مشکلات شغلی داروسازی در کشور

مشکلات شغلی داروسازی در کشور

رشته داروسازی یکی از پرطرفدارترین و البته یکی از بهترین رشته های حال حاضر کنکور سراسری است. بسیاری از دانش آموزانی که همزمان به دروس شیمی،  زیست و ریاضی و یا حداقل به دو رشته اول علاقه مندند این رشته را به عنوان انتخاب نخست خود بر می گزینند. از مهمترین مزیت های این رشته می توان به تحصیل مستقیم تا سطح دکترای حرفه ای، ورود به دنیای جذاب و پر رمز و راز داروها، داشتن شغلی با وجهه اجتماعی و درآمد بالا، امکان اشتغال مستقل با تأسیس داروخانه و تعداد و تنوع بالای گرایشهای آن در مقطع دکترای تخصصی برای علاقه مندان به ادامه تحصیل نام برد.

اما در کنار همه این جذابیتها و امتیازات،  توسعه رشته داروسازی در چند سال اخیر همراه با برخی سیاستهای مسوولین بهداشت و درمان کشور، نگرانی هایی را برای گروهی از داروسازان ایجاد کرده که منجر به برخی اعتراضات و حتی نامه نگاری های تعدادی از آنان با مسوولین شده است.

از آنجا که این نگرانی ها بخشی از واقعیات بازار کار داروسازی (اعم از استخدام داروساز ، وضعیت شغلی داروساز ها و مشکلات اشتغال داروساز ) را به خصوص در آینده نشان می دهد، دانستن آنها به تصمیم گیری بهتر علاقه مندان رشته داروسازی و شغل داروساز کمک خواهد کرد. تذکر این مطلب ضروری است که ما در اینجا در مقام تأیید یا نفی هریک از موارد نیستیم بلکه به عنوان یک واسطه در انعکاس مشکلات داروسازان عمل می کنیم و پاسخ احتمالی مسوولین یا نقد این مشکلات را نیز به شما منعکس خواهیم کرد.

 

نگاهی به آمار و ارقام حوزه داروسازی و شاغلین این بخش

بر اساس آخرین آمار در حال حاضر چیزی در حدود ۱۰ هزار داروخانه خصوصی در کشور وجود دارد که البته با توجه به ابلاغ ضوابط جدید تاسیس داروخانه، پیش بینی می شود در حدود ۱۲۰۰ داروخانه جدید نیز در سطح کشور مجوز تاسیس دریافت خواهند کرد. همچنین در حال حاضر حدود ۱۸ هزار داروساز و نزدیک به ۸۰ کارخانه داروسازی در کشور وجود دارد.

در حوزه دانشجویی، به فرض ثابت ماندن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و تعداد دانشکده های داروسازی کشور، تا ده سال آینده به طور متوسط سالیانه ۱۲۰۰ داروساز از دانشکده های داروسازی سراسر کشور فارغ التحصیل خواهد شد و این به معنای وجود ۲۹۰۰۰ داروساز در کشور طی ده سال آینده است. این در حالی است که سیاست های موجود در خصوص افزایش پذیرش دانشجو طی سالیان اخیر، تاسیس دانشکده های داروسازی جدید و راه اندازی واحدهای خودگردان نشان دهنده جهش تعداد دانشجوی داروسازی در آینده نزدیک است.

 

نزول جایگاه واقعی داروسازان در کشور

متأسفانه وجود سیاستهای نادرست در کنار نگاه سطحی برخی مسوولین، نقش و جایگاه داروساز را با افول مواجه ساخته و این نقش را که در حقیقت ارائه خدمات و مراقبت های دارویی و ارتقاء سطح سلامت جامعه به واسطه بهره مندی از توان علمی آنان است، به یک تهیه کننده و فروشنده دارو تقلیل داده است.

