مشکلات شغلی داروسازی در کشور

مشکلات شغلی داروسازی در کشور

رشته داروسازی یکی از پرطرفدارترین و البته یکی از بهترین رشته های حال حاضر کنکور سراسری است. بسیاری از دانش آموزانی که همزمان به دروس شیمی،  زیست و ریاضی و یا حداقل به دو رشته اول علاقه مندند این رشته را به عنوان انتخاب نخست خود بر می گزینند. از مهمترین مزیت های این رشته می توان به تحصیل مستقیم تا سطح دکترای حرفه ای، ورود به دنیای جذاب و پر رمز و راز داروها، داشتن شغلی با وجهه اجتماعی و درآمد بالا، امکان اشتغال مستقل با تأسیس داروخانه و تعداد و تنوع بالای گرایشهای آن در مقطع دکترای تخصصی برای علاقه مندان به ادامه تحصیل نام برد.

اما در کنار همه این جذابیتها و امتیازات،  توسعه رشته داروسازی در چند سال اخیر همراه با برخی سیاستهای مسوولین بهداشت و درمان کشور، نگرانی هایی را برای گروهی از داروسازان ایجاد کرده که منجر به برخی اعتراضات و حتی نامه نگاری های تعدادی از آنان با مسوولین شده است.

از آنجا که این نگرانی ها بخشی از واقعیات بازار کار داروسازی (اعم از استخدام داروساز ، وضعیت شغلی داروساز ها و مشکلات اشتغال داروساز ) را به خصوص در آینده نشان می دهد، دانستن آنها به تصمیم گیری بهتر علاقه مندان رشته داروسازی و شغل داروساز کمک خواهد کرد. تذکر این مطلب ضروری است که ما در اینجا در مقام تأیید یا نفی هریک از موارد نیستیم بلکه به عنوان یک واسطه در انعکاس مشکلات داروسازان عمل می کنیم و پاسخ احتمالی مسوولین یا نقد این مشکلات را نیز به شما منعکس خواهیم کرد.

 

نگاهی به آمار و ارقام حوزه داروسازی و شاغلین این بخش

بر اساس آخرین آمار در حال حاضر چیزی در حدود ۱۰ هزار داروخانه خصوصی در کشور وجود دارد که البته با توجه به ابلاغ ضوابط جدید تاسیس داروخانه، پیش بینی می شود در حدود ۱۲۰۰ داروخانه جدید نیز در سطح کشور مجوز تاسیس دریافت خواهند کرد. همچنین در حال حاضر حدود ۱۸ هزار داروساز و نزدیک به ۸۰ کارخانه داروسازی در کشور وجود دارد.

در حوزه دانشجویی، به فرض ثابت ماندن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و تعداد دانشکده های داروسازی کشور، تا ده سال آینده به طور متوسط سالیانه ۱۲۰۰ داروساز از دانشکده های داروسازی سراسر کشور فارغ التحصیل خواهد شد و این به معنای وجود ۲۹۰۰۰ داروساز در کشور طی ده سال آینده است. این در حالی است که سیاست های موجود در خصوص افزایش پذیرش دانشجو طی سالیان اخیر، تاسیس دانشکده های داروسازی جدید و راه اندازی واحدهای خودگردان نشان دهنده جهش تعداد دانشجوی داروسازی در آینده نزدیک است.

 

نزول جایگاه واقعی داروسازان در کشور

متأسفانه وجود سیاستهای نادرست در کنار نگاه سطحی برخی مسوولین، نقش و جایگاه داروساز را با افول مواجه ساخته و این نقش را که در حقیقت ارائه خدمات و مراقبت های دارویی و ارتقاء سطح سلامت جامعه به واسطه بهره مندی از توان علمی آنان است، به یک تهیه کننده و فروشنده دارو تقلیل داده است.

 

مشکلات تأسیس داروخانه و اداره آن

در کشور ما اولین جایگاه شغلی مورد نظر برای هر داروساز، تاسیس داروخانه است. با نگاهی به آمار بالا و مقایسه تعداد داروسازان حال حاضر (حدود ۱۸ هزار داروساز) به نسبت داروخانه ها (۱۱۲۰۰ داروخانه) چیزی در حدود ۶۰۰۰ داروساز تا مدت مدیدی عملا امکان تاسیس داروخانه را نخواهند داشت.

