دانش و مهارت مدیر کنترل پروژه

دانش و مهارت مدیر کنترل پروژه

طبیعی است که کنترل پروژه به شکل موفق کار هر کسی نیست و برای ورود به شغل حساس و دقیقی نظیر شغل مدیر کنترل پروژه ( یا به اختصار مدیر پروژه ) توانایی ها و شایستگی های خاصی مورد نیاز است.

البته در اینجا لازم است از اهمیت تیپ شخصیتی مناسب برای رسیدن به حداکثر توانمندی لازم و رضایت شغلی در همه مشاغل از جمله شغل مدیر پروژه یادی بکنیم که در این خصوص در مقاله دیگری سخن گفته ایم. (در صورت تمایل از مقالات مرتبط این بخش مطالعه فرمایید).

 

رشته های دانشگاهی مرتبط و تحصیلات لازم برای ورود به شغل مدیر کنترل پروژه

 

الف- مدیر کنترل پروژه با مدرک کارشناسی

اگرچه ممکن است کارشناسی رشته های مختلفی در شغل مدیر کنترل پروژه مورد استفاده قرار گیرد اما باید پذیرفت که از منظر تخصصی در مقطع کارشناسی، رشته مهندسی صنایع و در رتبه بعدی مدیریت صنعتی مرتبط ترین رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی با شغل مدیر پروژه است.

 

ب- مدیر کنترل پروژه با مدرک کارشناسی ارشد

در سال های اخیر برای برخی از رشته های فنی و مهندسی از جمله مهندسی عمران و معماری در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مجزایی برای ورود به این شغل در نظر گرفته شده است: در مهندسی معماری این گرایش تحت عنوان  مدیریت پروژه و ساخت  ودر مهندسی عمران مهندسی و مدیریت ساخت  تأسیس شده است. 

 

ج- مدیر کنترل پروژه با مدرک سایر رشته ها

در بسیاری از صنایع فارغ التحصیلان رشته های مختلف که تجربه کاری مناسبی در صنعت مورد نظر داشته اند با گذراندن دوره های کوتاه مدت مدیریت پروژه در مراکز آموزشی آزاد داخلی و یا خارجی مشغول فعالیت به عنوان مدیر کنترل پروژه می گردند.

همچنین آشنایی با استانداردهای مدیریت پروژه مثل PMBOK و نرم افزارهای کنترل پروژه همانند MicroSoft Project  از اهمیت بسیار زیادی برای شاغلین این بخش برخوردار است و کسانی که مدرک معتبر در این حوزه ها داشته باشند از فرصت های شغلی بهتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود. 

 

مهارت و دانش مورد نیازبرای شغل مدیر کنترل پروژه

علاوه بر تحصیلات یاد شده، اهمیت مهارتها و توانمندیهای زیر را نباید از نظر دور داشت:

  • مهارت عالی در سازماندهی، برنامه ریزی و مدیریت زمان

  • تفکر منطقی همراه با توانایی حل مساله خلاقانه

  • توجه به جزئیات به منظور تسلط بر پروژه و درنظر گرفتن تمامی مسایل در زمان، هزینه و کیفیت پروژه

  • مهارت های ارتباطی و مذاکره ای خوب – به منظور ارتباط مؤثر با ذی نفعان، تأمین کنندگان و پیمانکاران پروژه

  • درک درست ازکنترل بودجه و جلوگیری از افزایش بی رویه و بدون برنامه هزینه های پروژه

  • درک درست از کسب و کار – زیرا مشخصات، ابعاد، چالش ها و دستاوردهای هر پروژه در یک صنعت با صنعت و کسب و دیگر کاملا متفاوت است و یک مدیر کنترل پروژه موفق قبل از ورود به یک پروژه، ابتدا شناخت و تحلیل کاملی از صنعت مورد نظر باید کسب نماید.

  • مهارت های فنی مربوط به پروژه – این مهارت ها وابسته به نوع صنعت نیز می باشد.

  • مهارت های فناوری اطلاعات در سطح خوب به منظور بهره گیری از کامپیوتر، اینترنت و نرم افزارهای تخصصی مدیریت کنترل پروژه

 

در خصوص بازار کار، وضعیت استخدام و درآمد مدیر کنترل پروژه، در مقاله دیگری با شما سخن خواهیم گفت.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.