مقایسه جذب هیات علمی در انواع دانشگاهها در فراخوان جذب هیات علمی ۹۵ (شهریورماه)

مقایسه جذب هیات علمی در انواع دانشگاهها در فراخوان جذب هیات علمی ۹۵ (شهریورماه)

در فراخوان جذب شهریور ۹۵ ، دانشگاه های مختلفی نسبت به اعلام نیاز برای جذب هیات علمی اقدام کرده اند.

این دانشگاهها به دلیل تفاوتهایی که از نظر ساختار و وابستگی تشکیلاتی ، تعداد دانشجو و نیز مزایای پرداختی به اعضای هیات علمی خود دارند جایگاه و جذابیتهای متفاوتی را درذهن داوطلبان ایجاد کرده اند. از این رو مناسب است که در یک بررسی اجمالی و کلی، مقایسه ای میان ظرفیت جذب هیأت علمی در این دانشگاه ها انجام شود و از این منظر تفاوتهای موجود مورد بررسی قرار گیرد.

اما قبل از آن لازم است تا با برخی اصطلاحات و تعاریف مربوطه در فراخوان جذب هیأت علمی آشنا شویم.

 
انواع جذب هیأت علمی

در فراخوان جذب هیأت علمی ۹۵ (همانند سایر فراخوانهای شهریور و بهمن ماه )، ۴ نوع جذب انجام می شود که عبارتند از:

 • پیمانی دکترا
 • پیمانی کارشناسی ارشد
 • طرح سربازی دکترا
 • طرح سربازی کارشناسی ارشد
تفاوت این چهار نوع جذب همچنان که از نامشان پیداست به نحوه جذب بر اساس وضعیت نظام وظیفه و مدرک تحصیلی متقاضی برمی گردد به طوری که افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد، چنانچه از نظر مقررات نظام وظیفه منعی نداشته باشند به صورت ” پیمانی کارشناسی ارشد” و چنانچه سرباز باشند به صورت ” طرح سربازی کارشناسی ارشد ” جذب می شوند. همین وضعیت در مورد جذب دارندگان مدرک دکترا نیز صادق است.

 
انواع دانشگاههای متقاضی در فراخوان جذب

دانشگاههایی که در فراخوان جذب ۹۵ اعلام نیاز خود را ارایه داده اند، در چهار گروه عمده جای می گیرند:

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاههای غیر انتفاعی – غیر دولتی
 • دانشگاه پیام نور
 • دانشگاه های وابسته به دستگاههای اجرایی
بر خلاف دانشگاههای غیر انتفاعی – غیر دولتی که از نظر تعداد، قابل توجه و برای عموم شناخته شده ترند، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاههای اجرایی تاحدودی ناشناخته اند. حتی بسیاری از افرادی که نام این دانشگاهها و مراکز را شنیده اند از وابستگی آنها به دستگاههای اجرایی کشور بی اطلاعند. این دانشگاهها و مراکز در فراخوان جذب ۹۵ به تعداد ۳۶ مورد (شامل دانشگاه، پژوهشکده و پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی) حضور دارند. دانشگاههایی همچون امام صادق(ع)، صنعت نفت،علوم انتظامی، علوم قضایی، فرهنگیان، محیط زیست، علوم اسلامی رضوی و منابع طبیعی رامین از مهمترین آنها هستند که در فراخوان جذب، طرفداران خاص خود را دارند.

این مقدمه را با ذکر سه نکته به پایان می بریم و در ادامه به بررسی آماری و مقایسه ای دانشگاههای یاد شده در فراخوان جذب شهریور ۹۵ می پردازیم.

 1. از آنجا که در اغلب نیازهای جذب دانشگاهها(۷۳% موارد) تعداد ظرفیتهای اعلام شده در فراخوان جذب برای هر رشته / دانشگاه، یک نفر است، از این رو در بررسی پیش رو ، تعداد ظرفیت، معادل تعداد رشته/ دانشگاه لحاظ شده است .
 2. دانشگاه پیام نور استثنائا و به دلیل درخواست بسیار محدود در فراخوان جذب شهریور ۹۵ در این مقایسه حذف شده است.
 3. با توجه به این که تعداد قابل توجهی از خوانندگان محترم این مطلب دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، جزئیات بیشتری از اطلاعات جذب این مقطع ارایه شده است.
 4. فایل اصلی نیازهای فراخوان جذب شهریور۹۵ به همراه ۴ فراخوان جذب قبلی برگزار شده، ضمیمه راهنمای شغلی استاد دانشگاه است. علاقه مندان را به بررسی دقیقتر و تخصصی تر این اطلاعات بر اساس رشته و گرایش خود دعوت می کنیم.
 
  
مقایسه ظرفیت جذب هیأت  علمی پیمانی با مدرک دکترا

در میان دانشگاههای متقاضی جذب هیأت علمی پیمانی با مدرک دکترا، بیشترین ظرفیت متعلق به گروه دانشگاههای دولتی با ۱۴۷۳ عنوان و پس از آن متعلق به دانشگاههای غیر دولتی غیر انتفاعی با ۷۹۳  موقعیت جذب است. کمترین ظرفیت در این بخش با ۳۲۰ نفر به دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی اختصاص دارد.
 
مقایسه ظرفیت جذب هیأت  علمی طرح سربازی با مدرک دکترا
در این بخش، بیشترین ظرفیت به دانشگاههای دولتی با ۳۲۵ نفر و کمترین ظرفیت با ۶ عنوان به دانشگاههای غیر انتفاعی غیر دولتی اختصاص دارد.
 