در کنار همه این مشکلات برای تأسیس،  اداره داروخانه ها نیز به دلیل بحران‌های اقتصادی، افزایش بی رویه تعداد داروخانه ها، پایین بودن سود دارو، وضع مالیات های سنگین، افزایش هزینه های جاری، عدم تعریف تعرفه مشاوره دارویی و ناکارآمدی بیمه‌ها در تأمین به موقع مطالبات داروخانه‌ها، بیش از پیش با دشواری همراه است.

 همچنین برای کسانی که موفق به تاسیس داروخانه نشوند امکان استخدام در داروخانه و همکاری با موسس وجود دارد اما متاسفانه حقوق دریافتی متناسب با جایگاه داروساز نیست که ما به بخشی از این مشکل در مقاله وضعیت شغلی داروساز و درآمد آن در ایران اشاره کرده ایم.

ظرفیت جذب داروسازان در بیمارستانها

در بیمارستانها نیز با توجه به وجود ۱۲۰ هزار تخت بیمارستانی و به فرض عملی شدن استخدام یک داروساز به ازای هر پنجاه بیمار بستری تنها ۲۴۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد شد.

 

ظرفیت جذب داروسازان در شرکتهای داروسازی

با وجود حدود ۸۰ کارخانه داروسازی و رویه فعلی تولید و تحقیق و توسعه، ظرفیت شغلی قابل توجهی برای داروسازان در این بخش متصور نیست. البته تأسیس شرکتهای داروسازی جدید در وضعیت فعلی رقابت دارویی کشور موضوع متفاوتی است که با توجه به سرمایه مورد نیاز، امکان رقابت و… نیاز به بررسی بیشتر دارد.

 

سایر مشکلات شغلی داروسازان

علاوه بر موارد اساسی فوق، مشکلات متفرقه دیگری نیز وجود دارد که داروسازان با آن دست به گریبانند و در مصاحبه ها و یا گفتگوهای رسمی و غیر رسمی به آن اشاره می کنند. از جمله این موارد می توان به افزایش مالیاتها بدون توجه به سود پایین داروخانه ها، واردات داروهای مشابه تولید داخل و اعطای یارانه به آنها و افزایش نیافتن قیمت داروهای داخلی متناسب با رشد قیمت نهاده های دارویی، تعرفه نسبتاً پایین خدمات دارویی که در کتاب ارزش‌های نسبی (cpt) اعلام شده است، مسائل و مشکلات دائمی با شهرداری، عدم همکاری شرکت‌های توزیع دارو در زمینه سررسید تسویه فاکتورها با توجه به تاخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و توزیع نامناسب برخی اقلام در کمبودهای دوره‌ای و… اشاره کرد.

بدیهی است که بی توجهی به حل هریک از این موارد می تواند در آینده به مشکلات بیشتری در این حوزه دامن بزند.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

28 نظر

 1. حسن از اصفهان

  سلام ممنون میشم اگه کسی اطلاع کمی هم داره بذاره.من سال سومم رشته ریاضی می خواستم برم رشته نفت ولی با توجه به مشکلاتی که برای همه رشته ها است دلسرد شدم و می خواهم تغییر رشته بدم. یه مشکل عمده ای هم که ما دانش اموزان داریم عدم اطلاع از شما در خواست عاجزانه ای دارم که کمکم کنید به نظرتون برم رشته تجربی سهمیه منطقه ۲ و پدرم هم جانباز۲۵هستند .واقعا ممنون میشم کمک کنید.
  زیاده گویی شد …

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام . دوست عزیز شما خیلی در سردرگمی هستید. لطفا برای انتخاب رشته فقط به رتبه و … فکر نکنید. اول به دنبال این باشید که کدام رشته برای شما مناسب است تجربی، ریاضی یا انسانی. لطفا این مقاله را بخوانید: http://donyayekar.ir/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86/

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام دوست عزیز بنده الان ارشد مهندسی نفت رو توی دانشگاه صنعت نفت اهواز میخونم ،بنده پیشنهاد م آینه که مهندسی نفت نیایید واقعا اگه با فرض این که کار باشد که نیست شرایط کاریش خیلی. سخته و اگه الان سنم نگذشته بود بر می گشتم امتحان تجربی میدادم

   پاسخ
 2. مروی

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه تو تهران مجوژز داروخانه گرفت یا نه؟
  میگن تو تهران نمیشه گرفت درسته؟لطفا راهنمایی کنید؟
  ممنون