 

مشکلات تأسیس داروخانه و اداره آن

در کشور ما اولین جایگاه شغلی مورد نظر برای هر داروساز، تاسیس داروخانه است. با نگاهی به آمار بالا و مقایسه تعداد داروسازان حال حاضر (حدود ۱۸ هزار داروساز) به نسبت داروخانه ها (۱۱۲۰۰ داروخانه) چیزی در حدود ۶۰۰۰ داروساز تا مدت مدیدی عملا امکان تاسیس داروخانه را نخواهند داشت.

در کنار همه این مشکلات برای تأسیس،  اداره داروخانه ها نیز به دلیل بحران‌های اقتصادی، افزایش بی رویه تعداد داروخانه ها، پایین بودن سود دارو، وضع مالیات های سنگین، افزایش هزینه های جاری، عدم تعریف تعرفه مشاوره دارویی و ناکارآمدی بیمه‌ها در تأمین به موقع مطالبات داروخانه‌ها، بیش از پیش با دشواری همراه است.

 همچنین برای کسانی که موفق به تاسیس داروخانه نشوند امکان استخدام در داروخانه و همکاری با موسس وجود دارد اما متاسفانه حقوق دریافتی متناسب با جایگاه داروساز نیست که ما به بخشی از این مشکل در مقاله وضعیت شغلی داروساز و درآمد آن در ایران اشاره کرده ایم.

ظرفیت جذب داروسازان در بیمارستانها

در بیمارستانها نیز با توجه به وجود ۱۲۰ هزار تخت بیمارستانی و به فرض عملی شدن استخدام یک داروساز به ازای هر پنجاه بیمار بستری تنها ۲۴۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد شد.

 

ظرفیت جذب داروسازان در شرکتهای داروسازی

با وجود حدود ۸۰ کارخانه داروسازی و رویه فعلی تولید و تحقیق و توسعه، ظرفیت شغلی قابل توجهی برای داروسازان در این بخش متصور نیست. البته تأسیس شرکتهای داروسازی جدید در وضعیت فعلی رقابت دارویی کشور موضوع متفاوتی است که با توجه به سرمایه مورد نیاز، امکان رقابت و… نیاز به بررسی بیشتر دارد.

 

سایر مشکلات شغلی داروسازان

علاوه بر موارد اساسی فوق، مشکلات متفرقه دیگری نیز وجود دارد که داروسازان با آن دست به گریبانند و در مصاحبه ها و یا گفتگوهای رسمی و غیر رسمی به آن اشاره می کنند. از جمله این موارد می توان به افزایش مالیاتها بدون توجه به سود پایین داروخانه ها، واردات داروهای مشابه تولید داخل و اعطای یارانه به آنها و افزایش نیافتن قیمت داروهای داخلی متناسب با رشد قیمت نهاده های دارویی، تعرفه نسبتاً پایین خدمات دارویی که در کتاب ارزش‌های نسبی (cpt) اعلام شده است، مسائل و مشکلات دائمی با شهرداری، عدم همکاری شرکت‌های توزیع دارو در زمینه سررسید تسویه فاکتورها با توجه به تاخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و توزیع نامناسب برخی اقلام در کمبودهای دوره‌ای و… اشاره کرد.

بدیهی است که بی توجهی به حل هریک از این موارد می تواند در آینده به مشکلات بیشتری در این حوزه دامن بزند.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله داروسازی، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

55 نظر

 1. امینی

  سلام من تازه امسال کنکور دارم رتبم طوریه ک داروسازی دانشگاه تهران قبولم ولی دندون قزوین یا کاشان
  من واقعا موندم شما اگه جای من بودید دندون قزوینو انتخاب میکردید یا داروی تهران
  تورو خدا نظر بدید

  پاسخ
 2. نازنین

  سلام
  میخواستم بدونم از نظر بازار کار و درامد و اینده و کلا همه چی داروسازی بهتره یا دامپزشکی؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز در شرایط فعلی بازارکار داروسازی از دامپزشکی بهتره است. درآمد آن هم بستگی به نوع کار و تخصص و توانمندی های شما در آینده دارد…