مقایسه ظرفیت جذب هیأت علمی پیمانی با مدرک کارشناسی ارشد

در میان دانشگاههای متقاضی جذب هیأت علمی پیمانی با مدرک کارشناسی ارشد، بیشترین ظرفیت – همانطور که انتظار می رود – متعلق به گروه دانشگاههای غیر دولتی غیر انتفاعی با ۲۴۹ عنوان و پس از آن متعلق به دانشگاههای دولتی با ۸۳  موقعیت جذب است. کمترین ظرفیت در این بخش با ۷ نفر به دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی اختصاص دارد.
هفت مورد اعلام نیاز مربوط به پژوهشگاه فضایی (با ۵ عنوان) و موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی(با دو عنوان) است.
 

مقایسه ظرفیت جذب هیأت علمی طرح سربازی با مدرک کارشناسی ارشد

در این بخش تنها دانشگاههای دولتی با اعلام ۱۷ عنوان نسبت به جذب کارشناس ارشد برای طرح سربازی ابراز تمایل کرده اند. برای اطلاع علاقه مندان، تفکیک این ۱۷ مورد بدین قرار است:

دانشگاه تهران (رشته علوم ارتباطات / یک مورد) – دانشگاه فردوسی مشهد (مهندسی مکانیک / یک مورد) – دانشگاه حضرت معصومه (۷ مورد) – دانشگاه هنر اسلامی تبریز (۵ مورد) – دانشگاه نیشابور (۲ مورد) و دانشگاه سبزوار (۱ مورد).
 

 
مقایسه اعلام نیاز دانشگاههای مختلف در فراخوان جذب هیأت علمی شهریور ۹۵
 
نوع دانشگاه / نوع استخدام پیمانی دکترا طرح سربازی دکترا پیمانی ارشد طرح سربازی ارشد
دانشگاههای دولتی (۱۸۹۸ عنوان) ۱۴۷۳ ۳۲۵ ۸۳ ۱۷
دانشگاههای غیر انتفاعی غیر دولتی (۱۰۴۸ عنوان) ۷۹۳ ۶ ۲۴۹ -
دانشگاههای  وابسته به دستگاههای اجرایی (۳۳۵ عنوان) ۳۲۰ ۸ ۷ -
 

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. محمد

  با عرض سلام خدمت استاد محترم

  بنده کارشناسی ارشد مهندسی نفت را دارم و در فراخوان جذب هیئت علمی وزارت علوم در شهریور ۹۵ قبول شدم. اکنون در آن دانشگاه غیرانتفاعی به صورت حق التدریسی مشغول به تدریس هستم و منتظر تایید نهایی وزارت برای هیئت علمی شدن می باشم.برخی از دوستان بنده عقیده دارند که تدریس در این دانشگاه های غیرانتفاعی آینده خوشی ندارد و دراینده با کم شدن تعداد دانشجو این دانشگاهها منحل خواهند شد. البته مسئولین دانشگاه گفتند که شما کارمند وزارت می شوید و وزارت موظف است که در هر صورت شما را در یک دانشگاه مشغول نماید. نظر شما در این زمینه چیست؟ با توجه به اینکه بنده به احتمال زیاد در سال آینده دانشجوی دکتری در دانشگاه صنعت نفت خواهم بود و فرصت های شغلی در صنعت هم فراهم می باشد.

  آیا امکان هیئت علمی شدن و تحصیل وجود دارد؟ ضمن اینکه مسئولین دانشگاه با این کار موافق هستند.میگویند که ما به وزارت علوم اعلام میکنیم که از تحصیل شما خبر نداشتیم.و سرانجام ۲-۳ سالی در روند ارتقای شما تاخیر ایجاد میشود.

  با تشکر فراوان

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   با سلام و عرض تبریک به شما دوست عزیز برای موفقیت تا این مرحله. حرف دوستان شما تا حدی درست است. به هر حال دانشگاههای غیرانتفاعی و نیز موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی با مشکلات متعدد به ویژه کمبود دانشجو روبرو هستند و اغلب آنها دیر یا زود با چالش مواجه خواهند شد بنابراین ریسک همکاری دراز مدت با آنها و صرفنظر از موقعیتهای بهتر قابل توجه است. از سوی دیگر سخن مسوولین دانشگاه مبنی بر این که شما کارمند{هیات علمی} وزارت می شوید دقیق و صحیح نیست و در اینجا رابطه استخدامی مستقیم با وزارت وجود ندارد. دانشگاهها می توانند قرارداد اعضای پیمانی خود را به بهانه های مختلف تمدید نکنند و وزارت هم معمولا دخالت نمی کند مگر این که احساس کنند موضوع سراسری است و جنبه های دیگری (مثلا سیاسی) دارد که آنهم در حد میانجی گری است. علیرغم این موارد، داشتن سابقه کار و تدریس در دانشگاه آنهم با مدرک ارشد امتیاز کمی نیست که به راحتی از آن صرفنظر شود. در مجموع به نظر من اگر تعهد خاصی از شما اخذ نشود خوبست که همین روال را ادامه دهید و روی دکترا هم جدی برنامه ریزی کنید. به ویژه که قول همکاری محل کارتان را برای ادامه تحصیل دارید. موفق باشید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.