  پاسخ
 3. مهر

  سلام خسته نباشید من در انتخاب رشته میخوام داروسازی رو انتخاب کنم اگر داروخونه بزنم چقدر احتمال داره پیشرفت نکنم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست من
   پیشرفت شما به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از کسانی داروخانه راه اندازی کردند پیشرفت خیلی خوبی دارند و بعضی دیگر هم خیر. یکی از عوامل مهم در موفقیت یک داروخانه ، محل جغرافیایی آن است که هرچقدر از سایر داروخانه ها دورتر باشد و محل رفت و آمد زیاد افراد باشد احتمال موفقیت آن بیشتر است.
   البته احتمالا می دانید که خیلی از دکتر های داروساز خودشان داروخانه تأسیس نمی کنند و به عبارت دیگر سرمایه گذار یک نفر است و داروساز به عنوان مسئول فنی داروخانه فعالیت می کند

   پاسخ
 4. اسکندری

  به عنوان یک داروساز اذعان میکنم که با وجود درس های زیاد و دانش بالا متاسفانه جامعه نسبت به ما کم لطفه و نمیخواد از علم ما استفاده کنه…بگذریم که درامدش افتضاحه و خیلیا حتی نمیدونن داروساز کیه و کجاست و کارش چیه…پزشکا که به هیچ عنوان زیربار اشتباهات دارویی فاحششون نمیرن و هیچ گونه مشاوره ای از جانب ما رو پذیرا نیستند مردم هم حاضر نیستن به توصیه هامون گوش بدن فقط میگن دارو رو بده بریم…خلاصه که ما صنف دلسوخته ایم..ما که رتبه های کنکورمون از خیلی از پزشکا بالاتر بوده باید زبون همه رومون دراز باشه…رتبه ی خود من ۴۷۴ بود و تو کلاسمون رتبه های دو رقمی و زیر۵۰۰ کلی داشتیم..حالا گناهمون چیه که علاقه به پزشک شدن نداشتیم؟ چرا همه فکر میکنن هرکی نتونسته پزشک بشه داروساز شده؟!!!!آخه با رتبه ۱۵ و ۶۴ و ۸۱ و غیره غیره که تو کلاس ما بود نمی شد پزشک شد؟!!!

  پاسخ
 5. علی

  سلام دوستان من چهار سال پیش دیپلم پیش دانشگاهی گرفتم و الان قصد شرکت در کنکور دارم. برای قبولی در رشته داروسازی باید چه کار کنم؟ خیلی هم علاقه دارم

  پاسخ
 6. ناشناس

  سلام برای دوستانی که چندسالی از کنکور فاصله داشتند باید بگم کتابهای درسی دبیرستان رو از کتابفروشی ها تهیه کنید و در کنار اونها کتابهای کمک درسی زیست:دکتراشکان هاشمی و کتاب تست گاج. عربی گاج.ریاضی خیلی سبز. فیزیک گاج نقره ای . شیمی مبتکران. دینی گاج نقره ای. زبان مبتکران شهاب اناری.

  پاسخ
 7. ناشناس

  میشه منو راهنمایی کنید ایا رشته ی داروسازی خوبه‌ بازار کارش چطور چون من اطلاعات کافی ندارم یعنی هرکس داروسازی بخونه باید چه کار کنه

  پاسخ
 8. fahim

  سلامف با عرض تبریک روز پزشک و داروساز به تمامب پزشکان و داروسازان عزیز
  من در حال حاضر شغلم طوریه که وبا پزشکان و داروسازان در تماسم، با دیدن هر پزشک و داروساز به یاد ارزوم برای داروساز شدن میفتم، که هیچوقت تلاش کافی براش نکردم.
  دقیقا هم نمی دونم الان کنکور به چه شکلیه؟ میشه با تلاش به اون چیزی که میخوای برسی یا نه.
  ولی در کل همه چی بستگی به روحیه ادم هم داره، مثلا من به دلیل ترسم از خون و رخم و این چیزا هیچوقت نتونستم به پزشکی و دندوپزشکی فکر کنم.
  ی سریا فقط به خاطر پول این شغل ها میرن سراغشون یسریا هم اسم و رسم و عده ای هم علاقه.
  ولی با خلاقیت، استعداد و تلاش در هر جایگاه و شغلی میشه بهترین بود، چه جایگاهی، چه مالی و حتی انسانی
  با ارزوی موفقیت برای همه.