   پاسخ
 3. مجید

  سلام من بین رشته پرستاری و داروسازی با ین که اختلاف زیاده گیر کردم میدونم دارو رتبش نسبت به پرستاری بالاست اما داروسازی به نظر من الان نسبت به پرستاری در ایران خوب نباشه ایا به نطر چکار کنم بین این دو رشته

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   با سلام و احترام
   دوست گرامی اخیرا کتابی با عنوان آشنایی با ۳+۱۰ رشته برتر دانشگاهی علوم تجربی توسط دنیای کار منتشر شده که اطلاعات بسیار کاملی در خصوص مقایسه رشته های برتر علوم تجری در آن نوشته شده است و می تواند کمک زیادی در تصمیم گیری شما داشته باشد. برای تهیه این کتاب اینجا کلیک کنید.

   پاسخ
 4. داروسازی

  سلام ممنون از اصلاعاتتون فقط الان اگر داروسازی بخونیم نمیتونیم تو بیمارستان مشغول به کاربشیم؟

  پاسخ
 5. ثمین

  با سلام. من اکثر نظرات رو خوندم ولی واقعا اکثرا بدون اینکه کمترین آگاهی از این رشته و بازار کارش داشته باشن نظر دادن. من خودم یک داروساز هستم و مسئول فنی داروخانه ای در سطح شهر هستم. اگر ۸ سال پیش دوباره میخو استم انتخاب رشته کنم به هیچ عنوان این رشته را انتخاب نمیکردم. بیشتر کسانیکه داروسازی قبول میشوند در کنکور سراسری در رشته ی پزشکی و دندانپزشکی هم میتوانند قبول شوند. یعنی رتبه ی قبولی این سه رشته تفاوت خیلی زیادی ندارد. من خودم ۸ سال پیش میتوانستم رشته پزشکی را انتخاب کنم ولی متاسفانه داروسازی را در اولویت خودم قرار دادم و قبول شدم و پس از حدود۶سال فارغالتحصیل شدم.
  هیچوقت جایگاهی که یک پزشک در جامعه داره رو یه داروساز نداره.
  هیچوقت درآمدی که یک پزشک داره رو یک داروساز نداره.
  یک پزشک تازه فارغ التحصیل ماهیانه) در طرحشون) حداقل ۱۰ تا ۱۲ میلیون حقوق میگیره. ولی یک داروساز اگر روزانه ۸ ساعت کار کند بع عنوان مسّول فنی فقط ۵ میلیون درآمد دارد.
  متاسفانه داروخانه ها طوری هست که بصورت موروثی شده کسی که ۴۰ سال پیش داروخانه داشته بعد از مرگش به بچه هاش میرسه!
  در حال حاضر مجوزی برای تاسیس داروخانه نمیدن
  قانونی داره تصویب میشه که تا چندین سال دیگه اصلا مجوز تاسیس داروخانه بخاطر اشباع شدن ابن شغل نخواهند داد. ولی از طرفی سال به سال دانشگاه ها ظرفیت پذیرش را میبرند بالا. و همین الان داره وضعیت داروسازی دقیقا مثل مهندسیا میشه. چند سال دیگه فارغ التحصیل های بیکار داروسازی بیداد خواهند کرد.
  اینها گوشه ای بود از مشکلات این رشته.

