مهارت های مرتبط با شغل معلم کودکان خاص

مهارت های مرتبط با شغل معلم کودکان خاص

معلمانی که در مدارس کودکان استثنائی به تدریس و آموزش مشغولند ، علاوه بر ویژگی های سایر معلمان باید دارای مهارت های دیگری نیز باشند تا بتوانند کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. یعنی هم خودشان از کار لذت برده و اذیت نشوند و هم آموزش درستی را به کودکان مذکور ارائه دهند.

 

مهارت و دانش مورد نیاز

  • علاقه فراوان به آموزش بچه ها به خصوص دانش آموزان خاص
  • مهارت ارتباطی عالی برای ایجاد ارتباط مناسب با دانش آموزان، والدین و…
  • خلاقیت و تسلط بر روش ها و فنون مختلف آموزشی
  • توانایی کار تیمی همراه با داشتن ابتکار عمل
  • توانایی مدیریت کلاس ها و برخورد مناسب با رفتارهای نابهنجار
  • همکاری در مراقبت شخصی از دانش آموزان خاص در صورت لزوم
  • صبر زیاد و خوش خلقی

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

علاقه مندان این شغل می توانند برای کسب دانش و مهارت لازم به صورت تخصصی در سطح کارشناسی در دانشگاه های دولتی در رشته های روانشناسی آموزش کودکان استثنایی، علوم تربیتی گرایش های آموزش و پرورش کودکان استثنایی و آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی  و در سطح کارشناسی ارشد در رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی در دانشگاه های کشور تحصیل کنند.

البته در برخی موارد معلمانی هستند که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند اما به دلیل علاقه ای که به آموزش کودکان خاص دارند، به این شغل روی آورده اند.

 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دانش آموزان جوان تر و کودکان با نیازهای ویژه کار کند و مهارت های اولیه را به اشخاص بیاموزد.

 ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او اغلب ترجیح می دهد در مدارس ابتدایی تدریس کند.
 
ESFP این تیپ شخصیتی کار آموزش و معلمی را دوست دارد به خصوص به کودکان و دانش آموزان ابتدایی. او علاقه مند است مهارت های اولیه را به آنها یاد داده و به بچه ها کمک کند به سازگاری بیشتری در زندگی برسند.ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.

 

مطالب مرتبط