برای مدیر هتل چه مهارت و دانشی لازم است؟ درآمد مدیر هتل چقدر است؟

برای مدیر هتل چه مهارت و دانشی لازم است؟ درآمد مدیر هتل چقدر است؟

مهارتها و توانمندیها و تحصیلات مورد نیاز مدیر هتل به قرار زیر است

مهارت و دانش مورد نیاز مدیر هتل

 • تعهد و مسئولیت پذیری

 • داشتن اعتماد به نفس

 • مهارت های کسب و کار

 • داشتن شناخت کافی از سلایق و نیازهای مشتریان

 • خلاقیت و نوآوری در استفاده از روش های جدید برای جذب مشتری

 • توانایی مدیریت کارکنان

 • مهارت ارتباطی عالی

 • دقت زیاد و توجه به جزئیات

 • داشتن نظم و ترتیب

 • توانایی حفظ آرامش در شرایط سخت کاری و توانایی حل سریع مشکلات

 • مهارت های خوب سازماندهی و برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت

 • آشنایی با یک یا چند زبان خارجی به خصوص در هتل های بین المللی

 • آشنایی با کار بخش های مختلف هتل از جمله رستوران، کافی شاپ و …

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مدیر هتل

اگر فردی بخواهد تنها سرمایه گذار هتل باشد، عامل اصلی داشتن سرمایه کافی می باشد. البته برای کنترل و نظارت بر عملکرد هتل، باید تا حدی با اصول کار مدیریت هتل و مباحث مالی آشنا باشد.
 
علاقه مندانی که می خواهند مدیر هتل شوند، چه آنهایی که سرمایه دارند و چه آنهایی که ندارند و فقط پست مدیریت هتل را دارا می باشند، باید دانش و مهارت های دیگری را داشته باشند تا بتوانند در این کار موفق شوند. آنها می توانند پس از گذراندن سال اول متوسطه، وارد هنرستان شده و در رشته مدیریت هتل داری تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در دانشگاه در رشته مدیریت هتلداری تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.
 
برای ورود به این شغل معمولا فرد علاقه مند باید کار خود را از پست های پایین تر در هتل شروع کرده و با کسب تجربه لازم به مرور پیشرفت کرده و به پست مدیر هتل برسد. البته گذراندن دوره های آموزشی تکمیلی نیز در روند پیشرفت سریعتر این افراد بسیار موثر است.
 

بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام مدیر هتل

مدیر هتل می تواند در هتل ها، متل ها و سایر مراکز اقامتی استخدام شود. میزان وظایف و حجم کار او بستگی به اندازه هتل دارد. با داشتن تجربه و سرمایه می تواند به طور مستقل کار کرده و برای خود هتلی راه اندازی کند.

یکی از مسایل اصلی این شغل، تخصصی نبودن آن در کشور و عدم استفاده از افراد متخصص برای مدیریت هتل است. در بسیاری از هتل ها سرمایه گذار، خود مدیر هتل نیز می باشد و اغلب آنها نیز دانش و تخصص لازم را ندارند.
 
در خصوص وضعیت بازار کار مدیر هتل اطلاعات درستی در دسترس نمی باشد. بدیهی است رشد و توسعه صنعت جهانگردی در کشور به رونق بازارکار شغل مدیریت هتل کمک شایانی می کند. هرچه ارتباط ایران با کشورهای دیگر بهتر بوده و توریست بیشتری وارد کشور شود، به هتل ها و مدیران بیشتری نیاز خواهد بود.

 

وضعیت استخدام مدیر هتل در برخی کشورهای جهان

استرالیا - در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان استخدام مدیران هتل رشد منفی۱۳.۶  درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

 

میزان درآمد مدیر هتل

در مورد میزان درآمد مدیران هتل در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. درآمد مدیر هتل با توجه به اندازه و درجه هتل، محل هتل، میزان دانش، تجربه و تخصص مدیر هتل ارقام متفاوتی دارد.
 

میزان درآمد مدیر هتل در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، متوسط درآمد سالانه مدیریت هتل ۴۷.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیامتوسط درآمد سالانه این شغل۴۸.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) است.

انگلستانمتوسط درآمد سالانه این شغل برای کارآموزان و دستیاران مدیر هتل حدود ۲۹.۰۰۰  دلار، مدیران هتل های کوچک و مدیران بخشی هتل های بزرگ بین۳۰.۵۰۰  تا۵۳.۵۰۰  دلار و برای مدیران ارشد هتل های بزرگ۹۱.۵۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.

 

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. ناشناس

  سلام
  ممنون از پیجتون در مورد هتل توضیحاتی که دادین خوب و کامل هست در مورد بخشها فقط نمیدونم چرا هیچ وقت در مورد بخش خانه دارى که زحمت زیادى رو دوش کارمندان بخش خانه دارى هست توضیحی داده نمیشه ممنون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.