  پاسخ
 6. ایمان

  سلام.از یک داروساز میخوام راهنماییم کنه.
  من معلمم.میشه از لحاظ زمانی هم داروساز بود هم معلم ؟
  دارو ساز بی کار هم داریم؟

  پاسخ
 7. Mahdi

  سلام. برای مسئول فنی داروخانه شدن چه درس هایی لازمه بخونیم؟ و اینکه یک داروساز یا یک مسئول فنی در یک هفته چند ساعت کار می کنه و به ازای هر ساعت چقدر حقوق میگیره؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز برای مسئول فنی داروخانه شدن شرایطی را وزارت بهداشت اعلام کرده است که شما با جستجو در اینترنت می توانید آن را مطالعه کنید. میزان کار ودرآمد داروساز یا مسئول فنی به عوامل مختلفی برمی گردد از جمله اینکه داروخانه به خود آنها تعلق دارد یا اینکه آنجا استخدام شده است، میزان ساعت فعالیت داروخانه چقدر است و … درآمد آنها هم بسیار متفاوت است از یک درآمد متوسط تا یک درآمد عالی….

   پاسخ
  2. صدف

   با سلام. مسئول فنی داروخانه باید داروساز باشد. و یا حداقل دانشجوی سال چهارم داروسازی باشد. حقوق ساعتی دانشجوی داروسازی کمی پایین تر از فارغ التحصیل است.

   پاسخ
 8. اوا

  سلام من فوق لیسانس میکروبیولوژی دارم میخواد تغیر رشته بدم دارو سازی بخونم .میشه یکم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. به شما توصیه می کنم قبل از هر انتخاب و تغییری از علایق خود نسبت به داروسازی مطمئن شوید می توانید از تست های شخصیت کمک بگیرید. همچنین در مورد داروسازی خوب تحقیق کنید از اینترنت، دانشجویان و اساتید و شاغلان این رشته. از وضعیت آن در سال های آینده مطمئن شوید و بعد تصمیم بگیرید که وارد این رشته بشوید یا خیر . موفق باشید

   پاسخ
   1. عبدالرحمن روزچک

    با سلام و خسته نباشید
    من به دنبال اجاره کردن مجوز و پروانه کسب داروخانه هستم
    اگر در این مورد اطلاعی دارید لطفا راهنمایی کنید
    با تشکر

    پاسخ
 9. محدثه

  سلام من سال نهمم ولی برام مهمه داروسازی سوالی ک دارم اینه میشه از ریاضی بریم داروسازی بین دوراهی ریاضی و تجربی گیر افتادم وقت زیادی هم ندارم عاجزانه خواهش می کنم کمکم کنین
  هرکی داروسازی خونده جوتبمو بده خواهش می کنم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . دوست من اگر واقعا فکر می کنید هدف تان داروسازی است چرا می خواهید رشته ریاضی بروید و ۳ سال درس های ریاضی را بخوانید. بهتر است وارد رشته تجربی شده و در کنکور داروسازی را انتخاب کنید. ولی این را هم بدانید اگر دیپلم ریاضی هم داشته باشید می توانید کنکور تجربی شرکت کنید (برای رشته داروسازی) ولی باید برای کنکور درس های تجربی را بخوانید. پس بهتر است الان تصمیم قطعی بگیرید که می خواهید وارد تجربی شوید یا ریاضی. موفق باشید

   پاسخ
  2. کیمیا

   بستگی به علاقت و تواناییت داره اگه با فیزیک و جبر و حسابان مشکلی نداری و با سختیاش کنار میای و در کنارش به مباحث حجیم زیست تجربی میتونی برسی ریاضی انتخاب کن!ولی اگه واقعا به زیست و شیمی علاقه داری و اهل جون کندنی ریاضی نرو تجربی بخونی بهتره چون فیزیک رو باحداقل ۴۰%هم میتونی توی تجربی ادامه بدی!بسنج ببین واقعا علاقه داری به زیست تجربی بخون اگه میدونی علاقه نداری نه!

   پاسخ
 10. سوگل

  سلام خسته نباشید ،آیا کسی که در ظاهر سالم هست اما بیماری هپاتیت بی داره نمی تونه داروسازی بخونه و کار کنه؟ممنون

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   با سلام خدمت شما
   معمولا برای پذیرش رشته هایی مثل داروسازی در مورد شرایط جسمی افراد موضوع گفته نمی شود و پذیرش در دانشگاه بلامانع است مگر در شرایط خاص.

