رشته های مهندسی علاقه داشتم اما خانوادم اجازه ندادن ریاضی بخونم و مجبور شدم بیام رشته حسابداری
  الان چیکار کنم؟کنکور بدم؟ برگردم پله اول و یه رشته دیگه بخونم؟الان ادامه بدم برای مقطع بدی یه رشته دیگه بخونم؟
  چیکار کنم؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   درآمد بالا و موفقیت در هر شغلی امکان پذیر است. به نظر بنده حسابداری یکی از بهترین رشته ها از نظر بازار کار و فرصت های شغلی در حال حاضر است. قبولی در رشته های مهندسی پرطرفدار کار سختی است. ضمن اینکه بازار کار مناسبی هم ندارند. (البته برای کسانی که مهارت و دانش دارند همیشه کار هست اما این عده تعداد خیلی کمی رو تشکیل می دهند و باید تلاش کنید تا به این مرحله برسید)
   ضمن اینکه پذیرش از دانشگاه های معتبر خارجی هم کار ساده ای نیست و به آینده تصمیم خود به خوبی و به دور از احساسات فکر کنید….

   پاسخ
 11. نازلی

  سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار هستم. اما هرروز تو ذهنم کلی ایده واسه داشتن یه هتل میچرخه. نمیدونم از کجا میشه شروع کرد واسه تاسیس یه هتل؟ سرمایه کمی میتونم از خانوادم بگیرم اما به هیچ راهکاری برای جذب سرمایه یا وام شناخت ندارم؟ ممکنه منو راهنمایی کنین که اطلاعات اولیه واسه همچون کاری رو میشه از کجا بدست آورد
  ممنون

  پاسخ
 12. مریم سادات

  سلام
  با عرض ادب و احترام
  من حدود بیست میلیون تومان سرمایه دارم و ۲۸ سال سن مشتاقم که یک کار تولیدی انجام دهم اما اطلاعات دقیق ندارم در مورد پرورش قارچ و شتر مرغ و بوقلمون تحقیق کردم اما باز هم احساس میکنم اطلاعاتم کافی نیس آیا دوره هایی هست که بگذرونم و یا شما کار آفرینایی رو میشناسید که به من معرفی کنید تا ازشون مشورت بگیرم .اگر لطف کنید ممنون میشم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست عزیز. دوره های مختلف پرورش قارچ، شترمرغ و … وجود دارد که می توانید با جستجو در اینترنت مراکز مرتبط را پیدا کرده و به آنها مراجعه کنید. برخی از اساتید و کارآفرینان هم هستند که هم دوره می گذرانند و هم برای شروع کار شما را راهنمایی می کنند مانند دکتر جهانگیری که بیشتر در حوزه های کشاورزی فعال هستند و می توانید اطلاعات بیشتر در مورد کارهای ایشان را در وب پیدا کنید. موفق باشید

   پاسخ
 13. سارا.ن

  سلام من علاقه شدیدی به رشته طراحی لباس دارم .امسال دیپلم ریاضی میگیرم ولی بیشتر از رشته های فنی به رشته هنری علاقه دارم ولی میترسم برای رشته طراحی لباس اقدام کنم چون تو ایران تعریف درستی از این رشته نشده و اهمیتی به این رشته نمیدن از طرفی تو رشته ریاضیم معماری به نظرم بهتره چون اونم هنر و خلاقیت میخواد که از دانشجویان معماری شنیدم بازار کارش خوب نیست.به نظرتون چیکار کنم اگه رشته طراحی لباس بخونم میتونم موفق بشم چون بازار کار برام خیلی مهمه و ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   با سلام
   دوست گرامی ، مدرک گرفتن یک چیز است و مهارت داشتن چیز دیگری. در اغلب حوزه های شغلی، مهم مهارت افراد است که باعث پیشرفت حرفه ای آنها می شود نه تنها مدرک تحصیلی آنها. رشته طراحی لباس در سال های اخیر بازار کار گسترده ای پیدا کرده است و افراد زیادی با عشق و علاقه در این حوزه کار می کنند و بخشی از آنها نیز بسیار موفق هستند. پیشنهاد می کنم علاقه خود را پیگیری کنید و به غیر از تحصیلات آکادمیک سعی کنید کار اجرایی کنید و مهارت خودتون را هر روز بالاتر ببرید و با افرادی که در این زمینه کار می کنند ارتباط بگیرید
   موفق باشید

   پاسخ
   1. فاطمه

    سلام ممنون از سایت خوبتون من رشتم صنایع غذایی هست امدم به این رشته که بتونم تغذیه بخونم به نطر شما تغذیه بخونم بهتره یا ارشد برم تغذیه ولی من باید از ایران برم قصد مهاجرت دارم کدومش راحت تره؟