  پاسخ
 9. احمد

  سلام دوستان.من وارد پزشکی شدم و میخوام با توجه به عدم علاقه ام بعد از۲ترم برم داروسازی.ولی بازار کارش منو میترسونه.کسی نظری داره؟

  پاسخ
 10. مریم

  سلام دوستان .من میخوام داروسازی شرکت کنم انشالله سال ۹۶ تیرماه امتحان بدم ازالان میخوام یرنامه ریزی کنم ناگفته نمونه که ۲۷ سالمه و دیپلمم انسانیه فقط لیسانسم جغرافیاست به نظر شما من میتونم موفق باشم چه دروسی روباید بخونم اگه امکان داره راهنمایم کنید سپاسگذارم

  پاسخ
  1. سعیده

   سلام مریم جان
   من هم لیسانس الکترونیک هستم به رشتم علاقه ای ندارم میخوام کنکور تجربی شرکت کنم شما شروع کردی کتاب از کجاتهیه کردی؟

   پاسخ
   1. مملی

    باعرض پوزش خدمت خانوم مریم باید بگم شما بعد از چند سال تازه فهمیدی باید دوباره درس بخونی و کنکور شرکت کنی؟؟؟؟بابا امثال شماها تجربی رو ترکوندین

    پاسخ
  2. فاطمه

   شما با ید شیمی و ریاضی و زیست تون قوی باشه که کار سختیه و چون شما انسانی بودین و حفظیات تون قویه امکان قوی شدن تو درسای شیمی و ریاضی خیلی کمه و زیست هم تو مبحث ژنتیک کم میارن با ارزوی موفقیت

   پاسخ
 11. علی

  سلام خسته نباشید بلخشید من الان توی هر سایتی که سرچ میکنم میخوام بازار شغلی پزشکی یا دندان پزشکی و داروسازی رو نگاه کنم همش مینویسن مشکلات مشکلات مشکلات . والا بخدا قسم هر پزشکی متخصص یا عمومی یا دندان پزشک رو میبینم زحمت زیاد کشیدند و در پایان هم موفق شدند اگر بخواهیم از این سایت ها بخونیم این همه درسی که برای کنکور میخونیم بی انگیزه میشیم خواهشی که از شماها دارم از نکات مثبتش هم بگین . اگر ادم فقط به مشملات نگاه کنه هر کاری درد سر خودشو داره مگه میشه کار بدون درد سر ؟

  پاسخ
  1. پادنا

   سلام به نظرم رشته ای عالی هست که علاقه داشته باشی من کسی را می شناسم که پزشکی شهید بهشتی تا سال ۵خونده بود چون که علاقه نداشت الان رفته رشته میکانیک می خونه. من خودم هم اول به رشته دندون فکر می کردم علاقه دترم ولی وقتی تحقیق کردم دیدم بیشتر به رشته خای تحقیقاتی علاقه دار م ورشته ازمایشگاه می خوام بخونم موفق بشین

   پاسخ
 12. shakirsa

  من میخواهم شرکت داروسازی بزنم ایا این خوب است یانه ایا میتوان از ریاضی و فیزیک رشته تجربی رو کنور داد

  پاسخ
 13. Dr milad

  خوب اگه خود بچه ها تصمیم بگیرن با هر حقوقی نرم سر کار وضعمون درست میشه واقعا با این وضع ما اینده خوبی نداریم

  پاسخ
 14. محسن

  این نظر من به عنوان یک دانشجوی داروسازیه: (شما چی می گید؟):
  از لحاظ میزان سواد: ۱-داروساز ۲-پزشک ۳-دندونپزشک (به طور کلی / کاری به این ندارم که همه جا آدم باسواد و بیسواد پیدا میشه)
  راحتی شغل: ۱-دندونپزشک ۲-داروساز ۳-پزشک
  درآمد: ۱-پزشک (متخصص) ۲-دندونپزشک ۳- داروساز(البته داروساز زرنگی باشی سالی ۳تا برج هم میسازی)
  کلاس: ۱- پزشک۲-دندونپزشک ۳ داروساز (بچه ها غصه نخورید یه روزی درست میشه!)

  پاسخ
  1. بهار

   از لحاظ سواد: به نظرم این مقایسه اساسا اشتباهه چون اصلا ۳ رشته جداگانه هستند مثل این که بگید مهندس مکانیک سوادش از مهندس برق بیشتره یا برعکس !!
   راحتی شغل : راحتی رو از چه نظری بررسی کردید؟ تا اونجا که میدونم اکثر دندانپزشکان بعد از چندسال به مشکلات جسمی از قبیل آرتروز گردن و .. دچار میشن!

   پاسخ
 15. Dr.Saeed

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون. چند وقت قبل هم با پیش کشیدن بحث قدیمی “حق فنی” روح و روان داروسازها رو خراب کردند.

  پاسخ
 16. معتمدی

  به عنوان یک داروساز از توجه شما به مشکلات داروسازی سپاسگزارم. کارتان در آستانه روز داروساز شایسته تقدیر است.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.