   پاسخ
 11. حسن از اصفهان

  سلام ممنون میشم اگه کسی اطلاع کمی هم داره بذاره.من سال سومم رشته ریاضی می خواستم برم رشته نفت ولی با توجه به مشکلاتی که برای همه رشته ها است دلسرد شدم و می خواهم تغییر رشته بدم. یه مشکل عمده ای هم که ما دانش اموزان داریم عدم اطلاع از شما در خواست عاجزانه ای دارم که کمکم کنید به نظرتون برم رشته تجربی سهمیه منطقه ۲ و پدرم هم جانباز۲۵هستند .واقعا ممنون میشم کمک کنید.
  زیاده گویی شد …

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام . دوست عزیز شما خیلی در سردرگمی هستید. لطفا برای انتخاب رشته فقط به رتبه و … فکر نکنید. اول به دنبال این باشید که کدام رشته برای شما مناسب است تجربی، ریاضی یا انسانی. لطفا این مقاله را بخوانید: http://donyayekar.ir/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86/

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام دوست عزیز بنده الان ارشد مهندسی نفت رو توی دانشگاه صنعت نفت اهواز میخونم ،بنده پیشنهاد م آینه که مهندسی نفت نیایید واقعا اگه با فرض این که کار باشد که نیست شرایط کاریش خیلی. سخته و اگه الان سنم نگذشته بود بر می گشتم امتحان تجربی میدادم

   پاسخ
   1. ناشناس

    مگه جند سال داری داریم افرادی پزشکی ۲۵ سال شروع کردند موفق شدند مثلا دکتر ملک حسینی پدر کبد یا دکتر موسیوند قلب اول مهدسی کشاورزی خواندند الان بهترین هستند یا اذر اندامی یا یحیی دولتی پوست یا اردشیر قوام زاده سرطان شناسی ۳۱سال تمام کردند در ویکی پدیا زندگی نامه بخوانیدولی فکر کنم در همین نفت یا هر رشته ای دگر تلاش کنید عالی باشید بیکار نمانید

    پاسخ
 12. مروی

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه تو تهران مجوژز داروخانه گرفت یا نه؟
  میگن تو تهران نمیشه گرفت درسته؟لطفا راهنمایی کنید؟
  ممنون

  پاسخ
 13. مهر

  سلام خسته نباشید من در انتخاب رشته میخوام داروسازی رو انتخاب کنم اگر داروخونه بزنم چقدر احتمال داره پیشرفت نکنم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست من
   پیشرفت شما به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از کسانی داروخانه راه اندازی کردند پیشرفت خیلی خوبی دارند و بعضی دیگر هم خیر. یکی از عوامل مهم در موفقیت یک داروخانه ، محل جغرافیایی آن است که هرچقدر از سایر داروخانه ها دورتر باشد و محل رفت و آمد زیاد افراد باشد احتمال موفقیت آن بیشتر است.
   البته احتمالا می دانید که خیلی از دکتر های داروساز خودشان داروخانه تأسیس نمی کنند و به عبارت دیگر سرمایه گذار یک نفر است و داروساز به عنوان مسئول فنی داروخانه فعالیت می کند

   پاسخ
 14. اسکندری

  به عنوان یک داروساز اذعان میکنم که با وجود درس های زیاد و دانش بالا متاسفانه جامعه نسبت به ما کم لطفه و نمیخواد از علم ما استفاده کنه…بگذریم که درامدش افتضاحه و خیلیا حتی نمیدونن داروساز کیه و کجاست و کارش چیه…پزشکا که به هیچ عنوان زیربار اشتباهات دارویی فاحششون نمیرن و هیچ گونه مشاوره ای از جانب ما رو پذیرا نیستند مردم هم حاضر نیستن به توصیه هامون گوش بدن فقط میگن دارو رو بده بریم…خلاصه که ما صنف دلسوخته ایم..ما که رتبه های کنکورمون از خیلی از پزشکا بالاتر بوده باید زبون همه رومون دراز باشه…رتبه ی خود من ۴۷۴ بود و تو کلاسمون رتبه های دو رقمی و زیر۵۰۰ کلی داشتیم..حالا گناهمون چیه که علاقه به پزشک شدن نداشتیم؟ چرا همه فکر میکنن هرکی نتونسته پزشک بشه داروساز شده؟!!!!آخه با رتبه ۱۵ و ۶۴ و ۸۱ و غیره غیره که تو کلاس ما بود نمی شد پزشک شد؟!!!