    پاسخ
 14. shakiba

  سلام
  من باعلاقه و برخلاف نظر خانوادم رشته علوم انسانی رو انتخاب کردم و امسال کنکور دارم ولی هرچی به کنکور نزدیک تر میشه استرس و سردرگمی منم واسه انتخاب رشته بیشتر میشه.
  اصلا به حقوق علاقه ندارم.اینده شغلی روان شناسی رو دوس دارم اما از درس های دانشگاهیش خوشم نمیاد.رشته های چالش برانگیز مثل علوم سیاسی و جامعه شناسی و علوم ارتباطات رو دوست دارم ولی از اینده شغلیش مطمعن نیستم.چند نفری علوم ارتباطات رو بهم پیشنهاد کردند.
  به نظرتون چیکار کنم؟؟؟؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید…

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. دوست عزیز شما در مورد رشته های مختلف دارای ابهام هستید. لطفا اول از هم سعی کنید خودتون و ویژگی هاتون رو بهتر بشناسید (می تونید از تست های شخصیت شناسی که در سایت مسیر ایرانی (iranianpath.com) موجو است استفاده کنید). بعد سعی کنید از راه های مختلف از جمله اینترنت و صحبت با افراد شاغل در رشته های مورد نظرتون اطلاعات لازم در مورد آنها رو بدست بیارید. شاید زمان بر باشه ولی حتما ارزش داره که برای آینده تون این وقت رو بزارید. موفق باشید

   پاسخ
 15. شاهین

  من بدبخت پس از چند سال مشاوره بهم گفتن آقا. چهار رشته و شغل مناسبته… چی هستن. داروسازی. مهندس پزشکی. پرستاری و پزشکی. اخه من با دیپلم انسانی چطور برم به این رشته ها. نه خودتون بگین. نه پول دارم برم خارج و نه نه هم حوصله دارم و نه سوادشو. چاره ای نیست باید برم همون شغل قبلی نانوایی. ابرومندانه هست. خداحافظ

  پاسخ
  1. علیرضا

   سلام دوست من. من بهت پیشنهاد می کنم یکبار دیگه پیش یه مشاور دیگه بری. می دونی چون برای پیشنهاد شغل معمولا مشاغلی از گروه های مختلف بهت باید پیشنهاد بشه نه اینکه فقط مشاغل کاملا شبیهی مثل پزشکی دندانپزشکی و … توی معتبرترین تست ها هم همین طوره. در ضمن مشاور باید شرایط فعلی شما رو هم در نظر بگیره بعد مشورت بده. امیدوارم موفق باشی

   پاسخ
  1. میلاد

   به نظر من امکان نداره فردی همه این خصوصیات رو کامل داشته باشه یا اینکه هیچ کدوم رو نداشته باشه. باید با دقت بیشتری خودتون رو بررسی کنید ببینید کدوم ویژگی ها رو دارید و کدوم یکی از آنها توی ویژگی های شما بارز تره.

   پاسخ
 16. میلاد

  عالی بود مرسییییی
  کاش حدالقل دانشگاهامون یک ذره به این موضوع خیلی خیلی مهم می پرداختند.
  باتشکر از شما♥

  پاسخ
 17. سارا

  سلام من هنوز هم با خودم درگیر هستم نمیدونم از درون واقعا به چه سمتی کشیده میشم گرایش های شدیدی رو از طرف های متفاوت احساس میکنم که انتخاب رو واسم خیلی دشوار میکنه!خوشحال میشم کمکم کنین و از متن مفیدتون هم متشکرم

  پاسخ
 18. علی شیرزاد

  جذاب بود

  ولی کاشکی مثل کمپینی که واسه خودرو داخلی راه انداختن که مردم نخرن، یه کمپینی راه می افتاد تا بچه های این آب و خاک متوجه میشدن و سرمایه عمرشونو اینجوری تو حساب های جاری دانشگاه های کشور سرمایه گذاری نمیکردن که فقط دانشگاه ها به سود برسن و سرمایه گذاریشون در ساخت و ساز اینهمه دانشگاه و دانشکده جدید غیر منطقی جلوه نکنه.

  حتی اگه دانشگاه دولتی هم رفته باشین بازم واستون “هزینه فرصت از دست رفته” داره!!

  موفق باشیم

  پاسخ
 19. مسعود

  خیلی ممنون از سایت خوبتون این مطالبی که گفتین واقعا عالیییییی بود و بدردم خورد و مطمعنم که بدرد همه میخوره.من تا حدودی شناخت داشتم از خودم ولی وقتی این مطلبو خوندم کاملا فهمیدم که واسه چه کاری ساخته شدم.بازم ممنووووووووووووووووووون

  پاسخ
 20. ناهید

  واقعا جای همیچین بحث هایی در دانشگاها و مدرسه خالی است. متأسفانه آموزش و پرورش و آموزش عالی با این همه امکانات و …. من تا لیسانس درس خوندم تا حالا هیچ استادی این موضوع رو که من ممکنه شخصیتی داشته باشم که به درد این رشته ای که می خونم نباشه نگفته بود. از سایت خوبتون ممنونم واقعا فکر می کنم که همه ما به شناخت بیشتر خودمون به خودشناسی بیشتر خیلی نیاز داریم تا بهتر بتونیم راهمون رو پیدا کنیم

  پاسخ
 21. فرزاد

  خیلی خوبه. فکر کنم شخصیت من اجتماعی و برون گرا است . باید دنبال شغلی متناسب با آن باشم. ممنون از راهنمایی های شما

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.