  پاسخ
 15. علی

  سلام دوستان من چهار سال پیش دیپلم پیش دانشگاهی گرفتم و الان قصد شرکت در کنکور دارم. برای قبولی در رشته داروسازی باید چه کار کنم؟ خیلی هم علاقه دارم

  پاسخ
 16. ناشناس

  سلام برای دوستانی که چندسالی از کنکور فاصله داشتند باید بگم کتابهای درسی دبیرستان رو از کتابفروشی ها تهیه کنید و در کنار اونها کتابهای کمک درسی زیست:دکتراشکان هاشمی و کتاب تست گاج. عربی گاج.ریاضی خیلی سبز. فیزیک گاج نقره ای . شیمی مبتکران. دینی گاج نقره ای. زبان مبتکران شهاب اناری.

  پاسخ
 17. ناشناس

  میشه منو راهنمایی کنید ایا رشته ی داروسازی خوبه‌ بازار کارش چطور چون من اطلاعات کافی ندارم یعنی هرکس داروسازی بخونه باید چه کار کنه

  پاسخ
 18. fahim

  سلامف با عرض تبریک روز پزشک و داروساز به تمامب پزشکان و داروسازان عزیز
  من در حال حاضر شغلم طوریه که وبا پزشکان و داروسازان در تماسم، با دیدن هر پزشک و داروساز به یاد ارزوم برای داروساز شدن میفتم، که هیچوقت تلاش کافی براش نکردم.
  دقیقا هم نمی دونم الان کنکور به چه شکلیه؟ میشه با تلاش به اون چیزی که میخوای برسی یا نه.
  ولی در کل همه چی بستگی به روحیه ادم هم داره، مثلا من به دلیل ترسم از خون و رخم و این چیزا هیچوقت نتونستم به پزشکی و دندوپزشکی فکر کنم.
  ی سریا فقط به خاطر پول این شغل ها میرن سراغشون یسریا هم اسم و رسم و عده ای هم علاقه.
  ولی با خلاقیت، استعداد و تلاش در هر جایگاه و شغلی میشه بهترین بود، چه جایگاهی، چه مالی و حتی انسانی
  با ارزوی موفقیت برای همه.

  پاسخ
 19. احمد

  سلام دوستان.من وارد پزشکی شدم و میخوام با توجه به عدم علاقه ام بعد از۲ترم برم داروسازی.ولی بازار کارش منو میترسونه.کسی نظری داره؟

  پاسخ
 20. مریم

  سلام دوستان .من میخوام داروسازی شرکت کنم انشالله سال ۹۶ تیرماه امتحان بدم ازالان میخوام یرنامه ریزی کنم ناگفته نمونه که ۲۷ سالمه و دیپلمم انسانیه فقط لیسانسم جغرافیاست به نظر شما من میتونم موفق باشم چه دروسی روباید بخونم اگه امکان داره راهنمایم کنید سپاسگذارم

  پاسخ
  1. سعیده

   سلام مریم جان
   من هم لیسانس الکترونیک هستم به رشتم علاقه ای ندارم میخوام کنکور تجربی شرکت کنم شما شروع کردی کتاب از کجاتهیه کردی؟

   پاسخ
   1. مملی

    باعرض پوزش خدمت خانوم مریم باید بگم شما بعد از چند سال تازه فهمیدی باید دوباره درس بخونی و کنکور شرکت کنی؟؟؟؟بابا امثال شماها تجربی رو ترکوندین

    پاسخ
  2. فاطمه

   شما با ید شیمی و ریاضی و زیست تون قوی باشه که کار سختیه و چون شما انسانی بودین و حفظیات تون قویه امکان قوی شدن تو درسای شیمی و ریاضی خیلی کمه و زیست هم تو مبحث ژنتیک کم میارن با ارزوی موفقیت

   پاسخ
 21. علی

  سلام خسته نباشید بلخشید من الان توی هر سایتی که سرچ میکنم میخوام بازار شغلی پزشکی یا دندان پزشکی و داروسازی رو نگاه کنم همش مینویسن مشکلات مشکلات مشکلات . والا بخدا قسم هر پزشکی متخصص یا عمومی یا دندان پزشک رو میبینم زحمت زیاد کشیدند و در پایان هم موفق شدند اگر بخواهیم از این سایت ها بخونیم این همه درسی که برای کنکور میخونیم بی انگیزه میشیم خواهشی که از شماها دارم از نکات مثبتش هم بگین . اگر ادم فقط به مشملات نگاه کنه هر کاری درد سر خودشو داره مگه میشه کار بدون درد سر ؟

  پاسخ
  1. پادنا

   سلام به نظرم رشته ای عالی هست که علاقه داشته باشی من کسی را می شناسم که پزشکی شهید بهشتی تا سال ۵خونده بود چون که علاقه نداشت الان رفته رشته میکانیک می خونه. من خودم هم اول به رشته دندون فکر می کردم علاقه دترم ولی وقتی تحقیق کردم دیدم بیشتر به رشته خای تحقیقاتی علاقه دار م ورشته ازمایشگاه می خوام بخونم موفق بشین

   پاسخ
 22. shakirsa

  من میخواهم شرکت داروسازی بزنم ایا این خوب است یانه ایا میتوان از ریاضی و فیزیک رشته تجربی رو کنور داد

  پاسخ
 23. Dr milad

  خوب اگه خود بچه ها تصمیم بگیرن با هر حقوقی نرم سر کار وضعمون درست میشه واقعا با این وضع ما اینده خوبی نداریم

  پاسخ
 24. محسن

  این نظر من به عنوان یک دانشجوی داروسازیه: (شما چی می گید؟):
  از لحاظ میزان سواد: ۱-داروساز ۲-پزشک ۳-دندونپزشک (به طور کلی / کاری به این ندارم که همه جا آدم باسواد و بیسواد پیدا میشه)
  راحتی شغل: ۱-دندونپزشک ۲-داروساز ۳-پزشک
  درآمد: ۱-پزشک (متخصص) ۲-دندونپزشک ۳- داروساز(البته داروساز زرنگی باشی سالی ۳تا برج هم میسازی)
  کلاس: ۱- پزشک۲-دندونپزشک ۳ داروساز (بچه ها غصه نخورید یه روزی درست میشه!)

  پاسخ
  1. بهار

   از لحاظ سواد: به نظرم این مقایسه اساسا اشتباهه چون اصلا ۳ رشته جداگانه هستند مثل این که بگید مهندس مکانیک سوادش از مهندس برق بیشتره یا برعکس !!
   راحتی شغل : راحتی رو از چه نظری بررسی کردید؟ تا اونجا که میدونم اکثر دندانپزشکان بعد از چندسال به مشکلات جسمی از قبیل آرتروز گردن و .. دچار میشن!

   پاسخ
 25. Dr.Saeed

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون. چند وقت قبل هم با پیش کشیدن بحث قدیمی “حق فنی” روح و روان داروسازها رو خراب کردند.

  پاسخ
 26. معتمدی

  به عنوان یک داروساز از توجه شما به مشکلات داروسازی سپاسگزارم. کارتان در آستانه روز داروساز شایسته تقدیر است.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.